Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

iva_kucerova
14. čer 2012

ahojky, včera jsem si byla pro žádost o rodičovský příspěvek a pani na pracáku byly teda strašně ochotný a v žádosti mi zaškrtly, že si mám vyplnit "F. Volba výše dávky".....jak mám vědět, kolik budu dostávat???? Chci být doma, dokud nebudou malé tři roky a koukala jsem, že dole je vysvětlený, jak se to má počítat, ale já tomu absolutně nerozumim. To si mám jako spočítat, kolik dní zbývá do Ivanky 3.narozenin a pak tím číslem vydělit těch 220 000,- nebo kolik to teď můžu dostat celkem????

nae
14. čer 2012

@iva_kucerova Ak si mala narok na PPM, tak rodicak na 3 roky vychadza na cca 7100 Kc (od doby 36 mesiacov odpocitas dobu poberania PPM).

rozum
18. čer 2012

Holky, chci se zeptat. Když si vyberu variantu rodičovské na 2,5 roku, tedy do tří let malé, znovu otěhotním dejme tomu půl roku před ukončením, jak se dál postupuje v proplácení rodičovské? U mě je problém v tom, že jsem byla v rizikovém těhotenství, takže jako zdravotní sestra bych šla opět na rizikové. Nevíte jestli bych musela hned čerpat nemocenské dávky, nebo by dál probíhalo proplácení rodičovské? Je možné změnit nastavení rodičovské, abych dočerpala tu celkovou dávku? Děkuji za rady.

j.a.n.i
18. čer 2012

@rozum Ano, je možné změnit výši rodičáku abys vyčerpala vše nebo tedy maximum co půjde, pokud bys otěhotněla hodně brzo, tak se může stát, že to prostě vyčerpat nestihneš. Ad nemocenská, po dobu rodičovské dovolené nemáš na nemocenskou nárok, ono je to logické, nepracuješ a nemáš žádný plat, tudíž nemůžeš být práce neschopná, ani ti žádný plat nemůže unikat.

rozum
26. čer 2012

@j.a.n.i ještě bych s chtěla zeptat. Zda, když chci rodičák do 3 let dítěte, tak se to počítá od konce mateřské? Děkuji

j.a.n.i
26. čer 2012

@rozum Jojo. Takže většinou to je měsíců.

j.a.n.i
26. čer 2012

@rozum 31 měsíců, nešla mi klavesnice...

evikj33
27. čer 2012

Hezký den mám otázku pracuju na Dohodu O Pracovní Činnosti,smlouvu mám do 31.12.2012 od 11.5.jsem na PN,termín porodu mám 5.2.2013 Vzhledem k tomu že čekáme dvojčátka po IVF,dr.nástup do práce v žádném případě nedoporučuje.Mám nárok na nástup na MD 6-8t před porodem a na nějaké peníze,nebo dostanu rovnou rodičák po narození dětí?Děkuju.

j.a.n.i
27. čer 2012

@evikj33 Jednak záleží na tom, jak dlouho na tu DPČ pracuješ a jak byla formulována, jestli jako klasická nebo jako zaměstnání malého rozsahu.

evikj33
27. čer 2012

@j.a.n.i Na DPČ pracuju od 19.2.2012 a je tam jen napsáno že týdenní uvazek nepřekročí 20 hodin.Dělali jsme ale běžně dle potřeb zaměstnavatele 37,5h týdně je to 4směnný provoz.S tím že nám bylo řečeno že hodiny mužem překračovat a pokud dojdem do hranice půluvazku,smlouva bude přepracovana na HPP.Pracuji pod agenturou Work service.as.Loni jsem pro stejnou agenturu pracovala na HPP u stejné firmy od 25.7 až do 31.12. 2011v době od 27.12.2011 jsem byla na PN do 18.2:2012 a hned od toho 19.2.2012 zase v práci,ale s jinou smlouvou,s platnosti do 31.12.2012.Ve smlouvě je napsano:Na dobu dočasného přidělení zaměstnance k uživateli.Zaměstnavatel se zavazuje,že zajistí zaměstnanci dočasný výkon práce u uživatele na dobu trváni této dohody.Díky snad ti to k něčemu bude. 😕

jankatm
4. črc 2012

Prosím o radu... Jsem momentálně na RD, mám vybranou tříletou variantu, synovi bude 1 rok a zjistila jsem, že jsem opět těhotná🙂. Chci se zeptat, zda mám nárok na zvýšení částky rodič.příspěvku, když na dvouletý rodičák jsem loni nedosáhla díky nízkým příjmům?

