Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
12. pro 2010

@kristiluky Jo tam byla možnost že ten kdo to zařizoval dřív, tak byl posuzován podle toho starého zákona... Takže tebe se vlastně dotke i ta změna od nového roku co je v čechách??

@petruci6 Tak třeba ti to nechají tak, ale spíš asi ne... Každopádně se raději zeptej ať pak nedopadneš jak já... 😅 Každopádně kdyby jsi musela žádat v ČR a v SR jsi byla zaměstnaná, tak by ti měl vzniknout nárok na tříletou rodičovskou za 7600 Kč, no a pokud ti trvá pracovní poměr a v čr by ti tu třiletou nechtěli dát, tak ti ze sr budou doplácet rozdíl 😉

kristiluky
13. pro 2010

@mataharyy jj dotkne sa ma tá zmena takže od nového roka 3800-super, nakolko malý bude mat akurát ku koncu decembra 9mesiacov tak som to vymákla úplne so všíím všudy
@petruci6 určite sa spýtaj,ak si zamestnana a dajú ti RP v čechách tak si vlastne zarobíš bo budeš mat určite nárok na 3ročný ktorý tu je zatial výhodnejší akona slovensku

petruci6
13. pro 2010

no skusim to baby uvidime,nejde mi ani o peniaze navyse,ale aby som aspon nejake dostala z jedneho statu 😀

petruci6
13. pro 2010

tak volala som na infolinku vzp,samozrejme mi zasa bolo povedane nieco ine 😖
takze ten formular E106 si nemam ziadat tu na SR ja,ale moj manzel v cechach v ceskej ZP,kde mu zamestnavatel bude platit odvody,moze si tam pridat nezaopatrenych clenov rodiny,tz mna a malu,oni mu vydaju karticku,na kt sa budeme moct prihlasit k dr,ale vtedy sa budem musiet prist odhlasit so slov ZP a odovzdat im karticku,lebo budem mat poistenie cudzinca v zahranici,dobre co? 😝 😀 a kedze este nie sme manzelia,je otazne ci mu to vobec daju 😝

kristiluky
13. pro 2010

@petruci6 no ak je manžel v českej poistovni tak by to teoreticky malo ist, takto to presne bolo aj u nás. Ak by ste boli manželia tak je to bez problému, ak nie tak to asi tiež pojde ale nejak problematickejšie, my sme to poriešili až ked sme sa vzali ale to bola vždy prvá otázka v ZP či sme manželia

eustoma
13. pro 2010

@petruci6 no neviem, myslim ze narazite na to ze nie ste manzelia. v slovenskej zdravotnej poistovny ta podla mna mystifikovali. uricte potom napis svoju skusenost, ako si to nakonic cele poriesila.

petruci6
13. pro 2010

no prave,ze mi planujeme svadbu az na leto,ale v marci potrebujem niekam prihlasit malu do skoly,ked je zapis a bez potvrdenia od dr z ciech mi ju nezoberu,tak ako mam ist k dr s malou pre to potvrdenie,ked tam dr mat nebudeme? 🙄

mataharyy
13. pro 2010

@petruci6 Buď v klidu, kecají 😎 Nesmíš se nechat, zkus zavolat/napsat někomu jinému, nebo na centrálu. Pokud nejste manželé (a i kdyby jste byli, tak to není až tak rozhodné) tak tě v čechách nepojistějí, děti možná, ale tebe určitě ne... Prostě jim na suverén řekni že chceš žádost na formulář E106 a nic víc se s nima nebav, nebo jukni na net, tam by mohl být ke stažení, pak jim ho jen pošleš a oni ti ho vydají 😉

@kristiluky To by jednoho i šlak mohl trefit což? Mě osobně se ten novej zákon celkem zamouvá, jen teda ty co se jich to dotkne ze dne na den je mi líto, to by byla pro nás dost pecka 😅

petruci6
13. pro 2010

@mataharyy ale komu mam napisat,slov ZP ze chcem ziadost o formular? a kam ho mam potom poslat? tiez k nim do slov ZP?ja tomu uz prestavam rozumiet 😝

kristiluky
13. pro 2010

má niekto skúsenost s tým ak chce manžel zažiadat o PPM v čechách-je český občan, pracujúci normálne v čechách, a potrebuje odovzdat žiadost o PPM-to je od mojej doktorky, že? Ale ked som chodila na gyndu do poradne ešte na slovensku tak to má mat aké tlačivo? A može to byt vobec orazené od slovenskej doktorky?

