Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

dadka1608
23. pro 2008

teufelchen, presne taku istu odpoved som dostala aj ja, som rada, ze uz aj niekto iny okrem mna ma take informacie, aj ked rozhodne nie su potesujuce 😒

kovsova
25. pro 2008

Ahojky dievcata,chcela som sa spytat ci neviete ako to je zo ziskanim trvaleho pobytu v CR.Som v druhom mesiaci,pracujem,mam aj prechodny len som menila zanestnavatela.budem totiz slobodna matka,a bojim sa ze nedostanem matersku alebo ze budu problemy.S priatelom som sa uz rozisla.Teraz som v skusobnej dobe.Priatel povedal ze ak nepojdem na potrat tak ma nahlasi v praci tam kde pracuje aj on ze som tehotna.Tak by ma mohli vyhodit.Podpisala som mu papier pred advokatom ze mi zaplatil 216tisic kc zjako vyzivne za doposud nenarozene dieta,to bolo kvoli tomu aby mi dal pokoj v praci.Ale ziadne peniaze mi nedal.Advokat to videl.A teraz ho nemozem nahlasit ako otca lebo by som sla proti sebe.Tak neviem,co mam robit.Ci sa to neda nejak obist.Dik Lucia

teufelchen
25. pro 2008

Yvett..no ktovie cim to je...ale povedala mi jasne, ze pokial som nepracovala pred otehotnenim na Sk mam smolu.Nic o plateni poistenia tam nehovorila.Takze neviem.

Dadi..aj mna to velmi mrzi...to mi ver.. ☹

susik77
27. pro 2008

baby, poradite mi? Ked nastupujem z rodicovskej priamo na dalsiu matersku, berie sa mi zaklad z mojho zamestn. pred materskou? To by som bola velmi rada, kedze sa to ma od januara zvysovat-1.matersku som mala strop tych 15000.

gapa
27. pro 2008

susik,
na SK sa berie pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD, t.j. zväčša je to mzda z prac.zmluvy (záleží trochu aj od mzdárky). Samozrejme maximálne do výšky maxim.vymer.základu pre nemoc.poistenie, ktorý je od 1.7.08 30219,- a zvyšuje sa zase od 1.7.09, t.j. nie od 1.1.09, vtedy sa zvyšuje minimum, no to sa ta netýka. (neviem, či nehovoríš o ČR, tak to neviem)

androna
27. pro 2008

susik ano berie sa ti mzda z tvojho zamestnania.

dadka1608
27. pro 2008

kovsova, tak to bol s prepacenim pekny hajzel, ale s tymto ti fakt neviem poradit. Jedine co by som ti poradila je, skus si tam zavolat. Trvaly pobyt ziskas totiz myslim az po piatich rokoch, ked si v CR, to ze si zmenila zamestnavatela by to nijako nemalo ovplyvnit, kedze si stale v CR. Ale podla mna by si nemala mat problem so ziskanim materskej, popripade nejake peniaze ti urcite platit musi minimalne stat, aj keby si na ne nemala narok od zamestnavatela. Tak vela stastia

susik77
3. led 2009

diky andrea 😉

jeliska
7. led 2009

ahojte kocky!Dlho som tu nebola.Ja som si bola vybavovat porodne na sk aj ked som si vsetko platila v cr .Najprv ma uradnicky vyhodili a trepali ze najprv si mam zaziadat v state kde som rodila.A ked som sa ich spytala , ze nech mi ukazu ten zakon kde je napisane tak sa na mna vyrutili 3 otrasne panicky.Tak som radsej odisla.Za 3 dni som prisla znovu a tak som sa s nimi chytla.Mala som prestudovane stranky tieto http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx... 😀 Peniazky mi prisli teraz v decembri 😀

sdanka
14. led 2009

Ahojte, prosim o radu ohladne materskej a rodicovskej.. Som zamestnana v Cechach 4 roky, pracovny pomer nemam v umysle ukoncit. V auguste by som mala nastupit na matersku dovolenku, rodit by som chcela na Slovensku, kde mam trvaly pobyt. Mam narok na penezitu pomoc v materstvi (aj napriek porodu na Slovensku) z Ciech? A odkial mam ziadat rodicovsky prispevok - z Ciech alebo zo Slovenska? PS: Na Slovensku som nebola nikdy zamestnana. Dakujem za radu🙂

androna
14. led 2009

sdanka ak mas v cechach pracovnu zmluvu na dobu neurcitu tak mas narok jak na matersku 6mes tak na rodicovsky prispevok z ciech.a jak to mas vyriesene so zdravotnou poistovnou ze chces rodit na slovensku?

sdanka
14. led 2009

androna, dakujem za odpoved🙂 Mam zdravotny preukaz poistenca cesky a k tomu mam vybavenu karticku poistenca slovensku, ktora ma opravnuje ku vsetkym lekarskym vykonom na Slovensku. Tuto karticku som si vybavovala v Cechach - dostanu ju Slovaci,ktori si platia zdravotne poistenie v Cechach, pracuju v Cechach a chodia pravidelne na Slovensko napr. 1 - 2 x tyzdenne. Zatial som s touto kratickou nemala problem na Slovensku,tak dufam, ze ani pri porode to nebude problem, ale este sa pojdem opytat...

