S otcem dítěte nejsme manželé. Na matriku před porodem?

zipik
7. říj 2008

Ahojky holky, omlouvám se jestli to téma už tady je, ale ať pročítám jak pročítám - nenacházím.
Chtěla jsem se zeptat jak to je když otcem dítěte není manžel, vím, že je na to nějaké prohlášení na matrice, ale je to před porodem nebo po, má to potom nějakou určitou platnost, do kdy se to musí vyřídit apod. jestli tam musí jít oba nebo ty papíry dají domů a pak se odevzdají...?
Kdo víte, poraďte prosím ☹

smardik
7. říj 2008

zipak máme to stejně a vyřizovali jsme to ještě ted v těhu: vyřídíš to na jakékoli matrice ale musíte přijít oba protože to podepisujete a potřebuje: občanské průkazy, rodné listy a ty těhotenskou průkazku a taky jsme tam hned psali jména - jaké příjmení dítě bude mít a holčičí i klučičí. celé to trvalo asi 15minut, dostali jsme dvě kopie a jednu si mám vzít sebou do porodnice

zipik
autor
7. říj 2008

smardik
díky moc za info, tak to není tak hrozný 🙂 . Fakt můžeme na jakoukoliv matriku? Já totiž k nám strašně nerada chodím a ktomu kamošce, která má tatínka od mimča cizince to tady blbě řekli a malá se musela 3 měsíce jmenovat po ní, než přítel přiletěl s dalšíma papírama, tak se mi tam nechtělo ani volat 😝

smardik
7. říj 2008

zipak určitě, my tu nemámy bydliště ale bydlíme tu - ale žádný doklad o tom že tu bydlíme nebo tak nechtěla takže určitě kdekoli 🙂, je to fakt chvilka, my tam byli kolem toho 30týdne nechtěla jsem to nechávat na poslední chvíli kdybych třeba rodila dřív 🙂

korcula
7. říj 2008

ahojky, je to přesně tak jak píše smardik...🙂 je to otázka pár minut a dokonce je to i bez poplatku, což mě překvapilo....

jeidný co zatím nevím, zda musíme vyplnit i formulář o jméně do porodnice, když to obsahuje už tohle prohlášení, ale prý snad se to musí taky...

smardik
7. říj 2008

kocrula ten papír taky nevím ale třeba kamarádka do porodnice ani ten papír mít nemusí takže kdo ví, já mám sbalený jen ten jeden a když tak se můj bude hádat tam je jasně napsané jaké jméno chcem a je to úředně potvrzene

befanna
8. říj 2008

Můžu se zeptat,pokud máme s přítelem každý jiné bydliště,zatím se mi nechce měnit občanka,chci počkat až na svatbu při jednom,ale asi je potřeba zapsat dítě do občanky,ne? nebo jak to chodí??

konoupek
8. říj 2008

befana já mám taky trvalé bydliště pořád jinde,než přítel,tudíž i moje dcera a v občance jí napsanou nemám.Není to nějaká povinnost,ale ted si budu měnit občanku,pže mi končí platnost a tak si jí tam konečně nechám i napsat.Přece jen má přijmení po otci,tak at všude vědí,že je i moje 😉 .Ale klído to nech až po svatbě to ničemu nevadí,teda pokud s ní nechceš jet třeba za hranice to by si musela mít nějaký doklad,že je to tvoje dítě,jinak by si taky mohli myslet,že si ho ukradla 😅 😉

zipik
autor
9. říj 2008

Bef: to je dobrý dotaz na to jsem úplně zapoměla, bydlím sice s přítelem už dlouhou, ale nechtělo se mi nic měnit 😀
Kon: a tobě jedním dechem, děkuji za odpověď 😉

befanna
10. říj 2008

a jak to maj malé děti s cestováním do zahraničí? někde jsem četla,že se vystavují krátkodobé cestovní pasy na 1rok.. Já předpokládám,že pojedem za rok s 1ročím prckem na hory 😉

