Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

imkova
13. říj 2014

@erin5 Viem,ze s tym nic nespravim,ale musim prejavit rozcarovanie nad nespravodlivostou, lebo inak by to vo mne asi explodovalo :D

erin5
13. říj 2014

@imkova neboj,tiez som si zanadavala,a zvlast pri dvojickach,to by bodla kazda kacka,teda euro 🙂

imkova
13. říj 2014

@erin5 Rozumiem.A zelam vela zdravicka Tebe aj dvojickam 🙂 Ja cakam len jedno,neviem si predstavit ako daju zabrat hned dve,uf. Tak vela sil.

erin5
13. říj 2014

@imkova drz sa a opocivaj kym sa da 🙂

castania
18. lis 2014

Ahojte chcem poprosit o radu.prestahovali sme sa do CR, zatial poberam matersku zo slovenska.konci mi v decembri a rodicovske by som uz chcela poberat tu, ak sa to teda da. Neviete ci je taka moxnost a co mi treba k vybaveniu? Dakujem. Katka

siss5496
14. pro 2014

Ahoj..,som mladá slovenka.Žijem s priatelom v česku(v prahe).V Prahe nemam trvaly ani prechodný pobyt .Ak všetko bude tak ako ma byt v auguste sa nám narodi miminko.Rodit budem v česku.Zaujimalo by ma čo všetko budem musiet vybavit aby som dostala rodičovsky prispevok (matersku dovolenku) ak zostanem byvat v CZ ... ?? Dakujem za akukolvek odpoved.Budem rada za každu radu..

mirciatko16
19. led 2015

@siss5496 ahoj, asi už neskoro ale ....bez potvrdenia od cudzinecekej o prechodnom pobyte sa ani nepohneš, to si urcite vybav, matersku ti vybavi zamestnavatel. o to som sa nemusela starat, o rodicovsku musim...zurovna dneska som tam bola a pani ma vratila s paierkom kde bolo napisane co vsetko potrebuje - občianka obidvoch rodicov, rodny list maleho, pracovne zluvy obidvoch rodicov, najomnu zmluvu a potvrdenie od zamestnavatla ze trva pracovny pomer obidvoch rodicov.....podobne to bolo aj ked som maleho nechavala poistit...tiez chceli vsetky mozne zmluv y a podpisovala som cestne prehlasenia........obcas sa citim ako by som ani nebola obcan EU

mirciatko16
19. led 2015

@imkova presne takto som sa rozčúlila ja ja 😀 a do toho ked idem vybavit rodičovsky tak ma vratia pre zmuvly a potvrdenia rozneho druhu...občas ma ide poraziť 🙂

mirciatko16
19. led 2015

ahojte, prosím neviete mi niekto poradit či sa oplatí pre malého vybavovat aj slovenský rodný list na ambasáde...má to nejaký význam? Díky

erin5
19. led 2015

@mirciatko16 ked tu zijes tak ano,kvoli pobytu a mala by si mu dat urobit pas a ked ma slovenske obcianstvo tak pas vybavis iba so slovenskym rodnym listom

aninkaj
20. led 2015

Ahojte akurat som v 16 TT.a cely den sa pokusam najst co mam robit?som slovenka zijem v cr.v prenajme ale mam prechodny pobyt.len 2mesiace.pracujem tu v cr ale zmluva mi konci v maji.priatel je ties Slovak.neviete ci dostanem prispevok za prvorodene dieta kedze porodim cr.a dieta bude mat aku narodnost ?prosim o radu dakujem vam pekne a s marerskou a rod.prisp. som uplne vedla 😢

vernarska
5. únor 2015

Ahojte baby,potrebovala by som od Vas radu.Nie som este skusna v tychto veciach a tak sa vas pitam som Slovenka a zijem v Brne som tehotna ale nemam precu co mam robit???dakujem

dadik30
10. únor 2015

Ahojte holky. Ja by som sa vas chcela opytat. Som v siestom mesiaci a stale zamestnana v cz ale s priatelom sme sa prestahovali na Slovensko. Co potrebujem k tomu aby som mohla rodit naSlovensku a ako jeto vlastne potom s materskou ? Ci ju budem dostavat z ciech alebo je pre mna lepsie dat vypoved a ist na urad prace ?Dakujem za pomoc

aranelka
26. únor 2015

Ahoj kočky, nestíhám tu prečítať všeko, tak prosím, ak niektorá z Vás už riešila vybavenie dvojitého občianstva v ČR, ak to prebieha? Sú aj pre Slovákov povinné tie skúšky? A aké sú poplatky?
Mám tu už 9 rokov TP, manžela Čecha, deti majú české občianstvo, tak by som to rada tiež doriešila aj pre seba. Poradíte niekto s osobnou skúsenosťou?
Díky moc

nikaas13
2. bře 2015

Ahoj baby 🙂 som slovenka, zijem v Prahe ccac8 rokov a mam tu aj TP. Chcela som sa opytat, otec miminka je cech. Bude mat babo automaticky TP po mne v Prahe a po tatinkovi bude mat malinka ceske obcianstvo? Tym padom ju nemusim nikde hlasit a dostane aj cesky pas, takze bude ceska, ked tomu dobre rozumiem 🙂
Dakujem za pomoc 🙂

siss5496
4. bře 2015

@mirciatko16 ahoj dakujem ti za odpoved,ale nakoniec som sa rozhodla že budem rodit na slovensku 🙂

mia___
15. bře 2015

@aranelka ano, aj pre slovakov su skusky povinne. Je to fraska, bola som tam. Od juna mam podanu ziadost na obcianstvo a cakam. Hlavne, ze na to maju 180dni. 😎

aranelka
16. bře 2015

@mia___ díky za info. A prosím, prosím, aké sú poplatky za tie skúšky?

