Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

lucifer84
8. srp 2012

@j.a.n.i Jani, mockrát děkuji!!!

simkat
13. srp 2012

Ahoj 🙂, chtěla jsem se zeptat, jak je to s přivýdělkem na rodičovské dovolené? Zda si můžu přivydělat či ne. Jestli u stejného zaměstnavatele či nikoliv ... Neznám všechny podrobnosti, proto se ptám. Předem děkuju za odpověď 🙂.

martuli
13. srp 2012

Omlouvam se, trosku to sem nepatri, presto se zeptam.
POkud mi jeden den koncila rodicovska a druhy jsem nastupovala na materskou, mam za tento rok v zamestnani narok na dovolenou? ze bych si ji vybrala hned po materske pred rodicakem.
Dekuju za odpoved

j.a.n.i
13. srp 2012

@simkat Při pobírání rodičovského příspěvku můžeš pracovat neomezeně, při rodičovské dovolené (logicky) nemůžeš pracovat na svoji původní smlouvu u svého původního zaměstnavatele, to je stejné jako kdybys chtěla pracovat při čerpání dovolené, taky je to blbost. Ale to neznamená, že tu RD nemůžeš ukončit, normálně pracovat a rodičák pobírat dál.

j.a.n.i
13. srp 2012

@martuli To záleží kdy to bylo.

martuli
13. srp 2012

@j.a.n.i Bylo to letos v kvetnu, kdyztak napisu vice do IP

j.a.n.i
13. srp 2012

@martuli Tak v tom případě nárok máš a pokud to nebylo na samém konci května, tak máš nárok na celou dovolenou, nekrácenou.

martuli
13. srp 2012

konec rodicaku 18.5.

simkat
14. srp 2012

@j.a.n.i Takže pokud bych chtěla během RD pracovat u svého nynějšího zaměstnavatele, tak se mnou musí uzavřít dohodu o pracovní činnosti? A nesmím vykonávat tu stejnou činnost, jakou mám uvedenou ve stávající pracovní smlouvě? Nechápu, proč bych nemohla dělat tu stejnou práci ... Nějak mně to nejde do hlavy 😖. Děkuju za odpověď 🙂.

j.a.n.i
14. srp 2012

@simkat Můžeš klidně dělat tu samou práci na původní smlouvu, ale pak nejsi na RD 🙂 tj. třeba můžeš dostat výpověď. Ale na pobírání rodičáku to nemá žádný vliv. Prostě rodičovský příspěvek a RD jsou 2 odlišné věci, které lidi pouze zaměňují nebo nerozlišují...

j.a.n.i
14. srp 2012

@martuli Jojo, tak to je celá nekrácená, ale je to o kousek 🙂

simkat
14. srp 2012

@j.a.n.i Nevím, jestli si rozumíme. Momentálně jsem na RD (RD mám na 3 roky, pobírám RP 7600,- Kč/měs.) a chtěla bych si něco přivydělat u svého nynějšího zaměstnavatele. Jak se řeší tato situace? Jsou stanoveny nějaké specifické podmínky?

j.a.n.i
14. srp 2012

@simkat No, většinou se to řeší tak, že pokud máš dělat tu samou práci co si dělala, tak už nebudeš na RD a podepisuješ dodatek ke své původní smlouvě o snížení pracovního úvazku, to je dobré udělat jen na dobu určitou, aby se ti pak zas vrátil zpět na plný.
Pokud bys dělala na jiné pozici, tak můžeš uzavřít třeba dohodu o pracovní činnosti bokem, ale záleží na čem se se zaměstnavatelem dohodnete.

simkat
14. srp 2012

@j.a.n.i Aha, a to musím na sociálce nahlásit, že předčasně ukončuju rodičovskou dovolenou? A při tom mně rodičovský příspěvěk (těch 7600 Kč) zůstává nadále po celou dobu, než malej dovrší 3 let věku?
Takže je asi lepší uzavřít dohodu o pracovní činnosti na jinou práci ... Nějak sem z toho jelen 😅

j.a.n.i
14. srp 2012

@simkat Na sociálce nic nehlásíš, rodičovská dovolená je věc čistě mezi tebou a zaměstnavatelem. No, jak se to vezme, dohoda o pracovní činnosti zas může být max. na půl úvazku, musela by být na jinou činnost, neplyne z ní nárok na dovolenou, ani na OČR... a hlavně záleží na co bude ochoten přistoupit zaměstnavatel.

