Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

ester32
7. pro 2011

@ester32 na UP))

andulkaavetrelec
8. pro 2011

@vojtisek2007 prosím tě, třeba to tu někde bylo, tak mne tam odkaž, ale chtěla bych se zeptat na svou situaci, kam mám jít a co dělat, co tam dostanu.
Jsem vedená na úřadu práce. Otěhotněla jsem ještě v zaměstnání, v den 34+0 to bude cca 170 dní od posledního dne v zaměstnání. Pracovala jsem rok, ale jen na částečný úvazek. Budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Kam mám zajít, na sociálku? Co mám vzít s sebou? Pro mne asi budou platit ještě stará pravidla,co se týče rodičáku, že? (V nových se snad může odvíjet i od platu tatínka atp.) A co před nástupem na mateřskou. Tu mi bude vyplácet ÚP? Díky za odpověď.

j.a.n.i
8. pro 2011

@andulkaavetrelec Pokud si pracovala rok, tak ti nárok na PPM (mateřskou) vznikl a vejdeš se do ochranné lhůty, tudíš nárok máš. Je potřeba ten papír od doktora (dal ti ho už?) donést tvému bývalému zaměstnavateli, ten vyřizuje mateřskou. Jinak na rodičák mají nárok všichni a budeš mít i možnost volby a pojedeš podle nových pravidel, protože na rodičák budeš nastupovat až po ukončení mateřské cca v 5 měsících dítka.

andulkaavetrelec
8. pro 2011

@j.a.n.i Tak super, dík. Papír od doktora ještě nemám, jsem ve 32. týdnu. Jdu k němu ve 33+4, tak to snad bude stačit počkat až na tuhle kontrolu, ne? A to se vyplácí nějak zpětně asi, že? Takže penízky budou až v lednu. A je to 7100, nebo 7600?

mimys
8. pro 2011

ahoj holky chtela jsem se zeptat.... jak dlouho trvá, než prijde rodičovský příspěvek ? Žádala jsem 30 září a dodnes mi nepřišel ani dopis o rozhodnutí, natož peníze. Volala jsem tam minulý měsíc a tvářili se, že co jako plašim, že bych to na nich chtěla moc brzo.... že prý peníze pak pošlou zpětně. Uz ale začínám být nervozní... proč to tak strasne dlouho trvá? Co bych dělala, kdybych na těch penězích byla závislá... to bych asi jedla kořínky...
Taky to u vás trvalo tak strašně dlouho?

vojtisek2007
8. pro 2011

@andulkaavetrelec peníze za PPM za prosinec dostaneš na začátku ledna - kolem desátého chodí mateřská a její výše bude 70% tvého hrubého platu - není stanoveno, že 7100 nebo že 7600 - to je rodičák, který budeš mít po skončení PPM (po vyčerpání 28týdnů).

@mimys - jestli jsi žádala už 30.9., tak je urguj, už dávno to mělo být vyřízené - ze zákona mají 30 dnů od podání žádosti...to je sice hezký, že ti rodičák doplatí zpětně, ale pozor zase jenom tři měsíce !!! a dodals jim všechny potřebný doklady ? i třeba povtvrzení z ossz ohledně mateřský ? možná se to pozdrželo kvůli tomu....

mimys
8. pro 2011

všechno uz mají od toho září, tak nevim, kdo se tam fláká. zítra tam zavolám.

mataharyy
8. pro 2011

@vojtisek2007 Zpětně sice max. tři měsíce, ale od podání žádosti 😉 Tedy pokud je podaná žádost tak je jedno zda tam bude vše ležet půl roku, ale od data podání žádosti musí doplatit.. Jen je mrzuté že do té doby se má člověk asi pást 🤐

j.a.n.i
8. pro 2011

@andulkaavetrelec Jojo, to stačí, ale raději si přepočítej ty dny ochranné lhůty, kdyby to náhodou nevycházelo, tak můžeš nastoupit dřív 😉, vlastně už teď 8 týdnů přes TP.

