Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

megy
9. led 2012

jo a taky by mě zajímalo, kdy jste si to vše začaly vyřizovat?? přece jen, nikdo nemůže ovlivnit ev. předčaný porod.

cherub
9. led 2012

@rennca tak tohle netuším, taky mi to nikdo ještě nebyl schopný pořádně osvětlit... já čas más, tak mě to až tak netrápí, ale jestli je to tak jak říkáš, tak je to teda sprostota... 😠

rennca
9. led 2012

@cherub je tam teda přesně napsáno nejdříve 2 mesíce předem.tak nevím co to znamená. jsem na tohle mimoň 🙂 oni to podle mě neví ani sami úředníci

cherub
9. led 2012

@rennca neví... myslím, že neprošli ani žádným školením k vonému systému... odpovídaly tomu zmatené bludy úřednice, která se mě snažila přesvědčit, že přechod na jinou variantu bez převedení RD na otce opravdu nelze... Už se těším, až budu mít potvrzení o DVZ a zamávám ji vyjádřením s ministertva před očima 😝 😝 😝

kopa
9. led 2012

Ahoj holky,
já bych taky potřebovala poradit.
Mám dvouletý rodičák, ale chtěla bych být doma tři roky. Nechci si ale délku mateřské měnit ( třeba otěhotním, nastoupím do práce...) Vyhovuje mi brát Kč 11400. Tak by mě zajímalo zda mohu zůstat doma do 3 let věku dítěte a samozřejmě, že bych nic nepobírala. Musela bych si něco platit?
Děkuji za odpověď.

pavlinka3
9. led 2012

@cherub kdy jdeš "na to"....tedy vyřizovat si to na úřad??? 😅 nezapomeň napsat, jak si dopadla 🙂

cherub
9. led 2012

@pavlinka3 jak budu mít papír od manžela to nevím kdy bude, protože jeho účetní dělá trošku problémy 😝 a ještě nevím, jak je to s tou ČSSZ, jestli tam musím osobně, nebo stačí poslat poštou nebo to zanesu k nám na socku a ti to postoupí dále... to musím ještě zjistit 😀 ČSSZ máme totiž v jiném městě...

michamicha
9. led 2012

@vojtisek2007 ahoj, prosím tě, chci se zeptat ke změně na novou úpravu rodičovského příspěvku (jestli tedy budeš vědět), jak je to s nutností dokládat denní vyměřovací základ manžela (otce dítěte) když jsem i ve staré úpravě platově dosáhla na 2-letý rodičák? Byla jsem nejdřív pro informace na sociálce (velká chyba - úřednice zpruzená jak nevím co, tvrdila mi, že se mi to absolutně nevyplatí - a to ani nevěděla žádné informace o mě, jakou délku RD mám zvolenou, atd.), nakonec jsem si totálně vytočená volala na ÚP, kde mi paní řekla, že si mám na netu stáhnout a vyplnit tyto 3 formuláře

Potvrzení o nároku na dávky…
Volba výše rodičovského příspěvku….
Potvrzení o denním vyměřovacím základu… – to prý má vyplnit a potvrdit manžel (otec dítěte)

Tak jsem se jí ještě pro jistotu ptala, jestli je skutečně nutné dokládat denní vyměřovací základ manžela, když jsem já měla nárok na vysokou PPM a tudíž tam mají i všechna potvrzení vč. mého vyměřovacího základu, který se od loňského ledna nezměnil... na to mi odpověděla, že "teoreticky" manželovo vyměřovací základ dokládat nemusím, že jim tam podepíšu nějaké prohlášení a že mám i přesto znovu doložit potvrzení od sociálky na můj vyměřovací základ 😠 Mně osobně to přijde nesmyslné. Smysl dávající bych to viděla u matek, které neměly při nástupu na RD před platností nové úpravy nárok na PPM, tak tam se dokládá příjem manžela (otce dítěte), ale proč to chtějí i po mně, která jsem všechny podmínky splňovala už před rokem a vše jsem jim doložila, takže v jejich "systému" tu informaci na 100% mají??? Omlouvám se za román, ale přijde mi to jak v Kocourkově 😔

matevik
9. led 2012

@j.a.n.i A to znamená co? Pracuje 5let OSVČ, vše si platí, na neschopence byl 2měsíce v roce 2009.

misaskul
9. led 2012

Holky je to opravdu podle "nového" tak, že si vyberu výši příspěvku, který chci měsíčně dostávat (např. 10.476 Kč) a ten budu dostávat do doby, než vyberu 220tis. (tedy cca 21 měsíců)???

