Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
23. únor 2011

@kikulienkaaa to je to co ti říkám že podle nového nařízení ES je jedno zda máš, nebo nemáš nějaký druh pobytu a je vesměs jedno zda pracuješ nebo nepracuješ, protože na dávky máš podle toho nařízení nárok ve státě ve kterém see zdržuješ a máš tam soustředěný zájem (rodinu, práci atd.). Takže pokud splňuješ ostatní podmínky pro výplatu není důvod aby ti to nedali... Pracovní poměr má vliv jen na to zda dostaneš dorovnávací dávku ze státu kde vykonáváš (případné) zaměstnání... Takže se to dá říct tak že kde ti přiznali rodičák, tam máš nárok i na žádost o porodné, pokud splníš všechny předepsané podmínky a doložíš potřebné podklady 😉

mataharyy
23. únor 2011

@kikulienkaaa já taky neměla pobyt a na slovensku jsem v životě nepracovala, pracovní poměr mi trvá v čechách, první syn se narodil v čechách a rodičák beru na slovensku a doplatek z čech, porodné jsem žádala (z neznalosti) v čechách, druhé dítě se narodí na slovensku a porodné budu žádat na slovensku, rodičák taky a doplatek rodičáku z čech (protože mi trvá pracovní poměr) a přídavky na děti budeme brát ze slovenska, pač v čechách na ně nemáme nárok 😉

duppe
23. únor 2011

Ahojky, som sem vpadla, ale som rada, že som našla túto tému. Je tu veľa príspevkov takže som ich všetky neprečítala 😅
Možete mi prosím poradiť, som zamestnaná v ČR (na dobu neurčitú), mám tu prechod.pobyt a na materskú by som mala nastúpiť niekedy koncom júna 2011 (žijem v ČR niekolko rokov). V práci je zložitá situácia a ja som presvedčená, že než nasúpim na materskú tak dostanem výpoveď. Ako je to potom s rodičovským príspevkom? Viem že na PPM budem mať nárok, o porodné chcem požiadať na SR.
@onlika zarazila ma tvoja veta, že ti pozastavili RP a musela si predložiť na soc. všetky tie papiere. Čo im potom budem dokládať ja? 😒

Díky moc 🙂

mataharyy
23. únor 2011

@duppe Nám to pozastavili protože počas pobírání se to měnilo, tobě už rovnou řeknou co chtějí 😉 Jináč pokud ti vznikne nárok na PPM tak pak máš nárok na volbu délky rodičáku, ale pozor pokud by jsi po dobu rodičovské dovolené žila na slovensku, tak tě přednostně vyplácí slovensko a z čech máš nárok na doplatek rozdílu - dorovnávací dávku, ale jen v případě že ti trvá pracovní poměr v čechách!! pokud by jsi dostala výpověď a po dobu rodičovské dovolené by jsi byla na slovensku, tak nemáš nárok na doplatek a dostaneš jen to co dává slovenská strana, tedy 190 € 😉

eustoma
23. únor 2011

@duppe vypoved v tehotnosti ti len tak nemozu dat. podla zakoniiku prace § 53: Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.
a vynimky su: § 54: Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána.

inak pokial ide o rodicak, tak v cr narok budes mat urcite, tym ze budes na materskej, tak si budes moct vyberat s 3 variant. len budes potrebovat dolozit hromadu veci na socialku - ako najomnu zmlvu teba, pracovnu zmluvu teba, manzela... proste dolozit, ze mas tuna stredisko zaujmu.

duppe
23. únor 2011

@mataharyy díky moc za odpoveď 😉
ja budem počas MD+RD určite v ČR, možno na pár týždňov skoknem na SR, ale inak ČR 😉 Teraz som úplne v strese z toho, čo a kde budem musieť vybaviť kedže budem pred nástupom na MD bez práce 😒 všetky tie zmeny po 1.1.11 🙄 som si mylsela, ako super, len prejdem na MD+RD od zamestnávateľa a on mi spravil takýto škrt cez plány ☹ 😒 😠

A prosím ťa, ešte som tu čítala to o porodnom zo SR. To budem musieť ísť na SR kvoli tomu 2krát? Podať tú prvú žiadosť-oni mi na oplátku dajú nejaké papiere čo je treba potvrdit v ČR a potom s tými papiermi zase naspäť a požiadať o zbývajúcu časť? Alebo sa to "nejako" skompletizovat a urobiť to jednou cestou?

