Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

gegon
2. bře 2011

Ahoj, přispívám další variantou dotazu 🙂 Manžel zaměstnaný v ČR (Čech), manželka teď momentálně zaměstnaná na SR (Slovenka). Po nástupu na rizikové, případně na mateřškou může být manželka v ČR? Nebo to jde až po porodu a teda až pak zrušit pojištění na SR a přehlásit se do ČR. Ale jde to vůbec, když manželka bude stále zaměstnaná,ale jen na mateřšké. Jak to udělat? U neschopenky se dá nahlásit pobyt i mimo trvalý pobyt, ale do ciziny to asi nejde. Děkuji předem!

mataharyy
2. bře 2011

@gegon Já byla zaměstnaná i pojištěná v čechách, doktora jsem měla taky v čechách, neschopenku napsanou na tátovo adresu a s instrukceme "když se na mě někdo zeptá jsem venku, v obchodě atp." jsem odjela na slovensko 😀 Ale je fakt že jsem měla neomezené vycházky... Jináč jde asi všechno, manželka slovenka si může najít doktora v čechách a využít formuláře E106 s odůvodněním například následování manžela, nebo tak něco, pak zůstává pojištěná na slovensku, ale v čechách má zároveň zajištěnou zdravotní péči stejnou jako český pojištěnec... 😉

kuzka
3. bře 2011

Ahojte, vedeli by ste mi prosím poradit ako je to s porodným na SK?
Žijem a pracujem v ČR, mažel je čech. Synček sa nám narodil tu v ČR. Na SK som si zisťovala čo k tomu potrebujem a požadujú po mne okrem iného aj potvrdenie, že mi nebolo vyplatené porodné v čechách.
Bohužiaľ toto potvrdenie mi na Úrade práce odbor soc.vecí a rodiny v Plzni odmietajú vydať. Vraj si musia slovenské úrady o to požiadať sami. Slovenské úrady tvrdia že mi to bez toho nevydajú.
Ďalej mi matrika tu v Plzni odmieta potrvdiť žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, tiež vraj nato nemajú oprávnenie.
Má niekto podobný problém poprípade riešenie?
Je to ako začarovaný kruh...
Ďakujem vopred za odpovede a prajem krásny deň a veľa trpezlivosti na úradoch
K

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
gegon
3. bře 2011

@mataharyy dekuju moc za tip, vyzkouším napsat na sociálku

onlika
4. bře 2011

@kuzka este mozes skusit si o porodne zaziadat v CR, oni Ti ho zamietnu a s tym rozhodnutim potom ziadat na SK. Ja to tak robim s pridavkami, ziadam v CR, dostanem rozhodnutie o zamietnuti a to dam na SK socku

mataharyy
4. bře 2011

@kuzka Normálka v čechách si asi z lidí dělají srandu všude... Jináč ano je i možnlst že si to úřady od sebe vyžádají, ale trvá to déle... jináč nevidím důvod proč by ti to v čechách neměli potvrdit, ne že na to nemají kompetence, ona je to jejich povinnost 😠

pdm1
7. bře 2011

Ahoj!ma niekto skusenosti s tym porodnym na SVK?myslim tym,ze za ako dlho Vam to prislo?dakujem za odpoved 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
pdm1
7. bře 2011

Em_ka hmm,ja som dnes posielala papiere na Svk-dufam,ze vstetko dobre vyplnene..ale davala som tam aj splnomocnenie na sesternicu aby to tam zamna doladila..na nete pisali,ze tie peniazi pridu dalsi kalendarny mesiac..tak som nato zvedava

mataharyy
7. bře 2011

@em_ka No mě tvrdili že od data podání žádosti, ale v čechách si každej úředník jede na svém písečku, takže těžko říct 😨 Ale pokud je marec sedmej, tak nejpozději začátkem aprila by měli dodat vyjádření... ale 🙄
@pdm1 to asi záleží na tom kdy mají zůčtovací dny a jak se do toho trefíš, případně jakého máš úředníka 😉 ale nejpozději by měli přijít od 15. následující měsíc od přiznání 😉

andrejka77
14. bře 2011

Ahojky ,chcem sa informovat ak mi skonci rodičovska mam trojrocnu variantu a zistim že som tehotna ako mam pokracovat mam ist na nemocensku kedže žijem na slovensku a pracovny pomer mi trva ale som zamestnana v čechach a vratit sa nehodlam naspäť do zamestnania .
A po druhe--- ak to oznamim zamestnavatelovi ze som znovu tehotna mohol by mi ukoncit prac. pomer ?alebo ak mu zaslem PN
Po tretie-- vyška materskej by sa mi mala vypocitat ako pri prvej ?alebo uz bude nižšia 😉
dakujem ak ktosi poradi kedze by sme sa chceli zacat pokusat o babo ale az buduci rok

ciernavila
14. bře 2011

Je pravda, ze porodne v CR sa uz zrusilo, AKo to je teraz najnovsie? Obaja sme s muzom slovaci a mame trvaly pobyt na SK ale zijeme a pracujeme tu v CR 2 a pol roka a mame tu prechodny pobyt - planujeme trvaly. Dieta sa mi ma o mesiac narodit, zistila som ze bude mat obciansko i narodnost Sk - lebo aj ja mam a to dedi po matke bez ohladu na to ze sa narodi. Rodny list mi ale vyda vraj matrika v mieste kde sa dieta narodi - v Slanom /ČR/. Keby som si ziadala o porodne na SK , bude mi treba zase tlacivo ci potvrdenie ze som si o to neziadala tu? Teda pokial je pravda ze to porodne tu v CR zrusili alebo to je len fama?
Pripadne mi viete dat link na daku stranku kde je to psisane po bodoch - co vsetko potrebujem pri narodeni dietata v CR ak som SLovenka? Lebo uz som rpecitala rozne zakony, diskusie, niektore starsie i novsie a aj tak mam v tom zmatok lebo sa vzdy dacim lisia .-(( Dakujem.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ciernavila
15. bře 2011

