Rozdílné trvalé bydliště matky, otce a dítěte

mkacka
12. čer 2013

Ahoj holky. Chci se zeptat jestli jste některá řešila problémy s různými trvalými bydlišti Vaše a dítěte a otce. V současné době mám nahlášené trvalé bydliště i s dcerou u rodičů, partner v obecním bytě kde fakticky bydlíme. Bohužel jsem se nepohodla se svojí mamčou a ona teď chce, abych si odhlásila trvalé bydliště. Dceru mi tam prý klidně nechá. K partnerovi se nahlásit nechci protože to mezi námi není zrovna růžové a bohužel to vypadá, že půjdeme od sebe. Nahlásit se na městský úřad nechci a asi by to ani nešlo, když při šetření u našich bude prokázané, že jsme se tam zdržovali (přece jen jsme tam do téhlé doby chodily dost často s malou na návštěvy). Ale potřebuji mít někde trvalé bydliště do chvíle než se to všechno vyřeší. Našla jsem na netu dokonce i firmu, která umožňuje nahlásit si k nim trvl. bydl. - máte s tím některá zkušenost? Ale pořád se bojím, že budou problémy, když budu mít s malou různé trvalé bydliště a třeba ještě dokonce každá v jiném městě...děkuju holky za každou odpověď 🙂

petaov
12. čer 2013

Ahoj, dítě má trvalé bydliště tam, kde Ty, je to automaticky, nemůže ho mít jinde. Pokud ho tedy změníš, změní se dceři taky. Já jsem měnila občanku už dvakrát a pokaždé se automaticky změnilo bydliště i synovi. Nevím, teda jak je dcera stará, ale pokud nemá ještě občanku, tak by to tak mělo být i u vás. Jinak s tou firmou zkušenost nemám, to Ti neporadím.

anina32
13. čer 2013

Sama se na úřad nahlásit ani nemůžeš. To by jedině vaši museli podat návrh na zrušení tvého trvalého bydliště u nich. Firma u které se může kdokoliv přihlásit k trvalému bydlišti- to se mi zdá samo o sobě pofidérní. To snad radši k tomu příteli, nevím, čemu by vadilo kdyby jste se rozešli a ty tam měla bydliště? Kdyby k tomu došlo, tak až by si si našla jiné bydlení, přehlasila by sis i trvalák😉

alisek
13. čer 2013

@mkacka @petaov
já mám jiné trvalé bydliště než můj syn, ten má stejné jako jeho otec, takže to jde, žádné problémy s tím nemám.

petrajurinova
13. čer 2013

@mkacka @petaov pokud se to jmenovitě nahlásí, tak dítě samozřejmě může mít jiné trvalé bydliště než matka (rodič). Bráchova rodina je v tomhle úplný extrém - Brácha má trv. bydliště u naší mamky, jeho partnerka na úřadě, jejich společná dcerka má trv. bydliště u své babičky (matky bráchovy přítelkyně) a syn bráchovy přítelkyně, který s nima bydlí má trv.bydl. u svého otce a k tomu všemu bydlí v podnájmu v bytě, ve kterém nemá trv. bydliště ani jeden z nich. Když to vysvětlovali při zápisu holky do ZŠ tak to byla docela komedie.

benjik
13. čer 2013

@petaov ne tak zcela,dceři napsali jako trv.bydliště adresu,kde jsme reálně žill a ne tu,kterou mám já jako trvalou,uváděla jsem do údajů obě

benjik
13. čer 2013

@petrajurinova my máme podobnou komedii,trvalou mám stejnou jen já se synem shodnou,jinak ještě uvádím společnou kontaktní a už dva roky i adresu reálného bydlištěpředěláváme barák v zahrádkářské kolonii,tak tu nemáme ulice nic

benjik
13. čer 2013

U nás je též divočina, já a syn máme shodné trv.bydliště v ulici kde jsem bydlela do 18.ti,dcera má psané bydliště v ulici,kde jsme v době narození bydleli,muž má jinou ulici. Dcery trvalá je zároven společnou kontakní,jelikož tam máme všichni hlášenou i úřední poštu. Vše naštěstí stejné město. No a skoro dva roky máme reálnou adresu v jiném městě,kde si předěláváme chatu-barák v lokalitě vede. jako zahr. kolonie.Bohužel díky lenosti tchýně jsme se doted nedostali k tomu,aby jsme měli všichni všechny adresy shodné,potřebujeme od ní pár papírů.

