Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kisasonka83
5. říj 2011

@kisasonka83 a este prosim ta pises tam ze potrebujem prehlasenie o bydlisku,to mam ist na mestsky urad a vyziadat si potvrdenie o trvalom pobyte alebo co to vlastne potrebujem?ono asi ked si to vybeham v Prahe osobne tak to bude rychlejsie akurat sa bojim ze pridem do Prahy a nieco mi bude chybat a nic nevybavim ☹ preco je potreba aj pracovna zmluva otca dietata?priatel je vedeny na ceskom UP a dostava transfer na slovensko,ked som si ziadala pred 4rokmi o RP na dceru tak som snad nic take nepotrebovala,no ono sa mozno nieco zmenilo za tu dobu a najhorsie je ze vobec neviem kam spadam pod SSP v Prahe.Prechodny pobyt co som mala mi skoncil a zamestnavatela mam na Prahe 10 takze vobec neviem kam mam ist ☹

kisasonka83
5. říj 2011

no super uz odpisujem sama sebe 🙂))

mataharyy
5. říj 2011

@kisasonka83 Jo a obě blbé, jedné úřednici odkaž že si má pročíst novelu zákona která vešla v platnost 1.5.2010 a to 883/2004 a té druhé můžeš říct že primární stát vyplácení a žádání o dávky je ten stát ve kterém žiješ, nezávisle na trvalém bydlišti (rovněž podle toho zákona). Zde jeden odkaz, snad ti pomůže a z vlastní zkušenosti je lepší se na úřadě neptat, pač z toho v konečném důsledku budeš mít akorát pořádnej zmatek... 😉
http://www.upsvargalanta.sk/index.php?option=co...

mataharyy
5. říj 2011

@kisasonka83 Volba nároku na rodičovský příspěvek, Doplňující údaje pro dávky v rámci EU, Rodičovský příspěvek, Potvrzení dávek ovlivňujících rodičovský příspěvek všechny tyto formuláře najdeš zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome to prohlášení o bydlišti je pouze nahlášení kde bydlíš, jen to vypíšeš a podepíšeš nic jiného nedokládáš 😉 Jináč asi patříš pod prahu 10 pokud tam máš zaměstnavatele...

kisasonka83
5. říj 2011

@mataharyy este raz velmi daaaakujem ,pomohla si mi

mataharyy
5. říj 2011

@kisasonka83 posta.aak@aa.mpsv.cz zkus si napsat sem, mohli by ti dát komplet info co budou chtít a jak máš postupovat jinak do prahy nemusíš, já vše posílala poštou 😉

nikus14
6. říj 2011

ahojte kocky chcela by som sa opytat co vsetko mi treba vybavit v ceskej republike ked sa tam chystame byvat... a kde mam ziadat o rodicovsky prispevok v cechach alebo na slovensku po skonceni materskej co poberam na slovensku...dakujem vopred 🙂

evaviki
6. říj 2011

@nikus14 Ak si v CR nepracovala, tak pochybujem, ze tu mozes ziadat o rodicak.. Ak sa chystate na dlhodobe byvanie, tak si treba zistit, ako to je s poistovnou a najst detskeho doktora.. Ine ma nenapada, max este vybavit prechodny pobyt, ked uz tu budete, aby ti pripadne vzali deti do skolky.

nikus14
6. říj 2011

@evaviki takze ked mi skonci materska na slovensku tak mam ziadat rodicovcsky prispevok na slovensku? i ked budem zit v cechach?

