Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
25. led 2011

@andrejka77 Jaj, tak to by spíš mohl být problém... Protože podle těch novejch nařízení by v případě že žiješ na slovensku češi měli doplácet jen rozdíl, ale zas pokud jim to v čechách neva... 😉

kaceenka
25. led 2011

Ahojte...Potrebovala by som poradit..Som slovenka so slovenským občianstvom, v čechách s prechodným pobytom, vydatá za čecha a trvalý pracovný pomer mám v čechách...v júna sa nám má narodit syn a chcem sa spytat či možem žiadat porodné na slovensku a čo k tomu budem potrebovat..Pretože si myslím, že ho tam žiadat možem kedže mam slov.občianstvo a trvalý pobyt na slovensku..Len neviem či k tomu budem potrebovat slov.rodný list malého...

Dalšia otázka je či je možné aby malý mal aj slovenské občianstvo..chcela by som mu ho vybavit..a kde sa to vybavuje....moc vám dakujem za akukolvek odpoved..
Lebo nechcem ist na urad na slovensku neinformovaná, pretože pre nich tým pádom bude velmi lahké povedat, že to nejde...

andrejka77
25. led 2011

@mataharyy no ved ked som to vybavovala minuly rok v juni tuššim tak nebol problem . 😉 uvidim chcela som byt trosku informovana aby som vedela co sa moze asi stat ....dakujem velmi 😉 😉

mataharyy
25. led 2011

@andrejka77 No to se divím, pač od 1.5.2010 jsou platné nové nařízení, ale zas pokud ti to tak dali, tak do toho moc nerej a nech to tak 😎
@kaceenka Ano můžeš žádat na slovensku, budeš potřebovat potvrzení že jsi nežádala, nebo si nedostala porodné v čechách, pak budeš potřebovat vše co je nutné pro žádost na slovensku, potvrzení od pediatra, nějakou žádost (přesně nevím co všechno) a někdo říká že stačí českej rodnej list, mě říkali že musím mít slovenskej, takže to záleží asi na konkrétním úřadu/úřednici... Jináč na občanství bude mít nárok na obě, neb je získá narozením, tobě pak stačí jen zajít na matriku (případně někoho zplnomocnit) v místě tvého bydliště na slovensku s originálem rodného listu z čech dokladem totožnosti a zažádat si o vydání slovenského rodného listu, což trvá cca tři měsíce, než ti ho vydají. Doporučuji proto v čechách na matrice požádat rovnou o dvě vyhotovení rodného listu (buď bude zdarma, nebo za něj zaplatíš 50 kč), když jedno dáš na slovensku, aby jsi měl ještě druhý 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
25. led 2011

@em_ka teda koukám tady od dobroty taky nevědí na co všechno potvrzení... 😅

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
25. led 2011

@em_ka Jo to už jsem zaznamenala, počkej až to budu vyřizovat to zas budu nadávat jak špaček 😅

kaceenka
26. led 2011

@mataharyy moc dakujem za odpoved..Na slovensku sa to žiada asi na sociálke o to porodné? a do akého veku dietata vyplácaju to porodné..lebo ked si zoberem že tri mesiace musím čakat na rodný list ( čo som si zažila už pri svadbe, že som čakala tri mesiace na preloženie sobášného listu), tak aby sme to neprešvihli...
A to potvrdenie nemusím mat od slovenského pediatra?pretože budeme mat v čechách.
@em_ka o tom potvrdení od svojho gynekologa to viem..to už mi niekto hovoril..ale moc dakujem fakt ste mi pomohly..
Baby a to potvrdenie že som nežiadala v čechách si mám kde pýtat?
To som nevedela, že sa to takto rozdeluje to porodné..No hádam mi na slovensku dajú všetky potrebné formuláre..Sa fakt teším na ochotu úradničiek...

mataharyy
26. led 2011

@kaceenka Potvrzení můžeš mít i od českého pediatra, tam by neměl být problém, tuším se vyplácí do roka, ale nejsem si úplně jistá, formuláře a informace ti dají na slovenské úřadu práce, sociálních vecí a rodiny, mám celkem dobrou zkušenost, takže když si na daném úřadě najdeš úředníka pod kterého spadáš, případně (nebo spíš lépe) najdeš úředníka který má na starosti dávky v rámci EU, tak by ti i emailem mohl poradit (pokud není na spádovém úřadě, bude na krajském/okrasním) a to potvrzení že jsi nežádala/nebyl ti vyplacen v čechách je nějakej E-čkovej formulář a vyžádáš si ho na státní sociální podpoře pod kterou spadáš v čechách, tam se teprve připrav na ochotu, má bohatá zkušenost byla taková že v čechách jsem měla chuť mlátit je po těch tupejch a arogantních hlavách, zatím co na slovensku to bylo fajn s komunikací 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristiluky
26. led 2011

