Slovenka v ČR - čo ma čaká po pôrode?

nataleena
26. led 2018

Ahoj holky, chcela by som sa spýtať - som Slovenka žijúca v ČR, momentálne nezamestnaná, ale pracovala som tu do 31.12.2017 teraz na PN takže zdrav.poistenie mi nezaniklo, predpokladám, že keď začnem poberať materskú takisto ostane zdrav.poistenie zachované. Trvalý pobyt tu nemám, na prechodnom sa pracuje, ale zaujíma ma čo budem musieť vybaviť malej po porode? S priateľom nie sme svoji, on je Čech s trvalým pobytom tu, otcovstvo bude samozrejme v rodnom liste priznané, ale čítala som, že malá dedí trvalý pobyt po mne? Nie je možné, aby dostala trvalý pobyt po otcovi keď budeme žiť tu a občianstvo bude mať české keď porodím tu? Takisto som čítala o tom, že je možné že mi malú v ČR nepoistia a že ste vybavovali aj slovenský rodný list? Nejak nechápem načo ho budem potrebovať, keď viem, že ostaneme žiť tu a na Slovensko už sa nevrátime? Materská aj rodičák mi vyjde tu, pretože som pracovala viac menej len tu, na Slovensku len veľmi zanedbateľnú chvíľu... Snáď som zrozumiteľne vysvetlila čo ma zaujíma, som úplne vydesená z toho čo ma ešte len na tých úradoch čaká :( Ďakujem moc, za všetky odpovede

haaaluska
26. led 2018

Mala ma trvaly pobyt automaticky po otcovi len poistovna by bola po tebe ak by si bola v slovenskej poistena,ak ti plati tak bude kde ty.rodny list myslim na druhy den alebo treti priatel malej vybavil na matrike mesta kde som rodila.

zuzineckah
26. led 2018

@nataleena buď v klidu, malá bude mít TP po otci v CZ, pojištění dle tebe. Slovenský RL je zbytečné zařizovat pokud nechceš pro ni mít dvojí občanství. Takže te nic extra nečeká, snad jen je vše jednodušší, když mas minimálně ten PP tady vyřízený.

zvedavec2
26. led 2018

Klid, predevsim 😉
Dulezite je, abys mela v CR zdravotni pojisteni. Jestli tady nemas trvaly pobyt, pojisteni automaticky zanika koncem pracovniho pomeru. Kdyz jsi na neschopence, jsi jeste zamestnana? Zavolej si do pojistovny. U prechodneho pobytu NENI pokracovani pojisteni automaticke. Neni problem to pojisteni mit, narok na nej mas, ale je potreba te pojistovne potvrdit, ze tady fyzicky porad pobyvas. Je to jeden telefonat, neni potreba stresovat.

Jakmile budes mit jistotu pojistovny, nic jineho neresis. Otec je Cech - dite ma automaticky narok na TP i obcanstvi po otci. Pojistovna je po tobe, proto to chce overit. Radeji 2x, stalo se mi osobne ze mi pani na pobocce podala spatnou informaci, tak jsem volala na centralu a pak jeste radeji jednou.

Co se tyce SR - mas NAROK na obcanstvi pro dite, ne nutne povinnost. Jestli nechces, RL ani nic dalsiho vybavovat nemusis.

Jen si proste fakt ohlidej tu zdrav pojistovnu. To, ze mas narok na pojisteni (coz samozrejme mas) neznamena, ze to pojisteni pokracuje automaticky. Po zaniku prac pomeru zanika a je potreba jim opravdu dat vedet, ze ho chces a jses tady.

