Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

matevik
24. led 2012

@j.a.n.i Mám dotaz? V době porodu jsem byla ještě na neschopence a ta byla ukončena až v 6týdnech dítěte. Takže rodičovský příspěvek budu brát od kdy? A musí manžel zůstat doma nějaký den na mateřské, když se to počítá z jeho platu? A ještě jeden dotaz. Kamošce se narodil syn 29.12.2011, bude brát rodičák za celej měsíc nebo se to nějak spočítá jen na ty 3dny? A za leden už bude žádat podle nového zákona.

andrejka100
24. led 2012

na tvuj dotas nevím.ale kamoška bude rodičak brat za celý měsíc mě se dcera narodila 31.a brala jsem rodičák za celý měsíc 🙂

j.a.n.i
24. led 2012

@matevik No, rodičák budeš brát od konce té neschopenky a manžel na mateřskou vůbec nemusí.

achina
24. led 2012

Prosim vas, je normalni, ze se me pani na UP dnes zeptala, jakou presne chci v lednu podle noveho systemu rodicovskeho prispevku pobirat castku a kdyz jsem rekla, ze nevim, tak se velmi (neprijemne) divila?? Proboha, jak to mam vedet? Tak jsem tam samozrejme zadala ten strop 11 500,- ... Ale nestacim se divit. Chapu, ze toho ted maji hodne, ale je to prece jejich prace. A navic mi vubec nebyla schopna rict, jak se ten rodicak bude pocitat v unoru, pokud 24.2. nastoupim na novou materskou. Nemuzete mi to prosim nekdo strucne vysvetlit? jestli mam teda v unoru narok jeste na nejaky slusny rodicak?

cherub
24. led 2012

@achina teď už se nehraje na počet měsíců na RD ale na částce... sama si musíš spočítat, kolik už jsi vyčerpala a kolik ti zbývá do 220tis a podle toho si musíš určit částku v závislosti na době, kterou chceš strávit ještě doma 😅 na druhou část ti kompetentně odpovědět neumím 😒

Taky jsem dneska byla volit a požádala jsem je, aby mi spočítali, kolik peněz mi to bude dělat, abych mohla být doma do 3 let a 2 měsíců věku dcery a kukala na mě jak z jara, že to nejde, že to si musím určit sama, že do PC se prostě zadává daná částka... naštěstí jsem to měla zhruba propočítané, dala jsem částku a vyšlo mi to tak, jak jsem chtěla 😅

veronika.h
24. led 2012

@achina Ahoj, toto jsem řešila předevčírem🙂)
Takže - naše paní na UP po mě mrskla tabulky a ta výše novýho rodičáku se určuje podle vyměřovacího základu. Já musela letět na sociálku, aby mi potvrdili, jakou mateřskou jsem měla s prvním dítětem a jakou částku jsem brala denně. Dělalo to něco kolem 380,-Kč na den, tudíž jsem si mohla zvýšit rodičák na těch 11500,-. Do vedlejší A tu částku jsem si taky musela najít a vyplnit sama, naštěstí tam měla tu tabulku. Já na novou mateřskou nastupuju už v únoru, to zase po mě chtěla, abych opět zašla na sociálku a nechala si potvrdit nástup na novou PPM a tím dnem se mi ukončí rodičák. Spočítají ti to na den, vyplatí ti to ke dni ukončení rodičáku a následující den už budu brát PPM. TAk jsem to aspoň pochopila. U mě se jedná zvýšení jen na ten leden, z února to bude pár dní, ale každá tisícovka dobrá🙂

j.a.n.i
24. led 2012

@achina Přesně tak, nově se volí částka, oni nic nepočítají. A jinak v únoru se spočítá kolik dostaneš PPM a rodičák dostaneš do celkové částky 11500,-

kocicinka
24. led 2012

Už týden se nemohu dovolat babě na UP, tak se zeptám tu. 21.6 mi končí 3- letý rodičák a cca tentýž den mám rodit. Zaměstnaná již nejsem, pracovní smlouva mi skončila když jsem byla v 6 měsíci těhotenství s prvním dítětem. Rodičák bych ráda opět tříletý 7600,-. Bude to možný, když už nejsem zaměstnaná? Bojím se, aby mi nedali automaticky ten čtřyřletej. Pokud byl někdo v podobné situaci, může mi poradit? Jo a kdy tam mám asi tak zajít?

andy80
24. led 2012

@kocicinka stačí pokud je zaměstnaný manžel, pokud ano, budeš mít nárok na PPM a potom volbu rodičovského příspěvku. Ale stejně, pokud ti smlouva skončila v šestém měsíce prvního těhu byla jsi v ochranné lhůtě, tudíž jsi měla nárok na PPM, tak bys jí měla mít i teď . Na mateřskou se nastupuje 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu, takže nastoupíš normálně na mateřskou a po jejím vyčerpání si budeš normálně žádat o rodičák na druhé dítko.