katulena
20. říj 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, jestli některá nevíte, jak je to, když:
S přítelem čekáme v březnu mimčo. Nechceme se zatím brát. Nevím jak to bude po porodu se sociálníma přídavkama.Budou na sociálce stačit přítelovy doložené příjmy z práce nebo musí mít stanovené výživné? Připadá mi to divný, abysme chodili k soudu, jen kvůli tomu, že nejsme manželé a přotom spolu žijeme.
A o té matrice, jak píše na hoře ZIPIK??To znamená, že když chci, aby se mělo mimi příjmení po příteli , tak to musím jít nahlásit na matriku? Jsem z toho nějaká zmatená z toho všeho 😝

kopretinka08
21. říj 2008

Mrkni se na moji odpoved u toho co zaridit svobodna matka. (psala jsem ji 21.10. 9:22)

vojtisek2007
21. říj 2008

katulena -
když nejste manželé, je lepší dojít ještě před porodem na matriku a tam udělat prohlášení a jménu dítěte, se kterým půjdete do porodnice - já třeba prního kloučka měla taky za svobodna, na tohle jsme se vyprdli a on se pak ještě asi dva měsíce jmenoval po mě - všude měl potom moje jméno za svobodna a museli jsme všechno nechávat předělávat...., na sociálce jim stačí říct, že žijete ve společné domácnosti a doloží příijmy, nemusíte vůbec mít stanovené žádné výživné....to jen kdyby jste spolu nežili.

katulena
21. říj 2008

děkuju za odpověď. Na tu mariku určo zajdem. Akorát ještě nevím to, že jsem zatím na soc. nenahlásila, že žijeme ve spol. domácnosti. Mám to nahlásit už teď, nebo to stačí taky až před porodem? Asi co nejdřív, že jo?
Hlavně že nemusíme k žádnýmu soudu, to mi spadl kámen ze srdce. Přítel mě tvrdil, že jo...tak moc díky.

vojtisek2007
21. říj 2008

katulena - na soc. teď nic hlásit nemusíš, přítele potom jenom vyplníš do papírů (žádost o přídavky,atp...)a tím je jasné, že žijete ve společné domácnosti a budou chtít doložit jeho příjmy, tyhle dávky sou odvislé od příjmů rodiny. teď vlastně ani nikoho zatím nezajímá, jestli jsi sama nebo ne....

janinka0991
25. zář 2012

Zdravím..chci se zeptat zdali musím mít rozhodnutí z matriky o jménu dítěte pokud s přítelem nejsme manželé a prozatím jsme se rozhodli že se dítě bude jmenovat po mě. A dále by mě zajímalo pokud musíme také předem zařizovat přiznání otcovství nebo zdali toto stačí vyřešit až po porodu
Děkuji za odpověd

j.a.n.i
25. zář 2012

@janinka0991 Z vlastní zkušenosti vím, že to stačí po porodu 🙂 sice možná budou v porodnici divně koukat, ale to je jejich problém.

garfie
25. zář 2012

@janinka0991 Stačí po porodu. Dokonce myslím že rozhodnutí o jméně ve vašem případě ani nebude třeba a budete řešit jen otcovství....

j.a.n.i
25. zář 2012

@garfie Nene, řeší se i jméno, protože při prohlášení o otcovství musí s jménem souhlasit oba, takže se tam vyřeší rovnou obojí a nám i na místě rovnou vystavili RL.

garfie
26. zář 2012

@j.a.n.i Aha vlastně, to je pravda-i otec má nějaký ty práva.... 😀

janinka0991
26. zář 2012

Díky moc

barborapan
10. zář 2016

Ahoj,prosim jak udelat aby se dite jmenovalo po otci,na matriku se mohu dostavit pouze ja ,otec je druhy den ve vykonu trestu a do porodu se nevrati,jeho rodny list i obcansky prukaz mam u sebe,je mozno podepsat potvrzeni na dalku?

lju92
24. bře 2017

Zdravim my na matriku jaksi nestihly zajit a maly ma příjmení po me a v rodnem liste otce nema.. Jde to změnit kdykoliv? a budem potřebovat jenom rodne listy a obcanku?

matysek291
17. dub 2017

Dobrý den, taky nad tím tápu že stačí až pak ale radši mám vše předem (37 týden takže radši matrika pokud tu je teď než honit pak ve frmolu) navíc porodnici mám 80 km od bydliště a co pak za lítání... pokud je matrika až ve městě 30 km odtud

matysek291
17. dub 2017

Navíc trvalé mám 100 km odtud haha 🙈