simkat
15. srp 2012

@j.a.n.i Vše jsem pochopila, moc děkuju za objasnění 🙂, kdyžtak zase napíšu. Domluvím se se zaměstnavatelem a uvidíme.

lucifer84
15. srp 2012

@j.a.n.i Jani, prosím ještě o jednu radu....tady na MK se začíná šířit panika o tom, že všichni co pobírají nějaké dávky, tedy i rodičák, musí sami o své vůli přijít na sociálku podepsat nějaký papír, kde uvedou, že rodina žije na území ČR???? Pokud takto neučiní, od 1.10.2012 jim přestanou vyplácet dávky! Nevíš o tom něco? předem děkuji!

j.a.n.i
16. srp 2012

@lucifer84 Vím o tom jen to, že ta panika se nešíří pouze na MK 🙂 Nicméně ti co o rodičák žádali po 1.1.2012, tak tam už se tohle potvrzovalo v žádosti, takže ti už to mají vyřešené. Ti co mají rodičák starší, tak by to podepsat měli, ale zase informace od jednotlivých UP jsou rozdílné, někde tvrdí, že to musí podepsat všichni, jinde jen ti, kde je určité podezření, že v ČR nežijí... ale dle mého názoru musí UP nejdříve poslat dopis o tom, že tam tenhle papír chybí a teprve pak může zastavit dávku, protože ty jsi dle zákona povinna hlásit pouze pokud nastane změna a u tebe žádná změna nenastala...

petardice
16. srp 2012

Snad to tu někde v diskuzi nezaznělo, otevřeně přiznávám, že se dvěma dětmi nemám šanci to všechno pročíst 😅 Letos jsem nastoupila na RD, která má být v celkové výši 220 000,-. Propočítala jsem, (blbě, protože jsem si neuvědomila, že 6 měsíců dostávám mateřskou, takže jsem 220 000 dělila 36 měsíci, ale budiž, stejně je dcera narozená v lednu a do školky bych ji dávala od nového školního roku) vyplnila do formuláře, ale jaké bylo mé překvapení, když mi přišlo oznámení o přiznání dávky a z mojí částky 6 100 (220 000 / 36 měsíců a pak lehce zaokrouhleno) vzešla částka 4 628. PROČ??? Částka, kterou tedy ČSSZ vyplatí, je 166 608,-. Nemůžu se tam dovolat a na naší sociálce je to čekání na dlouhou dobu na fakt malém prostoru, což prostě s dvouma dětma absolvovat nechci. Neví někdo, jak to je?

j.a.n.i
16. srp 2012

@petardice Buď v klidu, to je částka na první měsíc, protože si měla ještě mateřskou, od dalšího měsíce ti bude chodit normálně těch 6100,- co sis zvolila. A celkem ti vyplatí celých 220 000,- pokud tedy nebudeš mít dřív další dítko.

petardice
16. srp 2012

@j.a.n.i no, mně je na tom divný, že tu vyloženě píšou "rodičovský příspěvek, spis. zn. ..., žádost podána ..., na dítě ..., nar. ... ve výši 4 628,- Kč, slovy čtyřitisíce... od 3. 7. 2012." Nikde není psáno, že je to jen první měsíc a pak to bude těch 6 100,-. Pak tam je ještě psáno, že "výše poskytovaného příspěvku se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou peněžité pomoci v mateřství, peněžité pomoci nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem nebo náhradu mzdy po dobu prvních 21 dnů dočasné pracovní neschopnosti, tedy 6 100 - 1 472 = 4 628." - tomu, přiznám se, absolutně nerozumím a nevím, co si z toho vybrat. pravdou ale je, že mi jako PPM za sedmý měsíc přišlo 1 427,- a pak mi ÚP poslal těch 4 628,-, tak snad příští měsíc pošlou tu šestku 🙂

lucifer84
16. srp 2012

@j.a.n.i Jani opět ti moc děkuji za info! Je to docela kocourkov! A ty jsi skvělá!!! 😉

lenuli123
9. zář 2012

Ahojky HOLKY!
Chtěla jsem se zeptat, jestli je tady některá z Vás na ŽL a přešla na mateřskou? Kolik si platila soc.zdrav. a nemocenského pojištění a kolik pak tedy dostávala mateřskou? A nebo jak se to počítá tedy z toho, když jsem OSVČ??
Děkuji za každý názor moccccc 😵

j.a.n.i
9. zář 2012

@lenuli123 Ano, počítá se to podle toho, kolik platíš na sociální a nemocenské... a pokud napíšeš kolik si platíš nebo naopak kolik by sis představovala mateřskou, tak ti to spočítám.

