Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

sarinka
24. bře 2012

@j.a.n.i ahoj, můžu mít dotaz? jsem osvč, neplatím se nemocenskou, může délku rodičovského příspěvku na 2 roky volit manžel? Jak postupovat?
Děkuji 🙂

haink
25. bře 2012

Ahoj můžete mi poradit? přemýšlím o druhém dítěti a tím pádem i o tom, jak by to bylo s financemi. Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou, která mi vypršela zrovna v den porodu mého prvního syna. Měla jsem tedy nárok na PPM, s částkou okolo 10.000. Vybrala jsem si RD na 3 roky, RD mi končí v červenci 2013. Od té doby, co byl synovi rok, pracuji na DPČ v jiné organizaci za částku jen 8000 hrubého, platím ale zdravotní i sociální. Pracuji v jedné nadaci, která žije ze sponzorských darů, takže smlouvy máme vždy jen na rok, do konce kalendářního roku. A teď bych se chtěla zeptat, ráda bych porodila druhé dítě dejme tomu třeba v červnu 2013. Nárok na PPM bych měla mít, ale bude hrozně malá, jen cca 5000, že? Chtěla bych si zvolit RD opět na tři roky, kolik bych mohla dostávat? Jinak manžel je zaměstnaný a plat má okolo 30.000. Jaké mám vyhlídky? Díky za odezvi...

j.a.n.i
25. bře 2012

@sarinka No, pokud manželovi nárok na PPM vznikne a má lat nad 16500,- tak volit můžeš, stačí doložit jeho DVZ od OSSZ a můžeš volit rovnou ty, akorát měj na paměti, že pokud zvolíš to maximum 11500,-, tak to je do 1,5 roku věku dítka, ne do 2 let.

j.a.n.i
25. bře 2012

@haink Pro volbu 3 letého rodičáku nehraje výše platu roli, takže bys mohla volit i na základě své mateřské. A jinak ted 3 letý rodičák vychází cca 7100,-

sarinka
25. bře 2012

@j.a.n.i děkuji 😵
A prosím Tě ještě co znamená DVZ?
Takže postup je následující? vezmu výplatní pásku ( tam má všechny položky rozepsaný ) a zajde s tím kam?
A jakto, že jen 1,5 to slyším poprvé, nedostaneme tedy celých 220 tis. ?

j.a.n.i
25. bře 2012

@sarinka Nene, jeho účetní vyplní papír o jeho příjmech za posledních 12 měsíců před narozením dítka (je to stejná příloha jako se dává k neschopence) a s tím zajdeš na OSSZ podle sídla jeho zaměstnavatele a tam ten DVZ vypočítají a potvrdí, jinak DVZ je denní vyměřovací základ.
No, dostane celých 220 000,- ale běžně se počítá, že nastupuješ na rodičák až po PPM, tj. v cca půl roce, ale tím, že nastoupíš hned dnem porodu, tak to vyčerpáš o ten půl rok dříve. Ale můžeš si zvolit menší částku, aby ti to vyšlo do 2 let.

jarka23
28. bře 2012

holky potřebovala bych poradit, ted jsem na mateřské a co dál, kde a jak se vybavuje rodičovská, co je k tomu zapotřebí a dokdy se musí nahlásit délka rodičovské. Jak je to ted může být každý doma dva roky nebo je to jak předtím, že jste musely dosáhnout určité výšky výdělku? děkuju Vám za odpověd?

j.a.n.i
28. bře 2012

@jarka23 S dvouletou je to stejně jako předtím, musí na to být příjem, akorát se dá vycházet i z partnerova, pokud jemu vznikl nárok na PPM. A rodičák se vyřizuje na UP dle trvalého bydliště, cca měsíc před koncem mateřské.

aneta15
29. bře 2012

hoky, mám rodičák na 3 roky podle starých pravidel...malý má 8 měsíců..., chtěla bych si ho změnit na na 4 letou variantu a čerpat libovolně..lze to? Díky

j.a.n.i
29. bře 2012

@aneta15 Lze, ale proč to chceš dělat?

