Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
20. lis 2011

@miselinka2 Nene, po novu bude stačit, že mu vznikne teoretický nárok, ale jak přesně se to bude dokladovat, to se ještě neví.

lehna
21. lis 2011

ahoj,
můžete mi prosím taky poradit?
mě končí rodičák 20.1.2012. Malého mi od ledna ,kdy bude mít 3roky nikde do školky nevezmou a nevzali(je plno).
Uvažujeme tedy nad druhým dítkem. jak to teda budu mít. Jo a navíc jsem od loňského roku nezaměstnaná. tak mě zajímá jestli vlastně v době těhotenství dostanu nějaké peníze. nebo se druhého dítka vzdát, jít od ledna na pracák a od září,kdy malý nastoupí do školky, jít do práce.
snad mě trochu chápete co jsem vlastně chtěla 🙂

miselinka2
21. lis 2011

@j.a.n.i neni nejaka diskuze na netu ?

j.a.n.i
21. lis 2011

@lehna Obecně během těhotenství žádné peníze nedostaneš, pokud budeš na UP, tak bys dostávala 5 měsíců podporu, pokud jste na to jako rodina finančně hodně špatně, tak nějaké sociální dávky.

j.a.n.i
21. lis 2011

@miselinka2 No, nevím, na všech miminkovských forech se o tom tak nějak diskutuje.

lehna
22. lis 2011

@j.a.n.i -Jani, takže vlastně,kdybych tedka otěhotněla, tak v lednu se nemusím ani hlásit na úp? ale peníze dostanu až se malé narodí. No hodně špatně na tom nejsme, takže socilání dávkem nedostanem.
Holky já totiž furt nevím kam se mám hlásit když otěhotním 😅

jetynka
22. lis 2011

@lehna Ahoj když otěhotníš a máš první dítě na které pobíráš rodičák nemusíš se hlásit nikam, v okamžiku kdy se ti narodí dítě hlásíš sociálce, že se narodilo a od data narození miminka pobíráš rodičák na něho, nevím ale jestli na ten pracák nebudeš se muset jít nahlásit když ještě neporodíš a skončí ti rodičák dříve než právě termín narození mimi, to bych se raději tam šla zeptat a v ruce potvrzení od lékaře o těhotenství.
Jinak nevím.

lehna
22. lis 2011

@jetynka -díky, no právě, to já právě taky nevím co mám dělat,když otěhotním a rodičák mi končí v lednu 2012 a jsem nezaměstnaná.
no budu si muset asi někam zavolat 🙂.

jetynka
22. lis 2011

@lehna raději zavolej za to nic nedáš, já to mám jednodušší já budu přecházet s rodičáku na rodičák mi to vyjde ale o si pamatuju tak jsem byla když se Vojta narodil nebo dokonce ještě před tím na krajském úřadě v Ostravě na obecní správě kde jak jsem měla papír od gyndaře vypsané jakoby na mateřskou tak mi tam ženská za přepážkou napsala: Potvrzuji že mi nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. A tvůj podpis, tím pádem nemusíš nikde jinde lítat a jim to stačí. Víš o co se jedná?tím že jako nezaměstnaná nemáš nárok na vyplácení mateřské od zaměstnavatele a budeš pobírat dnem narození dítěte pouze rodičák. uff jak složité co?

lehna
23. lis 2011

@jetynka - včera mi známá řekla,že se stejně na pracák přihlásit musím, aspoň 5měsíců dosatnu nějaké peníze 🙄 .
díky za radu, nějak to snad vyřešíme 🙂.

kulenka
23. lis 2011

Ahoj holky 🙂
Můžete mi prosím taky poradit?
TP mám 18. 4., na mateřskou bych chtěla nastoupit koncem února.
Zajímalo by mě, jestli můžu na mateřské pracovat? A kolik si můžu případně přivydělat ...

j.a.n.i
23. lis 2011

@lehna Tak hlásit na pracák se nutně nemusíš, můžeš se klidně nahlásit pouze na ZP jako osoba pečující o dítě do 7 let, ale když se přihlásíš na UP, tak dostaneš podporu, sice tu minimální, ale něco ano.

j.a.n.i
23. lis 2011

@kulenka Při mateřské nesmíš pracovat na tu smlouvu, ze které čerpáš PPM, na jinou ano. Akorát na klasický pracovní poměr nesmíš pracovat do konce šestinedělí, po něm už ano.

