Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

eveluska
5. led 2012

@j.a.n.i nevis jestli jde nejak udelat, abysme neprisli o celeho pul roku rodicaku (2leteho), kdyz cekam ted na jare druhy? diky moc 🙂

lucifer84
5. led 2012

@j.a.n.i Jani, moc moc děkuji. PPM mi končila v prosinci, tak by to snad mělo být ok! 😉 Ještě jednou moc děkuji 😵

nae
5. led 2012

@j.a.n.i Dakujem pekne za odpoved, PPM som mala asi 12 tis., co je nad ten sucasny limit 11500, tak snad bude stacit ta ziadost. Dakujem este raz.

j.a.n.i
5. led 2012

@eveluska Nedá, maximální výška je 11500,- a to si pomůžeš maximálně o 100,- měsíčně.

rennca
6. led 2012

@j.a.n.i prosím tě tak jsem zjistila že můj denní vyměřovací základ číní 623 Kč. stačí mi to na to aby mi tedy zvýšili rodičák z těch 7600 na 11500. Já jen abych se tam nehnala zbytečně a počkala až popřípadě příjde manželův DVZ.ten ho bude mít vyšší

d.aniela1
6. led 2012

zeptam se asi dost blbe,mam rodicak na 4 roky konec bude (cerven 2012)mesicne beru 3800kč,a cekam druhe mimi zacatkem (dubna 2012)nemam narok PPM,ale pujdu z rodicaku na rodicak,je mozne ze me budou ted davat vic penez nebo to zustane az do porodu stejne???me totiz nekdo tvrdi ze to co me chybi do 220tisic me doplati,, tak ja si myslim zeto je kec,,ale radsi se zeptam dekuji moc..

zuzi82
6. led 2012

@d.aniela1 Pokud manžel vydělává a může doložit denní vyměřovací základ, tak by ti mohli rodičák do toho dubna zvýšit podle toho jeho základu, ale maximální částka je 11500 za měsíc. Rozhodně ti nikdo nedoplatí, co nevyčerpáš. Na netu je kalkulačka, kde si můžeš zadat, kolik jsi už dostala za ty tři roky hodí ti to, kolik max ti měsíčně dají a jak dlouho (max teda do toho dubna. 😉 (snad je to tak, jak jsem to napsala, pochopitelné)

j.a.n.i
6. led 2012

@d.aniela1 Pokud ti v červnu končí 4 letý rodičák, tak už máš 220 000,- přečerpáno a tudíž to nemůžeš zvýšit ani přes manžela.

j.a.n.i
6. led 2012

@rennca Jo, tvůj stačí 🙂

d.aniela1
6. led 2012

@j.a.n.i super dekuji tak,,,proto jsem se chtela zeptat,,,

holesov
6. led 2012

A co je vaší malé? dcerka má dětský autismus

eveluska
6. led 2012

@j.a.n.i diky, ja nekde nasla, ze novy strop je skoro 16,5tis., ale zas je tam pry nejaka 2m lhuta na prehozeni, takze to stejnak nestihame, i kdyby to nakrasne tak bylo 😒

j.a.n.i
6. led 2012

@eveluska To není ale strop pro rodičák, ale přibližný přepočet jaký musíš mít plat, abys mohla bvybrat ten strop rodičáku, který je 11500,-

eveluska
6. led 2012

@j.a.n.i ... to ale neni vubec zadna zmena, tak to bylo i driv 😲 uz nevim kde, ale nasla jsem, ze to je novej strop prave pro vyplacenej prispevek, ne pro plat...

cherub
6. led 2012

@holesov dcera má celiakii, patří do I. stupně a pobíráme příspěvek na péči, 3tis. měsíčně... myslím, že autismus patří snad i do vyšší skupiny. Jen nevím, jak to je s tím, že bys byla doma, kdo by za tebe platil zdr. a soc. pojištění. Já jsem zatím na RD a pak půjdu normálně do práce. Celiakie nevyžaduje, abychom s ní byli doma jako je u autismu 😒

j.a.n.i
6. led 2012

@eveluska Jo, strop je pro vyplacený příspěvek, to jo, ale ta částka je 11500,-, dřív byl dvouletý 11400,- takže změna tam jen, i když pouze drobná.