@kaceenka hej rozdeluje sa to: prídavok na dieťa, cca 5000 Sk po starom ti pošlu hneď po narodení a zbytok 20000 po starom ti pošlú až ked donesieš potvrdenie od pediatra, že sa dieťa dožilo 28 dní /myslím že by nemalo vadiť že je to český pediater, oni tam hlavne potrebujú mat razítko/ a to potvrdenie z gyndy. A žiada sa to na ÚP v mieste trvalého bydliska, neviem presne dokedy o to možeš žiadať, ja som mala slov.rodný list ale stačí si zavolat na pracák a ti povedia. V Čechách si nie som istá ale myslím že to potvrdenie budeš potrebovat so sociálky, že si nežiadala, baby ti povedia

mataharyy
26. led 2011

@em_ka Tak to vás asi poslali na krajskej úřad, jsou to trdla a přehazují si člověka jak horkej brambor... Jináč si to jsou úřady schopné zařídit mezi sebou, ale je to hodně zdlouhavé, slovensko si to musí vyžádat a v čechách se někdo musí uráčit to vydat (což bez nátlaku trvá tisíce let...). Takže máš lepší si tam zajít osobně 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
26. led 2011

@em_ka Jo tak přesně tento problém jsme taky řešili, je to na palici... V čachách mi řekli ať si trhnu (a to doslova...) že mám manžela cizince a co po nich jako chci když se numím vdát doma, tak jsme žádali na slovensku (v čechách by nám to taky nedali díky přijmu, ale to mi neřekli), jenže ta paní sice ochotná právě potřebovala ty potvrzení z čech a ty si tam opravdu dávali na čas, poslali to až když jsem jim oznámila že podávám stížnost na krajský úřad a že po domluvě s jistým pánem (co má bratra ve sněmovně, nerada používám jména, ale jak mi to pomohlo 😀 ) posílám podnět na protiústavní jednání, dále stížnost na ministerstvo a na orgán evropské unie... No po půl roce běhání a arogantního jednání vůči mě i snaživé úřednici ze slovenska toto pomohlo a během doslova pár hodin mi přišel email že mi opět začnou vyplácet kde co a i papíry poslali 😀

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
26. led 2011

@em_ka No já kdybych tam poslala manžela, tak s tím jak je ta baba v čechách arogantní by to dopadlo jedině tak že ho zavřou za napadení úřednice 😀

kaceenka
26. led 2011

Tak dakujem..akurat som bola na strankach MPSVR a stiahla potrebné formuláre
takže Žiadost o príspevok pri narodení, Príplatok k príspevku u ktorého je fajn že jeho sučastou je rovno kolonka kde musí potvrdit doktor z gyndy, že som tam chodila takže o papier menej a formulár o tom že sa mimčo dožilo 28 dni.
ale čo ma zaráža je že chcú potvrdenie o tom, že som 12 mesiacov pred narodením platila verejné poistenie, čo u mna neni kedže som zamestnaná v ČR a platím to tu...a dalej chcu potvrdenie od slovenského zamestnavatela že som občanom členského štátu EHP vykonávam na území SR zárobkovú činnost..a tomu nechápem..
Baby kedže tie žiadosti budem dávat naraz tak stačí asi len jedno potvrdenie pediatra o dožití...nemusím ho pridávat zvlášt k príspevku a zvlášt k príplatku?

Aha tak už to asi chápem, to od toho zamestnavatela vyplnuje len cudzinec z členského štátu EU. a to o tom poistení zas cudzinec, ktorý nepochádza z členského štátu EU a tým si musím platit zdravotné na slovensku...

Alebo ste potrebovali doklad i z poistovne v čechách?

No a ešte sa musím kuknut na formuláre z českej strany...no som na to zvedavá.. V žiadosti o príspevok je daná kolonka prehlásenie, že som nežiadala o príspevok v ČR..Skoda že to nestačí k tomu vydaniu príspevku.
No a musí sa to stihnut do 6 mesiacov..to bude fofr, ked len tri mesiace trvá vydanie slov.rodného listu...

