Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

brisalek
19. lis 2011

@nicol2010 ja si teda myslim, ze tam jde jen o to, ze tam dite(do soukrome skolky nebo statnich jesli) od 2 let muzes davat na dele nez 5 dni v mesici a nevezmou ti rodicak. Pochybuji, ze by nekdo bral deti do statnich skolek(kam chodi od 3 let) od 2 let. Je to pro ty skolky nemyslitelne. Zaprve jsou plne a za druhe s ditetem 29 mesicu je vetsnou jine zachazeni nez s ditetem 38mesicu....A nejsem si jista, jestli vubec neco takoveho v zakone je, ze by je tam meli brat i kdyz to proslo medii.????

luckaa
19. lis 2011

Ahoj holky,mám dotaz ohledně těch nových změn,pobírám tříletou variantu rodičáku a teď k tomu ještě pracuji.Zajímalo by mě,jestli je v novém zákonu taky něco o pracujícíh maminkách na rodičáku,jestli tam třeba není nějaký strop s výdělkem nebo něco takového,nebo úplný zákaz práce a pobírání rodičovského příspěvku.Děkuji

j.a.n.i
19. lis 2011

@nicol2010 No, v tom zákoně pouze je to, že od 2 let nepřijdeš o rodičák, pokud dítě bude chodit do školky / jeslí. Nic o tom, že by ti ho tam ve 2,5 letech vzali tam není.

j.a.n.i
19. lis 2011

@luckaa Ne, není, v tomhle ohledu se nic nemění a mohla bys od 2 let i dávat dítě do školky a nepřišla bys o rodičák, ale to by ti ho někde museli vzít.

luckaa
19. lis 2011

@j.a.n.i Děkuju moc,o školku mi až tak nejde,hlídání mám,jde spíš o to,že tři měsíce pracuju a nerada bych teda končila,kdyby to nějak upravili.Tak to jsem ráda,ještě jednou děkuju za odpověď 😉

nicol2010
19. lis 2011

@brisalek
@j.a.n.i
no bylo to podáno tak, že chtějí podpořit nástup maminek po mateřské už od 2 let dítěte a že s tím souvisí vybudování dalších školek atd.

brisalek
19. lis 2011

@nicol2010 budes si moc zmenit delku (1x za 3 mesice, myslim) takze kdyz zvolis 3 letou a pak budes chtit do prace a najdes fajn jesle nic ti nebude branit vcas to zmenit🙂.

nicol2010
19. lis 2011

@brisalek no já práci mám, nastoupím zpět do svého zaměstnání, ale právě proto potřebuju vědět, jak je to s tou školkou...jestli by mi dítě vzali na 2,5 letech do školky, tak můžu i takto nastoupit zpět do práce

j.a.n.i
19. lis 2011

@nicol2010 No, to jo, ten konec je hluboce pravdivý... akorát kdo to udělá a kdy?

nicol2010
19. lis 2011

@j.a.n.i no právě, oni něco rozhodnout, ale už to nedoladí do konce

j.a.n.i
19. lis 2011

@nicol2010 No, on měl následovat ještě zákon, který zjednodušuje provoz firemních školek, miniškolek a sousedského hlídání, ale jak se to hádá o reformy, tak se zdržel.

nicol2010
19. lis 2011

@j.a.n.i jj o tom jsem taky slyšela...no ale co jiného od naší vlády můžeme čekat, že?

j.a.n.i
19. lis 2011

@nicol2010 No, já bych řekla, že některé výtvory mají hlavu a patu, třeba změna rodičáku mi přijde rozumná 🙂
Je to jednoduché, s jednotným stropem, nemusí se PPM převádět na otce, jde měnit délka pobírání a zlepšení je i pro lidi, kterým vyprší na rodičáku smlouva. Takže bych ji zas až tak nezavrhovala... mohlo by být podstatně hůř.

nicol2010
19. lis 2011

@j.a.n.i nezavrhuji rodičák, ale to jak jsou zrušené školky a jesle. A porodné mohli nechat pro každého jen na první dítě...

vilibalda
19. lis 2011

@j.a.n.i Prosím Tě, co je v tom novém zákoně za zlepšení, když mi vyprší na rodičáku pracovní smlouva?

j.a.n.i
19. lis 2011

@nicol2010 Jojo, porodné na první dítě mohli nechat, to je fakt, s tímhle modelem taky nesouhlasím. A zrušené školky a jesle jsou špatné, ale v tom je zas tahle vláda nevinně, to je chyba některé z předchozích.

j.a.n.i
19. lis 2011

@vilibalda No, pokud porodíš další dítko před skončením předchozího rodičáku, tak můžeš i u dalšího volit délku, i když už nemáš nárok na mateřskou.

petra123
19. lis 2011

Ahojky holky chtěla bych se zeptat jaky je rozdím v rodičovské dávce a a mateřské?Nějak se v tom nevyznám??A jak bych to měla pracuji ale jak otěhotním tak bych musela na nemocenskou tak jak dlouho budu na nemocenské a kdy budu žadat o ty první peníze asi rodičovská to je průměr z mého platu rok zpět spočitany že?

