Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

renejaarudolf
24. čer 2010

chcela by som sa spytat, ked vam pri vybavovaní SR rod.listu vezmu ten cesky tak potom tie 3 mes. nemate nic v rukach ziadny doklad?moja starsia dcera ma aj CR aj SR rodny list tak neviem ci sa niečo zmenil.. 😒

mataharyy
25. čer 2010

Ahoj, ne tři měsíce, oni ti ho vezmou úplně, musíš poprosit na matrice jestli ti můžou udělat rovnou dva 😉

danteska
25. čer 2010

ahojte baby..uz som sem raz pisala a pytala sa co po materskej,ako je to s rodicovskym prispevkom..tak som sa pytala v Hodonine-potrebujem papier E401 a E411-2 formulare,potom poziadat o zamietnutie rodinnych pridavkov zo SR a chcu po mne aby som zrusila rodinne pridavky (21,99eur) ktore nam v CR odmietaju vyplacat...je to normalne? ja ani neviem na co mam vlastne narok...(manzel je Cech,pracuje v CR,ja mam prech.pobyt v CR,dieta ma rodny list aj CR aj SR..) poradte mi prosim...

czica
26. čer 2010

@danteska s týmto ti neporadím keďže manžel je Čech, tam bude asi pár vecí inak
my sme obaja slováci pracujúci v ČR, čiže aj poistení a rodičovský nám budú normálne bez všetkého vyplácať tu, už mám tlačivá z českého UP
prídavky na dieťa zas vybavujem v SR tak, že tu som oficiálne požiadala o ne, teraz čakám na rozhodnutie o zamietnutí (nemáme tu trvalý pobyt a máme veľký príjem), s týmto rozhodnutím musím na slovenský UP a odtiaľ mi ich budú vyplácať. Ak by mi tu vznikol nárok, tak zo SR by som dostávala tzv. vyrovnávaciu dávku, čiže by mi platili len rozdiel medzi prídavkami v CR a SR

danteska
26. čer 2010

@czica hm..dakujem aj tak..moj muz vravi ze tej babe na UP v Hodonine neveri ked po mne ziada aby som stopla vyplacanie rodinnych pridavkov tu na Slovensku..ale netusim ci mi ich v CR daju..je to tazke...som necakala taketo problemy..skusim asi poziadat tu,na Slovensku..len ked bude chciet papier o zamietnuti rodicovskeho v CR tak neviem ci mi CR doplati rozdiel..no nic,ideme "bojovat" dalej 😉

mataharyy
26. čer 2010

@danteska já jsem češka, manžel slovák v čechách jsem o přídavek ne dítě ani nežádalai, protože ježibaba v ČR mi rovnou řekla že mi ho nedají, tak manžel požádal na Slovensku a protože mu tam trva prac poměr a je tam trvala hlášen, tak si jen napsali do čech aby jim poslali papír že tam nemám zažádáno a normálně nám ho dali a dokonce vrátili tuším půl roku zpětně 😉 Tu na úřadě v Čechách neposlouchej a pokud ti ho nedají a máte nárok na slovensku tak by jste nebyli normální kdyby jste ho nebrali 😉 Takže i kdyby po tobě na slovensku chtěli potvrzení, tak se s nimi domluv a oni si to s úřadem v čechách dohodnou sami 😉 toto je ale jen o přídavku na dítě, rodičák si přednostně žádáš ve státě kde opravdu žijete (dítě navštěvuje lékaře) druhý stát může přiznat jen dorovnání 😉

czica
27. čer 2010

@danteska ty nie si povinná žiadať prídavky na dieťa, takže to tetušku v hodoníne nemá čo zaujímať keď ich teda nežiadaš aj v čr (v čr sú nižšie), nehovoriac o tom že to nijako nesúvisí s rodičovským, takže to fakt nechápem prečo ťa tak odbila...síce keď si spomeniem na moje zážitky na SR UP tak to budeš mať asi podobnú úžasne ochotnú pani