aneta15
30. bře 2012

Chtěla bych zůstat s dětma o rok déle doma, na pracák nechci protože bych tam musela být evidovaná nejméně 15 měsíců a fakt nechci běhat s koštětem po městě a sbírat psí bobky. Takže řešení je, že si změním rodičák podle nových pravidel, jen mě štve, že přijdu o 15 000.

j.a.n.i
30. bře 2012

@aneta15 Ale doma můžeš být i bez rodičáku, stačí nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že pečuješ o dítě do 7 let a pokud to dítko nebude chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně, tak ti bude stát platit zdravotní. 🙂

aneta15
30. bře 2012

A budu mít potom nárok na podporu?

eficka
30. bře 2012

@j.a.n.i Ahoj ...prosím te muzu se te zeptat jak je to s tim rodicakem?Ja vim ze je to tady porad dokolo ale asi bych to cetla hodinu,.. 🙂 ja jsem pred tim nepracovala,ted jsem na UP a pani mi rekla ze nastoupim rovnou na rodicak,ale az po narozeni ditete ,ze tam mam zajit s rodnym listem...jen me zajima jestli muzu volit..muj manzel normalne do prace chodi..ale jestli to na nej musim prepsat nebo staci dolozit jen jeho prijem a muze to zustat na me..TP mam az konec srpna takze kdyz tam pujdu na konci srpna ci na zacatku zari kolik dostanu penez kdyz materska chodila zpetne?jsem z toho jelen.. 😀 na materskou se chodilo 6 tydnu pred porodem coz bylo fajn neco alespon dostat..ale ted je vse potom... 😒

j.a.n.i
31. bře 2012

@aneta15 Ano, protože nárok na podporu vzniká péčí o dítě do 4 let a ne pobíráním rodičáku.

j.a.n.i
31. bře 2012

@eficka Paní ti to řekla správně a přepisovat to nemusíš, stačí doložit jeho příjem a papír od OSSZ, kde mu potvrdí výši DVZ. A kolik dostaneš, to záleží na tom, kolik si zvolíš.

andelka
2. dub 2012

@j.a.n.i prosím tě, měla bych dotaz...v lednu jsem si zvyšovala RP na staršího, abych stihal do porodu co nejvíc vyčerpat, volila jsem si to na základě manžela, tam jsou ty formuláře bez problému, v práci to už znají. Ale teď bych chtěla volit výši zase přes něj, na mladšího syna, a pamatuju si, že mi an sociálce paní říkala, že mám mít z ČSSZ potvrzení, že jsem neměla nárok na mateřskou. Jenže mám v tom guláš a nevím jaký je to formulář, ani jestli tam musím osobně nebo to stačí poslat...minule jsem jen podepsala papír na sociálce přímo,že jsem na PPM neměla nárok.
Mám doma formuláře
Žádost o rodičovský příspěvek
Volba výše RP
Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši RP
Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši RP
Příloha k žádosti o nemocenské
a už nevím co má vyplňovat kdo a co kam poslat 😒
U staršího syna manžel na mateřské byl, u mladšího už to není třeba, že?
Malej se narodil 17.3., tak to musím co nejdřív vyřídit.
Díky za pomoc.

j.a.n.i
2. dub 2012

@andelka Zkus zavolat na ČSSZ, jestli ti stvoří potvrzení, že nárok na PPM nemáš jen tak. V opačném případě bys musela za svým gynekologem a ten by ti dal žádost o PPM (nevím jak přesně se jmenuje, ale mají ji pouze doktoři) a s tím bys musela na ČSSZ.

andelka
2. dub 2012

@j.a.n.i zkusím, díky. Já jsem právě ani jednou tu žádost od gynekologa nechtěla a neměla, protože jsem věděla že na PPM nemám nárok.

andelka
2. dub 2012

@j.a.n.i tak prý je to ten fialový papír Potvrzení o nároku na dávky...a mám si přijít osobně a potvrdí mi to na počkání. No tak asi seberu mamku a děcka pojedem na výlet 😅 a pak rovnou na sociálku.