deyana
9. črc 2012

@jankatm já bych řekla že jo a změň si to od července, at čerpáš co nejdříve to maximum 11500, já jsem na tu dvouletou variantu taky nedosáhla a čerpala jsem pak ke konci 11500kč.

j.a.n.i
10. črc 2012

@jankatm Pokud si na dvouletý nedosáhla předtím, tak na něj nedosáhneš ani teď. Ale bu´d můžeš dosáhnout na nějakou sumu mezi, případně, pokud vznikl k datu porodu nárok na mateřskou i partnerovi, tak můžeš doložit jeho příjem a zvolit to maximum přes něj.

roni010
22. črc 2012

Ahoj, prosím o radu. Mám 3-letou starou variantu RD a chtěli bychom dalšího potomka... Do kdy musím porodit (otěhotnět) pokud chci mít nárok na stejnou výši MD jako před minulým rodičákem? Stačí porodit do 3 let věku dítěte? Nebo jak to chodí? Nastupuje se zase na MD 6-8 týdnů před porodem? (první dítě narozeno 10/2010).. Děkuji!

j.a.n.i
22. črc 2012

@roni010 Musíš nastoupit na další mateřskou do 4 let věku dítka, pak ji nikdy nebudeš mít z menšího základu než tu předchozí.

roni010
24. črc 2012

@j.a.n.i děkuji!!

kaatulka
25. črc 2012

Ahoj,

dnes jsem byla na kontrole u dr. a jsem v 7. tt....
Měla jsem zvolenou dvouletou variantu RD i RP, a od 18. července jsem měla nastoupit do práce.
Už v květnu jsem oznámila zaměstnavateli, že nemám kam dát dvouleté dítě a do práce nenastoupím. Začátkem července jsem už věděla, že jsem těhotná a do práce dala žádost o prodloužení RD do konce července, protože jsem počítala s tím, že mi dr. od 1. srpna napíše neschopenku, jenže ten mě dnes vypekl s tím, že je ještě strašně brzy, a že by neschopnost neměl jak odůvodnit.
Je tedy možné prodloužit si opět RD do konce srpna a od 1. září (kdy už by mi dr. napsal) jít na neschopenku? Pokud bude RD ukončená, měla bych mít nárok na pobírání nemocenské?

Díky za rady...

milca78
3. srp 2012

Tak jsem teda asi trochu natvrdlá,ale vůbec nevím jak to bude,můžete mi někdo trochu poradit.Jsem na 3leté mateřské,která by my měla končit 2.3.2013,ale v listopadu čekáme přírůstek,což znamená,že začátkem října budu nastupovat na PPM,protože na ni mám nárok.jak mám postupovat,má smysl ještě krátit první mateřskou?A jak v tom říjnu to musím na sociálku a pak na pracák,Bože ti nám to dělají složitý 😎

j.a.n.i
5. srp 2012

@milca78 Myslím, že na ten měsíc už to moc smysl nemá, to chtělo vyřídit hned jak si otěhotněla... a v říjnu musíš dát papír na mateřskou zaměstnavateli, pak na OSSZ vyřídit potvrzení o výši mateřské (i když pokud nastupuje na začátku října, tak není nezbytně nutné a můžeš rodičák prostě ukončit ke konci září) a ukončit rodičák na pracáku.

milca78
6. srp 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověd🙂

dajdula
7. srp 2012

@j.a.n.i Ahojky jani,tak sledujem ,že docela rozumieš tejto téme.Ja si dovolím mať dotaz,nie som si totižto úplne istá,či tomu dobre rozumiem.Syn dovŕši 3 roky 20.9.2012.Mám tzv 3 letou variantu.Po tomto dátume nastúpim na neschopenku (v práci ma ako tehotnú nepotrebujú),čakéme druhé dieťa.Má sa narodiť 18.3.2013.To znamená,že : keď moj priateľ,otec detí pracuje a jeho plat je dostatočný na výpočet 3 ročnej varianty,tak by som mohla dostávať tých 7100 či koľko to je?Alebo budem musieť bez pardónu pristúpiť na variantu štvorročnú?Dúfam,že som to napísala zrozumiteľne a moc ďakujem za odpoveď.

