Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

martinasip
29. čer 2017

@moni0801 juj MOni neviem fakt...ale myslim mozno aj ceske mm

kinsi
15. srp 2017

Žienky pekný deň, mám dotaz. V ČR žijeme s mužom (tiež slovák) už od roku 2004. Obaja tu pracujeme, postavili sme dom, staršie dieťa už chodí do školy...Obaja máme trvalý pobyt v SR, deti tiež. My dvaja a staršia dcéra máme v čr vybavený prechodný pobyt. Keďže od dcéry nikdy nikto ten pobyt nevyžadoval, tak synovi sme, asi hlavne z lenivosti, už prechodný pobyt ani nevybavovali. Je vhodné to urobiť? Može sa to zísť? A čo trvalý pobyt, má nejaké výhody/nevýhody si ho meniť na ČR? Či sa niekedy budem vracať do SK neviem, ale v dohľadnej dobe asi nie. I tak by som si ho menila len ak by to bolo ozaj o moc výhodnejšie. Moc ďakujem!

martinasip
15. srp 2017

@kinsi no toto by aj mna zaujimalo prestahovali sme so synom za partnerom do CR na Moravu a mame tu prechodny pobyt. Zatial pracujem mimo CR ale maly tu chodi do skoly. A my mame problem s poistenim napriklad. Kedze nemame trvaly pobyt a nepracujem tu. Mozno ak by chcel clovek pozicku alebo uver tak potrebuje trvaly pobyt ci? Tiez ma to teda zaujima. Budem vdacna za info.

nikuska2106
15. srp 2017

musíte mať pripoistenie no ja sa zas smejem keď idem do svojej vlasti a musím sa pripoistiť :D pretože pracujem a žijem v čr...inak na hypošku trvalý na čr mať všade nemusíte mne to ponúkali a nevideli v tom problém otázka je aké by boli podmienky...a priateľ je otec ? či nešlo by cez neho

INAK TRVALÝ POBYT MÁ VÝHODU :
neodhlásia vás automaticky z poistenia keď skončíte v práci a než pojdete na pracák a opačne...nedaj bože sa v ten deň stane nehoda....musíte oveľa viac papierov dokladať ....nemáte nároky na prídavky atď a hlavne trvalý pobyt možete nechať na Slovensku a aj v občiankde v Čr dostanete papier s trvalým tu ...a oplatí sa to rozhodne...ja som mala problém aj v poistení keďže na kartičke som mala iné číslo poistenca ( s kodom pre cudzinca) ako rodné a tak nikdy nevedeli doktori ktoré číšlo potrebujú na recept ktoré na pn atď ...neviem bolo všetko bez trvalého pobytu komplikovanejšie... @kinsi

kinsi
15. srp 2017

@nikuska2106 Dakujem. Trvalý pobyt by isto siel, prechodný tu už máme roky, máme svoj dom,nebol by problém si to vybaviť. Priatel je otec detí, tiež slovák s trvalým pobytom v SR. Inak hypotéku máme, na to stačil prechodný, aj na prihlásenie auta a tak podobne.ˇ
Prečo sa pripoisťuješ? Veď ako EU občan máš ošetrenie v SK iste, či nežiješ v EU? To musí byť sranda, poisťovať sa pri ceste domov 🙂 S tým číslom poistenca to už mám zmáknuté, používam len to "nové rč", čiže číslo poistenca. Najvačšia sranda je s deťmi, tie majú české rč (narodené v Brne), slovenské rč a rodnému číslu podobné čísla poistenca...
Čo ja mam info, tak by si dva trvalé pobyty mať oficiálne nemala, myslím, že práve v SR je to zakazane, ale nemám to overené. Ale tuším, že dáky kolegovia vraveli, že museli odovzdať občianske, keď si dali trvalý pobyt v čr.

nikuska2106
15. srp 2017

noo ale trvalý pobyt druhý som si robila v čr a to sa nemusí meniť dokonca ani nemusí byť zapisané v op ...akurát človek dostane takú kartičku s fotkami...že tu má trvalý....musím pretože kartička eu je len o tom že ma ošetria ale potom človek dostane luuuuuuxuuuuusný účet :D takže bohužiaľ aj keď idem z Čiech do Slovenska tak musím sa poistiť...napríklad na Slovensku nesmie mať človek 2 občianstva ale v Čechách si može človek spraviť aj druhé :D takže ja možem mať iba Slovenské a moja dcérka može mať oboje keďže otec je čech a aj ona 🙂 no proste komédia ...inak informácie o trvalom pobyte sů tu a nikde nie je uvedené že musí človek odovzdať doklady...v op sa to nemení pokiaľ človek vyslovene nechce.