kocicinka
24. led 2012

Supr, zaměstnaný je a vydělává dost. A nemusí být pak doma on????? To to jde takto jednoduše obejít?

achina
24. led 2012

@cherub - ja vycerpala zatim cca 180 tis, takze 220 tis ani nevycerpam, protoze za mesic jdu znovu na materskou. Chapu, ze kdyz bych si urcovala pocet mesicu, tak mam mit asi predstavu o castce, ale takhle ani nahodou. Proste jsem dala tu nejvyssi, davala jsem manzeluv vymerovani zaklad a budu doufat, ze mi to priklepnou. To jsi teda dobra, ze jsi se na tu tvoji castku trefila 😉

@veronika.h - vidim, ze jsme na tom hodne podobne 🙂 Mas pravdu, kazda tisicovka dobra, moc toho sice vybrat nestihneme, ale urcite se to vyplati. Akorat nechapu tu tvoji vetu - do vedlejsi A tu castku jsem si taky musela najit sama- Jakou castku myslis? A co se tyka unora, znamena to, ze proste vyplati tu pomernou cast do ukonceni rodicaku a pak zas pomernou cast materske? Ja totiz myslela, ze se to nejak dopocitava do urcite castky ☹

andy80
24. led 2012

@kocicinka ne, ne nemusí, jde jen o to, aby jeden z rodičů byl zaměstnaný a vzniknul teoreticky nárok na mateřskou. Já si teď vyběhávám papíry z doby, kdy se mi narodila dcera, že byl manžel zaměstnaný, abych si mohla ještě zvolit nový rodičák, protože jsem nastoupila v srpnu do práce a měla jsem ho přerušený. Teď když je možnost, že dítě může být neomezeně ve školce, tak jsem si šla žádat znovu o rodičák a paní říkala, že teď po novu stačí, když je zaměstnaný jeden z rodičů.

Jinak teda u nás byla paní tak hodná, že mi spočítala, kolik jsem vyčerpala a kolik mi zbývá ještě vyčerpat. Vyjde mi to přesně do čtyř let dítěte, abych pobírala zase těch 3800, ale je to díky tomu, že jsem měla rodičák přerušený. Kdybych ho přerušený neměla, nechodila bych do práce, tak bych musela dočerpat starý rodičák a malá by mohla do školky jen na 4 hodiny denně. Tak jsem ráda, že nám to takhle vyšlo. Už jsem se s rodičákem rozloučila 😀

veronika.h
24. led 2012

Aha, to jsem nedokoncila.Psala jsem ve spěchu. vyplnovali se tam dve kolonky - výše PPM za kalendářní den (to jsem měla těch 384,-Kč) a pod tím denní vyměřovací základ PPM - to mi dělalo nějakých 550,- nebo tak.
Sama jsem si musela vyplnit částku, na jakou chci zvýšit rodičák, což jsem hledala v té tabulce, kterou mi dala na UP k nahlednutí. TAkže doporučuju najít si, jakou jsi měla PPm na první dítě, vydělit to počtem dní a pokud by to bylo v rozmezí 254-383,- /den, tak si ten rodičák můžeš zvýšit na maximum 11 500,- (to rozmezí jsem si poznamenala z té tabulky).
A s tím únorem jsem to pochopila přesně stejně. No uvidím, jak to bude. Ale kdybych jim nenahlásila nástup na PPM a oni mi poslali celou částku, musela bych jí vracet

veronika.h
24. led 2012
achina
24. led 2012

@j.a.n.i - diky, no proste budu pocitat s tim, ze kazdopadne i v tom unoru na tom budu lip nez kdybych o tu rychlejsi variantu nezazadala 🙂 To je blazinec.... 😕

kocicinka
24. led 2012

@andy80 Díky. A kdy jim mám nahlásit, že jsem těhotná? Je ještě čas( jsem v 5. měcíci), nebo už tam mám klusat? Dovolat se tam nemůžu a pěšky to mám daleko, musím si zařídit hlídání a tak.

dracekmracek
24. led 2012

ahoj holky,bohužel jsme si v říjnu zažádali o změnu postaru:((((a co myslíte?od října má pozastavené peníze a přehazují si nás jako horký brambor:(bohužel nám to vyřizuje trojská v Praze,na kterou jsou jen stížnosti:(fakt už nevím,řeším to přes ředitele a vedoucí a kde nic tu nic ☹ Zítra jdu na úřad sem k nám,chceme tu starou žádost zrušit tak snad to půjde:(strašný strašný 😔

kocicinka
24. led 2012

@dracekmracek Trojská... Tak to přeji hodně trpělivosti ☹

andy80
24. led 2012

@kocicinka šest týdnů před termínem porodu bys měla nastoupit na mateřskou a tu by ti měl zařizovat ještě bývalí zaměstnavatel. I když už tam nejsi zaměstnaná, tak si od něj určitě měla původní mateřskou a protože ještě synovi nejsou tři roky, tak bys měla mít mateřskou ještě od něj. Určitě máš čas, tak bude lepší si na tu sociálku dojít a zeptat se. Dají ti pro bývalého zaměstnavatele papíry na mateřskou apod.

