Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

piskott85
29. únor 2012

@kackaaaa Ahojík mužu se tě na něco zeptat??jsem na 3leté mareřské beru 7600,- malý má taky jak tvoje 2roky a něco čekáme druhé v září jak sis navýšila rodičák??já myslela že když už malý má 2roky nedá se stím hnout a tudíš příjdu o nějaké peníze.zarazil mě tvůj dotaz tak se ptám díky za odpověď Jana

kackaaaa
29. únor 2012

@piskott85 - sama nejsem v této oblasti zrovna kompetentní, ale po novu si můžeš dát rodičovskou dovolenou třeba na 2a1/4 roku nebo na 2,5 roku. V té žádosti o změnu nevyplňuješ jakou variantu si přeješ v letech (tzn. že jsem nepsala že chci na 2 nebo 3 roky), ale psala jsem výši částky, kterou chci pobírat, kdy maximum je těch 11500,- Kč. Nechci ti psát nějaké nesmysly, páč sama to mám vyčtené jen z netu, ale našla jsem docela pěkně zpracovaný web, kde je to srozumitelně vysvětleno: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska...

kackaaaa
29. únor 2012
nae
29. únor 2012

@piskott85 Ja som si teraz menila rodicak v podstate len na 2 mesiace, syn ma 2,5 roka a od 3-2012 nastupujem na dalsiu MD, tak som si dala na 2 mesiace to maximum a slo to uplne bez problemov. Bolo treba akurat vypisat asi 3 papiere.

piskott85
1. bře 2012

@kackaaaa
@nae holky moc děkuji za radu skočím na úřad a uvidím co mi řeknou.Ale moc děkuji 🙂

achina
1. bře 2012

@piskott85 - udelala jsem uplne to same co nae a slo to bez problemu, akorat jsem musela dolozit prijmy manzela, abych dosahla na to maximum. Zalezi ale na tom, kdy budes nastupovat na materskou, kolik do te doby vycerpas rodicaku. V nove variante je strop 220 tis., tak abys to proste neprekrocila. Urcite se o to ale zajimej, snad na urade narazis na nekoho rozumneho, kdo ti pomuze.

piskott85
2. bře 2012

@achina ahojík díky dnes jsem tam byla taky musím potvrdit že jsem měla placenou mateřskou zaměstnavatelem a potom si mám spočítat kolik jsem už dostala penízků a podle toho si rozvrhnout od kdy a kolik chci peněz.jen nevím proč chcou to potvrzení ??ale když to chcou .....my právě máme termínek 13.9. 🙂

nae
2. bře 2012

@piskott85 Tiez neviem, naco to chcu, ale akurat si s tym zajdes na Okresni spravu soc. zabezpeceni, tam ti daju razitko do formulara a vypisu, aky si mala denny vymeriavaci zaklad a hotovo. Alebo to myslim moze aj zamestnavatel potvrdit, akurat v inej kolonke.

lucinka0606
5. bře 2012

@vojtisek2007
@j.a.n.i
Holky, vidím že se v této problematice krásně vyznáte....a proto bych vás chtěla poprosit o radu. Momentálně jsem na rodičáku s Tobiáškem a měla jsem původně rodičák do dvou let dítěte, což bylo do července 2012 a brala jsem 11400,-...minulý týden, jsem si byla rodičák prodloužit a vypočítali jsme to s paní do dubna 2013 a budu brát cca 5500,-. Moje vize je taková, že bych chtěla co nejdříve otěhotnět a potom si zase rodičák upravit na kratší délku, tak aby mi navázal na mateřskou...Takže chci navázat na mateřskou a de mi o to, z čeho se mi bude počítat mateřská na druhé miminko, když navážu a nebudu mezi mimčama pracovat. Před Tobiáškem jsem byla OSVČ a platila si tu 1000,- do nemocenského a následně brala tu krásnou mateřskou cca 30000,-....to tak asi s druhou mateřskou nebude, co???

j.a.n.i
5. bře 2012

@lucinka0606 Na další mateřskou nebudeš mít nárok, pokud by sis znovu nezačala platit sociální a nemocenské, ale teď už se to moc nevyplatí. Jinak pokud se další dítko narodí ještě za pobírání stávajícího rodičáku, tak můžeš volit výši i u dalšího max. 7600,- měsíčně, pokud bys chtěla víc nebo se narodilo později, tak můžeš volit pokud má partner nárok na PPM a dostatečně vysoký plat.

lucinka0606
5. bře 2012

@j.a.n.i Děkuji moc za odpověď 🙂 Mě právě ženská na sociálce, kde jsem si byla změnit ten rodičák říkala, že budu mít PPM stejnou jako u prvního, takže to prostě není možné, jo?....Právě jsem se chystala si to jít zjistit na OSSZ....

