Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson No, zvolit délku můžeš, ale máš 220000,- na celou dobu, tudíž ty to budeš pobírat 37 měsíců (pokud by to mělo být podle toho jak byla 3 letá varianta teď), takže to vychází na cca 6000,- Ale lidi, kteří mají nárok na PPM, tak berou cca prvního půl roku PPM a rodičák tedy jen nějakých 31 měsíců, takže jim vychází částka těch 7100,-

samson
11. pro 2011

ha už jsem to našla jak je to u 2-leté varianty dle nové úpravy 2012

dvouletá (rychlejší čerpání) - částka Kč 11 400 je vyplácena (po peněžité pomoci v mateřství, zkratka PPM) do 24 měsíců (2 let) věku dítěte. Ale pozor! O tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den.

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson Bere se ohled na vyšší příjem v rodině, k datu narození dítka, takže se spočítá jakou by on měl s tím prvním dítkem teoreticky PPM a podle toho jaká mu vyjde, tak budeš moct zvolit částku, s tím, že maximum je 11500,- a tomu odpovídá PPM nějakých 385,- na den a příjem přibližně 16500,-

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson To co si našla není to nové od roku 2012, ale to staré 🙂 nicméně je to podobné, jen s tím rozdílem, že pokud nemáš příjem na těch 11500,- tak třeba můžeš zvolit 10000,- pokud ti na to příjem stačí, nesmíš volit víc jak 70% příjmu při volbě částek nad 7600,-

samson
11. pro 2011

tak jsem z toho zmatená - nyní nevím co by bylo lepší?Takže bych měla zůstat do června dle starého systému za 7600 - a od června nastoupím s druhým dítkem na 3letou rodičivskou dovolenou bez nároku na PPM za celé 3 roky za 6000,- chápu to dobře?

samson
11. pro 2011

@j.a.n.i a počítalo by se to z předchozího zěmstnání abych si mohla zvolit třeba těch 10 000?

samson
11. pro 2011

píšu rychlejí, než čtu odpovědi - tak se omlouvám 😀

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson V pohodě 🙂 a jojo, případně pokud měl partner teoretický nárok na dostatečně velkou PPM i když o ní nežádal, tak třeba budeš moct zvolit i těch 11500,- to by si musel nechat vyjet od účetní podklady (12 měsíců před měsícem, kdy se to první dítko narodilo) a vidělo by se.

samson
11. pro 2011

a to jsem několik let studovala obor veřejná správa - no jo jak v tom člověk není tak je to o ničem 😝

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson A pokud by se to bralo podle tebe, tak bude moc volit maximálně tolik kolik si měla PPM v těch měsících co měli 30 dní 😉

daschiki
11. pro 2011

Ahoj holky, můžete mi poradit? Popíšu Vám svoji situaci a omlouvám se, pokud tu někdo už řešil podobný problém (nečetla jsem celou diskuzi 😅 )
Jedná se o to, že jsem na dvouleté RD se synem. Než jsem otěhotněla, byla jsem OSVČ a platila si nemocenské pojištění, navíc mi vznikl nárok na PPM a posléze na RD ve dvouleté variantě. Od ledna 2011 jsem s placením nemocenského pojištění musela skončit, protože by to znamenalo přejít na hlavní výdělečnou činnost (místo vedlejší doteď) a platit si taky důchodové pojištění kromě nemocenského pojištění. Takže od ledna 2011 jsem si nemocenské pojištění neplatila. V dubnu jsem otěhotněla a termín porodu mám na začátku února. Jak se zdá, nárok na PPM mi samozřejmě nevznikne (když jsem si neplatila nemocenské) a budu muset tím pádem na 4-letou variantu RD, až se dcerka narodí. Je možný nějak přes manžela podle nové úpravy dosáhnout zase na 2-letou variantu (respektive na ten strop 11 400,- )? Manžel je do konce roku zaměstnanec, nárok na PPM by mu podle jeho platu vznikl. Problém je, že od ledna 2012 bude už jen OSVČ, juž nebude zaměstnanec. Nemocenské pojištění si bude platit (zatím půl roku už má živnost, ale jako vedlejší činnost). Zajímalo by mě, jestli tím, že přejde od ledna na samostatnou výdělečnou činnost, se nějakým způsobem znesnadní ta možnost, že bych přes něj mohla požádat o dvouleté nebo aspoň tříleté čerpání? Jestli je to nějak vázaný na aktuální příjmy a daňové přiznání (které zatím nebude moc slavné...).... doufám, že jsme to vysvětlila srozumitelně a bude někdo schopný mi poradit... Díky moc!