kisasonka83
7. říj 2011

@nikus14 ahoj to nie rodicovsky prispevok vyplaca ten stat kde zijes a nemusis mat ani prechodny ani trvaly pobyt v cechach.Centrum zaujmu tvojej rodiny budu Cechy takze RP budes poberat tam.Ja to mam opacne - zametnavatela mam v Prahe ale zijem s rodinou na slovensku takze RP mi vyplati slovensko a doplatok na ktory mam narok mi doplati ceska strana ,tam nejde o to ci pracujes v cechach ale o to kde zijes s rodinou

evaviki
7. říj 2011

@nikus14
@kisasonka83 ma pravdu, vyplaca stat, kde zijes..ale nie som si ista, ci tam nie je podmienka: bud pracovat, alebo mat TP.. Nasla som v jednom clanku toto:
Podle evropského práva musí mít obyvatelé dalších 26 zemí EU přístup k dávkám za stejných podmínek jako Češi.
Takto samozřejmě mohou pobírat další dávky od porodního přes přídavky na děti a příspěvky na bydlení až po podporu v nezaměstnanosti, pokud u nás o práci přijdou. Stačí, když tady pracují nebo trvale bydlí.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/davky-na-deti-zachutn...

evaviki
7. říj 2011

@nikus14 tak podla tohoto narok mat nebudes
U osob v osobní oblasti působnosti koordinačních nařízení ES (osobní rozsah nařízení 1408/71 a nařízení 883/2004 - platné od 1.května 2010 - je vymezen v článku 2 těchto nařízení, definice jsou obsaženy v článku 1) je příslušnost k právním předpisům pro rodinné dávky, kam patří rodičovský příspěvek, dána v pořadí stát výkonu zaměstnání , stát výplaty důchodu, stát bydliště. Stát příslušný k výplatě vyplácí rodinné dávky dle své legislativy. V případě kolidujících právních předpisů, tzn. mají-li rodinní příslušníci bydliště v jiném členském státě, než je stát výkonu zaměstnání nebo pobírání důchodu, nebo existují-li v rodině dva státy výkonu zaměstnání nebo pobírání důchodu, obsahují koordinační nařízení pravidla přednosti při překrývání nároků. Dle nich primárně kompetentním stát vyplácí dávku v plné výši a stát se sekundární kompetencí vyplácí vyrovnávací doplatek, pokud je jeho dávka vyšší (nebo doba pobírání delší). Mezi osobami krytými koordinačními nařízeními mohou být osoby s trvalým pobytem v České republice, u nich se nárok na rodičovský příspěvek na trvalém pobytu nezakládá. To znamená, že osoba v osobní působnosti koordinačních nařízení ES, která v České republice nepracuje ani zde nemá bydliště, nemá nárok na rodičovský příspěvek z českého systému.

kisasonka83
7. říj 2011

@evaviki a jak je potom mozne z mne bude slovensko vyplacat RP vo vyske 190eur a zbytok ceska republika ked podla toho by mi mala cely rodicovsky vyplacat ceska strana ( som zamestnana v Prahe ) keby mi chodil RP z Prahy cely tak by to bolo pre mna jednoduchsie nez vybavovat vsetko na 2x

evaviki
7. říj 2011

@kisasonka83 Ak sa ti dieta narodilo v SR, alebo si tam pracovala, alebo mala pobyt, tak vtedy ano.. ale ak by si sa prestahovala s parmesacnym dietatom na slovensko, tak neviem.. to sa mi nezda..

kisasonka83
7. říj 2011

@evaviki tak to som ani ja nevedela ale najhorsie je to ze kolkokrat ani uradnicky nic nevedia ☹

evaviki
7. říj 2011

@kisasonka83 no ja som mala stastie, na Prahe 10 boli velmi ochotne a vsetko mi vysvetlili, ked som ziadala ja.. ale vacsina skusenosti je zial blba..
@nikus14 urcite si to niekde over, idealne napisat na ministerstvo prace a soc.veci v CR, mozem sa mylit a mrzelo by ma, keby si to kvoli mojmu nazoru neskusila..