lienka434
27. čer 2010

ahoj mamicky🙂 daaakujem Vam velmi pekne za rady a info k mojmu dotazu.pokusime sa to tak vybavit a keby nieco tak sa potom znova ozvem. Este raz si to podrobne precitam a keby som nieco nechapala tak napisem🙂 Daakujem

danteska
28. čer 2010

@czica
@mataharyy dakujem dievcata..no moj vravi ze tej babae v CR neveri a boji sa aby sme nakoniec niekde nieco dostali..to je hrozne take natahovacky po uradoch..ja som si ani vo sne nepomyslela co nas caka...

renejaarudolf
30. čer 2010

mam teoreticku otazku, kebyze sa chceme vratit na SR a poberam z čiech rodič.prispevok tak ho tu musim zrusit a zaziadat na SR?a mozu mi ho na SR zamietnut a tym padom zostat bez penazi?Mate niekdo takuto skusenost?dakujem

mataharyy
30. čer 2010

@renejaarudolf ano pokud se budeš vracen na Slovensko měla by jsi to v ČR nahlásit, pokud ti v ČR trvá pracovní poměr, tak po přiznání RP na Slovensku (nemají důvod ti to zamítnout, pokud máš Slovenskej rodnej list atp.) ti z ČR můžou, nebo lépe by měli dorovnat rozdíl, pokud tobě ani otci dítěte v ČR nebude trvat prac poměr a středisko zájmů se ti přesune na Slovensko, tak to musíš nahlásit příslušné SSP v ČR a ty ti přeruší/pozastaví vyplácení, což doložíš na Slovensku, spolu s dalšíma náležitostma budeš brát RP v SR 😉

janulabj
2. črc 2010

prosím o radu 🙂
ja slovenka,zamestnaná v ČR,bývam na SK,RP poberám zo SK,ale vraj mám narok na nejaký doplatok z ČR.manžel slovak pracujuci na slovensku. ak viete poradte mi prosim niekto.ďakujem

mataharyy
3. črc 2010

@janulabj no podle těch novejch nařízení (tak jak je řekli mě) je to tak že pokud ti trvá pracovní poměr v ČR, tak máš nárok na dorovnání rozdílu. Pokud ti pracovní poměr v ČR netrvá (dokládá se to potvrzením od zaměstnavatele) tak prý nárok na dorovníní nemáš, ale znám holku co jí prac. poměr v ČR zkončil pár dní před nástupem na mateřskou a i tak jí doplácejí... Takže tak, každopádně na tvém místě bych to zkusila, o nic přijít nemůžeš, takže když to uznají, tak jen zjískáš 😉

sonica
4. črc 2010

holky dotaz, resim taky rodicak, teda jeho pozastaveni a znovu posouzeni podle toho debilniho noveho narizeni... 😠
jsem slovenka, v roce 2005 jsem se vdala za cecha, od te doby jsem tady hlasena jako cizinec k trvalemu pobytu, od toho roku bez preruseni zamestnani, sice zmena zamestnavatele, ale porad tady v CR. pak jsem ale menila zamestnani v roce 2008, a ve skusebce z duvodu tehu byl PP ukoncen a ja v ochranne lhute nastoupila na rizikove, z ktereho jsem plyne presla na MD. v roce 2009 jsme se rozvedli. a ted mi oznamili ze pravdepodobne o RP prijdu... ja jsem z tech informaci pekne zmatena, rozumi nekdo tomu? aby mi poradil jak to bude? jako je to muj jediny prijem... 😠 ted jsem mela davku za kveten pozastavenou, protoze mi ty formulare poslali pekne pozde, ale pry tuhle davku mi jeste uvolni a pak to posle te pani ktera to bude posuzovat a ja bych rada abych vedela jak na tom jsem, jestli se muzu nejak branit, nebo jsem v prd... 😖