j.a.n.i
11. pro 2011

@daschiki Pokud manžel od nového rodu přejde na OSVČ, tak nebude mít na PPM vůbec nárok, takže přes něj nebudeš moct volit. Ale 3 letou by si myslím mohla volit i ty sama, pokud v tom únoru budeš brát ještě rodičák.

daschiki
11. pro 2011

@j.a.n.i Díky moc! Myslíš, žebych teda mohla volit alespoň tu 3-letou? Mně totiž před pár dny, když jsem se to snažila zjistit na ÚP, říkali, že musím mít aspoň nějaký vyměřovací základ a že ten já nemám... Nejsem z toho moc moudrá, ale pochopila jsem z toho, že nemám teda nárok na jinou variantu než tu 4-letou. A můžu se zeptat, po jaké době bych mohla když tak změnit to (respektive jake podmínky by musel splnit můj manžel, abych přes něj mohla změnit čerpání)? To by manžel musel asi několik měsíců platit nemocenské pojištění, že? A asi doložit příjmy z daňového přiznání? Nebo jak by to fungovalo, když bych třeba chtěla požádat později o ten 2-letý nebo 3-letý.
Jinak nevím, jestli to něčemu pomůže, ale já jsem si teď i při rodičáku musela platit za rok 2011 minimální zdravotní a sociální. Ale to asi plantám do toho už blbosti navíc 🙂

j.a.n.i
11. pro 2011

@daschiki No a proč sis neplatila i nemocenské? Když si už musela platit to sociální... No úplně ideální by bylo kdyby manžel mohl ještě do konce února zůstat v práci a jako OSVČ jít až od března, pokud se tedy dítko fakt narodí v únoru.
A s tou volbou doufám, že jsem to správně pochopila, koukni sem: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=s... paragraf 30, Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše a pak odstavec 4

daschiki
11. pro 2011

@j.a.n.i já jsem si začala platit nemocenské teď poslední dva měsíce, že bych popřípadě šla na nemocenskou v souvislosti s porodem, z které pak bych zvolila výši rodičáku....jenže to, že krom sociálního a zdravotního, jsem musela platit ještě i důchodové 1807Kč, tak dost zatěžovalo náš domácí rozpočet (proto jsem ani neplatila nemocenské celý ten rok, protože z rodičáku bych odváděla měsíčně jen skoro 3000 státu)....na tu nemocenskou bych normálně nastupovala teď na Štědrý den (přesně 6 týdnů před porodem), jenže jsem si na sociálce zjistila, že bych měla nemocenskou v souvislosti s porodem asi 3300Kč....a to nejsme schopni utáhnout, když manžel končí v práci a rozjíždí podnikání a já abych měla 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu jen 3300Kč.... z kterých bych navíc v lednu ještě jednou musela zaplatit to důchodové (tyhle informace mi dali na sociálce)...takže jsem teď to nemocenské nezaplatila, tím pádem mi opět skončí....a smířila jsem se se 4-letým rodičákem a že snad za těch 9 měsíců, až bude mít ten RD klesnout z 7600 na 3800, už budu moct nějak změnit to čerpání dál na 3-leté....nejlépe 2-leté.....ale vůbec právě nevím, jak to udělat teď jak se to všechno mění.... ☹

daschiki
11. pro 2011

@j.a.n.i manžel už výpověď dal, končí k 31.12., takže od 1.1. už bude jen OSVČ... ☹

j.a.n.i
11. pro 2011

@daschiki No, ale to už nebudeš moct změnit, pokud na volbu nebudeš mít nárok teď, tak už ti nevznikne... to je právě ten problém.

julie123
11. pro 2011

muzu poprosit o radu? 🙂 jsem na 4letem rodicaku - nemela jsem moznost volby. Stihneme jeste prevest rodicak na manzela aby provedl volbu na 3 roky??? myslim jestli kdyz ted o vikendu nastoupi na materskou a nasledne provede volbu, jestli se to stihne podle letosnich podminek - abych mela 3lety rodicak 7600 kc. nebo to uz nema smysl delat protoze se to nestihne.. diky moc! Snad je to trochu srozumitelne
🙂

j.a.n.i
11. pro 2011

@julie123 Pokud budou rychlí na ČSSZ, tak se to stihnout dá.

germaine
11. pro 2011

Holky, jsem z toho mimo...nastoupila jsem teď od 1.11. na RD po PPM, zvolila jsem tříletou variantu (7600,-) a chci doma ty tři roky zůstat, chápu že nově je strop pro všechny 220000,- a platí to teda i pro mě? Nebo je pro mě nejvýhodnější si ponechat tuhle variantu, co mám? Chápu správně...?

