Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evaviki
2. říj 2011

@niccky.z pas a vodicak som mala do 24 hodin (platila som za to nejaky priplatok, teraz je za pas 130 eur a za vodicak 26 eur), obcanak maju tusim lehotu 5 dni (nepamatam presne) a neda sa to urychlit.. ja som ho mala do troch dni.. ak ti nevadi, ze sa tam par dni zdrzis, tak asi vybavovat na mieste 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
niccky.z
2. říj 2011

@evaviki ty brdo to su ale ceny.
Asi to necham tak a pockam si 3 mesiace tu z ambasady.

kvetinkaivanka
2. říj 2011

@niccky.z no ja by som povedala,že najskor potrebuješ slovenský sobášny list a až potom si možeš vybaviť nový pas,občiansky... Český oddací list sa posiela na osobitnú matriku do Bratislavy odkiaľ ti pošlú Slovenský sobášny list,trvá to tak dva tri mesiace!Dá sa to vybaviť na Veľvyslanectve SR v Prahe!Neviem o tom,že by to v Bratislave robili na počkanie!
ZÁPIS O UZAVRETÍ MANŽELSTVA

k žiadosti sa predkladá :

český sobášny list - overená kópia podľa originálu
slovenský rodný list občana SR
doklad o štátnom občianstve SR (OP, CP)
ak bol občan rozvedený, je potrebné doložiť právoplatný rozsudok o rozvode

doba vybavenia je približne 3 mesiace

niccky.z
2. říj 2011

@kvetinkaivanka aha ja som si myslela ze to vybavim vsetko naraz aj slovensky sobasny list aj pas aj obcianku. No mylila som sa.
Cakaciu dobu maju ako na cestu na mars :D

kvetinkaivanka
2. říj 2011

@niccky.z presne tak,aj ja som si myslela,aké to bude ľahké ako to všetko rýchlo vybavím a bola som v šoku 😀

niccky.z
2. říj 2011

@kvetinkaivanka takze nove doklady budem mat tak za pol roka :( no co uz slovensko je slovensko 😠

zuzulik
2. říj 2011

@ciernavila
a vsetky babenky..
ake mam vyhody toho,ze tu budem mat trvaly pobyt??? sme tu uz cca 8rokov na prechodny a ten TP sa mki teda vybavovat nechce, pokial nemusim...
este rada...kde mam malu prihlasit k prechodnemu pobytu???spadame pod Melnik....Lydus porad a co k tomu potrebujeme....
diky,pozdravujem vas...

kvetinkaivanka
2. říj 2011

@niccky.z tak nejak 😀 😀 😀 Záleží kedy bude podaná žiadosť o sobášny list na osobitnej matrike!Ja som mala svadbu 15-teho augusta a nové doklady som mala niekedy január,začiatok februára!

lienka434
3. říj 2011

ahojky potrebujem si len overit jeden fakt🙂 vraj po novom na CR uradoch nevydavaju papier ze sme neprezvali porodne v CR..vraj si to urady spravia medzi sebou? je to pravda??? Diky za odpovede

amalkagoralka
3. říj 2011

ahojte, potrebovala by som poradit. Som zamestnana v CR, trvaly pobyt mam v SR a nastupujem na rodicovsku dovolenku. O rodicovsky prispevok som preto ziadala na slovensku a povedali mi ze mam narok na doplatok z CR. Uz ste to niektora vybavovali, co ste k tomu potrebovali dokladovat, pripadne ktoru ziadost poslat? diky moc za info

ustarana
3. říj 2011

@kvetinkaivanka Co spravis, ked ti skonci platnost pasu? S tym mojim malym zlobrikom som sa este nedostala k dalsiemu zistovaniu co a ako. Najradsej by som bola, keby to slo zariadit po nete, lebo Pavlik mi vydrzi v kociari tak pol hodiny a je zle. A chodit s vrieskajucim deckom po uradoch, to je "sen" kazdej matky.

ustarana
3. říj 2011

@zuzulik Pre mna to bolo dolezite, ked sme si ziadali o hypoteku. Ako cudzinec som nemala sancu. Tiez vybavenie rodicaku bolo uplne bez problemov. Inak neviem. Akurat som bola nastvana, ked mi ako dovod uznania trvaleho pobytu napisali "zlucenie rodiny", pritom som tu uz 5 rokov mala prechodny pobyt, pracovala som a odvadzala dane. Pripadala som si ako prizivnik.