vojtisek2007
8. pro 2011

@mataharyy no aby pak třeba neřekli, že tam vůbec žádost nemají - málokdo si nechává na úřadě potvrdit kopii nebo má podací lístek z pošty....a pak se můžeš jít klouzat 😖

mataharyy
8. pro 2011

@vojtisek2007 No v tomto případě ano... Ale tak snad až tak na pěst nejsou 😅 No já si nechávám potvrdit kdy jsem to tam nesla, ta paní co pod ní patřím je taková hodná duše, že...

j.a.n.i
8. pro 2011

@mataharyy No, já bych řekla, že bordeláři umí být slušní.... takže by to klidně říct mohli. Já si taky nechávám vše potvrdit, dokonce i lístky na peníze, co jsem nosila na ČSSZ.

andulkaavetrelec
8. pro 2011

@j.a.n.i Prosím tě, že ještě otravuju, neudělala jsem špatně, když jsem se teď nechala živit úřadem práce a ne zaměstnavatelem? Protože nemocenskou za mne asi nikdo neplatil, že? Bude mi ta ochranná lhůta 180 dní na něco?

andulkaavetrelec
8. pro 2011

@j.a.n.i A prosím tě ještě, bude ta ochranná lhůta skutečně 180 dní, když jsem pracovala jen tři dny v týdnu: po dobu 10 měsíců (školství)?

j.a.n.i
8. pro 2011

@andulkaavetrelec Bude, je fuk kolik dní v týdnu pracuješ, počítají se všechny kalendářní dny za trvání pracovního poměru. Nemocenskou za tebe nikdo neplatil, ale to nevadí, ta ochranná lhůta je právě 180 dní od konce nemocenského pojištění 😉

verbalinka
9. pro 2011

@j.a.n.i prosím dotaz ohledně MD a RP v jednom měsíci - když je v tom měsíci MD vyšší, než RP, tak se RP nevyplácí a dostane se až příští měsíc. Tím pádem v minulém systému člověk "přišel" o část RP, protože prostě dostával RP do 2/3/4 let a nebyla stanovena přesná částka. Teď je ale těch 220tis., takže člověk nemůže o část peněz přijít a ten "zbytek" si může kdyžtak vybrat později...? Snad píšu srozumitelně 😅 Já jen, jestli řešit konec MD a nástup na RP (RD) na přelomu měsíce 🙂 Děkuju 😉

andulkaavetrelec
9. pro 2011

@j.a.n.i Ježiš, tos mne potěšila, to jsem ráda. Dík.

j.a.n.i
9. pro 2011

@verbalinka Ano, podle nových pravidel je nejvýhodnější nastoupit na MD co nejpozději 😉 bez ohledu na to jak vyjde její konec. Akorát pokud nastupuje člověk z práce, tak je o maličko výhodnější, když MD začíná v sobotu, protože plat se krátí podle zameškaných pracovních dní, ale PPM se vyplácí za kalendářní.

zelvatko
10. pro 2011

mohla bych taky poprosit o radu?
V únoru budu 2rok na mateřské, musela jsem po porodu hned nastoupit na rodičák na 4roky, sice jsem byla od posledního zaměstnání půl roku na pracáku, měla jsem odpracovaných 270dní v posledních 2letech, vše jsem splňovala.. ale bohužel.. Tak bych se chtěla zeptat, ale asi mě to teda nepomůže.. chtěla jsem si nechat zkrátit o rok rodičák a tím by se mi zvýšili peníze, ale asi na to nemám nárok, že?
Přítel je OSVČ, nemocenské si neplatí, jen zálohu na důchod.. tu si platí 1807Kč měsíčně, naše účetní nám řekla, že si máme připlatit 300nemocenského a pro příští těhu bych si už mohla přes přítele vybrat tu 3letou variantu, jenže když jsem psala na ČSSZ, tak mě napsali, že by si musel přítel platit na důchod skoro 4tis + 400 nemocenskou.. v tomto případě se nám to ale vůbec neoplatí.. protože to co bych dostala já navíc, to by se zaplatitlo na tom sociálním.. Já jsem z toho strašně zmatená..

