Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

cherub
9. led 2012

@pavlinka3 pokud tvůj manžel nárok měl (rok zpětně od narození syna), tak máš nárok přejít na jinou formu RD a určit si, kolik peněz chceš pobírat 😉

j.a.n.i
9. led 2012

@cherub Jednak se dá přejít na jakoukoliv částku pokud měl manžel na PPM nárok a i když neměl, tak je podle mě možné přejít na novou variantu i když by ti zůstala čtyřletá.

cherub
9. led 2012

@j.a.n.i jj, určitě skrz tu školku se to vyplatí tak jako tak 🙂

rennca
9. led 2012

holky prosím vás ted jsem se vrátila s ÚP a tam mi nedokázala paní úřednice říct zda mi k žádosti o zvýšení rodičovského příspěvku stačí jen potvrzení od ČSSZ (DVZ) a nebo i od zaměstnavatele potvrzení o ročním příjmu zpětně od data narození dítěte. co teda všechno potřebuju?děkuji

pavlinka3
9. led 2012

@cherub no malej se narodil v únoru 2010 a manžel byl zaměstnaný do dubna 2010 a od dubna 2010 je OSVČ a hradí si (sice to nejnižší) všechny možný zálohy
takže by asi musel s nějakým papírem za bývalým zaměstnavatelem, že?

@j.a.n.i no právě mi řekly už dvě ženský, co mají na starosti vyplácení dávek, že pokud nebyl nárok na PPM, tak se přejít nedá, ale já pořád nevěřím tomu, že nejde zůstat na 4letém jen změnit systém

ketra
9. led 2012

Ahoj holky,

mám dotaz. Podobný jsem tu sice četla, ale mám k tomu ještě otázku.

Teď jsem na rodičovské s 1.dítětem - už cca 6měsíců. Chci si RP změnit na dvouletý, tedy na částku 11500Kč (DVZ tomu odpovídá). Současně chceme 2.miminko.
Otázka zní, když nestihnu porodit 2.mimi do dvou let 1.mimi, můžu si rodičák změnit zase na tříletý s RP 7100Kč(částku 220000Kč bych totiž ještě ve dvou letech 1.mimi vyčerpanou neměla, zbývalo by asi 40000Kč)

Díky.
Míša

cherub
9. led 2012

@pavlinka3 pokud byl do dubna 2010 zaměstnaný, pak splňuje podmínku... PPM budou počítat z jeho mzdy od února 2009 do února (k datu narození) 2010 😉

Máme stejně staré děti, řeším to samé co ty. Na sociálce mi taky povídali všelijaké bludy, ale psala jsem na ministerstvo práce a sociálních věcí a potvrdili mi to samé, co tady radí j.a.n.i.
Určitě se nenech odbýt, manžel musí nechat vyplnit ve staré práci formulář "Příloha k žádosti o:
nemocenské**) ošetřovné**)peněžitou pomoc v mateřství**) vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství**)" a na základě toho mu pak na ČSSZ spočítají nárok na PPM... a na základě jeho výše se pak určí maximální možná výše, kterou by jsi mohla pobírat a sama se rozhodneš, jak dlouho chceš být ještě doma.

cherub
9. led 2012

@rennca ČSSZ přece vydá potvrzení o DVZ až na základě potvrzení od zaměstnavatele o ročním příjmu zpětně od data narození dítěte. Na sociálku pak jdeš s tím potvrzením od ČSSZ, s RL dítěte, tvým OP, vyplníš formulář o volbě a šmitec 😅 alespoň tak to chápu já 😀 😝

cherub
9. led 2012

@ketra ať počítám jak počítám, tak příspěvek ve výši 11500,- stačí k dosažení 220tis na 19 měsíců 😕 což odpovídá 2. roku dítka. Tam už nebude možnost něco prodlužovat a pobírat peníze.

Možná tě ale jen špatně chápu. Kde jsi spočítala tu částku 40tis, která by ti teoreticky měla zůsta?

cherub
9. led 2012

@ketra a jooo, už to chápu, teď jsi na tříletém, tak nečerpáš 11500 od začátku 😀

Pak by to jít mělo 😉

ketra
9. led 2012

@cherub
doteď jsem na rodičovské dostala 45600Kč asi, je to plus minus jeden rodičák ale to nehraje až tak moc roli, pokud bych od teď, tedy už od ledna 2012 brala 11500Kč tak do ledna 2013/to bude prvnímu dítěti 2 roky/ to dělá celkem 184000Kč, takže by mi tam mělo zbýt těch 36tis. jestli to teda dobře počítám.

ketra
9. led 2012

@cherub
jsi byla rychlejší 🙂, dřív jsi to pochopila, než jsem to vysvětlila.
Díky. Já jsem stejného názoru, tak snad mi to na úřadě potvrdí.

neu.sona
9. led 2012

@ketra a taky pokud jsi stále zaměstnaná by to šlo udělat tak, že jakmile dosáhne dítko věku 2 let a ty už budeš třeba těhotná, tak nastoupit na nemocenskou 😉

pavlinka3
9. led 2012

@cherub a jde to doložit to na manžela i když jsem to před těmi cca 2 lety neudělala - že jsem si nechala předtím automaticky napařit 4letý rodičák????