mia___
17. bře 2015

@aranelka Obe tie skusky (jazyky a realie) stali 5tisic minuly rok, neviem ci sa nieco zmenilo. Je skor problem prihlasit sa na termin, byvaju dost obsadene. Budes sa hlasit?

aranelka
18. bře 2015

@mia___ nooo občianstvo by som si rada už konečne doriešila, ale tých 5 tis. za skúšky + 2 tis. potom za udelenie je dosť, takže uvidíme....
a prosím ťa ešte = v SR sa už neplatí nič? je už ofiko povolené v prípadoch zmiešaných manželstiev dvojité občianstvo?

mia___
18. bře 2015

@aranelka neviem, preco by som to mala slovakom oznamovat. Ale niekde som citala k tomu Ficovmu protimadarskemu zakonu, ze 2 obcianstva su povolene v pripade, ze ho ziskas svadbou alebo narodenim. V cechach ho sice svadbou neziskas, ale tak detailne ich to zase nemusi zaujimat.

aranelka
18. bře 2015

a v ČR po Tebe nikto nič zo SR nechcel, keď si žiadala o občianstvo? stačí pas či OP?.... ono viem, že na nete sa dajú nájsť informácie, ale každý si to potom vykladá po svojom... a Ty už máš osobnú skúsenosť 🙂
takže můžem poprosiť, ako to prebiehalo?
prihlásím sa na skúšky, absolvujem ich a potom idem na krajský úrad, tam vyplním formuláre a dám fotky, oni si ofotia OP a potom len čakáš? a v SR nič nenahlasuješ? máš stále aj slovenský OP, alebo potom už len pas?
prosím, ak máš čas, písni... díky moc

aranelka
18. bře 2015
radzu
30. bře 2015

AHOJKY MAMICKY CHCEM SA OPITAT BYVAM V CZ A MAM PROBLEM NECHCU MI TERAZ PLATIT ZDRAVOTNE POISTENIE AKO TO JE POBERAM RODICOVSKY PRISPEVOK

sunshine15
28. dub 2015

Ahojte,
som uplne zmätena, tak prosím, keď niekto vie poradiť. Už sa to tu možno rozoberalo...
Som slovenka, trvalý pobyt na SK, prechodný pobyt v ČR nemám, priateľ čech, čakáme mimčo. Som zamestananá v ČR. Moje otázky: materskú budem dostávať v ČR, rodičovské asi tiež. Pôrodné? Zatiaľ to máme tak, že by som rodila v ČR dostanem tu asi aj pôrodné, že? Pokaiľ by som rodila na SR tak pôrodné dostanem na SR aj keď sa všetky odvody platia v ČR? V mojom prípade asi lepšie keď pôrod bude prebiehať v ČR.
Trvalý pobyt dieťa dostane po matke? takže v mojom prípade trvalý pobyt bude mať na SR? Alebo môže mať automaticky trvalý pobyt v ČR?
čo sa týka občianstva? Keď sa to narodí v ČR tak dostane automaticky české občianstvo? alebo op matke slovenské?
Ďakujem za každú odpoveď. 🙂

kvetinkaivanka
2. kvě 2015

@sunshine15 nárok na materskú máš, pokiaľ si bola zaměstnaná a zamestnávateľ za teba platil nemocenské poistenie minimálně 270 dní v priebehu dvoch rokov. Rodičovský príspevok pokračuje hneď po materskej, samorzejme si musíš vybaviť papiere. Ale nárok máš 😉 Porodné- čistý príjem rodiny nesmie presiahnuť 20 817 kč, inak na porodné nárok nemáš. Matka samoživitelka - čistý príjem nesmie presiahnuť 13 176 kč 😉 S trvalým pobytom to neviem presne, ja tu mám TP už 6 rokov, ale myslím, že v ČR. Kedže otec dieťaťa je občan ČR, dieta bude mať automaticky dvoje občianstvo. Je možné, že niekto bude mať aj iné informácie. Ja som s TP a občianstvom nemala problém, na Slovensku som synovi nevybavovala nič, má iba český rodný list a pas.

linda288
13. kvě 2015

Dobrý deň. Vedeli by ste mi poradit? Som v druhom trimestri a vypisana českým gynekológom na PN, s trvalým pobytom na SR, kde sa aj momentálne zdržiavam. Je možné, keď som držitel európskeho zdrav. poukazu, mať nárok na gynekologické prehliadky a pôrod na SR? Ako ste to riešili? Dakujem za každú info

drobna13
16. kvě 2015

ahojte mozete mi prosim poradit?sme slovaci v cr manzel tu pracuje mame tu prechodny pobyt a na sk este trvaly mala na o mesiac 2 roky a rodicovsky poberam od januara tohoto roku v cr vo vyske 3800 kc mala by som narok na doplatenie rodicaku zo SR?niekde som citala ze ak v krajine s trvalym pobytom by som dostala viac ako v krajine v ktorej teraz som tak ta by mi to mala doplatit ako to vlastne je?dakujem

mlkatka
16. kvě 2015

@linda288
na SR neplatíš nič na zdravotné, myslím ako dobrovolný plátca?

mlkatka
16. kvě 2015

Mám otázočku:
som zamestnaná v ČR, materskú budem poberať v ČR. V prípade, že mám gynekologičku zo SR a ona ma vypíše na rizikové tehotenstvo, tak mi to české úrady uznajú? alebo to musí byť od ČR gynekológa?
Ďakujem pekne.