S dítětem do sedmi let doma. Jak je to s penězi?

amira55
8. únor 2010

Ahojte🙂

V září bych měla nastoupit do školy, malýmu budou dva roky napadlo mě že bych po zkončení rodičáku zůstala ještě chvíli doma-stejně mi ho nejspíš vezmou do školky až v necelých 4 letech takže by mě zajímalo jak je to potom s penězi???? Zdravotní mi platí stát, stačí to nahlásit na pojišťovnu ale co sociální a jaký bych dostávala peníze????

Poradí některá?????Děkuji

j.a.n.i
8. únor 2010

No pokud bys chtěla aby za tebe zdravotní platil stát, tak dítko nesmí chodit do školky déle než na 4 hodiny denně. Sociální se platit nemusí, ale doba od čtyř let věku dítěte se ti nepočítá jako odpracované roky na důchod. A peníze bys nedostávala žádné, tedy obecně, jinak možná nějaké sociální dávky dle příjmu celé domácnosti.

ria80
8. únor 2010

J.a.n.i. a je nějak možné zajistit,třeba něco ještě platit,aby se ty roky započítávaly do důchodu?

j.a.n.i
8. únor 2010

jojo, jde to, ale nevim kolik to je

amira55
autor
8. únor 2010

no jo ale když jste bez práce tak taky dostáváte peníze né?tomu nerozumím....přece musí být nějaké prostředky na život né?jo nejsem vdaná ale nemáme s přítelem od soudu že spolu nežijeme a neplatí tím pádem alimenty takže možná to si zařídit že?

ria80
8. únor 2010

Dozvěděla jsem se,že by to snad mělo být kolem 1500kč.
Amiro,nebereš žádné peníze,jen za tebe stát platí to pojištění.To už se bere tak,že s dítětem doma může zůstat jen matka,která si to může dovolit.Když to nejde,musí do práce. 😉
budme rády,že stát je na nás i tak dost hodný,že máme aspon tuto možnost.

ria80
8. únor 2010

j.a.n.i.,jen jsem právě nevěděla,jestli by si mohla případně platit i maminka,která doma pečuje o dítě.Teda když na to bude mít,že.

kacka.va
8. únor 2010

amira: jenže bez práce jsi na úřadu práce, kdežto ty máš zaměstnavatele, u kterého do tří let věku dítěte můžeš ještě být na rodičovské (ale už nebudeš dostávat žádný rodičovský příspěvek) a od tří let do čtyř let dítěte pak budeš čerpat neplacené volno.

amira55
autor
8. únor 2010

no jo a když ho nevezmou do školky tak to není moje rozhodnutí né?já vím že kamarádka do práce nenastoupila nikdy ani po skončení jednoho rodičáku a i dostává sociálku ale nevím jestli je na úp ale myslím že né protože to by jí už dávno zaměstnali né? no uvidím bohužel s ní nejsem v kontaktu

aurecon
8. únor 2010

amira: A s přítelem žiješ nebo nežiješ v jedné domácnosti? Nějak to nemůžu pochopit z tvého druhého příspěvku - no jo, už je večer 😀

amira55
autor
8. únor 2010

kacka.va pracovní poměr my skončil vloni v prosinci 😉
aurecon oficiálně žiju s matkou kde mám trvalé bydliště a když nemáme papír že mi platí alimenty a ještě cosi co si už nepamatuju tak mě s otcem dítěte posuzují jako rodinu....i když každej máme jinou adresu v občance
k těm alimentům ještě musí být žádost o zrušení toho abychom byli posuzovaní spolu tak nějak mi to říkala

mystique
8. únor 2010

Ami je jedno, že máte každý jinde bydliště, záleží jestli je napsaný v rodném listě jako otec. Pokud je tak ti buď musí platit alimenty nebo je společně posuzovaná osoba

amira55
autor
8. únor 2010

mystique to já vím 😉 já odpovídala aurecon

aurecon
8. únor 2010

amira: Navíc co já vím, tak i tvá matka se počítá do posuzovaných osob, jelikož žijete v jedné domácnosti. Takže opravdu nic nedostaneš. Aspoň jedna kamarádka to tak měla.

aurecon
8. únor 2010

amira: Neměla to sice spojené s mateřstvím, ale byla po škole a nic ji nedávali, jelikož žila s matkou.

mystique
8. únor 2010

Ano pokud maji s matkou trvale bydliště, tak jsou opravdu společně posuzované.