j.a.n.i
25. led 2012

@kocicinka @andy80 Pokud již nejsi zaměstnaná, tak nárok na PPM nemáš, od porodu budeš pobírat rovnou rodičák. Nárok na výběr rodičáku mít budeš, buď podle DVZ partnera nebo protože si stále na rodičáku s předchozím dítkem a u něj si nárok na PPM měla.
Jinak rozdělení RP podle let už je zrušené, volí se přímo částka, kterou chceš pobírat a bereš ji dokud nevyčerpáš 220 000,- takže pokud bys chtěla aby ti to vyšlo na 3 roky, tak je to cca 6100,-

kocicinka
25. led 2012

@j.a.n.i Aha. Takže oni to ve finále snížili. No to mám teda fakt radost 😒 ☹

andy80
25. led 2012

@j.a.n.i ano, však jsem psala, že pokud teoreticky vznikne nárok na PPM, to neznamená, že vznikne, jen teoreticky, tzn., když bude matka nezaměstnaná a otec ano, potom je možnost volby rodičovského příspěvku. Ale pokud měla kocicinka PPM při prvním dítěti, tak by jí měla mít i teď, protože prvnímu dítěti ještě nebudou tři roky, když se jí narodí druhé.

kocicinka, jestli si to myslím správně, tak budeš mít PPM a teprve po té budeš vybírat rodičovský příspěvek do výše 220.000,-- Kč. Jinak tady je dobrá kalkulačka. Není pravda, že se dá volit jen částka, dá se taky volit počet měsíců po kterou chceš rodičovskou pobírat. A co je super, tak se to dá po třech měsících měnit. Ale když vidím, jak to funguje ....

http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/22379...

j.a.n.i
25. led 2012

@andy80 Ale teď už zaměstnaná není (a dlouho), proto nárok na mateřskou nemá, nebude na ní nastupovat 6 týdnů před porodem, ani ji nijak řešit s bývalým zaměstnavatelem. To, že je stále na rodičáku na to vliv nemá.

A dá se volit pouze částka, nic jiného do formuláře vyplnit nejde, takže si to z měsíců musíš přepočítat sama.

helenabasova
25. led 2012

ahojky chci se zeptat jsem na materske druhy rok a nemela jsem volitelnou variantu ,takze musim byt 4 roky doma muzu si to ted nako upravit ?abych byla jen na tri roky?jsem slysela ze je taxa ktera se ma vycerpat po dobu 4 let predtim jsem pobirala 7800 kč a rok pobiram 3800 a ted jestli si to zmenim jestli to nakym zpusobem vubec dorovnaji ?

petrakm
25. led 2012

@j.a.n.i
Ahoj ,promin,ze té obtěžují,ale jsi tady asi jedna z nejpovolanejsich🙂)předem moc Děkuji,mám roční díte,vyber PPM na 3roky,ted je to těch 7600,týká se mne nova vyhláška,tzn ze by mi tato pomoc skončila dřív nez ve 3letech syna (kdy to dohromady bude těch 220tisic) a nebo nemusím nic resit?dekuji

dracekmracek
25. led 2012

@kocicinka tak celou žádost jsme stornovali u nás ve městě....Z Trojské mi dnes přišel takový mail,že si to za triko nestrčí,nejsem zvyklá někomu škodit ale tohle teda ne....

andy80
25. led 2012

@petrakm pokud si nezažádáš o změnu, poběží ti rodičovský příspěvek po staru, tzn. budeš pobírat těch 7600 do tří let dítěte

j.a.n.i
25. led 2012

@petrakm Nemusíš nic řešit a budeš stále dostávat 7600,-

tital
26. led 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, vidim, ze se velmi dobre orientujes v nove uprave materske a rodicovskych prispevku. Neda mi to, abych se taky nezeptala. Jsem ted na rodicovske. Do zari 2012, mela jsem dvouletou. Zaroven jsem tehotna, a budu mit termin porodu opet v zari 2012. Je mozny ukoncit rodicovskou - nechat si vyplatit co zbyva a nastoupit na neschopenku ? ... pak zase pokracovat materskou a rodicovskou na druhe decko ? Z logiky veci nemohu nastoupit na neschopenku, kdyz nejsem v pracovnim pomeru, musela bych se tedy vratit na par dni do prace ? To asi nepujde, oni by to nepochopili, a me je stejne spatne, takze bych nebyla moc platna...

j.a.n.i
26. led 2012

@tital Najednou si rodičák nemůžeš nechat vyplatit, strop je 11500,- měsíčně. A do práce jen tak nastoupit nemůžeš, musela by ses se zaměstnavatelem dohodnout, nemusí tě dřív přijmout a byl i sám proti sobě aby to za téhle situace dělal.