Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

nae
3. dub 2012

@luciana43 Na teba by sa to malo vztahovat este po starom, takze ti proste dobehne rodicak, ako ho mas nastaveny teraz, ked bude mat dcerka tie 3 roky.

simkat
3. dub 2012

@michamicha a jak se to vlastně počítá? najdu to někde na netu?

michamicha
3. dub 2012

@simkat někde na netu na to byla kalkulačka, bohužel už nevim kde, ale můžeš si to spočítat podle toho kolik jsi doteď dostala vyplaceno peněz RP a pak si z toho zbytku (do 220tis.) dopočítáš kolik by ti vypláceli měsíčně do těch 2let věku dítěte 😉 já si to teda zaokrouhlila na rovných 10tis. měsíčně a vyjde mi to někdy do příštího února nebo března (to malýmu bude 2,5 roku), nevím to přesně... doufám, že do té doby se mi povede otěhotnět 😅

jannicka85
4. dub 2012

ahojte holky, chtěla jsem se zeptat, jak to je teď s čátkou na tříleté variantě? Vím, že se bude dostávat celková výše 220 tis. ale když jsem si to sama doma vypočetla tak mi to vyšlo 6800 na měsíc, ale slyšela jsem, že se má pobírat jen 6100.. to mi nějak nesedí... nevíte jak to tedy nově od tohoto roku? Moc díky Jana

pavlinaoo
4. dub 2012

@jannicka85 Tu částku musís rozpočítávat pouze do týdnů vyhrazených na rodičák, tys tam asi započítávala i tu dobu mateřské ne? Tříletá varianta vychází na 7100.

pavlinaoo
4. dub 2012

Chtěla bych se zeptat, kdo má zkušenost. Teď jsem na mateřské 14týdnů. Do kdy musím nahlasit, jakou variantu jsem si zvolila, kam se to hlasí a co je k tomu potřeba? Doufám, že jsem to už nepropásla...

j.a.n.i
4. dub 2012

@jannicka85 No, ono záleží na tom, zda má nebo nemá člověk PPM, neschopenku v souvislosti s porodem nebo nic. Po PPM to vychází na cca 7100,- bez PPM cca 6100,- a po PPM s dvojčaty 7600,-

j.a.n.i
4. dub 2012

@pavlinaoo O rodičák žádáš ke konci mateřské a tam si i vybereš částku. Zaměstnavateli to hlásíš taky chvíli před koncem PPM, plus ho ještě žádáš o čerpání dovolené.

jannicka85
4. dub 2012

@j.a.n.i aha takhle toje.. no mi to totiž nevycházelo.. já jsem si taky říkala že to má být nějak více ta čátka než těch 6100... takže pokud budu mít PPM tak budu mít těch 7100. Moc děkuji

jannicka85
4. dub 2012

@pavlinaoo no mi to vycházelo více, ale kamarádka ted co má rodičovskou říkala,že bere jen těch 6100,, tak mi to nějak nevycházelo a vůbec mi teda nedošlo, že to je ten rozdíl zda byla PPM a nebo ne.

lajcikova
4. dub 2012

když sem roka a pul na pracáku tak si mužu taky vybrat jakou chci variantu,nebo budu muset mít tu nejhorší a to čtyřletou?

petrufa86
4. dub 2012

@lajcikova pokud otec dítěter pracuje, tak se to dá zvolit přes něho.

lajcikova
4. dub 2012

@petrufa86 no on podnika,ale to nemocenske si neplatí,je to myslim nepovinne že?

petrufa86
4. dub 2012

@lajcikova jojo, to je povinné, takže tady není na výběr a bude ta nejhorší 4letá varianta

ennie22
4. dub 2012

Zdravím maminy, mám dotaz. Chápu, že už je to asi otravné, ale opravdu nemám zkušenost a potřebuju poradit, jsem v tomto tématu nováčkem.
Od února jsem na ÚP a pobírám podporu. A nedávno jsem zjistila, že čekám mimi a porod je v listopadu 🙂
Víte někdo jestli budu mít nárok na nějaký rodič.příspěvek?Od září r.2009 jsem byla zaměstnancem do listopadu 2010. Poté jsem byla od prosince 2010 na ÚP do července 2011. A nakonec jsem byla od srpna 2011 do konce ledna 2012 zaměstnaná...Prosím moc o radu nebo na koho se obrátit ať mi někdo vše vysvětlí. ☹

