Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

noniqa
19. črc 2011

ahojte,ja by som sa Vam chcela opytat, ci neviete ako je to s materskou dovolenkou v Cechach? Ja pracujem v zahranici 3 roky, trvale bydlisko mam na Slovensku. Nedavno som sa vydala a cakame babo. Manzel je z Ciech a chcela by som rodit v cechach, kedze tam mame aj byt. Neviem, ci mam vlastne narok na matersku ked som tam ani nezila, ani nepracovala. Viete mi niekto prosim poradit? Dakujem

mataharyy
20. črc 2011

@noniqa nárok na mateřskou máš ve státě kde pracuješ (předpokládám že je to v rámci EU), v čechách (pokud tam budete žít) máš nárok na porodné, přídavky na dítě a rodičák (a pokud ti bude trvat pracovní poměr, tak máš nárok na doplacení rozdílu ze státu kde jsi zaměstnaná) 😉

noniqa
20. črc 2011

@mataharyy dakujem za rady, aspon uz viem, ze urcite na nieco narok budem mat 😉

mataharyy
20. črc 2011

@noniqa nárok máš na kde co, jen třeba pozjišťovat pač na úřadech nejsou příliš sdílní a co člověk neví, to mu zapřou... Dokonce pokud máš trvalej pobyt na slovensku, můžeš žádat porodné na slovensku, protože proti čechům je vyší a máš větší šanci že ti ho dají, stejně tak by mělo jít na slovensku požádat o přídavky na dítě (v čechách je to totiž omezeno přijmem...) 😉

monulienkamt
22. črc 2011

@mataharyy dik, za ten zoznam, dokladov, co treba k ziadosti o rodicak, co si pisala sanike, uz som ho chcela zacat spatne hladat, usetrila si mi kopec roboty a casu 🙂 . inak neviem, ci si pamatas, volakedy som sa stazovala na lekarov ohladom osetrenia na slovensku na formular E106, tak moje obavy boli zbytocne, doktorka ma zobrala bez problemov a bola som uz aj v nemocnici a tiez vsetko ok, akurat, ze si musim sledovat, kolko kopii karticky poistenca mam doma, aby mi nechybali 🙂.
mam ale este jednu otazocku, neviem ci s tym mas skusenost. ja som mala na ziadosti o PPM uvedenu cesku adresu, na tej sa ale k poste nedostanem, tak som volala na prazsku spravu soc. zabezpecenia, ci by mi mohli zasielat postu na SK adresu, tak mi pani povedala, ze si mam poslat pisomnu ziadost o zmenu adresy, ale ze mi budu strhavat cca 100korun ako postovne (co sa mi zda byt moc).dik

mataharyy
22. črc 2011

@monulienkamt já jsem ti říkala že s tou E106 by neměl být žádný problém 😉 S tou adrestou teda nevím, mě vše (korespondenci) posílají na slovensko a nic neplatím, ale peníze mi choděj na český účet... Ono to poštovné mají paušálně (stejně jako ty doplatky rozdílů atp.) takže je to většinou víc než je nutné... 😖 Jináč u toho když ti vyplácejí peníze do zahraničí, tak náklady na poštovné/převod hradíš ty...

monulienkamt
22. črc 2011

@mataharyy peniaze mi chodia na cesky ucet, ten som si nerusila, mne islo vyslovene o tu postu. Dik za info, ze nic neplatis, mozno ma pani zle pochopila. No nic, napisem im list, nech mi postu posielaju na sk, lebo by som nerada ostala bez roznych rozhodnuti a podobne 🙂 . A s tymi lekarmi som mala obavy, lebo fakt som mala iba zle skusenosti, tak teraz sa vytesujem, ze je to uz ok a ja s tym nemam starosti 😀

mataharyy
23. črc 2011

@monulienkamt tak to je divné, jak říkám já nic neplatím a to mi poštu na slovensko posílá jak SSP OSSZ 😅

