Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

plechajda14
28. pro 2011

skvely dekuju moc za odpoved....a jeste jedna " hloupa" otazka.... na tu socialku pak zajdu se smlouvou, nebo to vsechno zaridi uz mzdovka v nove praci ?? Ja jen jestli socialka proste automaticky posila dokud diteti, v mem pripade, nejsou 3 roky at se deje co se deje....

j.a.n.i
29. pro 2011

@plechajda14 Sociálce je úplně jedno jestli pracuješ nebo ne, tu by zajímalo pouze pokud dítko nastoupí do školky, podle starého systému po celou dobu pobírání rodičáku, podle nového do 2 let, to se hlásit musí a pak tam smí být pouze určenou omezenou dobu.

hribek
29. pro 2011

@j.a.n.i nekde jsem slysela ze se nesmi pracovat na rodicaku u stejneho zamestnavatele je to pravda? me konci rodicak v rijnu 2013 a od podzimu 2012 bych taky sla castecne do prace. dekuji

mafix
29. pro 2011

Ahoj, jsem ráda, že tu řešíte rodičovský příspěvek. Dnes mi volala paní, která mě má na starosti a docela mě překvapila. Moje situace je taková. Do 28. 12. jsem brala PPM, proto jsem zažádala od 29. 12. o rodičovský příspěvek. Teď mi volala paní, že jsem zažádala od špatného datumu, protože za prosinec už nic nedostanu (PPM byla vysoká), to ještě chápu, ale to skutečně musím o RP zažádat až od nového roku nebo od prosince s tím, že vyplácen mi bude až od ledna? Jde mi o ty tři poslední dny v roce 2011, to nebudu brát ani PPM ani nebudu ještě na RP a kdo za mě bude tedy platit pojištění? Myslela jsem, že nastoupím na RP ještě v roce 2011 a tím pádem za starých podmínek a takhle spadnu už asi do nových, což se mi moc nelíbí...prosím o radu, zda paní postupuje správně.

danulavo
29. pro 2011

@mafix Já tedy nejsem odborník, ale na RP budeš od 29.12. 2011 a jelikož výše PPM převyšuje RP, tak za prosinec nic nedostaneš a dostanež až celou částku za leden (dostaneš to v únoru). Myslím si, že si to tam chce spíše někdo zjednodušit či co. Dle mě spadáš ještě do starých podmínek. Kde by jsi jako ty 3 dni měla být?

j.a.n.i
29. pro 2011

@hribek Není, to platí pouze pro mateřskou a i u mateřské nesmíš pracovat pouze na tu samou smlouvu, na jinou bys mohla i u stejného zaměstnavatele. U rodičáku už není vůbec žádné omezení.

mafix
29. pro 2011

@danulavo No to mi právě taky hlava nebere. Ráno jsem to do telefonu paní odkývala, protože jsem si nebyla jistá tím, jak to je, proto si to teď vše ověřuju, než jim něco podepišu. Příjít jen tak o 500 Kč měsíčně se mi nechce 😒

j.a.n.i
29. pro 2011

@mafix Podle mě spadáš už do nových podmínek, protože nárok na rodičák máš až od 1.1. A ohledně pojištění je to jedno, protože pokud si zaměstnaná, tak budeš na RD (to ale nesmíš zaměňovat s pobíráním rodičáku) a pokud zaměstnaná nejsi, tak to za tebe bude platit stát z titulu PPM a vůbec nevadí, že ti skončila v průběhu měsíce.

danulavo
29. pro 2011

@hribek na rodičáku si můžeš pracovat kde chceš. Při PPM bys neměla pracovat u stejného zaměstnavatele na stejné pozici, ze které ti plyne PPM.

mafix
29. pro 2011

@j.a.n.i to jsi mě teda moc nepotěšila ☹ Ale děkuji za odpověď.

danulavo
29. pro 2011

@j.a.n.i já nějak nechápu, proč by @mafix měla být na RD až od 1.1., když PPM jí skončí 28.12., takže by na RD měla nastoupit 29.12.?!
Já jsem taky při ukončení mateřské neměla v tom měsíci nárok na peníze z RD, ale na RD jsem nastoupila následujícím dnem po ukončení PPM.

hribek
29. pro 2011

@j.a.n.i
@danulavo holky dekuju, a omezeni ohledne penez tam neni, jakoze si muzu vydelat jen xxx kč?

danulavo
29. pro 2011

@hribek vydělat si můžeš kolik chceš 😉

hribek
29. pro 2011

@danulavo supr diky moc za info.

j.a.n.i
29. pro 2011

@danulavo No, protože RD a RP je něco jiného.

ivicek1
30. pro 2011

Ahojky holky,jak to bude prosím s rodičákem,jsem nyní na ÚP neberu už žádné peníze a termín porodu mám 30.4. Jakou budu dostávat částku? Lze si určit tu 3let. variantu na mého přítele,on pracuje na živnost a platí vysoké částky za zdrav. a sociální p. ,takže by mu to mělo vyjít. Nebo jak to bude nyní ? Děkuji za info,nějak v tom tápu 😉

zelvatko
30. pro 2011

Tak jsme ve středu navštívili ČSSZ, abychom přihlásili přítele k nemocenskému poj., aby jsme měli ošetřené další těhotenství.. paní se nás ptala, proč tak najednou chceme platit to nemocenské.. tak jsem jí vysvětlila naši situaci a popsala sjem jí i to, jak mě tady @j.a.n.i pomohla radami .. Paní na ČSSZ na mě hleděla, jak kdyby nevěděla o čem mluvím.. pak mě dorazila tím, že ani neví, že se takové změny chystají..a prý jestli chci s tím pomoct, tak má zajít na státní sociální podporu.. Sice to není její "obor", ale jezdí snad na školení, čte noviny, poslouchá zprávy.. pak člověk si tam dojde pro radu a oni prostě neví.. tak k čemu tam jsou.. asi tomu nerozumím..