j.a.n.i
5. bře 2012

@lucinka0606 To je u zaměstnanců, nikoliv u OSVČ ☹

lucinka0606
6. bře 2012

@j.a.n.i Tak je to škoda, no...takové krásné penízky 🙂 Ale já té ženské několikrát zdůraznila, že jsem OSVČ... 😖 😖 😖

j.a.n.i
6. bře 2012

@lucinka0606 No, ale mateřskou neřeší UP, tudíž ty úřednice o tom ví prd. Na OSSZ by ti to řekli správně, tedy doufám, občas i tam dokáží říkat děsné věci, ale to jsou spíše jednotlivci, obecně mi přijde, že celkem vědí.

simkat
8. bře 2012

Ahoj holky, prosím o radu, je tady někdě na MK nějaká diskuze o tom, když si chci zkrátit rodičák ze tří na dva roky? Nebo to řešíte tady? díky za info, 🙂 😉

j.a.n.i
8. bře 2012

@simkat Nevím, třeba tady 🙂

lajcikova
8. bře 2012

ahojik chci se zeptat,jsem na UP,a chtěla bych použit nemocenske pojištěni přítele ale on je OSVČ,pujde to taky?nebo je to jen pro partnery kteří jsou zaměstnanci?děkuji moc za odpověd

j.a.n.i
8. bře 2012

@lajcikova Pokud máš na mysli pro výběr rodičáku, tak to možné je, akorát si tedy to nemocenské musí opravdu platit a to minimálně 270 dní za poslední 2 roky, z toho 180 dní za poslední rok a k datu porodu dítka musí být nemocenského účasten. Jo a pozor na to, že platba nemocenského je pro OSVČ nepovinná a nejedná se o zdravotní či sociální, ale opravdu nemocenské, tj. třetí platba měsíčně.

lajcikova
8. bře 2012

@j.a.n.i děkuji,to se ho tedy musím zeptat 😕

misaskul
13. bře 2012

Maminky, které máte zkušenost s pracovní smlouvou na dobu určitou a následnou MD a RD, prosím, poradíte? Známá má smlouvu na dobu určitou - 3 roky, otěhotněla, splnila všechy požadavky (byla předtím v jiném zaměstnání), byla na MD a nyní je na RD s ročním synem. Znovu je těhotná, ale letos jí končí pracovní smlouva. Bude mít nárok na MD (dávky)? Bude si moci zvolit délku RD? Záleží na tom, kdy přesně smlouva vyprší, zda před nástupem na MD, nebo během MD? Děkuji moc všem za rady.
@j.a.n.i

j.a.n.i
13. bře 2012

@misaskul Pokud stihne nastoupit na MD do 180 dní od skončení smlouvy, tak nárok na PPM a výběr RP mít bude.

ejinecinecinka
14. bře 2012

Ahoj maminky mám dotaz za jakou dobu od data podáni prijde rodicak jestli maji na to nejakou dobu na schvaleni .Moc dekuji za odpoved .
😉

j.a.n.i
14. bře 2012

@ejinecinecinka Mají na to 30 dní, ale většinou to chodilo tak během 14 dnů.

fori
14. bře 2012

prosím víte někdo toto?? dneska jsem nastoupila na nemocenskou a budu na ní cca do září. z čeho mi pak vypočítají mateřskou?? z platu, než jsem šla na nemocenskou nebo tam započítávají i tu nemocenskou??

j.a.n.i
14. bře 2012

@fori Z platu před nemocenskou.

fori
14. bře 2012

@j.a.n.i díky za odpoved

sipkova1
15. bře 2012

Ahoj holky, mám dva prdlé dotazy:
1. Lze v novém systému opravdu tak jednoduše měnit zvolenou dobu čerpání RP? (na formuláři se píše, že vždy po 3 měsících)
2. Doba, kdy se pobírá rodičovský příspěvek se započítává do odpracovaných let na důchod? a po dobu kdy čerpám rodičovský příspěvek za mě platí důchodové pojištění stát nebo se neplatí vůbec?

j.a.n.i
15. bře 2012

@sipkova1
1. Ano jde.
2. Započítává se doba péče o dítě do 4 let bez ohledu na délku rodičáku.

sipkova1
17. bře 2012

@j.a.n.i ahoj děkuji za odpovědi, ale teda ta doba se do odpracovaných let na důchod započte jako částkou?
a ještě jeden dotaz:
denní vyměřovací základ na pásce je označen jako Průměr DNP nebo Průměr PPÚ?

j.a.n.i
18. bře 2012

@sipkova1
To se tam započítává jako takzvaná náhradní doba, takže bez částky, stejně jako třeba studium.
To nevím, to DNP by to být nemělo, to je myslím náhrada na dovolenou, ale jisté to není, ona každá páska je trochu jiná a my třeba DVZ na pásce vůbec nemáme, protože zaměstnavatel ho k ničemu nepotřebuje.