deniskakubicek
7. led 2012

AHoj maminky, mam jen rychly dotaz...jsem na 4 letem rodicaku, nemela jsem narok na PPM...synovi je 19 mesicu a ted v breznu cekame dalsi prirustek...manzel pracuje ve statni sprave jako policista a ma hrubou mzdu cca 26 000Kc...muzu si ted od ledna na nej vzit 2 lety rodicak, abych mela vic penez? a da mi to na jeden mesic nebo na dva mesice? Uz jsem byla na socialce, ale tam mi rekli, at jdu pryc, ze nemam na nic narok a ze nemaji zadne papiry jeste a nejsou proskoleny, tak mam pcoit, ze mi to propadne ☹ Diky

cherub
7. led 2012

@deniskakubicek myslím si, že určitě na to nárok máš, ale bohužel je málo času... nevím jak zpětně od žádosti to budou vyplácet, jestli už by se započítal i leden, nebo by to začalo běžet až k 1.2., na to mi ještě nikdo nebyl schopný odpovědět. Každopádně podle platu tvéhu muže by to vyjít na těch 11500 určitě mělo, za předpokladu, že takový měl rok zpětně od data narození staršího. Určitě se ale nenech odbýt....

j.a.n.i
7. led 2012

@deniskakubicek Nárok na to máš, u mažela musí účetní vyplnit tu přílohu o příjmech, co se dává k nemocenské, na ČSSZ pod kterou spadají mu spočítají DVZ a tyhle 2 papíry přiložíš ke své žádosti. Mělo by se to v pohodě stihnout, pokud bude rychlá účtárna a ČSSZ. Prostě to vyplň a podej a moc se s nima nevybavuj.

deniskakubicek
8. led 2012

@cherub
@j.a.n.i

Dekuju holky, vim, ze mam malo casu, proto zajedu do vetsinho mesta a tam si naberu papiry, aby to bylo co nejdrive...preci jen se nam korunky hodi pro druhe miminko...

deniskakubicek
8. led 2012

a nevite zda se daji uz tyto papiry stahnout na internetu?

konvalininka
8. led 2012

Hezkou neděli i já bych se zde ráda obrátila na zkušenější.
Dle domluvy s naší personální pracovnicí jsem požádala o 2letý RP a v práci nahlásila příspěvek 3 letý. Až bude naší holčičce v dubnu 11 měsíců, rádi bychom se začali pokoušet o děťátko další.
Jen by mě nyní s aktuálními změnami v RP zajímalo toto-
1)Pokud by se mi nepodařilo do té doby otěhotnět nebo třeba doktorka nechtěla v těhotenství napsat PN a zároveň už by mi uplynula ta 2letá lhůta nahlášená na ÚP a já se kvůli dceři vrátit do práce nemohla, co by z toho pro mě prosím vyplynulo? V práci by mi byli povinni držet ještě jeden rok místo, ale musela bych se někde hlásit a popř. platit sociální a zdravotní?
2) Pokud bych se po těch 2 letech do práce vrátit chtěla, nebyl by to problém, když jsem v práci nahlásila rodičovskou dovolenou 3 letou?
3) Pokud bych otěhotněla třeba těsně před 2. narozeninami malé a nastoupila na rizikové těhotenství ( což je pravděpodobné), jak bych zaměstnavateli vysvětlila nárok na PN, když v práci mám nahlášenou RD 3letou?
4) No a nyní podle posledních změn ( konkrétně možnosti zažádat o změnu délky RD). Pokud bych věděla, že se nám do dvou let holčičky ( květen 2013) bohužel otěhotnět nezadaří, mohla bych třeba dva měsíce ( březen 2013) předtím požádat o změnu na variantu 3 letou? S tím že bych dostávala měsíčně zcela minimální částku, ale vyhnula se tak placení sociálního a zdravotního pojištění ( viz výše)? Nebo je ta možnost změny nyní časově omezena do nějakého termínu?
Omlouvám se, mám v tom opravdu trochu zmatek. Zatím to není aktuální a snad nebude, přesto bych se ráda vyznala ve všech reálných možnostech.
Děkuji za případnou odpověď a přeju všem vše nejlepší do nového roku 😉