monulienkamt
23. črc 2011

@mataharyy ved aj mne to bolo divne, lebo pani sa vyjadrovala, akoby to posielala za svoje peniaze. ale ono fakt na tych uradoch co osoba, to ine vyjadrenie ☹ . ked to vybavim, dam vediet ako som dopadla. lebo uz mi prisla materska, len stale nemam to rozhodnutie, tak si to musim dovybavovat. a inak super, ze ta tu mame, ty si nas anjel co sa tyka dobrych rad co a ako vybavit 🙂

mataharyy
25. črc 2011

@monulienkamt ono to rozhodnutí chodí pozdě... No pak dej vědět to by mě zajímalo jak to pořešej s platbou za poštovné. Jináč oni se vždy tváří jak kdyby to všechno platili ze svého... 🙄

duppe
25. črc 2011

Ahojky baby mám dotaz 😵 😕
Je pre slovenské úrady (osobitná matrika v BA) smerodatné v akom tvare (bez/s -ová, prípadne len s koncovkou -á....) má dieťa priezvysko v českom RL, keď budem žiadať o vystavenie slovenského RL alebo im je to jedno?
A ešte jedna otázka: Keď budem mať dieťa vystavený aj Slov.RL , ktorý RL dieťaťa predkladáte na úradoch? Ten český alebo slovenský?

Ďakujem 😕

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
duppe
26. črc 2011

@em_ka Díky moc za odpoveĎ 😵

keenfan
26. črc 2011

Ahoj, potrebujem radu ohladom registrovania sa na UP v CZE, trvaly pobyt mam na SK ale byvame v Cechach, mozem sa po skonceni RD zaregsitrovat tam? Rod. prispevok mi chodil zo SVK. A co k tomu potrebujem, ake papiere? Dakujem velmi pekne

zmrzlinka
26. črc 2011

AHojky!Kolko musim v CR odpracovat,aby som mala narok na matersku?Na internete som nasla,ze musim byt ucastna na poisteni aspon 270 kalendar.dni v poslednych 2 rokoch.Chapem to dobre,ze ak ma rok 2011 253 pracovnych dni a ja v CR pracujem od augusta minuleho roka,tak by som buducu rok mala v pohode marok na matersku?Chceli by sme zacat snazilkovat a z tychto uradnych masinerii mam des a hrozu 😀 diky za odpoved 😉

monulienkamt
27. črc 2011

@zmrzlinka ano, ak si zamestnana a poistena v CR viac ako 270dni, tak mas narok. Ja som bola zamestnana od 1.9.2009 a na matersku som nastupila 20.6.2011, narok som mala, materska prisla 🙂 . Ale podla mna, podmienka je, ze musis byt stale zamestnana, inak podla mna v Cechach na matersku nebudes mat narok a asi ani na Slovensku. Kludne skus zavolat na Cesku spravu socialneho zabezpecenia, tam by ti mali vediet poradit.

zmrzlinka
27. črc 2011

Ja mam trvaly pracovny pomer na plny uvazok od 1.8.2010 a nemalo by sa to menit.Takze narok by som podla toho co pises by som matersku mala dostat..Alebo musim mat trvaly pobyt?Prechodny som uz dostala.
Dik za odpoved a drzim palce.........pozeram,ze to mas za par 😉

duppe
28. črc 2011

Ahojky holky, máme my holky ze slovače 😵 v ČR nárok na prídavky na dieťa? Kde a kedy ste to vybavovali a podla čoho posudzovali či máte al.nemáte nárok? 😕 😵

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
monulienkamt
28. črc 2011

@zmrzlinka trvaly pobyt nemusis mat, ja nemam ani prechodny a narok na penaznu pomoc v materstve (tych prvych 6mesiacov) mam aj tak 🙂. no mam to za par, uz by to aj mohlo prist, lebo to cakanie kedy uz to pride je hrozne...no a co sa tyka potom rodicovskeho prispevku, tak ja ho budem poberat zo slovenka a ceska strana mi bude doplacat do ich vysky (pracovny pomer v CR mi trva), ja totizto budem zit na slovenku. pri tejto davke sa berie do uvahy centrum zaujmu, cize ich budes poberat v krajine, v ktorej zijes. ale to predbieham 🙂 a hlavne, na to su tu vacsie odbornicky ako ja. kludne si prejdi diskusiu par stran dozadu, ja som si ju precitala este predtym ako som ostala tehotna, aby som vedela ako to funguje v praxi a na co budem mat narok 🙂

