Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
19. pro 2011

@rencaboch Ano, prostě celkem dostaneš 7600,- takhle je to v zákoně, rodičák se nepočítá podle dní.

andulkaavetrelec
19. pro 2011

@j.a.n.i Ahoj, prosím tě, že se ještě ozývám, dnes jsem byla na sociálce, řekla mi, že nemám na mateřskou dovolenou nárok. Pracovala jsem rok, před tím jsem byla na první mateřské, ochrannou lhůtu od zaměstnání (180 dní) splňuju. Že bych prý musela před otěhotněním pracovat 2 roky. Je to pravda?

innes
19. pro 2011

Holky, jak je to se změnou u stávajícího rodičáku? Vyčetla jsem, že by neměl být problém ho změnit a na sociálce, i když už měli školení pořádně nic nevědí a ani nemají formuláře. Chtěla jsem si do mateřský zvednout rodičák na maximum ☹ Je možné si stáhnout žádost na netu a poslat to na okres? A pokud ano, co je k tomu třeba za podklady? Přeci jen, než vymámím ze zaměstnavatele potvrzení o mzdě apod., tak už bude asi pozdě 😒

andulkaavetrelec
19. pro 2011

@j.a.n.i Ještě prosím tě, nemáš někde stránku, kde by se to dalo najít? Já jsem našla, ale nevím, jestli to platí:
V případě otěhotnění po skončení pracovního poměru má na pobírání PPM vždy vliv trvání ochranné lhůty z posledního zaměstnání. Platí zde šestiměsíční ochranná lhůta (180 kalendářních dnů) - zaměstnankyně mají nárok na nemocenské i PPM. V případě, že zaměstnání trvalo méně než 180 dnů, je ochranná doba stejně dlouhá jako délka trvání tohoto zaměstnání.

Citace zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Takže jsem asi nakonec přece jen prohloupila, když jsem se nechala živit úřadem práce, viď?

j.a.n.i
19. pro 2011

@andulkaavetrelec Tohle platí tak napůl, platí to pro mateřskou, ale už ne pro nemocenskou. A že bys musela pracovat 2 roky je blbost. Na které sociálce si byla?

j.a.n.i
19. pro 2011

@innes Formuláře ještě nejsou, takže to bohužel nepošleš, ale pokud budeš volit podle sebe, tak nebudeš (doufám) potvrzení od zaměstnavatele potřebovat, protože by měli mít papír o výši PPM. Nicméně teď s tím stejně nic nenaděláš, protože ten zákon bude platit až od 1.1. takže dřív podle něj stejně žádat nemůžeš.

andulkaavetrelec
19. pro 2011

@j.a.n.i No u nás, v Pardubicích. Tam se na tom shodly 2 ženské. 😠 Ale pak jsem volala do Chrudimi a tam mi řekla, že musím mít nemocenskou placenou 270 dní v posledních 2 letech a to mám, takže snad nárok bude. Tak je to i na portal.gov.cz. (podmínka druhá: "splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění") ;Naštěstí o tom bude rozhodovat Chrudim, když jsem tam naposledy pracovala. Jenže tam musím dojet. Ale na to už v naší byrokratické společnosti musí být těhotná zvyklá. Hlavně že něco bude. Kdybys mi nenapsala, že to půjde, tak bych věřila těm ženským od nás...

innes
19. pro 2011

@j.a.n.i díky 🙂 Rodičák se vyplácí zpětně? Jestli by šlo i v lednu zažádat o zvýšení za leden 😕

j.a.n.i
19. pro 2011

@innes Jojo, zpětně, takže to v lednu stačí, jen je tedy možné, že se ti penízky zdrží, dá se předpokládat, že tam v lednu naběhnou všechny těhule 🙂

j.a.n.i
19. pro 2011

@andulkaavetrelec Tak to by mělo být v klidu 🙂 hlavní je, aby tam bylo všechno od zaměstnavatele nahlášené a aby ses vešla do těch 180 dní. Jo a pak budeš ještě potřebovat vyplněný papír o příjmech od tvého bývalého zaměstnavatele, to udělá účetní automaticky jak ji doručíš papír na PPM.

andulkaavetrelec
19. pro 2011

@j.a.n.i Jojo, díky ještě jednou. Nahlášené to tam je, v počítači to tam mají; dělám ve školství, tak snad nebude problém. Jenom jestli se ve státním nepočítají nějak jinak ty dny. Na evidenčních listech mám za rok 2010 180 dní a za rok 2011 120 dní, tak by to dohromady mělo být 300 (10 měsíců) , jen jestli se do toho počítají i soboty a neděle 😝 Vyznat se v systému je pravdu fuška. Měl by na to být počítačový program, kalkulačka...

j.a.n.i
19. pro 2011

@andulkaavetrelec Nene, počítají se všechny kalendářní dny trvání pracovního poměru, akorát za ten rok 2011 mi těch dní přijde nějak málo, kdy si končila?

