Rok 2012 a nástup na rizik. těhu a mateřskou pro OSVČ

andrejkonellis
22. bře 2012

Ahoj, vím, že podobných témat bylo již hodně, ale dost se toho změnilo, takže bych si všechno chtěla tak nějak shrnout. Jsem OSVČ, platím OSSZ, zdravotní a nemocenské pojištění pro OSSZ - 148Kč (od r. 2012 nejvyšší částka z nejnižších odvodů). Nevíte jak to vše probíhá? Cca od 3. - 4. měsíce bych chtěla jít na nemocenskou (rizikové teh.), protože pracuji jako logistik/fakturantka a i když máme skladníka, zvedám dost těžké balíky. Prostě když je potřeba musím práci v skladě zvládnout já a není to lehký (prostě pro těhotnou to opravdu není). Nevíte jak je to s MD a RD ? Kamarádka OSVČ říkala, že je to teď nějaké složitější a že snad ani nebudu mít MD nebo co ???? Uf...budu vděčná za každý názor. 😉 Bába na OSSZ je jak potrhlá a ví taky prdlajz 😅

snufi
22. bře 2012

ahoj, když si platíš nemocenské pojištění a platila jsi ho ještě před tím než jsi otěhotněla, proč by jsi neměla nárok na PPM a RD? To určitě ano. Jen podle výše placení záloh budeš mít vysokou nebo nízkou nemocenku a pak PPM.

j.a.n.i
22. bře 2012

@andrejkonellis Jojo, pokud si ho už nějakou dobu platíš (musíš mít 270 dní účasti na nemocenském do data nástupu na PPM), tak nárok mít budeš, akorát výše bude nic moc.

snufi
22. bře 2012

jj pokud si platíš jen minimum tak bude opravdu jen maličká ☹ a připlácet si už se teď nevyplatí. Musela by sis navyšovat i DP a to je hodně navýhodné....

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@snufi
@j.a.n.i
Děkuji holky, jo já si platím to nejnižší nemocenské pojištění, protože bych si musela platit vysoké odvody a na to prostě nemám. Momentálně mi vychází cca 4500Kč těch 28 týdnů...ach jo...ale kámoška bude za chvilinku rodit, tak to obchází. Prý je ještě možnost požádat úřad práce o dorovnání,nevíte o tom něco? Nebo nedá se PPM napsat na manželův plat? U nezaměstnaných žen a studentek to tak je.... ach jo...nevyznám se v tom ☹

j.a.n.i
23. bře 2012

@andrejkonellis PPM napsat na manželův plat nejde, to by musel být doma on... a stejně je to i u studentek a nezaměstnaných.
Jinak to dorovnání do výše rodičáku možné je, ale už je to čerpání rodičáku, takže už si tím ukrajuješ z těch 220 000,-

snufi
23. bře 2012

Co jsem na RD tak už se v tom moc neorientuji ☹ to tak zeptat se přímo na OSSZ - třeba tam poradí. Když kápneš na hodnou paní 🙂 🙂

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@j.a.n.i aha, janačka...zjistila jsem ještě jendu závažnou věc, v lednu jsem měla přerušené nemocenské, kvůli opožděné platbě 😠 Takže nemůžu ani nastoupit na rizikové těhu. , protože nesplním 6 měsíců před nástupem na PPM !!! Ach jo... nevíš jestli je možné si platit nemocenské a přitom být na rizikovém těhu., neb jestli je možnost to uhradit předem? ACH JO JÁ JSEM SMOPLAŘ...zpožděná platba se mi stala 1x a to z nedopatření a to přesně 2měsíce před otěhotněním ☹

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@j.a.n.i tak jsem to poplatla já,není potřeba být nepřetržitě 180 kalendárních dnů před nástupem na PPM. Ale "zároveň účast na pojištění jako OSVČ alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na PPM." Tzn., to že jsem měsíc v posledním roce před nástupem na PPM vynechala platbu a dala si nemocenské vadit nebude. A to i v případě, že nastoupím na rizikové těhu. Pokud to vidíš stejně, tak mi to potvrď, a´t se uklidním 🙂 Budu ještě volat na OSSZ, abych si to potvrdila.

j.a.n.i
23. bře 2012

@andrejkonellis Teď jsem se nějak ztratila v tvém dotaze...
Je to takhle:
Celkem musíš mít pro nárok na PPM 270 dní za poslední 2 roky, z toho 180 dní v posledním roce jako OSVČ, ale tohle nemusí být v kuse, pouze to musí být v posledním roce a ke dni nástupu musíš být v ochranné lhůtě nebo být účastna nemocenského pojištění.
Akorát to přerušení má vliv na rizikové, tj. na nemocenskou, před nástupem na ní musíš být účastně 3 měsíce v kuse, takže pokud seš znovu přihlášená až od února, tak na nemocenskou máš nárok až v květnu.

eliss2
23. bře 2012

@andrejkonellis Nevím jak to je teď ale jednu dob to šlo zpetne si doplatit. Radila bych zajít na sociálku, a odchytnout nějakou ochotnou a sdilnou pani kancelřaskou.. i kdyz nevím jak obtížné to je..