j.a.n.i
30. pro 2011

@zelvatko Jo, tohle je normální, na mě taky koukali jak zjara, že si chci platit nemocenské, když mám ŽL jako vedlejší - to bylo v době, kdy to ještě šlo.

nany123
30. pro 2011

@j.a.n.i : Pekny vecer, procetla jsem par stranek a mam pocit, ze jsi v tomto smeru hodne erudovana 🙂 K veci: mam čerpani RP do dvou let veku ditete. PPM mi skoncila 27.1.2011, RP jsem zacala cerpat od unora - prvni platba mi prisla v breznu, doted mam tedy od UP na ucte 10x11400=114.000. Syn je narozen na zac. zari, tudiz RP bych mela dostat jeste 9x11400=102.600. Pokud bych si zazadala o novou variantu cerpani (polepsila bych si o 3400) -musim si to cerpani jakoby prodlouzit, kdyz mesicni strop je 11.500 ? Nebo mi ten posledni mesic doplati do tech 220.000 ? Koukala jsem na stranky MPSV https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/fo..., ze je tam novy formular - predpokladam, ze musim znovu vyplnit de facto to same co poprve. Musim si tedy znovu zajit i na OSSZ kvuli DVZ ? Koukala jsem, ze se mi ten redukovany DVZ letos v lednu o neco malo zvysil... 😕 Dekuji.
...

rencaboch
31. pro 2011

@mafix na RP máš nárok od 29.12!!! A je jedno jestli za ty 3dny něco dostaneš nebo ne 😉

nany123
31. pro 2011

@rencaboch No, ja teda nevim, ale ja kdyz vyplnovala v lednu papiry pro UP, tak jsem tam taky napsala, ze zadam o RP od 28.1. (PPM koncila 27.1.) a pani mi to opravila, ze narok na RP mam az od unora. Pokud mam pry PPM vyssi nez RP, tak proste na to narok v tom danem mesici nemam...aspon tak jsem to pochopila... 😕

rencaboch
31. pro 2011

@nany123 No mě právě na UP řekli,že normálně na RP nárok mám od následujícího dne,ale že pokuď mám PMM vysokou tak mi vyplatí jen ji 😉 a RP dostanu až následující měsíc.Na datum to prý nemá vliv 😲 ale já ji měla menší tak mi dopláceli 🙂 Každopádně sem z toho teď sama jelen 😅 😀

nany123
31. pro 2011

@rencaboch : Njn, to uz je takovy slovickareni - rozdil mezi "narok" a "vyplata" 🙂 😕 .To jsem z toho jelen i ja 😅 Nasla jsem jedine tohle:

Není možné současné pobírání PPM a Rodičovského příspěvku v jednom kalendářním měsíci. Zákon tuto situaci řeší tak, že na Rodičovský příspěvek vzniká rodiči v tomto měsíci nárok, pouze tehdy, je-li vyšší než PPM (počítá se jeho poměrná část).

rencaboch
31. pro 2011

@nany123 aha.. tak podle toho bych to tak také pochopila 😒 ale tak ty dny co nepobírám ani PMM a ani RP mi platí pojištění kdo??Zaměstnavatel? 😲 Ono je také možné,že na každém UP si to vyloží posvém ,jinak vážně nevím 😀

mafix
31. pro 2011

@rencaboch Děkuju za názor. Teď sháním info, kde se dá. Kdyby od nového roku neplatily nové podmínky, tak to tak moc neřeším, ale takhle se snažím.

j.a.n.i
1. led 2012

@rencaboch Za ty dny kdy nepobíráš ani PPM ani RP ti platí pojištění stát, protože stačí abys po část měsíce (klidně i 1 den) jedno z toho pobírala a stát ti platí pojištění celý měsíc.

kacenka1111
1. led 2012

Ahoj, jak je to prosim s rodicakem? Jsem na UP, tudiz nemam na nic narok...Pry budu hned pobirat rodicak...To je jak dlouho po porodu? Kdy zazadat? Zrejme po porodu s RL, ne?

j.a.n.i
1. led 2012

@kacenka1111 Jojo, po porodu s RL. A pokud má na PPM nárok alespoň otec dítka, tak si budeš moct délku rodičáku vybrat, pokud ne, tak budeš mít automaticky 4 letý.

kacenka1111
1. led 2012

@j.a.n.i Diky!🙂 A jak dlouho po porodu se to vyplaci? Hned prvni mesic, nebo treba az treti, ctvrty? Takze materskou ( ne rodicak ) muze dostat i otec? Ted nevim, jestli se mi to neplete s rodicakem...Materska je to okolo porodu, rodicak na X let....Na otce se muze prepsat jen rodicak, ne?

catherin89
2. led 2012

Ahoj holky! Mám dotaz (omlouvám se jestli už tu třeba někde padl), ještě jsem to tu nestihla vše pročíst. Nevyznám se v těch dnešních zákonech co platí teď od 1.1.2012 proto budu ráda za vaše rady. Mám rodičák na 4 roky, neměla jsem možnost výběru (nestihla jsem odpracovat celý rok), myslíte, že by se to teď dalo změnit na 3 roky? Někdo mi říkal, že to teď jde ale nevím co je na tom pravdy. Moc Dík za každou odpověď 🙂