eustoma
4. říj 2011

ja nemam trvaly pobyt a hypoteku som ako sama dostala bez problemov. teraz som vybavovala rodicaka a tiez bez trvaleho pobytu a opet bez problemov.
takze tiez nevidim vyhodu v trvalom pobyte.

eustoma
4. říj 2011

@lienka434 ja to pravda. jednoducho v cr nevystavuju potvrdenia. jedine, ak si o to porodne zaziadas, tak ak ti ho zamietnu, vtedy mas potvrdenie. inak nie.

kvetinkaivanka
4. říj 2011

@ustarana no to netuším,tak ďaleko som sa ešte nedostala,pretože pas som si len nedávno vybavovala.Spýtam sa dnes sestry,tá je na tom rovnako a dám vedieť ak budeš chcieť 😉 Aj ja by som bola rada,keby to šlo vybaviť cez net,lebo moj už teraz tiež nevydrží dlho nikde 😖 Nemožeš ísť na úrad s mnaželom????

ustarana
4. říj 2011

@kvetinkaivanka moj manzel je cele dni v praci a naviac dochadza 50 km tam a 50 naspat. Takze vyrazi rano o 7 a vracia sa okolo 18. Riesenie by bolo keby si vzal dovcu, ostal s malym a ja vyrazila sama. Prckovi asi dam do mlieka diazepan, aby som mala trochu casu pozistovat na nete co a ako (inak sa na net dostanem len cez telefon, ked ho uspavam) 🙂.
@eustoma Tak to mas super. Pred tymi 5 rokmi som nemala sancu na hypoteku nikde. Mozno v CSOB, ale tam som mala take skusenosti, ze este teraz radsej prechadzam na druhu stranu ulice, ale to je do inej diskusie.

evaviki
4. říj 2011

@amalkagoralka ak si pracovala v CR viac ako 270 dni, tak si poziadaj o rodicak tu, jednoduchsie vybavovanie, ako ziadat na slovensku a v cr vybavovat odplatok..

eustoma
4. říj 2011

@ustarana hypoteku som brala presne pred 5 rpokmi a 2 mesiacmi 😉. takze aj vtedy to slo 😉. mam hypoteku z hypotecnej banky.

evaviki
4. říj 2011

@eustoma tento rok chceli na hypoteku prechodny pobyt.. ale nie vsade, napr. modra pyramida s tym tusim nemala problem, v KB to chceli.. v inych bankach som sa nepytala

ustarana
4. říj 2011

@eustoma Tak som obiehala blbe banky ☹, inak by som sa na to asi vyprdla. Ale teraz je to uz jedno, proste to uz musim dotiahnut.

ciernavila
4. říj 2011

@zuzulik Ahoj zuzi, akurat sme v BA teraz u rodicov...no my mame narok na trvaly az tak o dva a pol roka az tri. A chcem ho preto lebo ak chcem maleho zapisat do skolky v Kralupoch tak tam to vyzaduju, pisala som rovno email do skolky. Naviac uprednostnuju deti co maju trvaly pobyt v Kralupoch...duplom tie co maju trvaly pobyt v CR, takze aby sa minestalo ze maleho nedostanem do ziadnej skolky

kvetinkaivanka
4. říj 2011

@ustarana aha,tak uvidíš ako to pojde!Inak som sa dnes pýtala sestry a povedala,že keď si to vybavovala v Nemecku cez ambasádu,tak pas jej vzali až keď dostala nový 😉 Tiež som na nete najviac večer keď moj malý spinká,cez deň len niekedy.
@zuzulik ja TP už mám a som rada,lebo v Prahe je tiež pri zápise do školky podmienka trvalého pobytu.Aj keď je manžel Čech a bolo by to v poho,som rada,že to už mám za sebou!
Inak,čo som čítala,tak na rodičovský príspevok je tiež podmienka TP

eustoma
4. říj 2011

na rodicovsky prispevok nemusite mat trvaly pobyt. teraz v pondelok som to vybavovala a slo to v pohode.
inak u nas ma trvaly v cr manzel a mala. ja mam stale na slovensku u rodicov a pride mi to zbytocne vybavovat si ho v cr.