mataharyy
13. pro 2010

@petruci6 http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=75#prispevok tu o tom máš a dole je ke stažení i ten formuláč tam si napíšeš co třeba a nahoru že žádáš o E 106 s tím zajdeš do tvé pojišťovny tam jim to dáš a oni ti pak dle dohody pošlou, nebo si zajdeš pro ten formulář s tím pak půjdeš v ČR do pojišťovny, dáš jim to a tobě i dítěti dají zdrav průkaz opravňující vás využívat zdravotní péči stejně jako pojištěnec dané krajiny (tedy ČR) 😉
@kristiluky https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/materska... jukni sem holky ti určitě poradí 🙂

petruci6
13. pro 2010

@mataharyy dakujem skusim to 😉

kikulienkaaa
27. pro 2010

Ahojte baby neviem si poradit,konci mi penezita pomoc v matersky ,brala som pol roka a po pol roku musim zaziadat o rodicovsky prispevok,som slovenka aj manzel,,neviem co ktomu budem potrebovat,,ci mam vobec na to narok ci nie??prosiim poradte 😒

renejaarudolf
30. pro 2010

maminky prosim vas vedeli by ste mi poradit co vsetko treba vybavit(ZP, rodicak..) ked sa planujeme prestahovat na Sr?

cuttysark
31. pro 2010

@mataharyy ahojky myslis, ze to plati aj naopak? Ozrejmim:

Ja slovenka, manzel anglican, zijeme v CR, som zamestnana v CR, tc. na materskej, resp. uz poberam rodicak. Budeme sa stahovat na slovensko, ale samozrejme chcela by som, aby mi CR vyplacalo rodicak (mam 2-rocny). Plus, som tehotna, takze rodit budem uz na SR a vsetko, takze este by som chcela, aby mi zamestnavatel platil matersku, aj ked je v CR a ja budem na Slovensku. Vraj ho nemusim informovat, kde zijem. Samozrejme chcem sa bud poistit na slovensku alebo nejak vyriesit, aby sme so vsetkym nechodili k ceskym dochtorom a neplatili za zdravotnu starostlivost na SR.
Mam sa normalne prihlasit do slovenskej ZP alebo mam ziadat ten formular z Ciech?

cuttysark
31. pro 2010

@renejaarudolf tak to sme asi dve. kedy a kam sa stahujete?

mataharyy
1. led 2011

@cuttysark Jde to, nebo by mělo jít. Pokud jsi zaměstnaná v ČR (trvá ti pracovní poměr!) a budeš se stěhovat do SR, tak to musíš udělat tak že v Čechách požádáš o POZASTAVENÍ, ne ukonční výplaty rodičáku, s tím půjdeš na slovensku na úřad práce sociálních věcí a rodiny a požádáš si o rodičák, s vyjádřením o přiznání dávky a její výše půjdeš (zašleš) zase do ČR, kde ti vydají vyjádření o znovu přiznání dávky (od data pozastavení ti to zpětně doplatí), tedy dorovnávací dávky... Tzn. budeš brát rodičák ze slovenska v dané výšce, tuším od nového roku to je těch 190 € (nejsem si úplně jistá) a v čechách ti doplatí rozdíl do těch 11400,- pokud máš tu dvouletou 😉 Jen než se odstěhuješ tak to prober na úřadech v čechách, aby pak po tobě nechtěli ještě nějaké blbosti. Budeš muset dodat ještě nějaké papíry, tak aby jsi si všecho připravila a zbytečně se ti to neprotahovalo na papírech 😉 U druhého, pokud ti bude trvat pracovní poměr, by to mělo být stejné, ale více informací ti podám až po porodu 😀
Jináč u toho pojištění je to takto: pokud jsi zaměstnaná v čr a pojištěná v čr, tak si zajdeš na svou zdravotní pojišťovnu požádáš o formulář E 106, dají ti asi nějakou žádost a pak dvě kopie toho formuláře s nima půjdeš na slovensku do zdravotní pojišťovny (je jedno jaké) a oni ti dají průkaz pojištěnce pro tebe, připadně i děti... Pak máš nárok na stejnou zdravotní péči jako všichni okolo 🙂 Kdyby jsi to dělala tak že zrušíš pojištění v ČR a přihlásíš se do SR (což v případě že jsi zaměstnaná v ČR stejně nesmíš udělat) tak se ti to všechno zbytečně zkomplikuje 😒

renejaarudolf
1. led 2011

@cuttysark ahoj, no my planujeme tak na jar-marec, popripade april a na stredne slovensko a vy?

cuttysark
1. led 2011

@renejaarudolf my tiez tak jar, marec a sli by sme pri Bratislavu 🙂
@mataharyy dakujem pekne za rady, tyvogo to je zlozite, ze........ ☹ Nemozem ceskym uradom nepovedat, ze som sa prestahovala a proste oficialne byvat v CR a neoficialne na slovensku?