rencaboch
19. pro 2011

@llluckaaa
@danulavo
hm, tak to musel vymyslet opravdovej blb 😝 maj rovnou napsat,že PPM končí s posledním měsícem a pak je RP a né to takle piplat datum po datumu a pak stejně nic..oni mi těch 28 týdnů prostě o 2 zkrátily,když to tak vemu 😀 ale děkuju za pomoc 😉

andulkaavetrelec
20. pro 2011

@j.a.n.i Ono to bude asi obráceně. 120 za 2010, začínala jsem učit v září a končila v červnu. 😉 Tak jo, tak dám vědět, jestli to klaplo, ale pojedu tam až po Vánocích...

andulkaavetrelec
20. pro 2011

@j.a.n.i A ještě jednou moc díky, děláš tady opravdu prospěšnou službu!

j.a.n.i
20. pro 2011

@andulkaavetrelec A od kdy máš PPM? Co koukám na profil, tak už bys na ní měla být, ne?

jipal
20. pro 2011

Ahoj, mám podobný dotaz jako @rencaboch na předchozí straně, akorát jsem si zvolila dvouletý rodičák. Mám potvrzený rd 5676 kč jako rozdíl 11400 - 5724 (12 dnů ppm) = 5676. to mi má přijít v lednu. a v únoru mi normálně přijde celá částka rd? já jen, že v tom papíru je napsáno, že příspěvek bude poukazován měsíčně, tak mi to vyznívá, že budu dostávat měsíčně těch 5676, a to mi přijde divný 😒

andulkaavetrelec
20. pro 2011

@j.a.n.i Doktor mi dal papír, ať si to vyplním sama, tak snad od 8.12. , Na soc. říkaly, že to proplatí zpětně. Myslíš, že je lepší jít dřív, nebo později? Mně by i těch 6 týdnů vyšlo do těch 180 dnů ochranné lhůty. To by bylo 21.12. a já skončila 30.6. A myslím, že ve škole stejně nikdo mezi svátky nebude... A snad neporodím předčasně, zatím tomu nic nenasvědčuje.

j.a.n.i
20. pro 2011

@andulkaavetrelec Je lepší jít 6 týdnů před, jen si fakt pohlídat aby dny vyšly, ale to by mělo 21.12. splnit taky. A zpětně to zaplatí, jen budeš asi déle čekat na penízky, když to tam dáš až v lednu.

deyana
20. pro 2011

@j.a.n.i ahoj, chci se zeptat, když mám do 10.8. rodičák, a porodím koncem července, jde to, abych nastoupila na ppm až dnem porodu? a ne těch 6týdnů před?nebo se mi to pak pokrátí a budu brát ppm o to kratší dobu?

j.a.n.i
20. pro 2011

@deyana Aktuální výklad mi není 100% jasný, ale buď prostě 6 týdnů před TP nastoupit musíš nebo když nenastoupíš, tak se o to PPM krátí, takže to vlastně nemá smysl. Tedy má, ale pouze pro pracujícího s vysokým příjmem.

paja83
21. pro 2011

Prosím Vás, měla bych malou prosbu. Není to úplně k tomutu tématu, ale trochu se to toho týká. Nastoupila jsem na neschopenku 30.10. a ze sociálky mi přišly peníze za období 21.11. - 30.11. Nechybí tam náhodou jeden týden? Zaměstnavatel platí jen 14 dní, že? Takže zhruba od 15. do 21. měly být již peníze ze sociálky? Moc děkuji za pomoc.

j.a.n.i
21. pro 2011

@paja83 Nechybí, zaměstnavatel platí 21 dní.

paja83
22. pro 2011

@j.a.n.i Tak to jo, to jsem to nějak popletla. Moc děkuji za informaci🙂

ptjj
22. pro 2011

@paja83 nepopletla, jen jsi trochu "zamrzla" v čase 🙂, ono těch 21 neplatí moc dlouho, tuším teď je to cca rok, co to zavedli

miranda77
23. pro 2011

ahojte, tak se jdu jen utvrdit, jestli poslední změny dobře chápu - vše se totiž za mojí rodičkovské dovolené nejméně jednou změnilo 😖 - Pokud již pobírám rodičák v tříleté variantě a nezažádám o změnu na"nový systém", vše zůstává, nic se pro mne nemění ... Je to tak?

rencaboch
23. pro 2011

@miranda77 Ahoj, je to tak, nic se pro tebe nemění. 😉

miranda77
25. pro 2011

@rencaboch děkuji a krásný nový rok plný nezapomenutelných zážitků 😵

plechajda14
28. pro 2011

Ahoj holky,

chtela jsem se jen zeptat...rodicak mi konci 3.1.2013 a od brezna 2012 muzu teoreticky zacit chodit do prace.....kdyz zacnu at uz na plnej nebo castecnej uvazek, zustane mi i rodicak ?? Nekde jsem zaslechla ze jo...ale nejak se k tomu nemuzu dopidit....dekuju 😉

j.a.n.i
28. pro 2011

@plechajda14 Ano, při rodičáku můžeš libovolně pracovat.