Takže už není žádný dvouletý a tříletý rodičák, ale dle vybrané výše příspěvku se odvíjí ty měsíce rodičovské?

elgereta
9. led 2012

Ahoj holky prosím o radu..pobírám RP a dnes jsem byla žádat o změnu-chci přejít na nový systém a zvýšit si měsíční částku. Bylo mi řečeno, že musím mít opět Potvrzení o výši PPM a bylo mi řečeno, že mám jet na Prahu 8, i když mám trvalý bydliště na Praze východ...Takže je to podle toho, kde jsem pracovala? Mě to zaskočilo, protože prvně jsem to posílala jinam a přišlo to. A nevíte, jestli to potvrzujou na počkání? děkuji🙂

monulkab
9. led 2012

@kopa doma zůstat můžeš, bude z tebe oficiálně žena v domácnosti, a platit by sis měla dle mého názoru zdravotní, myslím že teď to nikde hlásit nemusíš, až se bude blížit konec rodičáku tak si akorát zjistíš přesné info na pracáku

nany123
9. led 2012

@kopa : Rodičovsky prispevek a rodicovska dovolena spolu nesouvisi..RD muzes cerpat do tri let veku ditete, takze si nic platit nemusis. RP je davka socialni podpory.
Mam to vymysleny jako Ty 😉

anina32
9. led 2012

@kopa
@monulkab Já myslím že do sedmi let věku dítěte, mužeš zůstat jako žena v domáctnosti bez toho že by si si musela platit zdravotní pojištění, stačí to nahlásit na uřadu práce nebo zdravotní pojištovně, ale radši se na to ještě zeptej jestli není taky nějaká změna 😉

ladaa20
9. led 2012

@kopa ahojky delka RP a RD se nemusi schodovat maš narok na 3 roky a ty ti musi zaměstnavatel poskytnout (tudiž plati za tebe on)naopak přispěvek mužeš pobirat jak chceš teda pokud maš na danne varianty narok jen budeš ten rok bez peněz

ladaa20
9. led 2012

@michamicha ahojky byt tebou tak na tu novou variantu nepřechazim opravdu se ti to nevyplati skus si to spočitat a navic ti od te častky 220000 odečtou to co jsi už dostala a ten zbytek se ti bude propočitavat na měsični davky

ladaa20
9. led 2012

@megy ahojky odpracovano maš to co maš mit(pokud teda PN nepřesahla v jednom roce souvisle pul roku tak se započitava do odpr.dni počitam že jsi na PN od 2011 a ne 2010) dovolenou si nevybirej ted ,ale až po mateřske před rodičovskou jelikož jsi na PN tak ti ji zam da jelikož jsi ji nemohla vybrat(podle noveho to neni tak že se nepřevadi,ale že zaleži na zam. jestli ti ji proplati) mateřska je 28 tydnu a ne 6 a podle denniho vyměřovaciho zakladu si pote mužeš volit přispěvek nesmi přesahnout 70% 30ti nasobku toho zakladu pokud bys měla narok na těch 11500 tak je budeš pobirat 19měsicu +cca 5,5měsicu mateřska

michamicha
9. led 2012

@ladaa20 jenže když si to nezměnim a otěhotnim dřív než předpokládám (o první dítě jsme se snažili 1,5 roku a nakonec jsem otěhotněla jen díky hormonální stimulaci v CARu), tak o ty peníze přijdu, takhle je budu moct z větší části vyčerpat a nepropadne mi tak vysoká částka 😒 my už se snažíme o druhý dítě teď a rodičovský příspěvek pobírám teprve rok, takže proto si to musím změnit 😉

ladaa20
9. led 2012

@michamicha ale pokud pobiraš 2lety rodičak tak ho v pohodě vybrat stihneš než otěhotniš plus necelych 8měsicu před nastupem na mateřskou a co jsem se divala tak maly ma přes rok

