Slovenka a Čech. Trvalý pobyt pre mimčo chceme v CZ

anyfilip
10. únor 2016

Ahojte, dočítala som sa o tom v roznych diskusiách. Dočítala som sa aj to , že by sa to malo dať vybaviť na matrike pri Prohlášení otcovství. Pani ma ale vyviedla z omylu a povedala mi, že musím na cudzineckú. Popravde, kto bol niekedy na cudzineckej polícii na Konevovej v Prahe...vie , že sa mi tam veľmi nechce. Hlavne nie v siedmom mesiaci. Vybavoval si to niekto prosím? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď 🙂 😒 TP na Slovensku

mimi1004
2. led 2021

@barborka1920 Je to 4 roky stará diskuze.

zuzineckah
2. led 2021

@barborka1920 zelená karta?? To jako na na pojištění auta?? Protože žádná jiná není, tady nejsme v Americe👍

gramar
2. led 2021

@zuzineckah Máme zelenou kartu, označuje se tak povolení k dlouhodobému pobytu ;)

barborka1920
2. led 2021

@zuzineckah no představte si jsme v Americe 😂😂😂máme zelenu kartu 😂 tomu se tak říká povolení k pobytu nad 90 dnů

zuzineckah
3. led 2021

@barborka1920
@gramar od 26. 4. 2014 už nic takového ale neexistuje, tak proto jsem se podivila (v tom roce jsem si totiž pobyt vybavovala já). A po PP mi byl udělen standardní TP. Zelené karty sloužily k pobytu nad 90 dnů zejména za účelem práce, nahradily je zaměstnanecké karty...

gramar
3. led 2021

@zuzineckah Tak jde o terminus technikus, ale jak úřady, tak cizinci stále řeší "zelenou kartu"

zuzineckah
3. led 2021

@gramar s tím jsem se teda opravdu nesetkala, a to tu žiji 12 let... Ani na úřadě, ani ve škole, v práci, nikde.

gramar
3. led 2021

@zuzineckah Já shodou okolností těsně před vánoci, když jsem volala na cizineckou kvůli papírům a pracovnímu povolení. Paní mluvila jen o zelené kartě...

zuzineckah
3. led 2021

@gramar vidíš no... mně to opravdu úplně minulo, vůbec nikde ani ťuk za celá léta 😀

gramar
3. led 2021

@zuzineckah Třeba jsem narazila na "archivní" úřednici :D

barborka1920
3. led 2021

@gramar ano je to lepší .. ale kdežemaˇ dceru v české republice s Čechem tak ja už nejsem cizinec a nemuzu mě vyhodit z ČR deportovát spis mě holky zajímá .. co vše potřebujete řešit .. když matka je Slovenka otec Čech co vše potřebuješ na úřad u svatby ... a co se pak děje .. po svatbe kam neses papiri

barborka1920
3. led 2021

@gramar pravé mě taky jen zelená karta a víc je nezajímá

gramar
3. led 2021

@barborka1920 Hele teď kvůli svatbě potřebuješ desetinu věcí, oproti roku 2007/08, vlastně ti stačí to co normálně Čechům (pokud se budete brát v ČR), pak po svatbě záleží na zda budete chtít mít i slovenský oddací list (doporučuji si ho zařídit), to uděláš tak že a) dojdeš normálně na slovenský obecní úřad (tam kde lze žádat i občanku) kde jej odevzdáš (za nás nebylo potřeba úřední překlad, ale kdo ví jestli třeba dnes už chtějí :D ), napíšeš nějakou žádost a do cca tří měsíců ti přijde slovenský oddací list, nebo za b) místo úřadu to vše pošleš na zvláštní matriku v blavě :D
Jinak důrazně doporučuji rovnou při svatbě požádat o vydání dvou oddacích listů (ta zvláštní matrika chtěla svůj originál)...

zuzineckah
3. led 2021

@barborka1920 před svatbou předloží “cizinec” kopii rodného listu, pp obřadu si na Osobitné matrice v Bratislavě požádaš o zapsání sňatku a vydání slovenského oddaciho listu. Pošlou ti to poštou do CZ klidně. Na základě toho si pak můžeš změnit doklady, pas atd. Jinak vše ostatní zařídite na základě českého OL. Myslím, ze ani přeložené to nemusí byt, protože CZ/SK si doklady uznává

zuzineckah
3. led 2021

...my se brali v zahraničí, vše muselo byt úředně přeloženo do/z angličtiny, tak proto si nejsem úplně jistá, jak je to v tomhle případě

barborka1920
4. led 2021

@zuzineckah super v Česku se budeme brat a stačí asi česky dodací pretoze už budu mít Česku obcanku z trvalým pobytem v Česku takže automaticky Česká.. vím ze musím pak ns úřady zajít a nahlásit změnu jména když pobiram rodicak .. pak na VZP skrz pojištění ... a na matriku ať změní malé rodný list a daji tam nové příjmení matky

barborka1920
4. led 2021

@barborka1920 a ještě myslím z podáním lístek na cizineckou .. policii a oni mi zruší status cizince když budu mít Česku obcanku ... teda myslím

zuzineckah
4. led 2021

@barborka1920 hele, já bych se ještě poptala na ambasádě, jestli není potřeba sňatek zapsat i na Slovensku. Protože občanství máš předpokládám pořád slovenské, takže pas ti budou vydávat tam (také změna jména) + řidičák. Nevím jestli na tohle není potřeba slovensky oddaci list

zuzineckah
4. led 2021

@barborka1920 já si TP vybavila až po svatbě, na cizinecké jsem normalne dostala průkaz o TP. Cizinec si pořad dokud si Slovenka.

gramar
4. led 2021

@zuzineckah Teoreticky není, měl by stačit český. Ale je to praktické ho mít, můžeš předejít případným mrzutostem v budoucnu 🙂

zuzineckah
4. led 2021

@gramar to bylo asi pro @barborka1920 😉 já bych si jen zjistila, zda to není povinnost (myslím to zapsání sňatku, když je pořád Slovenka) a vystavení slovenského OL.

gramar
4. led 2021

@zuzineckah Jistá si nejsem, ale myslím že to povinnost není, stejně jako není povinnost dětem nechat vystavit slovenský/český rodný list ;)

zuzineckah
4. led 2021

@gramar to máš pravdu. Já nenechala dětem ani přepsat mé příjmení po svatbě. Přijde mi to jako blbost.

gramar
4. led 2021

@zuzineckah Dvě děti mají oba rodné listy, třetí jen český a už teď trochu lituji že ty slovenské mají, protože potřebuji zjistit jak to pak je třeba s občankou, musí si udělat obě, nebo jak...? Ještě nás čeká asi zajímavé období :D

zuzineckah
4. led 2021

@gramar pošlu ti soukromou zprávu