androna
14. led 2009

sdanka viem co myslis ale neviem jak to je s porodom.to budes chodit i k doktorovi na slovensko?

susik77
14. led 2009

mne tu slovensku karticku ponukali ale mne sa to nechcelo vybavovat. neviete ako je to-ak by sme prisli na Slovensko na vikend a mala by som zdr. problemy-osetria ma aj na cesku zdr. karticku-mam ten europsky preukaz...

sdanka
14. led 2009

Chcela by som si to zariadit tak, ze dovtedy kym nastupim na matersku dovolenku, budem chodit k doktorovi v Cechach. Ked nastupim na matersku, prestupila by som k slovenskemu lekarovi (ak bude suhlasit). Porod bude na Slovensku a aj rodicovsku stravim na Slovensku. S touto kartickou poistenca mozem chodit ku vsetkym doktorom - zatial som ju vyskusala u ocnej a koznej a bolo to ok. Tak uvidim🙂
Susik, pokial ja viem s ceskou zdr. kartickou mas narok na zakladne osetrenie na Slovensku.

susik77
14. led 2009

sdanka: a nevyplatilo by sa ti zostat v cr? nemas tu narok na matersku a rodicovsku?to by si mala asi ovela vzcsiu ako na slovensku, nie?

sdanka
14. led 2009

Susik: od Androny som sa dozvedela, ze ak mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu v Cechach, mam narok na matersku a rodicovsku z Ciech. Takze budem poberat tieto prispevky z Ciech a byvat budem na SR.

susik77
14. led 2009

tak to je fajn 🙂 a tvoj manzel bude prac. v Cechach a dochadzat za tebou?

sdanka
14. led 2009

Manzel pojde so mnou. Sameho by som ho tu nenechala 😉 Myslim si, ze nam bude lepsie doma v SR, ako v Prahe. Tam mame aj lepsie podmienky byvania..

yvetta
14. led 2009

susik ako je mozne, ze ti ponukali tu karticku zo zdravotky - ja ked som si jucchela vybavit tak mi vraveli, ze ak zijem v CR a nechodim casto na SR tak nato nemam narok 😠

bianca
14. led 2009

yvetta aj ja mam karticku a teraz cakame na rod.list od malej aby mohla mat aj ona.napoistovni s tym nemali ziaden problem

yvetta
14. led 2009

bianca ja nemyslim na cr. karticku poistenia - ja myslim nejaky formular, ktory mi ma vydat CR zdravotna poistovna, aby som mala narok na plnu zdravotnu starostlivost aj na SR nie len na zakladne osetrenie - aspon dufam, ze o tom hovorili holky 😀

susik77
14. led 2009

yvetta-mne povedali na vzp v blave, ze ak chodim napr. na vikendy na sk, ze si ju mam vybavit...ale boli tam nej. zlozitosti, tak sa mi nechcelo. inak, viete o tom, ze komercne poistenie ak si zaplatite v CR na Slovensku vam neplati ak tam mate obcianstvo? My sme si ako blbci stale kupovali a minule to mm povedali na poistovne, ze to je zbytocne.

yvetta
14. led 2009

susik o tom som uz niekde pocula, preto si chcem vybavit tu zdravotnu starostlivost aj na SR 🙂

androna
14. led 2009

susik co to je za blbost s tym poistenim.tiez sa tak poistujeme.a vzdy s pasom takze vidia ze tam mam obcianstvo. 😲

susik77
14. led 2009

androna: nam to povedali az asi po roku, co sa takto poistujeme 😖 myslim v kooperative, skus mrknut na vseobec. podmienky, ak mas taku knizku co vam dali k poistke, malo by tam byt ze to neplati v state, kde mas obcianstvo

susik77
14. led 2009

baby, toto som skopirovala z kooperativy-pojisteni lecenich vyloh:
Pojištění léčebných výloh v zahraničí se nevztahuje na území:

1. státu, ve kterém má pojištěný trvalý pobyt,
2. státu, jehož je pojištěný státním občanem,
3. státu, ve kterém pojištěný v rozporu s příslušnými zákony daného státu neoprávněně pobývá,
4. České republiky.

bianca
15. led 2009

yvetta no ved.Ja mam aj slov.karticku a mala ju bude mat tiez.Je to formular E106 myslim ale nie som si tym cislom uplne ista.Vypisala mi ho baba na VZP a poslala na moju povodnu poistovnu na Slovensko.Od tama mi dosla vyzva na pervzatie karticky

wali
15. led 2009

tu slovensku karticku poistenca, co spomina sdanka davaju, ked pravidelne navstevujete Slov. nas sa pytali, ci chodime pravidelne, ale my nechodime, cize ju tiez nemame. inak tiez mam dojem, ze je to formular E 106. a na klasicku cesku karticku poistenca som nemala problem, ked som nahle ochorela na Slov. dokonca mi na nu vzali aj krpca na koznom. s cim som ani neratala, ale nebol to problem.

sdanka
15. led 2009

Je to tak ako pise bianca a wali. To s tym pravidelnym navstevovanim Slovenska je pravda - je to jedna z hlavnych podmienok. Ale staci ak poviete,ze chodievate pravidelne napr. raz za dva tyzdne a to im staci. Nijak to neskumaju ani nesleduju - takze nie je problem aj ked navstevujete SR nepravidelne.