http://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-cizince...

tak si dávajte pozor na pripoisťovanie tí, ktorí majú iné ako Slovenské poistenie a idú domov...

petrinda
15. srp 2017

@nikuska2106 Syn je narodeny v CR, obcianstvo SR, poistenie CR, zijeme Tu. Minule Vianoce sme s nim boli na pohotovosti v Trencine, neplatili sme nic naviac, len 2 Eura ako kazdy Slovak za vysetrenie na pohotovosti.

nikuska2106
16. srp 2017

tu je to viac menej všetko rozpisané...pokiaľ bude nutná hospitalizácia je tam spoluúčasť a netuším aká vysoká je...plus preprava a lieky...

https://www.novinky.cz/finance/375535-s-kartick...

my si dáme poistenie od Union má najlepšie ceny do Slovenska a i tak priateľ i malá majú české občianstvo...na 2 týždne dáme 1200 i s poistením auta a máme v tom kopu vecí. asi najširšie spektrum oproti ostatným poisťovňám s oveľa dražším poistným...základom je neomedzené výlohy na zdravotné ošetrenia čo málo kto má..niekto má 2,5 mil 3 mil alebo 5mil a človek si myslí že je to dosť ale ono jedna havárka a operácie a hospitalizácia a je to fuč ...jeden rtg je drahý ako prasiatko keď si to má človek hradiť sám..takže sa nám to vyplatí keby niekto potreboval 🙂

martinasip
17. srp 2017

@kinsi zasa znamy si bez trvaleho nemohol prihlasit motorku ani auto tak teda neviem ako to je ..mm... mame to komplikovanejsie kedze partner nie je otec. Ale mozno by vsetko vyriesila svadba 😂

tina_20
13. zář 2017

Dobrý deň chcem sa spýtať som slovenka a priateľa mám Čecha máme spolu dcérku niesme zobraty a bývame s dcérkou v Cz ja tu nemám ani prechodný pobyt ale dcéra má slovenské aj české občianstvo. Tak sa chcem opýtať sa sa aby mi materskú posielali na priateľov účet do Cz? Keďže ja mám exekútora ☹ ... Ďakujem

kinsi
24. zář 2017

Zienky,k tomu pripoistovaniu. Som lekarka,robim v cr,ale v sr kde tu tiez,kedze tam ma otec ambulanciu v tej istej odbornosti. Ako obcana EU,ta v sr osetria (akutne) vsade zadarmo,aj hospitalizuju. Nic neplatis,ak si normalne v statnom zariadeni. Toto viem ozaj naisto 🙂

nikki96
30. srp 2019

@ronikacz ahoj, ja mam pridelené rodné číslo čakala som na tom mesiac kým mi poslali domov žijem v Čechách od decembra minulého roka teraz to bude rok tiež som sa vydala za Čecha a z přidělením rodného čísla tu nebol problém. Horšie to je potom z novými dokladmi po Svadbe. Mi už dcerku máme ta sa nám narodila n Slovensku ale viem ze ak sa ti narodí dieťa tu v Čechách tak musíš byť 270dni poistená a mat tu prechodné alebo trvalé bydlisko.

tralalaniki
29. dub 2022

Ahojte, viem, že je to starší príspevok, ale možno mi niekto zareaguje. Žijem v ČR a zároveň aj pracujem viac ako 3 roky. Avšak bez trvaleho alebo přechodného pobytu, ten mám na Slovensku, otec dietata žije v ČR už 12 rokov a takisto ma trvalý pobyt na slovensku. Niekde som sa dočítala, že pokiaľ nemam trvalý pobyt v ČR, nemam narok na rodičovský príspevok. Je to pravda?je to pre mňa celé komplikovane, musela by som si teda požiadať o rodicovsky príspevok na Slovensku aj napriek tomu ze som tam posledné roky neodvadzala zdravotné ani sociálne? Alebo sa to predsalen ta nejak vyriešiť? Prosím pomôžte mi, nakoľko budem slobodná matka, chcem vedieť radšej dopredu co všetko ma čaká a neminie, už teraz som v dosť veľkom strese a tlaku, bojím sa ako to všetko zvládnem, ak by som navyše ostala bez príspevku tak to bude celkom pruser. Ďakujem veľmi pekne.

jelenice_zavodnice
29. dub 2022

@tralalaniki Neni to pravda. Rozhodujici jsou ekonomicke zajmy, prace a kde budes oficialne zit. Ale byrokratickym problemem muze byt to, ze budes svobodna matka - cizinka. Co otec ditete?