kisasonka83
7. říj 2011

@evaviki tam ja velmi dobru skusenost nemam ☹ nevies nahodou ako to je ked mi skoncil prechodny pobyt v Prahe ( u dcery som si chodila ziadat na Prahu 4,tam som spadala)Na ktoru Prahu sa chodi ziadat?Tam kde mam zamestnavatela?pytala som sa uz mnoho ludi ale nikto mi nevie odpovedat kde mam poziadat.Materska mi chodi z Prahy 8

nikus14
7. říj 2011

@evaviki
@kisasonka83 manzel pisal na urad prace a socialnych veci v prahe a toto mu odpisali...
Na Váš dotaz sděluji následující. Jestliže budete pobývat v Čechách dlouhodobě, měli by jste se zde v každém případě přihlásit k pobytu (viz ustanovení § 93 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky). Vzhledem k tomu, že zde pracujete (jste migrujícím pracovníkem v rámci EU), pro uplatnění žádosti o přídavky na děti a rodičovský příspěvek nemusíte plnit podmínku trvalého pobytu na území ČR.

Jestliže bude Vaše manželka i s dětmi skutečně bydlet v Praze, primárně kompetentním státem pro výplatu uvedených rodinných dávek bude Česká republika

evaviki
7. říj 2011

@kisasonka83 tam, kde byvas.. ja som Pha 10, chodim na Chodov, kde spadam..

@nikus14 tak super 🙂

kisasonka83
7. říj 2011

@nikus14 a prosim ta nevies nahodou email kam pisal manzel?ja som pisala na jeden co mi tu dala mataharyy posta.aak@aa.mspv,cz ale nikto mi zatial neodpisal. A ja som si myslela ze to tak bude,prste RP vyplaca ten stat kde rodina zije cize ma centrum zaujmu

kisasonka83
7. říj 2011

@evaviki ja uz prave v Prahe nebyvam,v maji som z Prahy odisla a teraz byvam na slovensku,na Prahe 10 uz mam len zamestnavtela a teraz neviem na ktoru Prahu mam ist

nikus14
7. říj 2011

@kisasonka83
Jana.Sevitova@aa.mpsv.cz
tato pracovnicka pisala mojmu manzelovi tak dufam ze pomoze aj tebe 🙂

jarkulka2000
7. říj 2011

Holky mam v tom chaos. Potrebujem vediet ci mam narok na porodne a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa zo SK v mojej situacii.
Uz 2 rok zijem v CZ, mam tu prechodny pobyt, trvaly mam na SK. Pracujem tu, som tu tiez poistena. Priatel s ktorym zijem je cech. Cakame spolu mimino, termin porodu mam 1.1.2012. Narok na porodne z CZ nemam, pretoze nesplnujeme podmienku vysky max. príjmu na domacnost. Rodit budem v CZ.
A teraz otazka: Musim byt zdravotne poistena na SK aby mi vznikol narok na SK porodne?
A musim si o porodne zaziadat najprv v cechach, aby som mala papier, ze nan nemam narok?
A mozem to zacat vybavovat uz pred porodom?
A posledna otazka, musim vyplnene formulare priniest na SK urad osobne??? alebo staci poslat postou?
hrozne moc dakujem za pripadnu odpoved....🙂))

evaviki
7. říj 2011

@jarkulka2000 nemusis byt zdravotne poistena, aby si mala narok.. Staci, ze tam mas TP. Co sa tyka papiera, ja som to mala na nejakom formulari, kde bola kolonka, ze som neziadala o porodne v CR, ale vraj to uz nedavaju.. neviem, snad ti odpovie niekto, kto to riesil teraz.. (teoreticky by malo stacit cestne prehlasenie, ze si nepoziadala, ale na kazdom urade hovoria inak..) Musis to vybavovat az po porode, podmienka naroku na porodne je, ze sa dieta dozije 28 dni a ze si navstevovala prehliadky od 4.mesiaca. Na tejto stranke najdes ziadost http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
Co sa tyka posielania, to neviem.. ja som bola osobne..

