Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
15. únor 2013

@zanet23 Pokud chceš čerpat vyšší rodičák, než kolik máš mateřskou, tak potřebuješ potvrzení manžela, pokud bych chtěla volit jen do výše tvé mateřské, tak ho nepotřebuješ 🙂

evelp
15. únor 2013

@j.a.n.i dovolená lze proplatit 🙂 všiuchni okolo mě včetně mě jsme to tak měli 🙂

evelp
15. únor 2013

@zanet23 jo, pokud chceš tui nejvyšší částku a tvá výplata na to nestačí, tak to ano, topak píšeš manžela 🙂

anina32
15. únor 2013

@evelp Dovolená se neproplácí ale čerpá, já jsem momentálně také na dovolené😉 ale protože je člověk stejně doma a pobírá k tomu i rodičovský příspěvek, tak mu to připadá že mu dovolenou proplácí. Jde o to správně si to nastavit u zaměstnavatele, následující den po skončení mateřské nástup na řádnou dovolenou a teprve po jejím vyčerpání nástup na rodičovskou dovolenou. Rodičovský příspěvek s tím nesouvisí, ten jde pobírat už od konce mateřské, resp. od začátku následujícího měsíce.

evelp
15. únor 2013

@anina32 to že to tak máte vy, neznamená, že to nejde jinak 🙂 ale hádat se nechci

vilibalda
15. únor 2013

@evelp Dovolená se opravdu neproplácí, ale čerpá! 😉 Proplacení dovolené lze pouze pokud skončil pracovní poměr.

anina32
15. únor 2013

@evelp Můžu se zeptat jaký je tedy u vás rozdíl mezi čerpáním dovolené a jejím proplacením? Myšleno tedy v této situaci po skončení mateřské?

evelp
15. únor 2013

@vilibalda tak proč to cca 10 a více maminek okolo mě mělo stejně jako já- tudíž proplacené?

možná, že se opravdu jen taháme za slovíčko...každopádně to myslím tak, že datum nástupu na rodičovskou dovolenou jsem měla ihned po ukončení mateřské dovolené a částku rovnající se dovolené jsem dostala od firmy proplacné

zanet23
15. únor 2013

@anina32 Jestli já to dobře chápu, tak nastoupíš na rodičovskou dovolenou a zároveň nastoupíš i na řádnou dovolenou na kterou máš nárok, čili dostaneš proplacenou dovolenou a zároveň i rodičovský příspěvek. Někdo to dělá tak, že si prvně vybere dovolenou a pak teprve nastoupí na rodičovskou, mně ale přijde lepší to pobírat najednou, přeci jen penízky se hodí. Jen nevím, kdy mi ta dovolená proplacená (vyčerpaná) přijde, Já mám nárok zhruba na 24 dní a na rodičovskou nastupuji zřejmě 15. března, tak jsem zvědavá. Ještě jedna věc, o tu dovolenou si musíš zažádat u svého zaměstnavatele.
Jani a děkuji za odpověď, takže, když doložím manželův příjem, který splňuje tu 16... hranici, můžu čerpat, pokud se rozhodnu to nejvyšší rodičovskou po dobu 19 měsíců 😀.

anina32
15. únor 2013

@evelp Já pobíram rodičovský příspěvek a zároveň jsem dostala od zaměstnavatele teď peníze za týden dovolené v lednu, příští měsíc dostanu celý rodičák a zároveň zaplacený celý únor dovolenou a ještě tam mám pár dní v březnu kdy taky dostanu kromě rodičáku i dovolenou. Pak teprve nastoupím u zaměstnavatele na rodičovskou dovolenou. Možná je to slovíčkaření, ale když si to tady nějaká mamina přečte a zažádá si o rodičovskou dovolenou ihned po mateřský, bude si pak moc vybrat řádnou dovolenou teprve až se po letech vrátí do práce a ještě jí tu dovolenou zkrátěj kvůli tomu že byla na tom rodičáku. Málokterý zaměstnavatel na to sám upozorní.

