S dítětem do sedmi let doma. Jak je to s penězi?

amira55
8. únor 2010

Ahojte🙂

V září bych měla nastoupit do školy, malýmu budou dva roky napadlo mě že bych po zkončení rodičáku zůstala ještě chvíli doma-stejně mi ho nejspíš vezmou do školky až v necelých 4 letech takže by mě zajímalo jak je to potom s penězi???? Zdravotní mi platí stát, stačí to nahlásit na pojišťovnu ale co sociální a jaký bych dostávala peníze????

Poradí některá?????Děkuji

mystique
8. únor 2010

No ano, ale pak nesmí Damian na celý den do školky a musí o něj pečovat.

ria80
8. únor 2010

Může na 4 hodiny.

mystique
8. únor 2010

No nevím jak je to u svobodných matek. Já jsem byla vdaná a domluvili jsme se na výši alimentu. Proběhl soud o dítě a výši alimentů. Soudce je bez problemů potvrdil. Pokud to není neobvyklá částka a obě strany s ní souhlasí tak do toho nezasahuje. Dokazovali jsme přijmy a jaké má dítě náklady. A to stačilo k vyřízení dávek. Rozvod proběhl až za 2 roky.

ria80
8. únor 2010

U svobodných matek je to asi stejné.Jen pak už neproběhne ten rozvod.
Ale nevím,třeba tady někdo poradí,jestli by to nešlo i bez soudu,třeba jen potvrdit na uřadě podpisy,když tady o rozsudek nejde.

amira55
autor
8. únor 2010

třeba čestné prohlášení že?

mystique
8. únor 2010

Taky si myslím, že by měla stačit nějaká písemná dohoda stvrzená notářem

ria80
8. únor 2010

No to ale právě nevíme.Možná bys tem měla zavolat nebo zajít,na Mojmírovo náměstí,a zeptat se,jestli k tomu by stačila vaše dohoda s ověřenými podpisy nebo potřebují normální rozsudek.
(a pak bys to tady mohla dát vědět)

mystique
8. únor 2010

Našla jsem ještě něco k tomu:

Pokud je otec uveden v rodném listu dítěte, je taková rodina považována za funkční rodinu. Pokud je dítě soudně svěřeno do péče matky, matka pak nemusí uvádět příjmy otce do společných rodinných příjmů (přídavky na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení)

ria80
8. únor 2010

No jasně,to znamená,že je potřeba,aby byl vyjmutý ze společně posuzovaných osob.u nás to byl rozsudek o rozvodu,tady asi bude stačit čestné prohlášení.

mystique
8. únor 2010

Výživné
Pokud bude uznáno otcovství, měl by se na nákladech na výživu nezl. dítěte podílet i otec dítěte (platí vyživovací povinnosti rodičů dítěte podle zákona o rodině, zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů). Můžete se na částce výživného dohodnout a dohodu nechat soudně schválit, popř. podat návrh na úpravu výchovy a výživy pro nezl. dítě u soudu podle místa trvalého pobytu dítěte.

mystique
8. únor 2010

VZÁJEMNÁ VYŽIVOVACÍ POVINNOSTRODIČŮ A DĚTÍ

§86 (1) Nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného (§50).

amira55
autor
8. únor 2010

no a když mě ho nevezmou do školky ve třech letech tak jako zůstanu rok s níím doma bez koruny?

mystique
8. únor 2010

No budeš doma s ním. Nahlásíš se na uřad práce a budeš pobírat socialní dávky a to ti musejí spočítat kolik přesně 🙂
Ale myslím, že v Brně je přece tolik školek, že místo sehnat musíš ikdyž ne třeba ve své části.

amira55
autor
8. únor 2010

otázkou je ovšem jestli ho příjmou protože u zápisu mu bude 2,5 přednost mají děti co do srpna dovrší 3 roky 😒