Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

zelvatko
12. pro 2011

@j.a.n.i jen 143kč navíc.. noo, tak to by bylo skvělé.. ale proč mě teda paní z čssz napsala tak šílené částky.. no v lednu se zajdeme zeptat víc.. aaa ještě poslední otázečka.. když se přítel v lednu půjde přihlásit k nemocenskému pojištění a běhěm roku 2013 bych chtěla rodit, tak budeme to splňovat?
A moc děkuji za odpověď.. díky za trpělivost 🙂

j.a.n.i
12. pro 2011

@zelvatko Stačí když se přihlásí měsíc před tím, než otěhotníš, ale o něco větší rezerva je lepší. A proč ti řekla ty částky nevím, napadá mě, jestli si před ní nemluvila o těch 300,- na nemocenské, co vám říkala účetní, protože tomu odpovídá těch skoro 4000,- sociální, tak jestli nemyslela, že chceš vědět jaké sociální k těm 300,-

zelvatko
12. pro 2011

@j.a.n.i stačí měsíc? a proč teda chcou těch 270dní? .. to je jako do budoucna?? jakože kdyby si to platil a pak zas ne a já otěhotněla do dvou let, tak by se to počítalo z toho?
Nene, já jí právě napsala i kolik platí teď na zálohách i rodné číslo, aby si to ověřili.. tak mě to docela překvapilo, vždyť se ta částka vypočítává z příjmů, tak jak by si měl výšit příjem dvojnásobně.. třeba mě chtěla jen odradit, abych se na to vyprdla, jinak mě fakt nic nenapadá..
Jooo a ještě teda poslední.. po tom novém roce nemá pro mě smysl žádat o změnu - zkrácení rodičáku a zvýšení peněz, jo.. to že si to začne platit teď nic neznamená, rozhoduje jak to bylo, když se malá narodila.. ?

j.a.n.i
12. pro 2011

@zelvatko No, protože těhotenství trvá 280 dní a pojištění se musí platit 270 🙂 takže pokud začne s placením měsíc před tím než otěhotníš, tak mu to akorát k datu porodu vyjde... a je tam i rezerva, kdybys porodila o malinko dříve.
Jojo, přesně tak, když to začne platit teď, tak to má smysl pro další plánované dítko, tohle už to neovlivní.

xsuzzi
12. pro 2011

Holky prosim, jdu taky pro radu 🙂
Během mateřský mi zanikl podnik, tudíž jsem zůstala bez zaměstnavatela a proto,abych měla nárok na volbu roku, jsem si musela oddělat rok- podle starého. Pracuji od 1 září a nějak jsme dospěli k tomu, že už asi moc nebudeme bránit případnému těhu, ale mě došlo,že když pracuji od září, já bych byla těhu djme tomu teďkom, na konci ledna by to byl měsíc a půl, od února na neschopnosti a na konci srpna termín. To mám tedy 5 odpracovaných měsíců, do konce srpna by to byl unor .... 7 měsíců a k tomu ale 6 týdnů před už je PPM, to znamená, že 5 měsíců a 5 a půl, chybí do odpracovanýho roku měsíc a půl, že jo? tudíž nic, počítám to správně? Nebo podle novho zákona od ledna, to je jedno?
Tady zkopíruju další z čeho sem jelen: od ledna-
Zkopírováno "Pro výši rodičovského příspěvku je vždy určující vyšší průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů (pokud matka vydělává 15 tisíc a otec 20 tisíc, rodičovská se odvíjí od příjmu manžela). "
Chápu to dobře, že když se tedy rodičovská odvíjí od vyššího platu, v našem případě manželovýho, je jedno jestli vůbec dělám? Vim,že pokud nebudu mít splníno, tak se dá rodičák převést na otce, ale co já? To je teď už fakt jedno jestli si ten rok odpracuju nebo ne? Jestli splňuju podmínky pro PPm a volbu roků? Nějak mi to nejde do hlavy. Kdyby to tak bylo, jasně, nevejdu jdu na manžela, ale kdybych pak chtěla ještě jedno dítě a neměla ten rok odpracovaný, dá se to udělat znovu tak přes toho manžela nebo je to jednou,že se to dá?
Ještě jestli se můžu zeptat, jak to teď tedy je, když se převede rodičák na manžela, normálně budu mít mateřskou? a pak zvolim dýlku? Jak se to teď zařizuje? Manžel musí nastoupit na tu mateřskou na nějakou dobu z práce nebo ne? Slyšela jsem,že je to teď nějaký snadnější bez lítání a toho pobytu nutného od manžela z práce. Jak to je, nevíte? 😅 Moc děkuju za všechny odpovědi, musim si v tom už udělat jasno, nic nevim jak to teď je 🙂

j.a.n.i
12. pro 2011

@xsuzzi Myslím že stačí jednoduchá odpověď, ta doba pro nárok na mateřskou a volbu rodičáku není rok, ale270 dní, takže i když otěhotníš hned, tak ti to vyjde a nemusíš řešit nic dalšího 🙂

xsuzzi
12. pro 2011

počkej, já myslela, že 270 dní musim platit pojištění, ale s víkendama to je rok? 😅 sem tele? Jak sem na to přišla???