mataharyy
4. črc 2010

@sonica a kde žiješ, v ČR nebo na Slovensku? Pokud v ČR a malá tam má doktora, tak podle těch nařízení je primární stát pro placení ten ve kterém opravdu žiješ, pokud žijete na Slovensku, tak si musíš primárně žádat na Slovensku a z ČR ti MŮŽOU doplácet dorovnání, ale podle toho co mi říkali, tak je to tak, že dorovnávají pouze pokud (v ČR) trvá pracovní poměr, tedy v tomto případě by jsi byla přesně v té prd... 😖 Je to opravdu na dvě věci a nekonečnej kolotoč... Já už jsem třetí měsíc bez peněz a jen tajně doufám že během srpna už mi je zčnou posílat, neb jsem taky už pěkně v háji... Hodně zdaru je to na bednu! 😠

sonica
4. črc 2010

@mataharyy ziju tady, mala ma tady i dr.
jako jsem z toho pekne na bednu, jsem na to vsechno sama a je to vlastne jediny muj prijem, takze prijit o tohle tak asi skoncime na ulici... 😠
no na bednu to je, odpoved na urade byla tuhle davku vam jeste uvolnime, pak to posleme na prehodnoceni a bud vam dalsi mesic penize prijdou, nebo uz neprijdou vubec 😠

mataharyy
4. črc 2010

Jináč se můžeš obrátit i na http://ec.europa.eu/citizensrights/front_end/in... já si tam s nimi dopisuji už dlouho a více méně vždy poradili, problém ale je že ta úřednice je zakomplexovaná k... Případně poslat stížnost na SOLVIT (je tam taky odkaz 😉

mataharyy
4. črc 2010

No tak není o čem, pokud žiješ v Čechách tak tě musí platit tam, to je v těch novejch nařízeních a můžou se stavět na hlavu, nesmíš se nechat, prostě do nich musíš hučet a hučet a hučet!!
To nové nařízení právě upravuje to že primárně platí stát ve kterém fakticky žiješ a ne stát kde máš např. trvalé bydliště atp. V tomto případě buď v klidu, pokud ti řeknou že nedají tak se odvolej k nadřízenému orgánu (krajský úřad pod který spadáš), rovnou pošli i stížnost na ministerstvo práce, ať to máš pojištěné... 😉

mataharyy
4. črc 2010

@sonica jen se připrav že se to může trochu protáhnout 😠 😖 a držím palce, neb i u nás jsou ty peníze dost důležité 😠 už se pomalu učíme pást 😅

sonica
4. črc 2010

@mataharyy dekuji, ale snad si ta pani da nacas, protoze o me mluvili i po telefonu... 😔 no snad to dobre dopadne jak u vas tak u vas 😉 a dekuji

mataharyy
5. črc 2010

@sonica No držím palce a není zač, ale v tvém případě by to mělo být jasné 😉

sonica
5. črc 2010

no prave ze jim to jasny nebylo, porad se odvolavala, ze jsem nezamestnana, takze jsem zvedava jak to dopadne 😖 ze na trvaly pobyt uz se to nevztahuje, porad do toho motala zdravotni pojisteni 😖 ta urednice ze si to musi sama zjistit, no tak jsem zvedava co zjisti 😖
a dik 😉
snad se to u vsech vyresi co nejdrive, tohle je fakt na hlavu a kor u samozivitelek 😠

mataharyy
5. črc 2010

@sonica kecá blbosti a jen se tě snaží zbavit, pokud žiješ v Čechách a můžeš to doložit (např. tím potvrzením od doktora, to mi říkali přímo na SSP) tak ti to musí dát a je jedno zda jsi nezaměstnaná 😉 protože já jsem pro změnu zaměstnaná v Čechách stále a taky mi to nechtějí dát, takže tlachaj pokaždé něco jiného, jak se jim to zrovna hodí 😠 Neboj když se pak odvoláš (v případě že by ti to nedali) tak ti to nadřízenej orgán musí přiznat, protože by jináč porušovali evropské nařízení 😉