duppe
23. únor 2011

@eustoma já tú výpoveĎ dostanem určite, on moj zamestnávateľ bude končiť, takže smola pre mňa... 😒 a to potom ani na pracáku nič nedostanem lebo budem mať odstupné 😠

K tomu druhému odstavci: akú prac.zmluvu im ja doložím keď už budem vlastne bez práce?

mataharyy
23. únor 2011

@duppe Pro tebe se po novém roce nic nemění, pokud budeš v čechách tak jsi v pohodě 😉 soukromou návštěvu hlásit nikde nemusíš... Takže si před zkončením mateřské podáš žádost o rodičák, přidáš potvrzení z OSSZ že ti vznikl nárok na PPM, přidáš k tomu doklady totožnosti, pak nějaké prohlášení o bydlišti, kopie smluv (asi, to co úřad to názor 😉 ) možná budou chtít potvrzení o nájmu, či koupě bytu/domu, ale to taky záleží na úřadech... Nejlepší budeš mít zajít přímo k té konkrétní pracovnici pod kterou na SSP budeš spadat a poprosíš jí aby ti vypsala vše co po tobě bude chtít, aby jsi pak nelétala jak hadr na koštěti 😉
No a s porodným... má zkušenost se slovenskými úřadami je dobrá a vesměs se to dá vyřešit emailem, případně jednou návštěvou, nebo zplnomocněním někoho na slovensku ať nemusíš cestovat 😉

mataharyy
23. únor 2011

@duppe žádnou 😉 Nebo tu co jsi měla a potvrzení o ukončení... Jen se prostě musíš vejít do té ochrané lhůty, aby ti vznikl nárok na PPM a jsi v pohodě 🙂

eustoma
23. únor 2011

@duppe ak nebudes mat pracovnu zmluv, nevadi. to nema vplyv na vyplatenie rodicaku. mozno budu chciet manzelovu zmluvu.. ako pise mataharyy urcite zajdi za zenskou pod ktoru budes psadat na socialke a ta ti povie co bude chciet. mne pride co to pisu holky, ze po kazdom chu ine.

mataharyy
23. únor 2011

@eustoma No po každém chtějí něco jiného, záleží kdo sedí na tom úřadě a jak se zrovna vzbudil... mě ta paní nemá ráda, teda ona už neměla ráda mé rodiče, tak se teď vozí po zádech mě a mnohdy chtěla takové blbosti, tak jsem zašla na krajskej úřad a na ministerstvo a hned je vlídnější 😀

duppe
23. únor 2011

@mataharyy
@eustoma
Tak vám hrozne moc ďakujem za info. Ja sa tu určite zase objavým s nejakým ooobr problemom 😀
Ja to hovorím stále "prečo to robiť jednoducho, keď to ide zložito" a zatiaľ sa mi to plní na všetkých úradoch, v každej situácii... 🤐

A ešte jedna asi trápna otázka: pod aký ÚP a sociálku spadám? Podľa prech.pobytu alebo podla sídla zamestnávateľa? Kolegyňa mi tu niečo splietala ohľadne sídla zamestnávateľa... 😕

duppe
23. únor 2011

@mataharyy keď čítám/počujem rozne príspevky ako sa tie ženy na úradoch chovajú, tak už teraz som "paf" z toho, že tam budem musieť ísť...a ja nie som zrovna povaha čo si dupne, ja radšej sklopým uši a potom za rohom nervujem :-/

mataharyy
23. únor 2011

@duppe u úřadu práce a poddruhu státní sociální podpory se to řídí přechodným/trvalým pobytem, takže dle tvého bydliště. a u OSSZ která vyplácí mateřskou se to řídí podle sídla zaměstnavatele 😉

eustoma
23. únor 2011

@duppe oni to trosku menili a zjednocovali vyplacanie davok. spadas pod socialku podla zamestnavatela. v prahe to je tak ze vsetky vyplaty socialnych davok prevzala socialka na prahe 8. aj ked zamestnavatel to posiela na inu prahu, vyplaca sa vsetko z prahy 8.