kisasonka83
8. říj 2011

@nikus14 dakujem skusim to snad mi odpise 🙂

kisasonka83
8. říj 2011

@evaviki ahoj evaviki ma pravdu,potvdrenie z ciech neni potreba je tam kolonka kde cestne prehlasujes ze si porodne z ciech nedostala,pri ziadosti staci mat len TP na slovensku a pojistena na SVK byt nemusis.K ziadosti sa priklada aj rodny list dietata a vraj staci aj cesky ze sa nemusi cakat naslovensky( u teba by to trvalo asi cca 3 mesiace vybavenie cez ambasadu).Prejdi si niekolko stranok nazad a tam to niektora mamina pisala a podat sa to da aj postou ale nie som si na 100% ista,ja som bola tiez osobne

jarkulka2000
8. říj 2011

Holky, fakt obrovske diky...!! Určite si to vybavime🙂)))

eustoma
8. říj 2011

@jarkulka2000
- add poistena na SK - nie staci ti trvay pobyt.
- add zaziadat najprv v cechach - nie, proste povies, ze oni ziaden papier nevydavaju a bude ti stacit vo formulari podpisat, ze si nedostala taku davku v cr.
- add vybavovat uz pred porodom? - nie zbytocne, mozes to vybavovat az po. teda potom co sa ti male dozije 28 dni idelane. aby si to mohla vybavit naraz.
- add na SK urad osobne??? alebo staci poslat postou? - nemusis ist osobne, malo by stacit postou. lepsie je ale nech pride o to poziadat niekto iny, komu das podpisane papiere, napriklad malnzel, alebo rodicia. ja som ziadala sama. je to zalezitost jednej navstevy a na 15 minut.
- add rodny list - stack ti cesky.

zuzulik
8. říj 2011

@ustarana
@kvetinkaivanka
ahojte babenky, tak my sme uz nejakych 8 rokov, takze urcite splnam podmienky pre TP..
a inak na prechodny pobyt sme v pohode kupili dom na hypoteku a bez akychkolvek problemov som dostala rodicak,takze neviem preco s tym ma niekto zle skusenosti...

akurat sa obavam ako kvetinka a ciernavila,ze ten TP budem potrebovat pre malicku na zapis do skolky..
inak prazandy ako je to uvas? do skolky zapisuju len do spadovej oblasti?tj.tam kde byvate? pozaduju aby ste boli z Prahy alebo im to je jedno???

@ciernavila kam ist zapisat malu na prechodny pobyt a co k tomu potrebujem? porad...uz ju mam zapisanu aj v pase...
inak ta lutujem s akou birokraciou si sa stretla...zmluva z bytu a pod...to nam islo vsetko hladko ako masle... pozdravujem vas a Danielkovi posielame pusinku,iste je uz velikansky chlapcek...

ciernavila
8. říj 2011

@zuzulik Vybavenie pobytu na CZ

Působnost pro okresy Mladá Boleslav a Mělník:
Oddělení pobytu cizinců Mladá Boleslav
Štefánikova 1304, Mladá Boleslav, tel.: 974 877 471 (vč. telefonického objednávání)
Úřední hodiny: Po, St: 8.00–17.00 | Út, Čt: 8.00–14.00 | Pá: 8.00–11.00
Oddělení pobytových agend Mladá Boleslav
Štefánikova 1304, Mladá Boleslav, tel.: 974 861 111 (ústředna)
Úřední hodiny: Po, St: 8.00–17.00 | Út, Čt: 8.00–14.00 | Pá: 8.00–11.00

VÍCE INFORMACÍ:
Informační tel. linka: 974 832 421 (Po–Pá: 8.00–16.00)

Volala som 974877471

VYBAVENE:
2 preukazove fotky
Cestovny doklad – z SK
Original rodny list /oni si ofotia/ alebo overena fotokopia
Maly bude mat prechodny pobyt

to co mam napisane ako vybavene:to znamena ze som tam volala a toto mi povedali telefonicky co tam treba. V pase ho mam uz zapisaneho tiez konecne.
Ano uz je riadny valibuk, ved ak budete mat cas mozeme niekedy vybehnut von 🙂