nataleena
autor
26. led 2018

@zvedavec2 zdrav. poistenie mám vyriešené, bola som priamo na pobočke, pomer mi skončil 31.12. ale hneď 3.1. som nastúpila na PN s tým, že som to stihla v ochrannej lhůte čo bolo 7 dní od skončenia zamestnania. Na sociálke som si nechala vystaviť papier, že som na nemocenskej a odovzdala ho na poisťovni, to všetko asi 8.1. takže som ešte nedostala papier na peniaze, ale pani na zdravotke mi povedala, že po ďalšej kontrole, keď mi papier na peniaze doktor dá, jej mám zas len doniesť potvrdenie od sociálky, že nemocenská stále trvá a že mi nejaké peniaze vyplatia a ona mi zas automaticky po dobu tej nemocenskej poistenie predĺži. Keďže som na nemocenskú nastúpila až po skončení pomeru, predpokladám, že zamestnávateľ mi už žiadne peniaze nezaplatí a poprípade si budem musieť tú zdravotku za tých prvých pár dní čo mi nezaplatí zamestnávateľ doplatiť, ale poistenie by mi malo ostať - aspoň tak mi povedala pani na poisťovni. Na nemocenskej ostanem až do nástupu na materskú a cez materskú by som zas mala ostať poistená automaticky, len sa budem musieť ešte doinformovať čo potom keď mi skončí materská a prejdem na rodičák, či si nebudem musieť zriadiť to komerčné poistenie pre cudzincov, ale tak v každom prípade by mi to malú už nemalo ovplyvniť, nie? Ona ako občan ČR bude mať nárok na poistenie už stále. nie? ... Ďakujem veľmi pekne baby, že ste ma upokojili 🙂

nataleena
autor
26. led 2018

Holčičky ešte doplňujúca otázka, dostala sa ku mne informácia, že keď som nezamestnaná musím na materskú nastúpiť 6 týždňov pred porodom a nie 8? Neviete čo je na tom pravdy a či si naozaj nemožem v tomto prípade vybrať ? ĎAKUJEM MOC! 🙂

krasnyportret
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
1zuzulikk1
26. led 2018

Ahoj ah a son slovenka a son tu nepracovala nikdy prisla son sem tri mesiace pre porodom priatel terajsi už manzel je čech musela som si vybavit najprv prechodný pobyt keď som porodila tak mala automaticky dostala môj trvali pobyt čo mám na slovensku poistit si ju dal manžel na seba takže je poistená pod ním vo VZP a obcianstvo má tiež české s trvalým pobytom v čechách

zvedavec2
27. led 2018

@nataleena tak ked mas vybehanu tu poistovnu, tak super. To je dolezite. Ak tu budes mat aspon prechodny pobyt, tak ziadne komercne poistenie riesit nemusis. Maximalne budes samoplatkyna (cca 1200kc za mesiac), to keby nahodou si mala nejaku medzeru medzi nemocenskou, materskou a rodicakom. Ale v dobe nemoc, materskej i rodicaku za teba plati zdrav stat, takze v poho. Len musis vzdy tu zmenu ohlasit a dolozit nejake papiere.
Platit poistovni by si nemala nic, ani za tych par dni - aspon co ja som zistovala, pocitaju to vzdy za mesiac - aj ked nie je cely, ten, co ta poistuje (na nemocenskej stat) to plati za cely mesiac, aj ked si to nahlasila neskor. Ale to uzj e detail.

Matersku 6 alebo 8 tyzdnov neviem.

Takze mas klud, tym, ze otec je Cech je vsetko vyrazne jednoduchsie 😉

milisent
27. led 2018

@nataleena mam to rovnako, az na to, ze som vydata za cecha. Pracovny pomer mi koncil 31.12. ale bola som uz nejaky cas na marodke. Papiere na peniaze nosim nadalej uctovnicke do prace a ona to posiela na socialku. Iba raz som na VZP odniesla papier zo socialky, ze nadalej poberam nemocenske davky, nemusim to robit kazdy mesiac. Dalsi papier tam ponesiem az po ukonceni marodky, ze uz davky nepoberam a prechadzam na matersku, a potom papier z uradu prace, ze poberam rodicak. Zatial mam v CR iba prechodny pobyt, takze mala bude mat trvaly po manzelovi a pokial bude tvoj priatel uvedeny v rodnom liste, tak ma mala narok na trvaly pobyt po nom. S tym nastupom na matersku si nie som ista, v preukazke mam tiez napisany datum 6 tyzdnov pred porodom, ale to som mala od zaciatku, i ked som bola este zamestnana.

nataleena
autor
1. únor 2018

Všetkým vám veľmi pekne ďakujem za pomoc, dievčatá 🙂