Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
24. lis 2011

@demima Ne, tak to nárok nemáš, ale můžeš zkusit, jestli ti ještě prodlouží neschopenku, protože obecně máš nárok na ní být až do konce šestinedělí (když není nárok na PPM). Ale v prodlužovaní délky nad standardních 380 dní se až zas tak neorientuju, nicméně za zkoušku nic nedáš. Délku rodičáku budeš moct volit, pokud ti tu neschopenku prodlouží nebo pokud partner pracuje a vznikne mu teoretický nárok na PPM.

demima
24. lis 2011

@j.a.n.i no to právě nevím,prodloužili mi ji už 3x jsem na nemocenské už od 30.5.2010 a myslím ,že tam je nějaký strop 3x a dost,ale určitě to zkusím.Manžel normálně pracuje ,slyšela jsem že to jde napsat na chvíli na něj,jen jsem myslela ,že to nebudu muset kombinovat.No každopádně děkuju 🙂

j.a.n.i
25. lis 2011

@demima Od nového roku bude ta volba přes manžela výrazně zjednodušená, už se to na něj nebude muset přepisovat, tak to bude v pohodě.

demima
25. lis 2011

@j.a.n.i tak aspoň ,že tak 😉

rennca
25. lis 2011

@j.a.n.i blbá otázka ,, jak zvýšit,,? 🙂 nějak tomu nerozumím. jako že mi budou dávat víc peněz než těch 7600

j.a.n.i
25. lis 2011

@rennca No, od nového roku půjde měnit provedená volba, takže pro tebe je výhodné to změnit 🙂 a zvolit kratší dobu čerpání a vyšší částku.

rennca
25. lis 2011

@j.a.n.i právě jsem si to našla. a jestli tomu dobře rozumím tak jde zvolit doba čerpání i na měsíce.(kdy lze zase po 3 měsící to měnit)a to se žádá kde?na úřadu práce nebo na CSSZ?jen mě vrtá hlavou jak tu částu budou vypočítavat a třeba když za ty 3m to bud chtít zase vrátit.

rencaboch
25. lis 2011

Ahoj holky,šlo by i to, že teď od prosince si dám starou 3letou variantu a cca až za rok bych přešla na tu novou? Jde mi o to že ta stará 3letá je výhodnější jak nová 😉 ,ale kdybych otěhotněla dříve, šlo by pak stále přejít?? Abych nepřišla o víc peněz. Nebo budou mít určité datum do kterého se maminky budou muset rozhodnout?

j.a.n.i
25. lis 2011

@rennca Bude se to řešit tam kde si o rodičák žádala, tj. na odboru SSP při UP. No, já bych spíš řekla, že ty budeš volit částku a oni ti ji budou vyplácet dokud nedosáhneš toho stropu. Takže bude na tobě aby sis ji vypočítala.

j.a.n.i
25. lis 2011

@rencaboch Žádné datum tam uvedeno není, takže předpokládám, že přejít půjde kdykoliv.

rennca
26. lis 2011

@j.a.n.i tak jsem si to vypočítala a vychází mi že od ledna do května(kdy nastupuju na 2 mateřskou)by my měli ještě dát cca 106000. tedy měsícně nějakých 21tis.je to možné?není nějaký měsíční strop?určitě o to zkusím zažádat jen při takovýchlech případěch mám docela strach že např.potratím a od května budu muset do práce 😝 je to asi risk co?nebo by to šlo následně vrátit. že by se jim dali zpět peníze a oni by to zase prodloužili.to jsem asi bláhová co 🙂

j.a.n.i
26. lis 2011

@rennca Je tam strop 11500,- víc měsíčně dostat nemůžeš, jinak to, že vyčerpáš všechny penízky neznamená, že musíš nastoupit do práce, ze zákona můžeš být na RD do 3 let věku dítka bez ohledu na to na jak dlouho si zvolíš rodičák, takže bys teoreticky mohla být dál doma zadarmo.

rennca
26. lis 2011

@j.a.n.i takže vlastně v mém případě všechny peníze stejně nedostanu.no to nevadí.aspon něco 😀 můžu zažádat už ted s platností od ledna?

marketa137
26. lis 2011

@rennca budu žádat taky ale myslim že to ještě neni podepsané od prezidenta a půjde t až od toho ledna. tam by to měli vypočítat kolik je možná nejvyšší dávka na čerpání 😉 . Já taky nevyčerpam vše ale lepší něco než nic 😀

hanybany
26. lis 2011

Prosím vás o radu.Jsem na 3leté variantě.Pracovní smlouva mi skončila během MD.V prosinci se narodí druhé mimčo.Budu tedy přecházet z RD na RD.Když tedy nemám nárok na MD, dělí se podle nového systému celková částka 36 měsíci?Nebo měsíc prosinec podle starého, tedy 7600 a od ledna podle nového že,tedy 6100,-Kč?A ještě prosím,volbu délky volím já, nebo manžel s tím přepisem jak se to dělalo do teď?Jsem zmatená.Moc děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
26. lis 2011