mataharyy
1. led 2011

@cuttysark No když víš co kde zařídit, tak to není složité... 😉 Tak můžeš to zkusit, vím o lidech kteří to tak udělali, ale má to pár vad na kráse, za jedno když ti na to v čechách přijdou tak by mohli chtít vrátit peníze (protože jakoukoliv změnu jsi povinná hlásit do osmi dní) a za druhé se ti může stát to co mě, tento zákon ještě ani nevešel v platnost a já se to dozvěděla tak že mi zastavili peníze (zákon platí od 1.5.2010) za duben a kdybych si nezvolala co se děje tak bych ani nevěděla že nějaká změna je a pak mě nechali půl roku bez peněz, než jsem vše oběhala a dořešila, to byl teprve složitej masakr 🙄 Takže záleží zda chceš pokoušet štěstí... Každopádně pokud si zajdeš v Čechách na úřad a řekneš si o všechny nutné dokumenty a pak jen zažádáš o pozastavení a na slovensku si hned požádáš, tak budeš mít finanční mezeru měsíc do čech pak už stačí jen vše poslat poštou... 😉

cuttysark
1. led 2011

@mataharyy no super si uzasna, dakujem! Uz som na to zvedava, zase behat po uradoch, ale tak asi sa to oplati, mat vsetko v cajku. Zas nechcem, aby mi na to prisli, ze.....

mataharyy
1. led 2011

No jestli úžasná, to nevím, ale vím jaké to bylo pro mě když jsem létala od čerta k ďáblu a nikdo mi nebyl ochotnej pomoct... 😖 Takže spíš než úžsnost je to solidárnost 😉

pdm1
5. led 2011

ahoj!mám dotaz!ked teda mám za 3táždne rodit a porodné by som mala teoreticky dostat tu-sice som prvorodička ale aj tak mi to nedajú kvoli príjmu tak si o to porodné možem zažiadat na slovensku??ak ano aké formuláre k tomu potrebujem????dakujem za info

mataharyy
5. led 2011

@pdm1 Mělo by to jít, budeš potřebovat potvrzení že ti v ČR nevznikl nárok a nevím jak s rodným listem, zda budou chtít slovenskej, nebo jim postačí českej... Jo a potvrzení od dětského lékaře, že se dítko dožilo 28 dní 😉

kristiluky
5. led 2011

@pdm1 a kde máš trvalý pobyt, neviem či to s tým nesúvisí..K tomu potvrdeniu že sa dieta dožilo 28 dní budeš ešte potrebovat potvrdenie z gyndy že si od 4,mesiaca chodila na poradnu, ale tiieto veci sa dokladajú až po mesiaci ked budeš žiadat o tú druhú čast porodného-20000, prvých 5000 ti pošlú hned na to treba myslím len rodný list ale tiež neviem či nebudú chcet na slovensku slovenský

pdm1
7. led 2011

trvalý pobyt mám na SVK, tieo zákony čo tu vymysleli teraz sú pekne blbé teda...ja sa bojím,že mi to nedajú na tom Slovensku,určite si tam vymyslia nejaký háčik ako ich poznám.... 😠 a teda nebude to vadit,že budem rodit v CR a dieta teda bude mat český rodný list 😖

kristiluky
7. led 2011

@pdm1 ja myslím že ak máš trvalý pobyt na slovensku tak by to nemal byt problém, ale vlastne asi ani bez toho, lebo ked tak rozmýšlam ja som síce rodila na SVK ale nárok som mala bud na Slovensku alebo v Čechách - vtedy ešte neplatil ten poblblý zákon o porodnom,tak by si to mala mat podobné. A ak si Slovenka tak si možeš v pohode vybavit aj slovenský rodný list pre mimi ak by ho vyžadovali, je to zadarmo akurát to chvílu trvá

eustoma
7. led 2011

@pdm1 na porodne na slovensku mas narok ak rodis v inej krajine vtedy, ak neziskas porodne v krajine ktorej rodis a na slovensku ti stale trva trvaly pobyt. co splnas. budes k tomu potrebovat slovensky rodny list. nechaj si v cr v porodnici vystavit rovno dva, alebo potom pojdes na matriku avyziadas si este jedne. slovaci rodny list cr ti nevratia. vyplnenim formulara ziskas tych 151,370 €.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

potom po 28 dnoch musis od pediatra mat potvrdenie ze dieta sa dozilo 28 dni a zas formular a dosatens prispevok pri naordeni dietata 678,490 €.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

O obe prispevky sa ziada na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

eustoma
7. led 2011

@pdm1 len doplnim, nepotrebujes rodny list slovensky, staci oficialny preklad. aj z ceskeho rodneho listu musi byt preklad do slovenciny.

eustoma
7. led 2011

@pdm1 este ma napadla jenda vec nemusis to vybavovat sama, ale staci aby niekto k tebe blyzky, idelane mamina mala plnu moc (notarsky overenu) a mohla by to vybavit za teba.