evaviki
13. čer 2013

tak my to mame taky jinak.. ja ma TP v SR, PP v CR na novej adrese, manzel ma asi mesic TP na novej adrese, inak mel na stary adrese a maly ma na MU, protoze jsem cizinka a tak mu dali TP podle toho, kde jsem rodila 😀 😀 a manzel se zatim nedopracoval k tomu, aby ho prehlasil, ja pry nemuzu.. a problem zatim zadny, vsade pisu, ze ma TP tam, kde ja PP.. 😀

speedygon
13. čer 2013

@evaviki termín "přechodný pobyt" již naše legislativa nezná. Buď je trvalý pobyt a nebo máš kontaktní adresu, když bydlíš jinde, než máš trvalý pobyt....

evaviki
13. čer 2013

@speedygon ale ja nie som obcan CR. U cizincu je to tak, ze nejdriv dostanu PP, pak po 5 letech maji narok na TP, za dalsich 5 let muzu zadat o obcanstvi.. V pripade manzelstva s obcanem CR su tie lehoty kratdi..

speedygon
13. čer 2013

@evaviki aha, tak to se omlouvám...nevěděla jsem, že u cizinců to je jinak...jinak je fajn, že ty lhůty pro trvalý pobyt a občanství už jsou kratší, než kdysi....

petaov
13. čer 2013

@benjik @alisek @petrajurinova že má dítě trvalé bydliště u jednoho z rodičů to chápu, ale proč by ho mělo mít u babičky? Jmenovitě to asi jde, ale většinou ho automaticky přiřazují k matce, případně k otci (tak mi to řekli tehdy na úřadě).

benjik
13. čer 2013

@petaov dceramá v pdostatě taky u babičky,páč jsme bydleli ve vícegeneračním domě. prostě mu napíšou adresu reálného bydliště a je jim jedno,jaké mají rodiče v občance -náš případ. A pokud někdo dítě nahlásí schválně k babičce,tak to třeba je kvůli budoucí školce atd.to mi říkala sousedka,co je učitělka v mateřince,že běžně děti ykvaůli školce mají trv.bydliště hlášené třeba u tetiček nebo kamarádů,pokud nečjsou přímo z města,kde ta školka je.

petrajurinova
14. čer 2013

@petaov ta malá má TB u babičky, protože když se narodila, tak tam měla TB i její matka - automaticky tam tedy úřad napsal i dítě. Matce její matka (babička) TB ve svém bytě zrušila (tím se matka dostala k tomu, že má TB na úřadě), ale malé tam to TB nechala.

anetmili
16. čer 2013

@alisek můžu se zeptat co je k tomu za potřebí? a kde ho přepsat, po narození má automaticky po matce ne?

lenynka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucianap
11. srp 2016

@lenynka Ahoj, zajímalo by mě jak si to vyřešila z trvalým bydlištěm? Mě tento problém čeká za chvíli, tak ať vím na co se mám připravit 🙂, děkuji

lenynka
12. srp 2016

@lucianap Ahoj, nakonec jsme dostali školku u nás, takže jsme nic nepřehlašovali 😉

wejuajaja
14. srp 2017

@alisek dobrý den mohu se zeptat jestli jste žádala o změnu bydliště ? děkuji

pavlinarounova
17. srp 2017

Dobry den kdyz mam trvale bydliste na urade v bele pod bezdezem,a ted jsme v podnajmu v mnichove hradisti ,tak jak to bude mit muj drobecek az se narodi okud se nam do te doby nepodari koupi bytu ci jakehokoli zarizeni jineho bydliste? jde mi jen o to jestli muze byt dite vedene take na urade jako ja kdyby se nahodou nic nepovedlo.diky za odpoved.P. - jo a rodit budu v mlade oleslavy =)
🙂