misaskul
9. zář 2012

@j.a.n.i Chtěla bych vás poprosit o radu. Chápu to správně, když mám RP do těch cca 2 let věku dítěte (11.500 Kč), tedy za září 2013 kdy bude mít syn 2 roky dostanu poslední RP a kdybysme v té době ještě neměli druhé nebo jej teprve čekali, tak to bych do doby 6-8 týdnu před TP byla úplně bez peněz??? Ostatní mi psali (na zdi či jak se to tu nazývá), že bych se následující měsíc musela vrátit do zaměstnání, nebo kdybych byla už těhotná, tak bych mohla na nemocenskou.

Nejde mi úplně o peníze, spíš o to, abych pochopila jak to tedy je. Myslela jsem si, že délka rodičovské dovolené a délka pobírání RP spolu až tak nesouvisí, že můžu mít rodičák na 3 roky nahlášený u zaměstnavatele a RP pobírat pouze do 2 let věku dítěte...

Předem moc děkuji za odpověď! M.

j.a.n.i
9. zář 2012

@misaskul Ty si to pochopila správně, délka RP a RD spolu nesouvisí a tak klidně můžeš mít nahlášenou RD u zaměstnavatele na 3 roky. A pokud to tak máš nahlášeno, tak se ve 2 letech do práce vracet nemusíš, přesněji řečeno ani nemůžeš, pokud s tím nebude zaměstnavatel souhlasit (nemá totiž povinnost tě přijmout dříve než si nahlásila), ale taky díky té RD nemáš nárok na nemocenskou.
Ten by vznikl pouze v případě, že by ses dohodla se zaměstnavatelem na dřívějším návratu do práce.

linalina
11. zář 2012

Taky bych chtěla poprosit o radu pro kamarádku. Je osvč, má zvolený RP na 2 roky, což vyprší v listopadu 2012. Uvažuje o dalším dítěti (ideálně by chtěla rodit v létě 2013, pokud všechno půjde dobře). Zároveň by ale nejpozději tak od začátku roku 2013 chtěla skončit s prací. Už teď si platí jen minimální zálohy. A teď - má smysl ještě teď požádat o změnu výplaty RP a protáhnout to třeba do 2,5 let? Udělají to vůbec, když zbývají necelé 3 měsíce do konce? A měla by pak nárok na stejnou PPM stejně jako zaměstnankyně, co rodí do 4 let věku dítěte? Pokud skončí jako osvč k tomu lednu a šla by na UP dostala by nějakou podporu na těch 6 měsíců? A z čeho by se jí počítala? Nárok na PPM by takto asi neměla, protože by k novému porodu nesplnila těch 270 dnů pojištění, že? Pokud by neskončila a pracovala dál do otěhotnění, mohla by jít na rizikové nebo jako osvč má nějaké podmínky, které musí splnit? Šmarjá, toho je 😅 . Děkuju moc, pokud si nějaká dobrá duše najde čas na odpovědi. 🙂

misaskul
18. zář 2012

@j.a.n.i Jak je to prosím s nárokem na PPM, když je u zaměstnavatele nahlášený dvouletý rodičák, tedy do 30.9., v případě, že by 6-8 týdnů před nástupem na "mateřskou" bylo v době:
a) před 30.9. (např. od 1.7)
anebo
b) po 30.9. (např. 1.12.)?

Měla bych nárok? Děkuji.

j.a.n.i
18. zář 2012

@misaskul Nárok na PPM máš v obou případech, akorát v tom druhém bys bud na to mezidobí nastoupila do práce, nebo se dá třeba prodloužit RD a být doma zadarmo, případně pokud bys měla zdravotní problémy, tak můžeš dostat i neschopenku.

rozum
19. zář 2012

Prosím prosím, nevím tomu ani hlavu ani patu, ale prý bylo na netu a ve zprávách na Nově, že je potřeba do konce září jít na úřad práce a tam vyplnit nějaký formulář jinak prý zruší rodičák????? Víte někdo o tom něco. Moje kámoška tam jde zítra, tak budu vědět víc a případně vás poinformuji......