lusyy
7. srp 2012

@j.a.n.i Ahoj jani,je naprosto super,že je mezi námi odborník a předem díky za radu.Zatím to je jen čistě hypoteticky. Nyní jsem na RP -3letá varianta,6měsíců jsem pobírala i mateřskou. Pracuji jako OSVČ a teď při rodičáku dělám 8 hodin týdně. Když bych chtěla druhé dítko,je lepší ho mít než mě vyprší ta 3letá varianta nebo znova nastoupit na plný úvazek do práce a pak jít na mateřskou? Když to stihnu při jednom,tak budu si moci vybrat tu variantu 3letou nebo bude automatiky 4letá,a pokud nastoupím do práce,tak budu muset asi hodně platit na sociálce důchodové a nemocenská,abych dosáhla na MD a pokud bych platila jen to minimum,tak mě to dají automaticky na 4letou? Doudám,že jsem to popsala srozumitelně 😕

j.a.n.i
7. srp 2012

@dajdula Pokud píšeš, že půjdeš na neschopenku, tak mi z toho vychází, že jsi stále zaměstnaná a budeš mít tudíž normálně opět nárok na mateřskou (těch 28 týdnů) a pak budeš volit rodičák, přítele k tomu nijak nepotřebuješ.

j.a.n.i
7. srp 2012

@lusyy Pokud by se další dítko narodilo ještě za pobírání rodičáku, tak může volit až do 7600,- ale 3 letá jako taková už neexistuje, pokud bys chtěla mít rodičák až do 3 let, tak to vychází na cca 6100,- měsíčně.
Pokud se narodí později, tak musíš platit sociální a nemocenské, stačí klidně těch 145,- co odpovídá minimálnímu sociálnímu a pokud ho budeš platit 270 dní, tak budeš mít nárok na mateřskou (sice nízkou, ale lepší než nic) a zas výběr rodičáku až do 7600,-

dajdula
7. srp 2012

@j.a.n.i Ano,ano som zamestnaná.Tak to by bolo super.Takáto možnosť ma ani nenapadla.Myslela som,že na materskú nebudem mať vobec nárok.No fakt som z toho blázon,od každého som sa dopočúvala niečo iné.Moc krát ti ďakujem za odpoveď.Si zlatá 🙂

lucifer84
7. srp 2012

@j.a.n.i Jani, prosím o radu...Jsem na RD s prvním dítětem /před nástupem na mateřskou jsem pracovala, tím pádem měla nárok i na PPM/ pracovní poměr na dobu určitou mi v průběhu RD skončil. Chápu dobře, že pokud mi bude jeden rodičák navazovat na druhý /u druhého už nemám nárok na PPM/ budu mít možnost volby výše RP až do 7.600,-měsíčně? Předem moc děkuji za odpověď, hlavně za to, že věnuješ tolik času a trpělivosti všem dotazům v této diskuzi!!!

j.a.n.i
7. srp 2012

@lucifer84 Ano, přesně tak 🙂

lusyy
8. srp 2012

@j.a.n.i děkuji moc za odpověď a je možné,že mateřská by byla nižší než rodičák,když bych si platila jen minimum? Tzn.že bych byla 6 měsíců na mateřské a pak při pobírání 6100,-další 3 roky na RP.-takže sumasumárum 3a půl roku nebo se to počítá do dovršení 3 let věku dítěte?

j.a.n.i
8. srp 2012

@lusyy Ano, při platbě těch 145,- bude mateřská menší než rodičák. A u toho rodičáku záleží kolik si zvolíš, pokud 6100,- tak ho opravdu budeš pobírat celé 3 roky, tj. do 3,5 let, ale klidně si můžeš zvolit cca 7000,- a pak ti to vyjde do 3. narozenin. Nebo si třeba můžeš ze začátku zvolit 7600,- (to je max. co po malé mateřské můžeš) a pak to snížit, tak aby ti rodičák vyšel až do 4 let, protože dokud pobíráš rodičák, tak jsi OSVČ vedlejší, takže pokud už neplánuješ další dítko, tak je výhodné si to protáhnout. Prostě celkem máš rodičák 220 000,- a můžeš na měsíc volit cokoliv od 50,- do 7600,- a měnit to každé 3 měsíce.

lusyy
8. srp 2012

@j.a.n.i díky,díky,jsem ráda,že jsi tady na MK,jelikož takhle pěkně mě to ještě nikdo nedokázal vysvětlit. Opravdu moc děkuji. 🙂