sonica
5. črc 2010

no spis ona chudak o tom nemela ani paru a volala te pravnicce co to bude mit na starosti a ta je stejne zmatena, takze jsem zvedava jak to bude v konecnem dusledku vypadat 😖
no to doufam, jen porad verim, ze nebudu muset podavat zadne odvolani 😖

mataharyy
5. črc 2010

I kdyby jsi musela, jsi v právu a to je velké plus pro tebe 😉

czica
8. črc 2010

jej baby, držím palce nech sa vám to rýchlo a hlavne pozitívne vybaví, je to na nervy keď človek čaká na peniaze a tetušky na úrade si dávajú načas.... ja som teraz dala zistiť prečo nám neprišiel príplatok k porodnému, tetuška ho zabudla jednoducho nahodiť do systému...akože sila, keby som sa neozvala tak mi ho nepriznajú a sme bez tých peňazí

teraz vybavujem prídavky na dieťa, čo je tiež na hlavu. 3x sme volali na český UP aby sme mali všetko keď tam prídeme...no nemali sme. Tetuška mi s úsmevom povedala že potrebuje moju aj manželovu pracovnú zmluvu, takže sme leteli domov po zmluvy, lebo s kočíkom sa tam nedostanem a u mojho manžela človek nikdy nevie kedy bude mocť zas odísť skor z práce. Nehovoriac o tom že sme tam museli vyplniť čestné prehlásenie že nám obom pracovný pomer ešte trvá keďže zmluvy sú z r. 2008 a ešte nejaké čestné prehlásenie sme vypisovali ale to si už fakt nepamatám kvoli čomu. Dosť ma zarazil aj fakt, že si fotila naše doklady, no ešte že som tam nebola sama, lebo by ma asi švihlo. Proste papiere na papiere.
Včera som tam bola požiadať o rodičovský a tetuška zas s úsmevom že potrebuje moje pracovné zmluvy...to som bola už nachystaná, som zobrala všetky doklady a dokumenty čo tu máme. Nakoniec ich nebolo treba, vraj použijú kópie ktoré si urobili k prídavkom... lesy im za to poďakujú.

pdm1
9. črc 2010

ahoj!mám dotaz!ako si to tu všetko čítam tak mám, v tom guláš...žijem tu 2roky,mám tu prechodný pobyt,momentálne pracujem na zmluvu od apríla,otehotnela som a vo februári budem rodit..a tak ako ja budem niečo dostávat od Cr alebo nie?musím si o niečo zažiadat??prosím poradte!!!!!!dakujem!!!!

mataharyy
9. črc 2010

Pokud budeš žít v ČR tak máš nárok na dávky v ČR, pokud budeš žít v SR, tak si žádáš o dávky tam, ale pokud ti v ČR bude trvat pracovní poměr a doložíš to tak ti budou z ČR doplácet dorovnání 😉

czica
9. črc 2010

@pdm1 presne, keď pracuješ v ČR a budeš mať odrobených cca 270 dní pred nástupom na materskú, budeš dostávať dávky z ČR. O materskú žiada za teba zamestnávateľ, o rodičovský si potom musíš zažiadať na úrade práce, odbor štátnej sociálnej podpory. Obe dávky sú v ČR vyššie ako na Slovensku, takže tam ti už nemajú čo dorovnať. Zo SR (ak tam máš stále trvalý pobyt) si žiadaj tzv. porodné + príplatok k nemu (je tam vyššie) a čo sa prídavkov na dieťa týka, tak to je asi jediná dávka kde ti bude SR vyplácať vyrovnávaciu dávku, lebo v ČR sú nižšie....ale to je najlepšie si potom overiť, lebo výška prídavkov má tendenciu sa meniť

mataharyy
9. črc 2010

Ještě dodám že k žádání o porodné a přídavky na dítě pottřebuješ rodnej list, tzn. pokud budeš rodit v ČR musíš si nechat udělat Slovenskej (cca 3 měsíce) a naopak 😉