duppe
29. črc 2011

@em_ka Díky za dalšiu odpoveď a mám ďalšiu otázku 😅 😵 Kedy a na aký úrad nahlásiť že dieťa má (bude mať?) TP na SR aby sme nemuseli platit za odpady. Predpokladám, že po porode 🙂 ALE až keď bude mať dieťa SR RL alebo hned ako pojdeme manžel pre ČR RL na matriku? 😨 😕

mataharyy
29. črc 2011

@duppe jak zažádáte o vydání sr rl, tak z matriky pošlou oznámení na obecní urad, pak si to jen zajdi ověřit 😉

mataharyy
29. črc 2011

@zmrzlinka k výplatě mateřské nemusíš mit žádný pobyt a podle jednoho úřadu (nevím co na to ty ostatní... 😅 ) není třeba žádný druh pobytu ani pro vyplacení RP, ale musíš doložit kde máš střed zájmu 🙂

duppe
29. črc 2011

@mataharyy aha, takže zo SR pošlú "niečo" na český OÚ/MÚ? 😕 chápem to správne? 😅

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
29. črc 2011

@duppe ne na sr ou, dle tvého bydliště, Pak záleží kde budete bydlet, ale pokud budete mít dítě dvojí občanství, tak bude mít dvě trvalé bydliště (čr, sr) a pokud budete bydlet v čr, tak budete muset platit odpad tam a pak záleží jak to má obec v sr (kde bude druhý pobyt), někde jde že dodáč potvrzení o zaplacení v jiném místě a obec to odpustí platbu tam, nebo její část (platí to i opačně) 😉

amalko
29. črc 2011

@duppe ahoj pokial sa ti bude dat tak si rodinne pridavky vybavuj na Slovensku ak tam máš trvalý pobyt pokial áno tak s ato vybavuje v mieste trvalého bydliska.A pokial sa ti v ČR narodí mimčo tak si možeš na Slovensku uplatniť aj porodné ale musíš to stihnúť do pul roka tiež to vybavuješ v mieste trvalého bydliska.mne tu rodinne prídavky nedali lebo oni tu majú taký blbý zákon keď vydeláš a máte v rodinne vyšší príjem tak ich tu nedostaneš čo na Slovensku nefunguje tam dostane nezamesnaný a taktiež boháč .Tak neviem jesli máš trvalý pobyt v ČR alebo na Slovensku to si nenapísala

amalko
29. črc 2011

@noniqa Ahoj všetko si budeš musieť vybavovať na Slovesku jak porodné tak aj rodinne prídavky pokial máš trvalý pobyt na Slovensku a pokial si neni v ČR vydatá 5 rokov.A čo sa tíka materskej tu tu nedostaneŠ lebo by si musela mať odpracovaných 270 dni v ČR takže pre teba bude dobré ak si to všetko budeš vybavovať tam viem to lebo sama som tým prešla a na Slovesku dostaneŠ porodné 25tisíc čo tu ženy poriadne ani pulku s tej našej částky nedostavají a tak je to i s rod.prídavkami tam dostaneš viac tak pokial máš niekoho na Slovensku stačí ak ho splnomocníš a všetko to za teba vybaví.Držím palce vŠetko to musíš stihnút vybaviť do pl roka od narodení dietata

sandy84
29. črc 2011

Ahojte, nemala som velmi cas, citat Vase predchadzajuce prispevky. Ja by som chcela poradit, ci nahodou nejaka bud. mamicka nema podobny problem. Som Slovenka aj partner je Slovak, on vsak robi v CR a ja som doteraz robila v SR, idem za nim do Ciech, ale pracovat tam uz nebudem az do porodu. Chcela som sa opytat, ci mi neviete poradit nejaku dobru porodnicu a gynekologicku a hlavne co by som potrebovala vybavit na porod v CR. Myslim, ze na prispevky nemam narok ziadny,kedze som tam nikdy ani nepracovala.