mataharyy
5. říj 2011

@amalkagoralka Já to vybavovala na opak. A je to tak že prvotně žádáš o RP v místě kde žiješ (v rámci EU) a nemělo by záležet na trvalém pobytu, stačí doložit potvrzení od dětského lékaře že dítě ho navštěvuje a druhotně žádáš o doplatek (pokud je vyšší) ve státě kde ti trvá pracovní poměr (trvání pracovního poměru je podmínka, jináč ti nic nedají...). Takže pokud jsi zaměstnaná v čechách, trvá ti tam pracovní poměr a žiješ tam, tak si rovnou zažádej v čechách a máš to mezi toho mezižádání (ušetříš hromadu běhání po úřadech a papírování 😉 )

kisasonka83
5. říj 2011

@amalkagoralka ahoj ja mam stejny problem bola som sa na to pytat na slovenskom urade prace a pani mi povedala ze najprv si musim zaziadat v cechach tam mi to zamietnu a az tak si mozem ziadat na slovensku a o doplatok si musim znova poziadat na cechach ja to proste nechapem je to zbytocne komplikovane a na hlavu ☹ ty si si priamo ziadala na slovensku o rodicak?

kisasonka83
5. říj 2011

@mataharyy ahoj a prosim ta ako to je ked zijem na slovensku ,pracovny pomer mam na cechach a potrebujem si ziadat o RP?na slovenskom urade mi zenska tvrdila ze musim do Prahy tam si poziadat o RP tam mi to vraj zamietnu,potom si mam poziadat na slovensku kde zijem a ked mi uznaju na slovensku tak si ziadat o doplatok z ciech na ktory mam narok( prac.pomer mi trva) preco si nemozem poziadat najprv na slovensku kde zijem s rodinou tu mi daju 194eur a potom si len zaziadat v cechach o doplatok co mi nalezi?uz som nestastna a hlavne kazdy mi tvrdi nieco ine a nik mi nevie dat normalnu a jasnu odpoved

mataharyy
5. říj 2011

@kisasonka83 to co ti tvrdí je kardinální hovadina 😉 Prvotně musíš zažádat v místě kde máš střed zájmů (kde tedy žiješ), v tvém případě tedy na slovensku, oni si s českým úřadem na nějakých formulářích řeknou že v čechách nemáš zažádáno a nic nedostáváš (případně si to v čechách vyřídíš sama, lze i poštou, nebo mailem, ale je to složitější, pač v čechách dokud nemusejí, tak nehnou prstem...), na základě toho ti dají na slovensku rozhodnutí o přiznání rodičáku a jeho výšky, tedy těch 190 € toto rozhodnutí, společně s potvrzením z OSSZ o délce a výšce mateřské, plus žádostí o rodičák, rozhodnutím o volbě délky, doplňujícíma údajema o společně posuzovaných osobách v rámci EU, aktuálním potvrzením od zaměstnavatele o trvání pracovního poměru, pracovníma smlouvama (tvé i otce dítěte), prohlášení o bydlišti, kopie rodných listů a dokladů totožnosti, to je snad vše, zašleš na příslušnou SSP v čechách pod kterou spadáš a do třiceti dní by ti měli poslat papír o přiznání dorovnávací dávky a její výši, případně tě ještě budou informovat o potřebě doložení dalších dokladů. Případně varianta dvě, pokud na slovensku budou trvat na svém, tak zašli do čech tu žádost s tím co jsem ti vypsala, krom toho potvrzení o přiznání RP na slovensku, napiš jim k tomu dopis že ti na slovensku nechtějí nic dát dokud jim nedodáš potvrzení z čech, na základě nedodání všech dokladů ti češi pozastaví konání, pošlou ti vyjádření o přerušení, to vezmeš zažádáš na slovensku a pak do čech dodatečně zašleš to potvrzení ze SR. Hlavně pokud chceš žádat o dvouletou rodičovskou dávku, tak si zažádej o rodičák co nejdřív (v čechách), aby jsi neprošvihla tu lhůtu 😉 a pak tam postupně budeš dodávat podklady, oni ti stejně první peníze pošlou až po doložení všech podkladů

mataharyy
5. říj 2011

@kisasonka83 ještě zkus si najít na úradě práce, sociálných věcí a rodiny pod který spadáš úřednici která má nastarost žádosti v rámci EU, jsou zběhlejší a nežádají blbosti 😉

kisasonka83
5. říj 2011

@mataharyy ahoj dakujem za odpoved,na urade na slovensku som sa prave bola pytat pani co ma na starosti zalezitosti EU a dostala som odpoved ze musim najprv ziadat v cechach a az potom na slovensku a o tyzden od inej uradnici zasa ze cely rodicovsky mi maju vyplatit v cechach lebo tam mam zamestnavatela a to ze zijem na slovensku je uplne jedno.Dvaja ludia a dva rozne odpovede.☹