mataharyy
23. únor 2011

@duppe já taky vždy sklopila uši a šla, jenže ta potvora mi tehdy sebrala neoprávněně peníze, bez jediného slova nás nechala ze dne na den bez prostředků a ještě se chovala arogantně, tak mě odstartovala a rozhodla jsem se že jí utesám na její vlastní blbosti... No a teď na ni běžá (nejen díky mě) žaloba 🙂 a jak se snaží a komunikuje najednou... Ono je na nich totiž vidět že mají ty místa jistá, tak mají dojem že si můžou dělat co chtějí 😠

duppe
23. únor 2011

@mataharyy jj, mám z nich pocit, že mi snáď dávajú prachy zo svojho 😠 😠

duppe
23. únor 2011

@eustoma sa mi zdá, že je tu na SSP P-8 téma, akeď som si tak zbežne prečítala tie príspevky...no zbohom....to bude radosti, to bude spolupráca 😠 😖

mataharyy
23. únor 2011

@duppe I na to jsem se ptala, že nechápu co s tím tak čaruje, že z jejího to nejde a ona mě sepsula že to jsou státní peníze a tedy nás všech, tak jsem říkala že to je hezký, ale že si každej měsíc platím daně jak idiot, tak hádám mám nárok chtít peníze na které mi dle státu vznikl nárok 😀

mataharyy
23. únor 2011

@duppe tam mám zkušenost jen s matrikou a paní na ní byla hodná, ale na SSP jsou placený za to že ti zkazej náladu 😀

eustoma
23. únor 2011

@duppe jj, ale ked clovek caka najhorsie, tak ho niekedy uradnicky prekvapia dokonca aj milo 😉 😉 😉. je dobre vediet na co narok mas a ked vznikne nejaky problem tak ked to nejde riesit s tou danou uradnickou, tak sa obratit vyssie. kamoska, tiez slovenka teraz zariadzuje matersku na prahe 8 a hovorila ze uradnicka pod ktoru spada je zatial mila.

duppe
23. únor 2011

@mataharyy chjooo, mám z toho nerva 😅
by som bola najradšej keby existoval nejaký návod- kedy a kam ísť a čo si tam vypýtať a kam to potom zaniesť 😀 a len si odškrtávať 🙂

duppe
23. únor 2011

@eustoma no to ja budem tiež, bývam na Prahe 8, tak mám objednávku na milú úradničku 😉

mataharyy
23. únor 2011

@duppe neboj zvládli to jiný zvládnš to taky, mě to čeká za pár dní znovu, ale teď to bude o to zajímavější že k tomu budu muset ještě zařizovat rodné listy a potvrzení o občanství... 😎 taky se těším 😅

duppe
23. únor 2011

@mataharyy nezávidím 🤐 ja som si chcela pred porod zariadiť trvalý pobyt, ale potom som si povedala, že počkám (kvoli tomu porodnému) a potom zažiadam 😉
neznášam behačky po úradoch 😝

eustoma
23. únor 2011

@duppe ja si nechavam trvaly pobyt u rodicov na Slovensku, aj kvoli tomu aby som mala obcanku. bez obcanky sa niektore veci tazko vybavuju. hlavne trvaly pobyt je v sucasnej dobe zbytocny.

mataharyy
23. únor 2011

@duppe Já mám trvalej v čechách i na slovensku, ale ten na slovensku je takovej "trvalej" že spíš nahrazuje přechodnej... ináč jsem taky nechtěla přijít o občanku, to bych už byla na dobro v háji...

eustoma
23. únor 2011

@mataharyy uz som to tu parkrat pisala, trvaly pobyt moze byt iba jeden. ako nahle clovek ziska trvaly pobyt inde, ma sa z povodneho trvaleho pobytu odhlasit. ale viem o dost ludoch co to neriesia, to neznamena ze je to spravne.

mataharyy
23. únor 2011

@eustoma Já to řešila, ale nikdo mi nic neřekl že bych to měla rušit a to jsem se ptala na cizinecké i na jinejch úřadech a všichni tvrdili že je to tak v pohodě, protože slovensko pro občany EU už nemá přechodnej pobyt... Takže mám trvalej v čechách a "trvalej" na slovensku, i malej má dva trvalé pobyty... a všichni tvrděj že je to tak správně 😅 Pokud není tak je to blbost těch co mě informovali a já to raději řešit nějak víc nebudu, abych se do toho ještě víc nezamotala... 😀

onlika
23. únor 2011

@eustoma ked ide o vyplacanie RP, tak to je podla bydliska, no vsak by ma svihlo, keby som si to musela vybavovat este aj v Phe, kedze tam mame sidlo zamestnavatela 😅

a co sa tyka toho, co kam dokladat, tak to fakt zalezi od uradnicky, kamoska nepotrebovala ziadny doklad o byvani a po mne chceli kupnu zmluvu. S mm sme dali dotaz na ministerstvo a podla odpovede, maju pytat jeden z dokladov, ktory dokazuje, ze zijes v CR.