j.a.n.i
8. led 2012

@deniskakubicek Jasně dají 🙂
Ten pro manželovu účetní je tady: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4...
A zbytek tady: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

j.a.n.i
8. led 2012

@konvalininka
1) Jelikož si v práci nahlásila 3 roky, tak není co řešit, prostě bys dál byla doma.
2) No, pokud by v práci chtěli, aby ses vrátila, tak to problém není, ale tím, že máš nahlášeny 3 roky, tak ti nemusí po 2 letech nástupech umožnit.
3) Nárok na nemocenskou nemáš, protože ti neuniká žádný plat.
4) Není třeba nic měnit, stát za tebe bude dál platit odvody z titulu rodičovské dovolené, na které budeš i třetí rok.

karollinka
8. led 2012

Neztihla jsem procist vse...a takze 4leta zustava porad stejna? do 9.mesice 7 600 a pak se to po zbylou dobu snizuje? je to tak? ve 4lete zadne zmeny nenastavaji?

konvalininka
8. led 2012

@j.a.n.i Moc děkuji za rychlou odpověď 🙂 Jen jestli tomu tedy dobře rozumím: RD mohu tedy klidně protáhnout na 3 roky, ačkoliv oficiálně na ÚP mám RD 2 letou, a nemusím nikde nic vyřizovat, jen přestanu dostávat rodičovský příspěvek, který jsem měla na dva roky? Dřívější případný návrat do práce je tedy podmíněn vůlí zaměstnavatele a rovněž PN mi dříve jak po 3 letech nenáleží, protože pro zaměstnavatele mám RD 3roky? Teď už je mi to vše snad jasnější. Komunikace s úřady je v některých věcech opravdu obtížná, díky, že tu jste 😉

karollinka
8. led 2012

Zapomnela jsem dodat ze vybirat se totiz bohuzel asi nebudu moct,jestli to chapu spravne. Byla jsem mimo cr,a v minulem roce jsem byla zamestnana jen 3 mesice,pak OSVC kde jsem si ale neplatila nemocenskou.A ted se budu hlasit na pracovni urad. Takze narok na vyber nemam,protoze nemam splnenou podminku 270 nebo 180dni placene nepov.nemocenske. Chapu to dobre? takze vybrat se nemohu daji mi automaticky tu 4letou variantu,je ot tak ze? A ta se nemeni? ta je porad stejna?

j.a.n.i
8. led 2012

@konvalininka Jojo, přesně tak.

j.a.n.i
8. led 2012

@karollinka Jojo, ta se nemění a je stále stejná.

pavlinka3
9. led 2012

Jsem na 4 letém rodičáku. Neměla jsem nárok si vybrat (studentka). Synovi budou v únoru 2 roky. Už rok chodím do práce a o syna se střídají babičky. Mám domluvené, že od 2 let půjde do jeslí, ale chtěla jsem přejít na nový systém, abych nepřišla o rodičák, když ho dám do jeslí. Ale na dávkách mi řekly, že to nejde, že přejít na nový systém může jen ten, kdo měl nárok na PPM. Já jsem jako studentka neměla nárok. Fakt nejde přejít na nový systém, když nebyl nárok na PPM? Jako že bych měla pořád ten 4letej rodičák, jen podle nového systému. A manžel tenkrát nárok měl, tak třeba tohle by se nějak dalo,ne? Nevíte některá?