vilibalda
15. únor 2013

@evelp je to trochu tahání o slovíčka, ale pokud má nějaká maminka hnusného šéfa a zažádá ho o proplacení dovolené, tak se jí vysměje, že to nejde a pak může i o část dovolené přijít (pokud na ni nenastoupí hned po mateřské, ale až po rodičovské dovolené, bude se jí dovolená krátit). Proto je vhodné žádat opravdu o čerpání!
Jinak rozdíl vidím v tom, že pokud má maminka např. 20 dní dovolené, mateřská jí skončí v půlce měsíce a do konce měsíce je jen 10 pracovních dní. Tak proplacení znamená, že zaměstnavatel vyplatí těch 20 dní dovolené hned naráz (což možná ani nejde, jen když skončil pracovní poměr, ale to netuším, dky to tak zaměstnavatel posílá). Čerpání znamená, že maminka beztak je doma s miminkem, takže ani nepozná, že jde o dovolenou a dostane zaplaceno v prvním měsíci po mateřské jen těch 10 dní, co je do konce měsíce. A pak až je výplata dalšího měsíce, dostane zaplaceno dalších 10 dní.
Pokud maminka právě zažádá o rodičovskou dovolenou hned po mateřské dovolené, tak se jí ta řádná dovolená potom pokrátí, až si ji bude vybírat naž nastoupí do práce. Pokud zažádá po mateřské o normální dovolenou a následně pak o rodičovskou dovolenou, nic se jí nepokrátí, zaměstnavatel jí musí vyhovět. Opravdu v tom, jak to popisuješ ty, může hnusný šéf připravit maminku o peníze.

vilibalda
15. únor 2013

@zanet23 Nelze zároveň čerpat rodičovskou dovolenou a řádnou dovolenou. Opravdu si vem prvně řádnou a podle toho, kdy Ti skončí si zažádáš o rodičovskou. Při řádné dovolené však můžeš čerpat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek není totéž co rodičovská dovolená 😉

evelp
15. únor 2013

@zanet23 já jsem musela žádat u zaměstnavatele a zároveň jsem musela psát písemnou žádost , že nastupuji na rodičák a vrátím se ....

zanet23
15. únor 2013

@anina32 Tak, a teď jsem zmatená, jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a nástupem na rodičovskou dovolenou? Já myslela, že to je zároveň a jak se tedy potom počítá délka rodičovské dovolené a jak to mám tedy udělat u zaměstnavatele?

zanet23
15. únor 2013

@evelp Holky, vy jste hrozně rychlí, já než napíši dotaz, tak už mám odpověď před mojí otázkou 😀

sendoska
15. únor 2013

@j.a.n.i kdybych chtěla čerpat rodičák na přítele co k tomu potřebujeme?? Musí na Rodičák přítel opravdu na chvíli nastoupit??

anina32
15. únor 2013

@zanet23 Rodičovský příspěvek je finanční dávka o kterou žádáš na úřadě. Můžeš si určit jakou částku a po jakou dobu chceš pobírat. Žádat můžeš jít už teď a pobírat ho zacneš po skončení mateřské. Rodičovská dovolená je doba po kterou nebudeš chodit do práce, ale zaměstnavatel by měl mít po jejím skončení pro tebe práci. O rodičovskou dovolenou žádáš u zaměstnavatele a je neplacená. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu nemají nic společného, můžeš třeba pobírat rodičovský příspěvek 2 roky, ale na rodičovské dovolené být 4 roky, ovšem zadarmo. U zaměstnavatele si zažádej o čerpání řádné dovolené ode dne následujícího po skončení mateřské. Budeš dostávat rodičovský příspěvek a zároveň plat za řádnou dovolenou. A od následujícího dne po konci řádné dovolené žádej o rodičovskou dovolenou.

j.a.n.i
15. únor 2013

@sendoska Nemusí, pouze musí jeden papír o příjmech vyplnit jeho účetní a na jeho základě na OSSZ potvrdí ten formulář o výši DVZ a ten ty přiložíš k žádosti o rodičák.

j.a.n.i
15. únor 2013

@anina32 Jojo, tak, tak, akorát tedy jedna oprava, rodičovská dovolená je ze zákona maximálně do 3 let věku dítka, déle to nejde, to už se případně žádá o klasické neplacené volno, které ale nemusí zaměstnavatel povolit.

j.a.n.i
15. únor 2013

@evelp No, nejvýznamnější rozdíl je ten, že během čerpání dovolené můžeš dostat výpověď pro nadbytečnost. Zbylé rozdíly už popsaly holky.