A druha otazka když bych si vybrala 3 letou a v těch 3 lětech bych otěhotněla znova jak se to pak bere?
díky moc za vysvětlení 🙂

maxi.smile
20. lis 2011

@j.a.n.i jak to tady čtu, jde mi z toho hlava kolem..moc prosím i já o radu!!!! Momentálně jsem na rodičovské do věku 2 let dítěte, což by byl srpen 2012. V dubnu ale očekáváme narození 2. dítěte. Tedy 6-8 týdnů bych měla nastoupit na mateřskou, poté zažádat o vybrání dovolené a zvolit si rodičák, tentokrát jsem myslela na 3 letý. Jde mi o to, že 2. dítě se narodí dříve, než mi doběhne první rodičák, tudíž jsem si myslela, že mi peníze propadnou. Chápu správně, že by mohla být příští rok možnost si zvolit, že třeba měsíc před nástupem na druhou mateřskou si zvolím, že chci částku za rodičák doplatit během měsíce a tudíž by mi nic z 2 - letého rodičáku nepropadlo a navázala mi na to mateřská, dovolená, rodičák - ten bych si opět mohla zvolit jak chci vyplácet, po jako dobu??? Ufff....Snad jsem to napsala pochopitelně...DĚKUJU!!!!!!

j.a.n.i
20. lis 2011

@maxi.smile No, teoreticky by šel rodičák od ledna zvýšit, aby si vybrala maximum, ale problém je v tom, že strop na měsíc je 11500,- víc prostě zvolit nejde, takže to si nijak nepomůžeš ☹ a ty penízky propadnou.

maxi.smile
20. lis 2011

@j.a.n.i děkuju ☹ Tak to je ale prostě škoda..a já se těšila, že to třeba nějak půjde ☹ Jinak ty změny jsou asi k něčemu dobrý, ale i když si zvolím vyplácení na 2, nebo 2,5 roku, tak takhle malé dítě budu muset dát do soukromé školky a tudíž i když budu v práci a z platu dám peníze za soukromou školku, tak to vyjde pomalu stejně, jako bych byla doma do jejích 3 let...

j.kriv
20. lis 2011

@j.a.n.i Prosím taky o radu...jsem ve stejné situaci jako @maxi.smile s tím rozdílem že mám rodičák do 3let, takže pokud chápu dobře, já si můžu zažádat od ledna o zvednutí do max.11500 a tím alespoň část vybrat před propadnutím? je nějak stanovené jakou výši můžu chtít pobírat?smlouva v práci mi skončila během těhu s malou, takže teď půjdu po porodu rovnou na rodičák...děkuji

miselinka2
20. lis 2011

sem z toho holky celá zamotaná .. sem na UP a v breznu 2012 se nam narodi mimisek jak to teda budu mit s rodicakem? budu mit moznost si vybrat nebo ne?

sarana
20. lis 2011

Ahojky, možná se budu opakovat, ale chci se jen ujistit, že to dobře chápu 😉
Letos v červenci mi skončila 3letá mateřská a jsem na ÚP, jako těhotná bez práce (otěhotněla jsem pár dní po ukončení pracovní smlouvy 😅 ) a termín máme v květnu 2012.
Jestli to dobře chápu, od nového roku si budu moct zvolit i já, pokud budu chtít zase 3letou mateřskou a nebudu to muset řešit přes manžela. Na 28týdenní mateřskou nárok nemám, takže se mi rodičák bude počítat ode dne narození dítěte a kolik budu brát, si vypočítám 220 000Kč : 36 měsíců - což mi dává částku 6111Kč. Je to tak správně? 😉

vycu
20. lis 2011

Jenom v případě, že alespoň otec splňuje podmínky pro přiznání PPM.

miselinka2
20. lis 2011

@vycu tak ze to udelam jak po porodu ? je to jen pritel neni to manzel co ja budu delat ?

j.a.n.i
20. lis 2011

@j.kriv Pokud měl buď ty nebo partner příjem alespoň 16500,- tak můžeš zvolit 11500,-

j.a.n.i
20. lis 2011

@miselinka2 Pokud partner pracuje a má nárok na PPM, tsk budete moct volit, jinak budeš mít 4 letou.

j.a.n.i
20. lis 2011

@miselinka2 To, že to jen přítel vůbec nevadí, podstatné je, že to je otec dítka.

miselinka2
20. lis 2011

@j.a.n.i ju tak ze jak topak budu met udelat az se mimisek narodi ? on bude muset prerusit práci nebo jak ?