cherub
9. led 2012

@pavlinka3 určitě to jde, proč by ne? mě napařili 4 letý rodičák automaticky, protože jsem neměla nárok na PPM, ale na manžela to aktuálně doložit můžu 😉

rennca
9. led 2012

@cherub jj já jsem si to myslela. a ještě prosím tě taková blbá otázka. malý se narodil 1.2.2010 takže mi zaměstavatel vypíše roční příjem za rok 2009 + leden 2010. a nebo stačí jen celý rok 2009.

lukava
9. led 2012

holky, když jsem automaticky na 4leté variantě od července 2011 a chtěli bychom malého dát do školky a raději bych tříletou nebo dvouletou variantu, co mám udělat? Manžel má jako učitel mizerný plat a já jsem porodila hned po škole a nešla do práce.

ketra
9. led 2012

@neu.sona
díky, to mě nenapadlo, to by finančně asi vycházelo nejlíp

cherub
9. led 2012

@rennca bere se to od data narození, takže předpokládám, že i leden 😕

rennca
9. led 2012

@cherub ale zase v lednu už jsem byla na mateřské

rennca
9. led 2012

@j.a.n.i prosím tě jak to je...když malý se narodil 1.2.2010 tak mi zaměstnavatel vypíše jen příjmy za rok 2009 a nebo i leden 2010.

cherub
9. led 2012

@rennca ale pokud jsi byla na mateřské, tak máš nárok na PPM a tak není co počítat 😅 to ti počítali už tenkrát 😀

ty chceš jít ze tříletého na dvouletý? pokud užto tehdy stačl DVZ na dvouletý, tak teď snad stačí zajít jen na ČSSZ, aby vyštrachaly to starší potvrzení 😕

romca13
9. led 2012

@lukava nevím, jak přesně to je, ale na dvouletý rodičák byla podmínka, že jsi musela mít určitý příjem,, nevím, kolik to přesně bylo ,ale bylo to dost,,,

rennca
9. led 2012

@cherub chci si nechat zvýšit rodičák z 7600 na těch 11500. v červenci čekáme druhý tak toho chci nejvíc využít. a fakt už v tom mám zmatek protože každý mi řiká něco jiného a jelikož ČSSZ a zaměstavatele mám docela daleko tak se mi tam nechce lítat 10x 😒

cherub
9. led 2012

@lukava zase je potřeba u manžela zjistit jeho nárok na PPM, podle toho se spočítá denní vyměřovací základ a na základě toho si pak můžeš zvolit, zda se vejdeš do dvouletého nebo tříletého ... píšeš že má manžel mizerný plat, tak dvouletá varianta se vás třeba nebude ani týkat, ale to zase záleži, co je pro koho mizerný 😉

cherub
9. led 2012

@rennca jasně, chápu tvůj záměr. Být tebou, tak na ČSSZ zavolám, musí mít v archivu papír. Jednou už jsi o PPM žádala, musí mít tvůj DVZ. Otázka je, jestli to má platnost i teď, nebo by se to muselo počítat znovu 😅

rennca
9. led 2012

@cherub už jedné paní ČSSZ píšu tak snad mi poradí. počítat znovu se to nemusí protože je to pořád zpětne od narození dítěte

cherub
9. led 2012

@rennca tak v tom případě potřebuješ jen ten papír, kde ti sociálka potvrdí výši DVZ a s tím pomažeš na úřad změnit výši penízků 😉

megy
9. led 2012

Holky, ráda bych se o něčem poradila. Má situace je následovná:
1. jsem rozvedená a žiji s přítelem
2. jsem na nemocenské od října 2010 - termín mám na začátku dubna. Smlouvu mám na dobu neurčitou a pracovala jsem od roku 2008, v létě jsem měla nemocenskou dva měsíce ze zdrav. důvodů. Jsem zdr. sestra v ambu.

Teď by mě zajímalo, na co vše mám nárok?? Nějak se v tom všem ztrácím. Myslím, že mám bez problémů odpracováno 270 dní, takže podle všeho mám tedy nárok na PPM?? musím si vybrat ještě starou dovolenou, jelikož zaměstnavatel mi ji podle nového neproplatí a musím si ji vybrat. Je tedy výhodnější jít prvně na dovolenou a posléze na 6-ti týdenní mateřskou před porodem? Myslím si, že ano, ale víte jak to je. Sto hlav sto názorů.
Dále by mě zajímalo teda, pokud mám nárok na PPM, tak si mohu volit dobu rodičovské dov.Chtěla bych na dva roky, jen nevím, kolik to je podle nového??je to stále těch 11,5tis?? nebo pouhých něco přes 9tis?? jsem z toho nějak zmatená 🙂

rennca
9. led 2012

@cherub no snad jo. já už jsem z toho fakt zmatená. a hlavně by mě zajímalo když to ted podám jestli mi to uznají hned od ledna. protože na té žádosti je napsáno že se zpětně nevyplácí a můžeš to podat 2měsíce před datem když chceš aby to platilo...tak ted fakt nevím. v květnu nastupuju na druhou mateřskou tak abych se toho ještě dočkala