anina32
15. únor 2013

@j.a.n.i Jé, tak to se omluvuji že tu píšu bludy😉 Já s tím nemám zkušenost, mám na 3 roky,ale takhle co mluvím se známýma maminama ve svém okolí, tak někdo chodí i na ty 4 roky, proto jsem myslela že to jde mít rodičovskou dovolenou tak dlouho. Tak děkuji za opravu😉

j.a.n.i
15. únor 2013

@anina32 Tak ono to dost častou jsou ty maminy, kterým třeba skončila smlouva na dobu určitou.

lusyy
16. únor 2013

@j.a.n.i dobry den Jani,optam se vas na ciste hypotetickou otazku,jak by to bylo prosim s penezi,kdyz by nastala takova situace: dceri v dubnu 2014 budou 3 roky a tudiz konci rod.prispevek,byla bych tehotna,ale druhe mimco by se narodil napr.kveten,cerven -tudiz by se to nestihlo do konce rodicaku. A otazka zni,musela bych nastoupit do prace? Byl by narok na nejake penize,popr.materskou? Podotykam jsem OSVČ. Diky za odpoved.

j.a.n.i
16. únor 2013

@lusyy No, pokud si OSVČ, tak ani když se mimčo narodí do konce rodičáku, tak nemáš na další mateřskou nárok, pokud by sis neplatila znovu nemocenskou, takže u tebe je vlastně úplně jedno kdy se narodí. A otázku zda bys musela nastoupit do práce u OSVČ trochu nechápu, každopádně od skončení rodičáku se zase bereš jako OSVČ hlavní a tudíž musíš platit zálohy na sociální a zdravotní.

lusyy
16. únor 2013

Tzn.ze bych musela platit zalohy ikdyz bych mela napr.6 nedel do porodu.? Proste musela bych pracovat(abych mohla zaplatit zalohy)-proste si musim na to vydelat-(proto se ptam,ze bych musela nastoupit do prace)do dne porodu a pak bych presla rovnou na rodicak? S prvnim mimcem jsem mela narok na materskou. A mohla bych si zvolit delku rodicaku?

lusyy
16. únor 2013
j.a.n.i
16. únor 2013

@lusyy Jo, přesně tak, nebo je druhá možnost natáhnout si ten první rodičák tak aby ti vyšel do porodu. Jinak pokud si natáhneš rodičák až do porodu, tak nárok na volbu mít budeš, jinak ne, pokud by sis tedy nemocenskou a tím i sociální neplatila alespoň tak dlouho, aby ti vyšel nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem. Nebo můžeš volit přes partnera nárok, pokud tedy je účasten nemocenského.

lusyy
17. únor 2013

@j.a.n.i jani,nerozumim tomu,ze bych si mohla volit delku rodicaku pres manzela,tzn.ze on by sel treba na chvili na rodicak a pak by se to vratilo na me? A ja jako osvc bych musela automaticky na 4 roky,pokud bychom to neudelali pres manzela? Manzel je zamestnanec.
Ajeste jedna otazka: pokud by nastala situace,ze mimco druhy nebude a dcerku by nevzali od dubna do skolky,ale az od zari,jaka by byla moznost vyhnout se platbam zaloh za ty 4 mesice,treba napr.opatrovani ditete,zena v domacnosti apod....... slo by mit ale podnikani jako VPP,nechtela bych zivnostak pozastovovat a mohla bych mit nejaky vydelek? Diky za rady.

j.a.n.i
17. únor 2013

@lusyy Jediná možnost je protáhnout ten rodičák, jinak živnost jako VPP neudržíš. Akorát tedy tím, že si měla starou variantu, tak bys na změně tratila tolik, že se možná vyplatí spíš ty zálohy platit nebo ho pozastavit.
A ta volba přes manžela se provádí tak, že jeho účetní vyplní jeden papír o příjmech, s tím se dojde na OSSZ podle sídla zaměstnavatele a tam potvrdí papír o výši DVZ a to ty přiložíš k žádosti o rodičák a můžeš volit.

lusyy
17. únor 2013

@j.a.n.i ja jsem na materskou nastupovala v breznu 2011 a rodicak mam od zari 2011 -takze to je ta stara varianta? Pobiram 7600 mesicne.
Ohledne volby rodicaku- ted je 220 tis.na celou dobu rodicaku a ja si mohu urcit,kolik pobirat? Nebo me ty mesice a mesicni prijem nekdo zvoli,kdybych nevyuzila te varianty volby pres manzela?diky