xsuzzi
12. pro 2011

Takže fakt výjde? To je luxuuuuus 😅 😵 kolik je to měsíců teda co musim odpracovat, když to není rok?

j.a.n.i
12. pro 2011

@xsuzzi Těch 270 dní je kalendářních 😉

xsuzzi
12. pro 2011

takže supr, je po starostech 😵 jupííííííííí 😵 😵 😀 😵

xsuzzi
12. pro 2011

děkujuu!!! 😵

zelvatko
12. pro 2011

@j.a.n.i vy jste zlatý člověk!!!Díky vám moc za vaše odpovědi na naše pořád dokola opakující se otázky.. Díky moc!!!

evelp
13. pro 2011

ahoj, mám taky dotaz, možná tu měl někdo něco podobného, ale nějak jsem nedočetla...

pracuju od roku 2009, letos v půlce srpna jsem končila, byla jsem do října na pracáku a od listopadu zase pracuji, tp mám v červnu, ale nevím, jak dlouho v práci vydržím- nechce se mi hned jít za doktorkou, že už chci zůstat doma- nejde ani tak o nevolnosti a pod, to už poměrně ustalo, ale spíš o to, že tahle práce prostě není dle mých představ- mám už nárok na klasický průběh mateřské? tzn. že mateřskou ubec dostanu a rodičák si vyberu, jakou variantu chci?

díky moc za radu

j.a.n.i
13. pro 2011

@evelp No, odpracovaných 270 dní máš, ale pokud máš zkušebku a ukončili ti v ní pracovní poměr, tak bys nárok na PPM neměla, protože by ti nevyšla ochranná lhůta.

evelp
14. pro 2011

@j.a.n.i jak to, že by mi nevyšla ochranná lhůta? je přeci půl roku před možným nástupem na mateřskou, ne?

j.a.n.i
14. pro 2011

@evelp No, je 180 dní, ale pokud to zaměstnání trvalo kratší dobu, tak ochranná doba je pouze tak dlouhá jako to zaměstnání. Takže pokud by trvalo pouze 2 měsíce, tak i ochranná doba je taky 2 měsíce.

ivulla
14. pro 2011

Zdravím vespolek a mám hned taky jeden dotaz. 🙂 Zajímalo by mě, zda by bylo možné pobírání RP na nějakou dobu přerušit a pak se k tomu zase vrátit (samozřejmě při splnění podmínek vyčerpání celkové částky max. 220.000,- a čerpání pouze do 4 let věku dítěte).
Plánujeme totiž v dohledné době i třetí dítě a v případě, že se mi nějakým zázrakem podaří otěhotnět hned, a prcci by od sebe byli jen třeba rok a půl, ráda bych dočerpala celou částku i na to dříve narozené. Vím, že současně s mateřskou nemůžu čerpat rodičák (dokonce ani kdyby bylo jedno z toho na manžela...), ale kdybych si na toho cca půl roku "odskočila" na mateřskou s nejmladším dítětem, pak dočerpala rodičák na starší dítě (tam by chybělo třeba toho půl roku, v případě, že by byly děti od sebe rok a půl) a pak bych začala vybírat 220.000 na nejmladší dítě, byla by to značka ideál. 😀 To už bych ale asi chtěla moc, co? 😀 😎

zuzkkkaaa
14. pro 2011

@ivulla Ty jsi se zbláznila ne? 😀 😀 Narozením dalšího dítěte, automaticky přecházíš na další mateřskou případně rodičák. ale bylo by to asi fajn, kdyby to šlo jak říkáš 😀 😀 😀

j.a.n.i
14. pro 2011

@ivulla Jinak pobírání RP se dá přerušit a pak se k němu zase vrátit, to problém není, ale dle zákona je nárok na rodičák pouze na nejmladší dítě v rodině, takže tím nic nezískáš.

ivulla
15. pro 2011

@zuzkkkaaa No jo... To mě tak jenom napadlo, když jsem všude viděla ty palcový titulky, že všichni dostanou stejně. 😝 Prdlajs. Mně by i stačilo, kdyby posunuli tu hranici max. 11500,-/měs. (při zachování podmínky, že nesmí rodičák převyšovat čistý příjem klidně i jenom matky), abych mohla čerpat ještě rychleji. 😀 No nic, tak uvidíme, kdy se bude chtít prckovi na svět... Vy jste asi o velkou část rodičáku přišli, když máte děti tak blízko u sebe... Stejně je to nakonec jedno, hlavně ať jsou děcka zdraví, ne? 😉