amira55
autor
8. únor 2010

když mám dítě tak né to budu s ním posuzovaná sama jakoby rodina i když žiju u máti
a já dostávala peníze normálně i když jsem žila s máti možná je to jinak ale to že mám dítě to mění protože ona už nemá pak žádnou povinnost vůči mě ani malýmu

amira55
autor
8. únor 2010

no a když půjdu na pracák kolik budu dostávat?a pak ještě od sociálky kolik je minimum pro matku s jedním dítětem dejme tomu že bych měla 1000kč alimenty.Nevíte?

mystique
8. únor 2010

Ami myslím, že pokud budeš chtít dostávat nějaké peníze tak se musíš nahlasit na uřad práce. Pokud už teda nebudeš dostávat rodičovský příspěvek. Když jsem se rozváděla a nechtěla jsem aby posuzovali do přimů bývalého manžela musela jsem předložit ten papír, že mi platí alimenty a oni započítali jen je. Pak ho vyjmuli ze společně posuzovaných osob. Jinak životní minimum na 1 osobu + 1 dítě je 4480,-

mystique
8. únor 2010

Tady si můžeš spočitat socialni příspěvek a příspěvek na bydlení, ale do toho opravdu budou počítat i tvou matku pokud teda byt není tvůj

http://www.mesec.cz/kalkulacky/prispevek-na-byd...

amira55
autor
8. únor 2010

tak málo? vždyť j ádostávala před pár lety šest ticíc sama na sebe????

mystique
8. únor 2010

Sociální příplatek
Nárok na sociální příplatek má rodič pečující alespoň o jedno nezaopatřené dítě, když příjem rodiny za rozhodné období nepřesahuje 2,0 násobek životního minima rodiny. Za příjem se považuje i RP a přídavek na dítě. Od 1. 1 2008 se do příjmu nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, s nímž je pro účely stanovení rozhodného příjmu osobou společně posuzovanou.
Výše přídavku na dítě
Výše přídavku na dítě činí měsíčně, jde-li o neza opatřené dítě ve věku do 6 let – 500 Kč; od 6 do 15 let – 610 Kč; od 15 do 26 let – 700 Kč. Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na přídavek na dítě od 1. 1. 2008 (2,4 násobek životního minima rodiny):
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory, která není vázána na péči o nezaopatřené dítě. Dávka je vázána na výši příjmu rodiny. Za příjem se považuje přídavek na dítě a RP.

17.3.1 Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?
Na dávku má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže splňuje dvě podmínky:

jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35);
součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

ria80
8. únor 2010

Ale když je matka samoživitelka,tak životní minimum není 4480kč,ale 5200kč.A z toho se pak počítá to další.Takže toto bys dostat měla (včetně alimentů) + případně přídavky 500kč a nějaký soc.příplatek.

Jak je to s matkou nevím,já když jsem žádala,tak taky jsem bydlela s našima a nepočítali je do toho.

Ale kdybys chtěla příspěvek na bydlení,tak do toho už tvoji matku počítat budou.

mystique
8. únor 2010

4480,- to je životní minimum od kterého se to celé odvíjí a počítá.

amira55
autor
8. únor 2010

jo už to chápu🙂 příspěvek na bydlení má máti protože je smlouva na ní

mystique takže pakliže bychom byli od sebe tak bych dostala kolik?kolem sedmi?

mystique
8. únor 2010

No, ale podle mě to můžeš dostávat jen pokud je člověk hlášená na úřadě práce. Nemůžeš být přece doma jen tak ne ?

ria80
8. únor 2010

Kdyby otec dítěte s váma nebydlel,musí být vyjmutý ze společně posuzovaných osob.Když je v rodném listě,měl by mít stanovený výživný,a toto výživný se bere jako příjem tvého dítěte.Takže bys musela na uřadě vyplnit dva formuláře o příjmech,za dítě(alimenty) a za sebe.A to i v případě,kdy žádný příjem nemáš.

ria80
8. únor 2010

Myslím,že může být doma jen tak,když si nahlásí péči o dítě do sedmi let.Ale budou jí doplácet do toho životního minima.

mystique
8. únor 2010

Rio jojo tak to taky chápu. Takže životní minimum + přídavek na díte + socialní příspěvěk + alimenty

amira55
autor
8. únor 2010

já bych do práce šla ale s plným úvazkem bych tu školu nedala a navíc stejně mě ho nevezmou nejspíš do školky až ten další rok a to mu budou 4

mystique a s tím soudem to probíhá jak-co bude potřeba?jak prokážeme že spolu nežijeme a co po nás budou chtít? a jak podat žádost o stanovení alimentů-můžeme se domluvit a pouze požádat o schválení že?to mám normálně přijít na podatelnu asi už s tou sepsanou žádostí že? nebo jak to funguje?jsem z toho magor

ria80
8. únor 2010

Ne,do toho životního minima jsou už započítaný i alimenty.