Tehotná Slovenka žijúca v Čechách

simik242
26. lis 2017

Dobrý den, chcela som sa spýtat na materskú pre slovenky tu v českej republike. Sme s priatelom obaja slováci. Priatel je tu zamestnaný a ja zatial na PN kvoli riziku predčasného půrodu. Bola som zamestnana v jednej nemenovanej firme no ked zamestnavatel zistil že som tehotna mi dal výpoved počas skušobnej doby presne 13.10.2017 tak na OSSZ mi poradili sa dat hned na práce neschopenku bola tam tá lehota 8 dní tak som sa zmestila. Problem bol v tom že pokial som bola zamestnana som bola poistená ale ako náhle mi dali výpoved moje poistenie vo VZP skoncilo, tak na OSSZ mi dali papier na VZP že poberám nemocenskú, tento papier vraj budem musiet každy mesiac nosit s OSSZ na VZP. práve preto som sa chcela spýtat ako to bude ked porodím? Mám pýtat papier na matersku od Obvodneho gynekologa aj ked som na PN ( vraj budem na PN ešte 6 týždnou po porode a potom nastupim na pomoc v materstve len neviem či je to tak a ako postuopvat kedy si papier pýtat a podobne ) Vlastne že presne do kedy budem poberat PN a kedy pojdem na pomoc v materstve? Budem nadalej poistena na VZP? A malý synček tu bude poistený po narodení? a ako mam postupovat pri narodení dietata rodný list , poistenie, OBvodný lekar? je toho dost ale dakujem za každu odpoved 🙂

jatva
28. lis 2017

Myslim si, ze narok na matersku nebudes mat, lebo neodvadzas do socialky. Dostanes rovno rodicak. Zdravotne poistenie si nie som ista - radsej sa pytaj priamo v poistovni. Dieta by malo byt poistene. Ked sa narodi, rodny list vam bud poslu, alebo si pren pojdete na matriku, s rodnym listom pojdete na zdravotnu poistovnu - asi na tu, kde je poisteny otec.

jatva
28. lis 2017

a este otazka. Pocas poslednych dvoch rokoch pred nastupom na ppm si pracovala aspon 270 dni? Ci toto bolo prve zamestnanie v CR?