Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
18. čer 2011

Nic není jistého, ale podle aktuálních návrhů by se tě to nemělo týkat, pokud sama nebudeš chtít.

hardlove
12. srp 2011

Jak píše j.a.ni. ještě to není úplně odklepnutý. Na to si budem muset ještě pár měsáců počkat.A mělo by se to týkat jenom těch co porodí od 1.1.2012 a pro ostatní je změna dobrovolná, ale především jde o to, že by měl bejt finanční strop, kterej za mateřskou dostaneš a záleží pouze na tobě jakou délku si zvolíš.Určitě k 2 letý variantě budou nějaký podmínky, ale neměla by být povinná 4 letá varianta pokud aspoň jeden z rodičů pracuje.. Jde o to, že dnes pokud jsi po škole nebo vedena na UP spadáš do 4 leté varianty a od nového roka pokud to projde a otec dítěte pracuje tak si můžeš volit délku jakou chceš a PPM by se podle návrhu mělo dát vypočítat z platu otce.

benjik
12. srp 2011

@hardlove ale zvolit si délku rd,poku otec pracuje jde i ted

maciik
21. zář 2011

A nevíte náhodou někdo, kdy o té novele rozhodnou? Já mám nárok jenom na 4letou a teď nevím, jestli to máme raděj udělat tím složitým způsobem přes manžela, nebo čekat, co ve vládě vymyslí - malý bude mít 9 měsíců na konci února, tak kdyby to neprošlo, ať to stihnem vyřídit 😒

vojtisek2007
21. zář 2011

@maciik pokud by měla začít platit od 1.1.2012 měli by do konce listopadu rozhodnout....

maciik
21. zář 2011

@vojtisek2007 děkuju 🙂

mufy
23. zář 2011

Holky nevíte náhodou,jestli se změna rodičáku bude týkat i mě, když porodím v prosinci?V tu dobu budu pobírat mateřskou a pak nastoupím na rodičák,ale až v dubnu 2012.Týká se to i mě nebo jen těch co porodí od nového roku?

j.a.n.i
23. zář 2011

@mufy Bude se tě to týkat, protože o rodičák budeš žádat až v roce 2010.

jfk31
1. říj 2011

Chtěla bych se zeptat jak je to s výší rodičovského příspěvku pro dítě narozené v půlce měsíce.Konkrétně mi jde o to,že syn bude mít v půlce října 2.narozeniny, končí mi rodičák a chtěla bych vědět jestli za říjen dostanu zaplacenou jen poměrnou část z rodičovského příspěvku nebo jak to bude??Moc díky za odpověď 😉

monny89
1. říj 2011

@jfk31 za celý měsíc 😉

marecek4
1. říj 2011

@monny89
@jfk31 nevím jak to je -jestli to je jistý,že za celý měsíc,je to na úřednicích,protože já se tu taky pídila pro změnu na začátek a vyčetla jsem že bych měla dostat rodičák celý a mateřskou jen částečnou-a obojí bylo krácený a malý je narozený 14tého,takže taky v půlce měsíce,tak s tím radši moc nepočítej,pak kdyby to dali celý budeš mít aspo%n korunku k dobru 🙂

j.a.n.i
1. říj 2011

@marecek4 Rozhodně to není na úřednících, jsou přesně daná pravidla, podle kterých se řídí. A tedy na konci (pokud nenavazuje další mateřská) je rodičák vždy za celý měsíc.
Pokud je v jednom měsíci jak mateřská, tak rodičák, tak se vypočte mateřská podle počtu dní a podle toho kolik vyjde, tak rodičák za daný měsíc buď vůbec nenáleží (když je mateřská vyšší jak 7600,-/11400,-) nebo se doplácí do výše toho celoměsíčního. Takže pokud si třeba měla mateřskou za 1.-14. plácnu 5000,- tak dostaneš jako doplatek rodičáku 2600,- v případě 3 letého.

marecek4
1. říj 2011

@j.a.n.i no to je možné,ale jsou i tací,kteří to dostali celé,nebudu tady rozepisovat kde,je to zbytečné,je možné že vlastně i různými úpravami se časem mění i tohle-ale jak říkám je to jako s výkladem zákona-možno je několik způsobů a i když je něco jasné jako facka,tak nakonec z toho jedinec vyjde jako bl....,takže už radši počítám,že dostanu míň a když tak pak půjdem s děckama na zmrzku,taky mě to příští rok čeká,další mateřskou už neplánuju,takže jestli pak rodičák dostanu celý nebo půlku-už bdu mít vlasně výplatu,a pokud se mi ještě podaří najít místo blíž k domovu budu ta nejspokojenější mamina,protože dojíždět,když mi za ty tři roky posunuli práci,defakto moje původní stanoviště zrušili a přeorganizovali a navíc zrušili veškeré spojení,a spoléhat se jen na auto,mi přijde hodně riskantní,protože pokud by se nedej bože stalo a auto se porouchalo,tak se do práce nedostanu-nebo rozhodně ne na potřebných 6 hodin

mavanka
1. říj 2011

@marecek4 @j.a.n.i měla jsem to přesně tak, jak píše Jani, na konci rodičovské jsem dostala celej rodičák (dcera se narodila pátého), když jsem přecházela z mateřské na rodičák, tak mateřskou asi za čtyři dny a pak rodičák snížený o tu částku, co jsem dostala na mateřské... dopředu jsem to hledala v zákonech a takhle je to tam přesně popsáno, nedá se to vyložit jinak, aspoň jsem ten dojem z toho neměla....
Napadla mě jenom možnost, kdy by se mohlo zdát, že rodičák přišel "celý" - a to v případě, že mateřská ve zlomovém měsíci byla tak vysoká, že na rodičák nebyl nárok a ten přišel příští měsíc v plné výši, což si dotyčná mohla vyložit jako celý rodičák za zlomový měsíc.... jinak fakt nevim...