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@j.a.n.i Už jsem si to i přesně vyhledala a přečetla zákony i novely, je to přesně tak jak píšeš. Já budu krásně plnit 3 měsíce, protože jsem i plánovala odejít až v květnu...sedí mi to přesně. Už v tom mám jasněji, děkuji moc 😉

@eliss2 Zpětně to již bohužel nejde, dalo se to v minulosti, ale teď už nee 😒

j.a.n.i
23. bře 2012

@andrejkonellis @eliss2 Ne, pokud člověk nebyl přihlášen, tak to zpětně nešlo doplatit ani dřív, pouze pokud člověk platil malou částku, tak to šlo zpětně navýšit.

eliss2
23. bře 2012

@j.a.n.i ja jsem myslela jako ze slo to navyseni doplatit. Ale stejen oc bylo bylo.. jedina spasa je narazit na dobrou pani na socialce a ochotnou.

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@eliss2 Taky si myslím, že nejlepší je narazit na dobrou paní na sociálce...bohužel já štěstí nemám..

j.a.n.i
23. bře 2012

@andrejkonellis Na tohle fungují Murphyo zákony, já dobrou paní na sociálce vcelku nepotřebuju, mám vše komplet zjištěno a zrovna jsem na ni narazila 🙂 ještě tam měla tabulku, jakou bych měla PPM při jaké platbě... a mě bylo tak líto ji říct, že to všechno vím, že jsem si to všechno poslechla a poděkovala ji 😉

andrejkonellis
autor
23. bře 2012

@j.a.n.i Já bych si klidně víc platila, ale nedala bych ty odvody potom, je to šílené 😖 Ale platím si životní pojistku, kde pokud půjdu na marodku, nebo na rizikový, tak budu mít 500Kč na den. Takže u "rizička" to vychází na 15 000Kč měsíčně. Takže mi to částečně vynahradí malou PPM ... tak aspoň něco... Když už nám stát skrouhl vše co mohl...

j.a.n.i
23. bře 2012

@andrejkonellis Nechci rýpat, ale u koho máš tu pojistku, většinou mají rizikové ve výjimkách...

andrejkonellis
autor
26. bře 2012

@j.a.n.i Pojistku mám v Aegonu a uzavírala jsem si ji právě kvůli tomu, že jsem si to mohla navolit právě na vyplácení v riz. těhu. (jinak bych si ji ani neuzavírala) Takže doufám, že bude všechno ok. 😠

berinka1
26. bře 2012

@andrejkonellis tak s tou pojistkou to mas super,já byla na rizikáci od 4.m a pojišťovna samozřejmě nevyplatila ani korunu,byt jsem tam měla napsaný i bolesti zad jako druhou dg.
Jinak jak to shrnula jani,tak tak je to správně.Na neschopenku 3m v kuse,jinak 270dni a z toho 180 v posl.roce i přerušovane.

andrejkonellis
autor
26. bře 2012

@berinka1 Takže by ti rizičko přepláceli nebo ne, kdyby jsi tam neměla druhou dg? Na to si budu muset dát pozor, a před vypsáním rizička zavolám asi našemu poradci ať mi řekne jak to má být napsaný, aby nebyl žádný problém...To jsou volové...já holky normálně šílím, když komunikuji s pojišťovnou...jakoukoliv...

j.a.n.i
26. bře 2012

@andrejkonellis Tak aegon neznám, ale jinak vím, že to mají pojišťovny ve výlukách, ono já se jim tedy ani nedivím...

berinka1
26. bře 2012

@andrejkonellis nn,neproplatili,taky jsem měla 500 na den.Neměla jsem vyložene napsane rizikove (zvýšeny dohled bla bla),taky zvýšeny dohled,ale jiné číslo dg.a stejně nic.Jj,o pojišťovnách mě ani nemluv:/
@j.a.n.i jak píses,ani se nedivíš,protože v dnešní době to dr.většinou nemá problém napsat,ale zas je to nefer k ženským co to maji oprávněne,ale to nemáš šanci zjistit:/

j.a.n.i
26. bře 2012

@berinka1 Jojo, já mám třeba ČS a ty to taky mají ve výlukách, dokonce bez ohledu na DG, právě aby se tím nedalo podvádět, že je neschopenka psaná na jinou DG. Ale třeba hospitalizaci při porodu hradí a i případnou hospitalizaci z důvodu těhotenství, akorát je to omezené na 14 či 21 dní.