petrufa86
4. dub 2012

@ennie22 určitě mít nárok budeš, budeš si volit délku rodičáku přes otce dítěte (pokud pracuje) a otec díě si bude poci zažádat o PPM a pokud nebudete mít větší příjem jak 18 508 kč můžete si zažádat o porodné

ennie22
4. dub 2012

Otec je podnikatel a budeme se brát v létě...to bude asi trošku komplikovanější,,co myslíš?

petrufa86
4. dub 2012

@ennie22 a platí si sociální pojištění???

ennie22
4. dub 2012

ano platí vše tak jak má

jitulik4
5. dub 2012

@ennie22 taky jsem to řešila, za poslední 3roky musíš být ůčastna 270 dní nemocenského pojištění v HPP(i po částech)pracák se nezapočítává.....pak máš nárok z posledního HPP nebo dohody o pracovní činnosti(tam je nutný přijem nad 10t)

ennie22
5. dub 2012

tak to vypadá že možná na něco dosáhnu,,děkuji za info. Musim si to vyběhat

j.a.n.i
5. dub 2012

@petrufa86 @ennie22 Ale ono nezáleží na tom, zda si platí sociální, to je pro podnikatele s hlavní činností povinné, ale jestli si platí nemocenské. Pozor, nezaměňovat se zdravotním! Pokud si nemocenské platí, tak mu vznikne nárok na PPM a díky tomu budeš moct volit délku rodičáku, ale pokud si nemocenské neplatí, tak máš smůlu a budeš mít ten 4 letý.

j.a.n.i
5. dub 2012

@jitulik4 No, jednak je to 270 dní za poslední 2 roky a za druhé ke dni nástupu na PPM musí být člověk zaměstnaný nebo v ochranné lhůtě a to @ennie22 nebude. Jinak u dohody o pracovní činnosti není ten limit 10t, ale 2500,-, do konce loňského roku to bylo 2000,-

petrufa86
5. dub 2012

@j.a.n.i jsem se spletla 😒 , jsem chtěla napsat nemocenské, protože z toho se to vyplácí i když je nemocný, že.

jitulik4
5. dub 2012

@j.a.n.i tohle jsou informace z ledna z OSSZ Vsetín,mě chybělo 5dní.....................

j.a.n.i
5. dub 2012

@jitulik4 Tak 5 dní naštve ☹ a jinak mě výrazně nepřekvapuje, že na úřadech podávají chybné informace ☹ nechápu tedy co je to složitého na tom, se těch pár podmínek naučit, když je to jejich práce, ale setkávám se s tím dost často.

petrufa86
5. dub 2012

@j.a.n.i já si myslím, že je to normoš, někdy si připadám na úřadu že to víc vím jak ta úřednice. A ona říká jó??? ouha, to nevím, fakt?? Blbky jedny 😒 😒

j.a.n.i
5. dub 2012

@petrufa86 I když tedy musím říct, že paní pod kterou spadám na OSSZ se vyzná a je ochotná poradit 🙂 dokonce tam má připravenou tabulku jakému placenému nemocenskému odpovídá jaká mateřská a kolik je třeba platit na sociálním 😉

petrufa86
5. dub 2012

@j.a.n.i Tak to buď ráda, to je asi 1 ze 100 která tomu rozumí

ennie22
5. dub 2012

No já právě měla problém, že paní si nebyla jistá vůbec tím co mi říká..proto píšu sem, protože věřím, že tu jsou ženský, který věděj o čem mluví ze své vlastní zkušenosti. Pořád to řeším,,je totiž ještě možnost, že nastoupim do práce od nového měsíce, takže zase o trošku zamotanější mmo...to mimčo přišlo opravdu nečekaně,ale práci rušit nechci pokud by mi to k něčemu pomohlo. Tak uvidíme,,děkuji ještě jednou za informace 😉 A jinak zdravíčko a štěstíčko,,ať se daří