vojtisek2007
2. říj 2011

@mavanka rodičák přijde celý, pokud na něj nenavazuje další mateřská a rodičák vlastně končí....tak přijde celý ikdyž je dítko narozené třeba prvního.....

ivicek1
4. říj 2011

Holky ráda bych požádala o radu. Moment. jsem na prac.úřadě a jsem těhotná. Jak je to s mateř. a rodič.příspěvkem? Dostanu těch 7.600Kč za prvních 9 měsíců po porodu nebo až pak rodičák? Nepobírám už žádné dávky. Moc děkuji za radu 🙂

verbalinka
4. říj 2011

@ivicek1 budeš na pracáku do porodu a od data porodu nastoupíš na rodičovskou dovolenou (RD). Jestli chápu dobře, tak budeš rodit až příští rok, tudíž budeš mít "k dispozici" těch 220 tis. a budeš si most vybrat, jak dlouho na RD budeš. Kdybys rodila tento rok, tak bys ještě spadala do starých pravidel a měla bys prvních 9 měsíců 7600 a zbytek (do 4 let věku dítěte) 3800. Ale i tak bys to vlastně mohla po novém roce změnit.
Předpokládám, že ta změna RD se schválí a bude od Nového roku platná 🙂

petrunka01
4. říj 2011

@vojtisek2007 ahoj,vím,že se vyznáš..prosím tě,jsem na MD od 7.6.2011,kdy mi končí a do kdy si musím zažádat o rodičák?

verbalinka
4. říj 2011

@petrunka01 nejsem vojtíšek, ale MD trvá 28 týdnů a zažádat o rodičák doporučuju měsíc před koncem MD 😉
Ale vojtíšek určitě upřesní 😉

vojtisek2007
4. říj 2011

@petrunka01 no vzhledem k tomu, že mateřská trvá 28týdnů máš jí nejspíš do 20.12 - ale přesně to budeš mít ve formuláři z OSSZ - Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - stejně ho budeš potřebovat při žádosti o rodičák, vyplň si ho a pošli na ossz odkud ti chodí mateřská - oni ti ho vyplněný vrátí zpět a tam budeš mít přesně kdy ti mateřská končí, a od následujícího dne se žádá o rodičák - takže pokud tam budeš mít mateřskou do 20.12. tak o rodičák budeš žádat od 21.12. ale tiskopis si můžeš na úřad poslat už začátkem prosince 🙂

ten tiskopis najdeš tady :

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

ivicek1
4. říj 2011

@verbalinka Moc díky 😉 ,myslela jsem si to,že to tak bude,ale nemám v tom takový přehled. Jo,až příští rok v květnu 🙂

verbalinka
4. říj 2011

@ivicek1 jojo, ty už na tom vyděláš. Nebudeš muset být na rodičáku 4 roky, ale budeš si moct sama určit, jak dlouho na RD budeš 😉

petrunka01
4. říj 2011

@verbalinka
@vojtisek2007 díky,holky,jsem si to myslela dobře

petrunka01
4. říj 2011

formulář jsem si stáhla a vyplním,stáhnu si asi i tu žádosto rodičák,abych to měla všehno,nebo musím mít orig.formuláře-ještě na volbu délky?

vojtisek2007
4. říj 2011

@petrunka01 nemusíš mít origo formuláře, stačí tyhle stáhnutý. na volbu délky si taky stáhni amůžeš poslat zároveň s žádostí o rodičák, jestli už víš na kolik let 🙂

boobinka
4. říj 2011

maminky, poradte... dcerka se narodila zacatkem zari, nyni zacatkem rijna (resp. zitra, drive jsem nemohla, musela jsem odhlasit ten predesly na syna) jdu zazadat o rodicovsky prispevek. Zajima me kdy dostanu prvni "vyplatu" jestli az v listopadu... a za zari a rijen nic nedostanu kdyz uz mala byla na svete?

vojtisek2007
4. říj 2011

@boobinka žádat o rodičák na dceru budeš ode dne jejího narození a během října by ti měl přijít zářijovej rodičák - vyplácí se zpětně, nebo jestli to nestihnou, tak v listopadu dostaneš dva 🙂

boobinka
4. říj 2011

@vojtisek2007 ... dekuji za objasneni 🙂

ejinecinecinka
17. říj 2011

Ahoj maminky měla bych dotaz.Jsem na pracovním uřadě už od školy takže jsem nepracovala .Tak by se chtěla zeptat jestli budu mít 4 letou variantu na rodičovský příspěvek nebo mam nárok na jinou variantu .A kdy si mám o něho požádat .Moc vám všem děkuji .

j.a.n.i
17. říj 2011

@ejinecinecinka Budeš mít nárok na 4 letou variantu, případnou jinou byste museli vybrat přes otce. Jo a žádá se o rodičák po porodu 🙂