kulenka
23. lis 2011

@j.a.n.i Co to je PPM? 😅 Nějaká podpora?
Mně koncem února končí smlouva, takže teď budeme jednat o případném prodloužení na další rok ...
To by znamenalo, že pokud uzavřu s tím samým zaměstnavatelem další smlouvu, budu moc po 6ti nedělí normálně pracovat?

lehna
23. lis 2011

@j.a.n.i - jo takhle jsem to myslela, přihlásit se na pracák, dostanu aspoň 5měsíců penize a nemusím se starat o zdravko.

j.a.n.i
23. lis 2011

@kulenka PPM je mateřská, ty penízky co dostáváš 28 týdnů podle platu. Pokud to bude prodloužení stávající smlouvy na stejnou činnost tak ne, musela bys to uzavřít na jinou činnost.

j.a.n.i
23. lis 2011

@lehna Tak o zdravko by ses nemusela starat ani v tom druhém případě, ale byla bys doma zadarmo.

kulenka
23. lis 2011

@j.a.n.i Jani děkuju, zrovna dneska jsem to oznámila šéfovi a personalistce, takže pohledají nějaké možnosti 🙂

roni010
24. lis 2011

Ahoj, můžu někoho poprosit o radu? Máme dítě (1rok a měsíc) a mám 3 letou mateřskou. Budu si moct od nového roku měnit délku (např ze 3 let na 2,5 roku atd.)? (vím že to bylo v návrhu) nebo to budou moci jen maminky, které porodí od ledna 2012? díky!

j.a.n.i
24. lis 2011

@roni010 Budeš, ale pokud to budeš chtít zkrátit z jiného důvodu než, že budeš čekat druhé dítko dříve, tak to bude pro tebe nevýhodné

smoulinka.ciko
24. lis 2011

@j.a.n.i v roce 2010????

j.a.n.i
24. lis 2011

@smoulinka.ciko Nechápu, co v roce 2010???

roni010
24. lis 2011

@j.a.n.i děkuji moc, to jsi mě potěšila.............hodně jsem váhala mezi 2 a tří letou variantou a dnes už vím že jsem měla jít na dvouletou...........ale co už, když to jde měnit tak super. Budu to moci změnit asi od ledna že?

smoulinka.ciko
24. lis 2011

Jani nic, jen ses sekla na první stránce když jsi odepisovala mufy. že se ji to bude týkat, že bude žádat PPM až v roce 2010.

smoulinka.ciko
24. lis 2011

@roni010 to más dobré, nám se druhé povedlo tak dobře že malá bude mít v lednu 3 roky a v únoru mám termín 🙂 Jediná nevýhoda je ta, že jsem měla 4-letou variantu.

rennca
24. lis 2011

ahoj můžu také poprosit o radu 🙂 jsem ted na rodičovské.Mám ji na 3 roky které mi končí v unoru 2013 ale v červenci 2012(tedy příští rok) čekáme dalšího potomka.Tedy příjdu ,,jako,, o půl roku. Mám si ji nějak zkrátit nebo až se narodí 2 dítko prostě tu první rodičovskou ukončit a jít na mateřskou a následně na rodičovnou stím 2 dítkem?

demima
24. lis 2011

ahoj,moc prosím o radu svůj případ jsem zde nenašla 😅 Pracovala jsem v kuse od roku 2007-30.5.2010 -od té doby mám nemocenskou stále u zaměstnavatele.(mezitím firma zkrachovala)V květnu 2011 jsem otěhotněla,nemocenskou mám prodlouženou do 15.1.2012 a termín porodu 9.2.2012.Jsem vdaná.Myslíte že mám nárok na PPM a na to vybrat si délku mateřské?A jak je to vůbec s porodným?Moc děkuji zda si s tím někdo budete vědět rady..

j.a.n.i
24. lis 2011

@rennca Zvyš to od ledna na maximum jaké budeš moct, ať toho vyčerpáš co nejvíc 😉 pak tenhle rodičák ukončíš a nastoupíš na mateřskou s dalším dítkem.

j.a.n.i
24. lis 2011

@demima No, pokud firma zkrachovala a ukončili ti pracovní poměr, což při krachu firmy mohou i na neschopence, tak záleží na tom, k jakému datu ti pracovní poměr skončil. Pokud je firma pouze v likvidaci a pracovní poměr ti zatím trvá, tak nárok na PPM mít budeš.

demima
24. lis 2011

@j.a.n.i výpověď mám k tomu datu 30.5.2010 dostala jsem i odstupné 3měsíce. ,ale nastoupila jsem v ochrané lhůtě na nemoc. takže pokud to dobře chápu tak nárok asi nemám že?