kaatulka
2. dub 2012

Ahoj,
bohužel nestíhám číst celou diskuzi, tak se omlouvám, jestli je tu můj dotaz duplicitně...ale chtěla bych vědět, jak to funguje s novou výší RP, tj. těch 220 tis. Jsem na RD od ledna 2011 do července 2012. S těmi poměrnými částmi za leden 2011 a červenec 2012 mi celková výše RP dělá 207 821,- Kč. Je možné, že by se ten rozdíl do 220 tisíc doplácel? Je nějaká možnost si zažádat? Přeci jen je to přes 12 tisíc, kdyby to vraceli, bylo by to milé 🙂...
Díky za info.

nae
2. dub 2012

@kaatulka Mozes si zaziadat o cerpanie tych max. 11500, resp.si to rozpocitat na tie zvysne mesiace tak, aby si to mala navysene, ale nepresiahlo to sumu 220 tis., ak som to dobre pochopila.

j.a.n.i
2. dub 2012

@kaatulka Je možné požádat o přechod na novou verzi a pak ti to budou vyplácet dokud těch 220 000,- nevyčerpáš, ale přijdou mi nějaké divné ty datumy, pokud máš jedno dítko a budou mu v červenci 2 roky, tak mi nevychází jak bys mohla být ještě v lednu na PPM.

michamicha
2. dub 2012

@j.a.n.i to taky nechápu, já rodila v srpnu a PPM mi končila na začátku ledna 😕 tak jestli @kaatulka rodila v červenci, tak jí PPM musela končit už v prosinci 😖

kaatulka
3. dub 2012

@michamicha
@j.a.n.i : jj ano, je to tak, jsem to popletla, páč jsem se dívala na výpisy z účtu a přišlo to v lednu, tak jak jsem viděla ten leden, tak mě to zmátlo...takže ano, PPM mi končila v prosinci, takže to přepočtu...ale i tak, když tam vznikne nějakej rozdíl, vrací se to? Já jsem hledala na netu všude možně, ale nic nenašla :-/

kaatulka
3. dub 2012

jo a ještě na jednu věc jsem se chtěla zeptat....teoreticky dejme tomu, že bych otěhotněla, po skončení RD šla na neschopenku, před koncem roku na mateřskou...měla bych v roce 2013 nárok na proplacení dovolené, když se MD počítá jako odpracovaná doba a já bych převážnou část MD měla v roce 2013? Jak to pak funguje? Před skončením MD se žádá v práci o proplacení dovolené, tu oni proplatí a pak až teprve začne chodit RP, nebo to chodí souběžně?

simkat
3. dub 2012

Ahoj 🙂 ..., chtěla jsem se zeptat. Od ledna chodím do práce na několik hodin denně.
1. Je povinností zaměstnavatele nahlásit změny zdravotní pojišťovně (že pracuji)?
2. Na RD jsem od 1.2.2011. Uvažovala jsem o tom, že bych si RD zkrátila ze tří na dva roky. Jde to ještě vůbec? Díky za odpovědi. 🙂

michamicha
3. dub 2012

@kaatulka souběžně, já to tak měla vloni, v únoru mi přišla proplacená dovolená i rodičák za leden 😉

michamicha
3. dub 2012

@simkat jde to zkrátit, ale musela by sis spočítat jestli se ti to ještě vyplatí měnit, protože tak jako tak přijdeš o pár tisíc kvůli zkrácení RP na 2 roky a hlavně i když si navýšíš částku RP na maximum, tak by se ti mohlo stát, že do 2 let věku dítěte nestihneš vyčerpat celých 220 tisíc. Takhle mi to řekla paní na ÚP. Takže to chce spočítat, abys na tom ve finále netratila ještě víc 😉

luciana43
3. dub 2012

Ahojky, mohla bych se taky zeptat? Čerpám RP ještě po staru a hned od porodu, neměla sem nárok na mateřskou ale díky manželovi, mám čerpání na 3 letou variantu - budu rodičák čerpat do 3 let věku dcerky nebo vyčerpání těch cca 235000,- ? Dřív sem nad tím vůbec nepřemýšlela, ale teď když vidím všude ty částky, trošku mě to zarazilo .... Děkuji