michamicha
9. led 2012

@ladaa20 když jsem si to minulý týden počítala, tak (teď dám příklad) kdybych teď někdy otěhotněla a termín porodu měla někdy v říjnu-listopadu 2012, tak na MD nastoupím dejme tomu na začátku září (tím budu muset zrušit stávající RP) a jen tak do luftu mi vyletí 12x7600,- ☹ Takže si to radši změním a navýším si RP tak, abych ho definitivně vyčerpala až synovi bude 2,5 roku. Pokud do jeho 2,5 roku věku neotěhotním/neporodím, tak si buď RP zase snížím (s určitým předstihem, dejme tomu až mu budou v srpnu 2012 dva roky) nebo pak budu doma zadarmo bez RP... ale kdybych si to nezměnila a teď otěhotněla, tak o ty peníze prostě přijdu 😔

michamicha
9. led 2012

@ladaa20 já mám teď na 3 roky

babulinkab
9. led 2012

@michamicha dvouletý rodičák se nepobírá 2 roky, ale do dvou let věku dítěte, takže ty ho dostaneš asi jen nějakých 8 měsíců

babulinkab
9. led 2012

@michamicha tak to asi jo, jen je to vše o co by, kdyby, protože když se ti otěhotnět do 3 let věku dítěte nepodaří, tak přijdeš přechodem na nový systém cca 16000 Kč (nebo tak nějak nevím přesnou částku)

michamicha
9. led 2012

jsem to v tom mym dlouhym příspěvku zapomněla napsat, že jsem platově dosáhla na 2-letý rodičák, ale dala jsem si ho na 3 roky právě s ohledem na to, jak dlouho nám trvalo než jsem otěhotněla s prvním dítětem 😅

michamicha
9. led 2012

@babulinkab jasný, ale náhoda je blbec a radši přijdu o 20000,- než o nějakých 91000,- 😖

babulinkab
9. led 2012

@michamicha kdyby tak člověk viděl do budoucnosti 😉 😉 😉

ladaa20
9. led 2012

@michamicha tak to jo ale i tak ti davka klesne na nějakych 7200 pokud neotěhotniš abys měla penize do 3let pokud otěhotniš tak si to změniš ale to taky zaleži kdy musiš to vypočitat do nastupu na mateřskou takže abys vybrala "vše" tak bys třeba posl 2 měsice brala 3000

michamicha
9. led 2012

@ladaa20 to jestli budu brát potom 3 tisíce už mě tolik netrápí, jen to nechci nechat propadnout 🙂

petrusew
9. led 2012

Holky prosím o pomoc. Vyzvedla jsem si papíry na rodičák, nemám nárok na mateřskou a zároveň mi paní dala papíry i pro tatínka a teď jsem se do toho zamotala a nevím, co vlastně je pro mě a co pro otce.
Mám tady: žádost o rodičovský přísvěvek ( to si pamatuju, že říkala paní je pro mě), potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku (to bude pro tatínka)Příloho k žádosti o: - to bude asi taky pro tatínka, protože je tam příjmení jméno zaměstnance zaměstnán od do druh činnosti - takže to asi donese do práce, a nechá potvrdit na ossz? a formulář Volba výše rodičovského příspěvku - to je pro mě, nebo také vyplňuje otec? (znova připomínám, že nemám nárok na mateřskou) a pak tady mám jakési dvě čestné prohlášení, ale s tím si asi poradím. Můžete mi, prosím, některá říct, jestli je to tak, jak jsem napsala?

ladaa20
9. led 2012

@michamicha ale samozřejmě zaleži na tobě ja bych raděj brala měsične nějaky peniz a nepřemyšlela nad tim co stratim jelikož ty prachy stejně nedostanu najednou a hned jak je dostanu leti pryč takže by mě chyběli pokud otěhotniš maš to dobry ale pokud ne budou ti ty penize chybět ja taky přemyšlim o nove variantě ale z duvodu že mužu pak maleho dat do školky a nepřijit o rodičak ale musim se ještě pořadně informovat jak to je všude řikaji něco jineho někde že musi byt nova forma RP jinde že muže byt i stara pokud nebylo ditě přihlašene do školky před r2012 ne že bych ho tam chtěla dat na celou dobu ale jen par dni v tydnu abych si mohla přivydělat a taky v květnu by mi ho už do školky nikde nevzali a jak bych pak mohla nastoupit do prace jen nevim jestli musim přejit ted v lednu nebo i pozděj ted by mi zatim odečetli jen 1-2 měsice RP