j.a.n.i
10. pro 2011

@zelvatko Tak kdyby si vše splňovala, tak bys měla nárok na mateřskou a pak na výběr rodičáku, takže si to asi nesplňovala.
Jinak proto, aby příteli vznikl nárok na mateřskou a mohli jste si u dalšího dítka vybrat "tříletou" variantu stačí, když si bude platit nemocenské to minimum což je 92,-, nebo tedy 143,- protože to je hodnota odpovídající sociálnímu, které si platí.
Jinak nevím jestli bych takovouhle účetní chtěla, protože na to aby si mohl platit 300,- nemocenské by musel platit cca 3800,- sociální...

pampeliska1
10. pro 2011

Ahoj, mohla bych mít taky dotázek? 😉
V prosinci mi skončí smlouva na dobu určitou (prý mi ji chtějí prodloužit, ale moc tomu nevěřím a nespoléhám na to). Nyní jsem v pracovní neschopnosti už od září (kvůli typu práce). Na PPM bych měla nastoupit někdy cca koncem února - na to nárok mám, to už mám zjištěné, i na výběr délky RP. Můj dotaz ale zní - co se mnou bude ty cca 2-3 měsíce před nástupem na PPM když budu pokračovat v prac. neschopnosti? Je potřeba se hlásit nějak na pracák nebo tak něco? Děkuju za odpověď!

j.a.n.i
10. pro 2011

@pampeliska1 Ne, na UP se ani hlásit nemůžeš, protože jako práce neschopná těžko můžeš hledat práci. Jen je potřeba nahlásit na ZP, že si stále na neschopence a pak jim oznámit nástup na mateřskou.

pampeliska1
10. pro 2011

@j.a.n.i Díky za odpověď! 😉

benjik
10. pro 2011

Ahoj holky,prosím, poradtě. Jsem na 4-leté rd,s dxerkou narozenou v červenci 2009( nyní 29měsíců), do jejích 21.měs jsem měla 7600,-,pak 3800,-,muž v čr nemá žádné příjmy a koncem března se nám narodí druhé dítko. Jak bych to měla se současnou rd,kdybych chtěla po novém roce přejít na nový systém? Budu si moct nějak zvýšit výplatu rd a o kolik max? Do limitu 220 t. mi chybí něco přes 50tisíc.

benjik
10. pro 2011

Tak už jsem si to zjistila,pro mě se nic nemění.Ale i tak mám dotaz. Těch 270dnů na pojištění se musí splnit u otce dítěte ještě před narozením nebo do té hraniční lhůty 9.měsíců pro volbu rd?

j.a.n.i
10. pro 2011

@benjik Musí to být splněno k datu narození dítka. Tedy ponovu, starý systém, už tě s tvým termínem netrápí.

samson
11. pro 2011

Zdravím měla bych dotaz.

Nyní jsem na 3-leté rodičovské dovolená (spadala jsem do ochranné lhůty, výpověď v těhotenství - tudíž jsem při prvním měla nárok na PPM)

Dceři budou v červnu 2012 2 roky - a v červenci 2012 by se mělo narodit druhé dítě. Je možné přejít na nový systém - s tím, že do 2 let - první dcery - vyčerpám zbývající částku do 220 000? A od června nastoupím na mateřskou na 3 letou variantu za 7 100 ?

doufám, že jsem to srozumitelně napsala

j.a.n.i
11. pro 2011

@samson No teoreticky můžeš, prakticky záleží jak si měla vysokou PPM, zda ti umožní volit vyšší částku, případně zda měl partner k datu narození toho prvního dítka nárok na PPM a jaká by byla její teoretická výše. Plus tedy asi nevyčerpáš celých 220000,- ale co stihneš...
Jo a pokud budeš chtít ten další rodičák na 3 roky, tak to nebude 7100, ale cca 6000,- protože nemáš nárok na PPM, takže ho budeš brát hned od porodu.

samson
11. pro 2011

díky - já si myslím, že 6000,- by to snad nemělo být - když pracuje manžel - tudíž dle nové úpravy můžu zvolit délku rodičovské dovolené není to tak?

samson
11. pro 2011

u prvního dítka jsem nedosáhla na tu 2letou variantu vzhledem k příjmu. Právě to jsem nepochopila kdy dle nové úpravy budu moc volit 2 letou varianu - jestli je podmínka předchozí plat. Nebo zda se zohledňuje i plat manžela (jeslikož jsem teoreticky nezaměstnaná a on pracující s nárokem na PPM)