@rennca Ne, můžeš žádat až v lednu s platností od ledna, protože ten zákon zatím neplatí.

j.a.n.i
26. lis 2011

@marketa137 Už to podepsal i prezident 🙂 ale platnost to má až od 1.1.

j.a.n.i
26. lis 2011

@hanybany Pokud pojedeš už podle nového systému, tak volíš přímo ty a bylo by to těch 6100,-

hanybany
26. lis 2011

@j.a.n.i Děkuju za odpověď.Takže by nebyl rozdíl,kdyby v lednu volil variantu manžel (když nemám nárok na MD)???Díky a hezký večer 🙂

marketa137
26. lis 2011

@j.a.n.i fakt jo, že jsme ještě před pár dny četla že se čeká na podpis ale že to podepíše ale nechci to vidět v lednu na sociálce 😝 . Nikdo enbude nic vědět a ještě nám to budou muset přepočítávat 😀

j.a.n.i
26. lis 2011

@marketa137 Já myslím, že oni nic přepočítávat nebudou... prostě v počítači to bude nastaveno tak, že ti co budou v novém systému budou mít strop 220000,- a až se vyčerpá tak to stopne peníze. Zákon je napsaný tak, že člověk volí částku, takže počítání bude tipuju na něm a úřednice to nebudou řešit. Nicméně to stejně bude bordel.
Jo a podepsal to teď ve středu.

j.a.n.i
26. lis 2011

@hanybany No, to já právě netuším, zda by mohl manžel ještě v lednu volit podle starého systému, to jsem ze zákona nepochopila.

marketa137
26. lis 2011

@j.a.n.i ale musí tě vypočítat max dávku ne? když tam přijdu že chci brát maximum co jde tak dle mojí mateřský vypočtou na kolik mam cca nárok, alespon tak bych to viděla. je ale fakt že to nejspíš bude v počítači tak jen natukají čísla a hned budu vědět o kolik si polepšim 😀 . bordel to bude 10%, já si pamatuju co měli za bordel jak napřed nám vzali kus mateřský a pak zase vraceli 😝

j.a.n.i
26. lis 2011

@marketa137 To není tak jisté... zákon jim tuhle povinnost neukládá, možná že dostanou nějaký metodický pokyn, ale taky se může stát, že si to budem muset spočítat sami, teda, ne že by to bylo výrazně složité vynásobit to číslo co člověk dostane od ČSSZ číslem 0,7 🙂 Spíš bude otrava, že ten papír od ČSSZ si předpokládám bude muset člověk taky zařídit sám.

marketa137
26. lis 2011

@j.a.n.i ale spíš počítam že to oni si sečtou rptože stejně by jim tam lidi nosili blbý výpočty 😝 a zprávu od mateřský tam možná budou mít ne v záznamech? No uvidíme, já to mam ty budovy vedle sebe takže kdyžtak si to oběhnu, počítam že bych mohla brát něco přes 10 000 a to je lepší než 7600 😉

j.a.n.i
26. lis 2011

@marketa137 No, papír o tvé mateřské tam mít budou, ale má se to počítat podle vyššího příjmu v rodině, což bude u většiny lidí ten partnerův, takže to bude další lítání. Asi jo, asi si to sečtou, pro jistotu, je to méně práce než pak zamítat ty špatně vypočtené žádosti... já nevím, já to měla vše vyplněné, podepsané, ofocené doklady, jen jsem to hodila na podatelnu, paní co to má na starosti jsem ani neviděla. 😀

marketa137
26. lis 2011

@j.a.n.i 😀 já tam byla osobně. no bude se počítat každopádně můj příjem. tak se tam půjdu v lednu zeptat a uvidíme jestli to bude jednoduše nebo jako vše složitě 😝 . každopádně zaměstnankyně určitě budou mít radost že budou mít práci navíc a jestli to bude jak vždy tak sotva sami něco budou vědět 😒 . mě tenkrát ani neuměli říct kdy se bude zpět doplácet mateřská, neměli žádný podklady 😝 . No koucourkov 😀

rennca
27. lis 2011

@marketa137 jj to určitě.lepší než nic 🙂

rennca
27. lis 2011

@marketa137 jj to určitě.lepší než nic 🙂
@j.a.n.i děkuji moc hrozně si mi pomohla 🙂 ještě mám jednu otázku.výše částky u 3 RD se nemění ne. když nám u druhé dítka nárko na mateřskoua pak zase přejdu na rodičovskou budu zase dostávat těch 7600Kč?když to já nějak nebudu měnit?

marketa137
27. lis 2011

@rennca no na 3 roky je to právě mín 😒 , vychází to nějak na 7100 😖 , proto i ted chci přejít když to jde 😉