@j.a.n.i Díky za info, to jsem ani netušila, že se dá pobírání RP přerušit... To se vyplatí, když chce někdo nastoupit na chvilku do práce a ví, že je to jen určitou dobu... Taky dobrý vědět, i když já to asi nevyužiju... 🙂

vycu
15. pro 2011

@ivulla Když nastoupíš do práce, nepřicházíš automaticky o RP. Jenom v případě, že dítě mladší dou let, na které RP bereš je ve školce po dobu delší než 46 hod. ta měsíc.

j.a.n.i
15. pro 2011

@ivulla Jojo, tedy spíš, když člověk potřebuje dát dítko na chvilku celodenně do jeslí a ví, že to bude jen na nějakou dobu.

barborka09
15. pro 2011

@j.a.n.i Teď jste nakousli moji situaci - malá je narozená 21.1.2009. Rodičák jsem měla zvolený tříletý. Měla jsem štěstí a malou mi vzali celodenně do školky, takže jsem zrušila k 1. září rodičák a nastoupila do práce. A teď nevím jestli se mi vyplatí si od ledna zažádat o ty nové podmínky a získat ještě za ten leden kdy bude mít malá tři roky rodičák. těch 220 000,- jsem ještě podle mých propočtu nevybrala. Předem dík za odpověď.

j.a.n.i
15. pro 2011

@barborka09 Pokud jsi ještě 220000,- nevybrala, tak do toho jdi 😉 proč to státu nechávat.

barborka09
18. pro 2011

@j.a.n.i Ještě mě napadla jedna věc. Když se přihlásím k té nové úpravě, můžu si zvolit i delší čerpání mateřské? Že bych přešla z tříleté na čtyřletou variantu? Jsem totiž OSVČ a paní na zdravotní pojišťovně mi říkala, že kdybych měla rodičák a k tomu živnost, tak nebudu platit tak velké zálohy na pojištění. Jak je to se sociálkou tak to nevím. Takže má představa je taková že bych ještě rok byla vedena na rodičáku a živnost bych měla jako "vedlejšák". Je to možné takto řešit? Děkuji moc za odpověď.

j.a.n.i
18. pro 2011

@barborka09 Jojo, je 🙂 akorát budeš muset chvilku počítat, abys věděla jakou částku máš chtít 😉 A při rodičáku nebudeš zálohy na sociální platit první rok vůbec a pokud budeš mít za rok zisk do 59 tis. tak sociální nedoplácíš vůbec, zdravotní platíš podle skutečného zisku.

barborka09
19. pro 2011

@j.a.n.i. děkuji moc za informace. Chci být na paní na sociálce aspoň trochu připravená, jelikož pokaždé když tam jdu a něco potřebuju, tak mám pocit že já toho o tom problému vím víc než ta paní. Co se té částky týče, tak mě to bude vycházet zhruba 1500,- měsíčně, ale jde mě spíše o to pojištění. Hlavně jsem už ani nepočítala s tím že bych nějaké peníze ještě dostala. takže ti ještě jednou děkuji a přeji příjemné vánoční svátky!

rencaboch
19. pro 2011

Ahoj holky, potřebuju poradit jestli to chápu dobře 😒 .Přišli mi papíry z uřadu práce.Tam píší že RP mi byl stanoven na 2530 stím,že se to vypočítavá ( výše poskytovaného příspěvku se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou v peněžité pomoci v mateřství tedy 7600-5070 a to je těch 2530 ) Což teda nevím kde vzali těch 5070,ale asi je to mateřská kterou ještě dostanu za půlku měsíce 😲 a těch 2530 dostanu rodičák od 14.12.?? Takže budu mít jen 7600?? Já sem myslela, že vzhledem k tom,že to je půlka měsíce tak dostanu jak poloviční mateřskou tak i poloviční rodičák 😀 ? Takže za 16dní dostanu jen 2530 RP aby to jako bylo těch 7600. A PPM dostanu těch 5070?? Chápu to dobře, nedostanu třeba jenom těch 2530?? To bych byla pěkně v pr...li 😀

danulavo
19. pro 2011

@rencaboch Chápeš to dobře, dostaneš celkem 7600 Kč 😉 (mateřskou za 13 dní a doplatek rodičáku do částky 7600). Je to bohužel tak.

llluckaaa
19. pro 2011

@danulavo Taky jsem byla takto nepříjemně překvapená ☹ Bohužel dostaneš celkem za prosinec jen 7600.