Ďakujem idem to preštudovať.

eustoma
15. bře 2011

@em_ka @ciernavila neni potreba slovensky rodny list. moze sa ziadat z ceskym. zistovala som to minuly tyzden. ze vyplnia rodne cislo podla datumu narodenia a za lomitkom daju 0000 no a kebyze potom niekedy dolozime aj slovensky list, tak si to doplnia.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
amalko
15. bře 2011

@ronikacz ahoj pridela ti to na cudzineckej policii a trva to asi tyden kym ti to pošlú.Sú rýchlejší než Slováci ja mám vlastnú skúsenosť jak Slovenske úrady na všetko kašlu a ešte k tomu niektoré papiere nevedia vypísať.

amalko
15. bře 2011

@ciernavila No vydím že je tu dosť Sloveniek je pravda že tu porodné zrušili ale pokial máme trvalý pobyt na Slovensku tak máme nárok na porodné na Slovensku.Na úrade nám vraj uradníčka vystaví formulár a potvrdí nám ho že tu porodné majú zrušené a mi si to musíme vybaviť na úrade kde máme trvalý pobyt.!Každá korunka dobrá snaď im to tam nenecháme no nie?

amalko
15. bře 2011

@kuzka No tak na Slovensku je to dosť zložité oni totiž nevedia ani vypísať formuláre ktoré im donesieme .S vlastnej skúsenosti viem že musíš si na úrade dupnúť jak cigánka ja som tam robila taký cirkus že mi nakoniec tie formuláre na Slovensku dali a tu mi to potom potvrdili.Skrátka a jasna musíme sa aj mi k nim chovať jak to robia romsky občania a potom úradníčky potvrdia čo potrebuješ.nič iné ti neostáva len sa tak chovať

ciernavila
15. bře 2011

To znamena ze sa budem s dietatom trepat na SK, daju mi formulare, sem pridem to dat potvrdit a zase sa budem vracat spat? Alebo sa daky krok da spravit aj online? Ked clovek je bez auta je to dost blbe sa prevlacovat hore dole ☹

mataharyy
16. bře 2011

@ciernavila Ahoj, neboj ono nic není tak černé... Spoustu věcí se dá vyřídit po netu, kontaktuj úřednici z UPSVaR pod kterou spadáš a popros jí zda by ti sepsalala co všechno po tobě bude chtít a zaslala ti i odkaz, případně přílohou, potřebné formuláře, to pak stačí vypsat, nechat potvrdit a poslat poštou (případně někoho zplnomocnit, aby jsi nemusela lítat hore, dole...). Má zkušenost je zas taková že úřady na slovensku pohoda, vstřícné, slušné chování, zatím co v čechách jsem nasr... hned jak vlezu do dveří 🙄 A třeba už teď vím že až se mi narodí mimčo (snad už každým dnem) tak budu muset do prahy pro potvrzení o státním občanství (protože baba má nějakej komplex a nikomu ho nechce dát...), pak do brna kvůli rodnému listu, pak zas do prahy podat žádost o rodičák, vyřídit si zapsání mimča do pasu a pak hurá domů na slovensko, kde budu muset na úřad vyřídit část rodičáku a to zas poslat do prahy, aby mi přiznali dorovnávací dávku a vše (včetně toho rodného listu, který normálně trvá cca tři měsíce) musím stihnout co nejrychleji, aby mi nezanikl nárok na dvouletej rodičák... A když se úředníků v čechách zeptám jak to asi mám udělat, když budu mít párdenní mimino a nemám auto, odvětí tak si najděte hlídání, případně to není náš problém, nebo se semnou nebaví vůbec... 😠

lolelole
17. bře 2011

ahojte, mám dotaz - aby som dostala porodné na Slovensku, musí mat prcek trvalé bydliste tam, alebo stačí že ho tam mám ja ? A žiadost sa podáva na mistnom úrade ? Ďakujem moc za rady 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
17. bře 2011

@em_ka @lolelole tu ti zas budem odporovat 😉. nase bude mat trvaly pobyt iba v cr a ja mam trvaly na slovensku a nie je problem s porodnym. neviem ci to zavisi od uradnicky, ale kazdopadne u mna neni potreba aby male malo trvaly pobyt tam kde matka.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
17. bře 2011

@em_ka celkom sranda 😉, co uradnik to svoj vyklad 😉 no myslim, ze kazda z nas si to musi uzit a zistit, ze je to podobne 😉. mne pride ze ta zenska pod ktoru na slovensku spadam, je celkom mila a aj rozumna, aspon podla veci co som s nou riesila. odpoveda sice na mailiky dost striedmo, skor funguje na telefon, ale zatial po mne chcela menej veci nez po tebe. co mi pride ftipne.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
17. bře 2011

tak uvidime ako o bude i nas. som zvedava.

lolelole
17. bře 2011

@em_ka no práveže náš malý ma trvalý pobyt hlášený podľa otca, tak snad to pojde 😠