j.a.n.i
11. pro 2011

@germaine Ne, pro tebe to neplatí, pokud sama nebudeš chtít.

daschiki
12. pro 2011

@j.a.n.i já jsme z toho jelen 😅 😅 ...se přiznám, že tomu nevím teď ani hlavu ani patu.... asi možná tuším, jak to je....pokud to správně chápu, tak v době, kdy se narodí malá (což bude spíš velmi pravděpodobně v lednu, ne-li dřív - hrozí mi předčasný porod), tak v té době musí jednomu z nás vzniknout nárok na PPM....mně nevznikne...a manželovi by určitě vznikl, kdyby byl zaměstnaný....ale zřejmě by mu to vyšlo i na OSVČ (tam na PPM stačí nějakých 16 000 pokud se nepletu?)...takže pokud by mu vznikl v době narození malé nárok na PPM, pak můžu volit výšku rodičáku na 3 roky? Je to tak? Pokud by mu nevznikl, mám smůlu a prostě mám nevratně 4-letou variantu a už s tím nejde nic dělat???? Tady tomu moc nerozumím, protože všude právě vykládají, jaká je výhoda podle nových podmínek, že se dá měnit ty varianty po 3 měsících.... Tak jsem myslela, že pak při té změně znovu posuzují to, jakých příjmů dosahuje manžel....omlouvám se, pokud se ptám hloupě...ale fakt tomu nerozumím.... 😅 😅 😅

amallie
12. pro 2011

Holky, chci se zeptat, ukonceni prispevku se nejak ma hlasit? Nebo vedi sami, kdyz se ukazoval rodny list? Jde o to, ze dceri byly dva roky koncem listopadu a ted 6.12. mi prisel prispevek v plny vysi. Tak bud je to jeste listopad, ten by ale mel byt kracen, ne? Nebo uz prosinec, ale na ten bych nemela mit narok? Mam to nejak nahlasit a vratit? Diky

j.a.n.i
12. pro 2011

@daschiki No, měnit to každé 3 měsíce jde, ale nárok na volbu se vždy posuzuje k narození dítěte, k jinému datu by se posuzoval pouze v případě, že by si třeba dítko po roce někdo osvojil, tak tam se pak znovu přepočítá jeho nárok při osvojení.
A jako OSVČ to manželovi nevyjde, nesplní tu podmínku, že musí být jako OSVČ účasten nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce.
Tak ne že bych ti předčasný porod přála, ale pokud bys porodila do 7. ledna, tak manžel nárok má, je tam ještě 7 dní ochranná lhůta. A hele nešlo by se se zaměstnavatelem ještě dohodnout, nebo nemají dobré vztahy?

j.a.n.i
12. pro 2011

@amallie I za poslední měsíc chodí rodičák v plné výši, takže je to správně, nic hlásit namusíš a měl by ti dorazit papír o ukončení rodičáku, ale občas to celkem trvá.

gimulka
12. pro 2011

Holky taky si jdu pro radu. malej se narodil 22 září (před tím jsem byla na 3leté mateřské se starším synem), bude pro mě platit varianta pro rok 2012 nebo budu dostávat pořád těch 7600???

amallie
12. pro 2011

@j.a.n.i diky, takze on chodi jak vyplata zpetne? To, co jsem dostala ted je listopad?

daschiki
12. pro 2011

@j.a.n.i aha...a ta podmínka 180 dní asi neplatí, i když už je zároveň OSVČ toho půl roku (ale na vedlejší SVČ)? ☹ Ach jo.... Škoda, že ta ochranná lhůta bude jen tak krátce, protože já asi pokud donosím, tak půjdu v půlce ledna na plánovaný císař 😖 😅 Malá je otočená zadečkem a já už se synem skončila akutním císařem..takže pokud donosím, určitě bude porod v půlce ledna...no to je paradox 😀 achjo-....
Myslíš domluvit se, aby tam zůstal ještě dýl? Oni by ho chtěli, aby zůstal 🙂, ale on musí kvůli novému zaměstnavateli, s kterým spolupracuje jako OSVč už odejít a plně se věnovat nové práci... ☹ Takže to by bohužel nešlo.... ☹

j.a.n.i
12. pro 2011

@daschiki Hele, jestli má dobré vztahy, tak ať sníží úvazek, třeba na 0,1, to je fuk, stačí když ta smlouva ještě pojede, myslím, že by stačilo i neplacené volno, ale to nevím 100%

j.a.n.i
12. pro 2011

@amallie Jojo, zpětně, takže je to za listopad.