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kaceenka
26. led 2011

No ved zajdem, len ked ja sa na slovensko dostanem až v maji...Dufam, že aspon to vydanie slov.rod.listu bude moct urobit moja mama ked ju splnomocním..inak fakt neviem ako to stihnut ked po porode sa tam dostaneme tiež až v septembri...ale to by mohol byt už slov.rod list hotovy..Ale v maji si zájdem na slov.urád a spytam sa na či by nestačil česky...Baby ani neviete ako ste mi pomohly...🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
26. led 2011

@kaceenka Jukni na net jedna holka tu žádost o rodnej list posílala rovnou na tu spešl matriku v bratislavě, tak by jsi nemusela nikoho zplnomocňovat a možná by to bylo i rychlejší 😉 Jináč vesměs vše se dá domluvit emailem stačí najít příslušnou pracovnici a ta ti poradí co všechno budeš potřebovat, by jsi nemusela jak já lítat sem a tam... Jsem procestovala jiný peníze jak jsem pořád jezdila sem atam, nevíc jsem s mládětem cestovali autobusem, byl to zážitek, ještě že tu dobu byl tak strááášně hodnej 😉

mataharyy
26. led 2011

@em_ka tak, tak je nutné to brát v pohodě, nebo tě z toho trefí 😉
navíc máš čas, takže když teď napíšeš emaili ať ti řeknou co všechno bude třeba tak si to postupně pomaloučku polehoučku dáš na hromadu a pak to s trochou štěstí zmákneš na jednu návštěvu úřadu 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
26. led 2011

@em_ka No já mám taky vše zařízené, jenže 11.2. nastupuji na mateřskou, pak chci zas dvouletej rodičák, takže to musím vyřizovat vše znovu a rychle, abych neprošvihla nějakej termín... 😨

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
26. led 2011

@em_ka jo, díky, bude jich třeba... 🙂

luckacz
26. led 2011

Ahoj potrebujem vasu radu,,som slovenka zijuca uz rokou v cz mam tu pracu mopmentalne som na materskej a moj syn je cech nakolko sa tu v cz narodil ,,,s priatelom som sa rozisla a chcem sa vratit na slovensko,,potrebujem poradit co vsetko mam vybavit a obehat,,ja mam trvaly pobyt na sk a mali tu vz,,alymenty uz vybavujem ale co dalej,,banka,,atd,,kde zacat???som v tom stratena a nechcem na nic zabudnut!!!dik

mataharyy
26. led 2011

@luckacz To že se tam narodil není směrodatné 😉 Pokud otec je čech tak má nárok na obě občanství, pokud je slovák tak má malej jen českej rodnej list, ale ne občanství... Takže bych na tvém místě asi začala tím že bych malému vyřídila slovenskej rodnej list (pokud nemáš), protože až s tím ti ho přihlásejí na slovensku do zdravotní pojišťovny, dále si dej dohromady podklady pro platbu rodičáku, protože jak se nastěhuješ na slovensko správně by jsi měla v ČR požádat o pozastavení výplaty, zažádat si na slovensku a pak zaslat rozhodnutí do čech aby ti přiznali dorovnávací dávku (ale tu ti dají pouze v případě že ti i nadále bude trvat pracovní poměr v čechách, musíš doložit potvrzení o trvání prac. poměru), dále si zajdi na zdravotní pojišťovnu v čechách (předtím se rozhodni zda malého natrvalo přihlásíš na slovensku ke zdravotní pojišťovně, nebo to budeš řešit přes E formulář) kde si zažádej o formulář E-106 (podle toho jak se rozhodneš tam napíšeš buď jen sebe, nebo i malého), s tím formulářem pak zajdeš na libovolnou pojišťovnu v sr a přihlásíš se (jako zaměstnaná v čr se nemůžeš odhlásit od české zdravotní pojišťovny, tak se to řeší takto). Pak se rozhodni zda si necháš českej účet pro případné dorovnávací dávky z čech, nebo si to necháš na vlastní náklady posílat na slovensko, stejně tak se rozhodni u alimentů (v druhém případě zruš v čechách banku). Jo pak malého přihlas k trvalému pobytu v sr a oznam to v čechách, kvůli placení odpadu, aby pak někdo nechtěl nějaké doplatky a pohledej doktory a z čech vezmi zdravotní kartu, minimálně malého. To je zatím vše co mě napadá 😅