Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

dadka1608
4. pro 2008

Inak co sa tyka toho slovenskeho porodneho, tak na neho nemam pravo, pretoze pokial som nebola rok pred porodom na slovensku zdravotne poistena, tak mam smolu ☹ , mozem ho dostat len v cechach.

androna
4. pro 2008

dadka a to su nejake nove podmienky.ved co tu dievcata pisali tak staci mat trvale bydlisko na slovensku a mas narok na porodne.

alenka111
5. pro 2008

Ahoj holky, ja som z toho takisto už úplny cvok. Raz chcú to potom zas niečo iné..........samé vybavovanie a vždy je niečo zle.
No snáď to nejako prežijem.
ďakujem 🙂

evicka1
5. pro 2008

ahoj holky...
androna: ja som rodina na slovensku, priatel je cech a je zapisany v rodnom liste, takze na slovensku porodne nedostanem. a bola som tam rok poistena. prioritna zem je ta v kotrej zijes cize cr.nehra tam ziadnu rolu trvaly pobyt matky na slovensku. teda lepsie povedane, ked je otec cech tak prv musis podat ziadost o matersku alebo rodicak , porodne no proste vsetko tak to ziadas v cr.bud ti to potvrdia alebo zamietnu ... tiez som na to cumela ako debil
a este mam otazku-
zijem s priatelom v pardubuiciach. oficialne pracu nemam som student ale dialkovo co sa studenta ani nepovazuje.mam narok si vybrat dlzku rodicaku? myslim tych 2,3 alebo 4 roky?ako sa vyplnuje tych milion papierov? 😅 moc diky

androna
5. pro 2008

evicka na toto by som povedala iba ze v kazdom regione jak na slovensku tak v cechach ine podmienky.asi preto ze sa ti zakony stale menia a tie uradnicky sami nevedia co je spravne.
ak nemas v cechach odpracovanych 270hod tak na matersku narok nemas a tym padom poberas rovno rodicovsky prispevok a v tom pripade si nemozes vyberat automaticky spadas na tie 4roky

yvetta
6. pro 2008

ahoj evicka ja sice este nemam baby, ale planujeme tak sa o to tiez zaujimam. Myslim, ze sa da ak si chces vybrat kolko rokov najprv napisat na otca matersku vybrat roky a potom to sa prevedie na teba, ale nepytaj sa ma ako to funguje. Je o tom tema na ceskom konikovi vid. https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea....
Skus sa tam spytat mozno ti holky poradia 🙂 a mozno tam najdes aj prispevky o tvojej situacii 🙂

androna
6. pro 2008

yvetta to super rada,zabudla som na to,ale neviem ci sa to i ked je niesu manzelia?????.v pripade manzelov je toto najlepsie riesenie.

yvetta
6. pro 2008

androna ja som zabudla precitat, ze priatel som automaticky brala, ze manzel 😀 😀 , ale nech sa skusi spytat, ale tiez neviem ci to takto pojde 😀

dadka1608
6. pro 2008

andora, no ja som to teraz citala na internete, bolo tam vsetko popisane, co sa tyka vsetkych zmien nielen materskej, ale aj prispevkov v nudzi, rodicovskeho atd. Uvidime, ale zistujem, ze ma nechcu v tomto pripade ani tam, ani tam. Do Ciech ma este prijat nechcu ani na trvaly pobyt a na Slovensku clovek nema zasa narok skoro na nic, lebo zije a pracuje v CR a neplati si veci na Slovensku. ☹ , no proste hrozna nespravodlivost.

zuzac
6. pro 2008

ja som porodné dostala na Slovensku.mám tam trvalý pobyt a to im stačilo. nebolo treba si tam nič platit. úradníčka mi povedala, že na porodné mám nárok, ale materskú si musím podat v ČR.

janula34
6. pro 2008

Dadka, si 471 tyzdnov tehotna 😀 😀 😀

dadka1608
7. pro 2008

janula34, no to bude asi tym, ze som tam nic neuviedla, tak si to vypocitalo co chcelo, ale naprava bola uskutocnena 😉

dadka1608
7. pro 2008

tak ja uz neviem, proste asi kde a s kym sa stretnes a ci si im sympaticka, inak mas smolu a nic nedostanes

androna
7. pro 2008

dadka musis si sama najst a nastudovat naco mas pravo a utocit na nich s tym,inac nic nedosiahnes.tak drzim palce.

yvetta
8. pro 2008

suhlasim androna 🙂 s tym nastudovanim ja to mam nastudovane a este nie som ani tehotna 😀

bianca
10. pro 2008

Ahojky.Kocky co uz mate deticky kedy vam vyplatili porodne?Ja som ziadala v Oktobri a stale nic

zuza80
11. pro 2008

bianca a kde si žiadala, na Slovensku? ja som tiež v oktobri na Slovensku a do konca oktobra som peniaze mala. išlo to docela rýchlo.bola som prekvapená,ale narazila som na milú úradníčku. Povedala, že to ešte rýchlo spracuje, aby som mala peniažky tak do 2týž. a ja tak bolo.Vravela, že tam majú k nejakému dni uzávierky,tak aby som nemusela čakat zas další mesiac. ja som bola spokojná. 🙂 neviem prečo ti to tak dlho trvá? ešte teda musím podotknút, že som z malého mestečka,tak tam asi toho nemali vela,ale neviem, či to má na to vplyv. Skús zavolat a informovat sa, mohli to poslat aj na iný účet, tak si to radšej over.

yvetta
11. pro 2008

zuzi a ty zijes tiez v CR a porodne mas zo SR? Ja som myslela, ze by si to mala mat z CR 🙂

evicka1
11. pro 2008

kocky diky moc za rady ale som z toho debil
ako je mozne, ze vam vyplatili porodne na slovensku? ja som chcela tych 4000+20000 sk a oni ze to nejde ze o to musim ziadat v cr.no som z toho debil...

bianca
11. pro 2008

zuza nie ziadala som v CR v oktobri

evi je to tak,ale viem ze niekomu daju aj na slovensku.Zalezi asi na tom na koho natrafis

zuza80
11. pro 2008

žijem v ČR a porodné mám zo SR. Na Slovnesku povedali, že ked mám stále trvalý pobyt tam, možem on požiadat. Asi to bude o tom na koho natrafíš. Ale určite máš na to právo, pretože ináč by nebolo možné, aby to niekt dostal a niekto nie.

yvetta
12. pro 2008

zuzi tak to je zaujimava infoska doteraz som myslela, ze sa to neda mat porodne zo SR 🙂 , lebo niektore holky tu pisali, ze ich poslali,ze si to maju ziadat v CR 🙂 zuzi a vyplatili ti ho na CR ucet, alebo mas aj ucet v SR? 🙂

zuza80
12. pro 2008

musí to byt na účet v SR.ja som si to dala mame.Nečítala som celú diskuziu,ale mne povedala, že to závisí od toho trvalého pobytu. A neplatila som si na Slovensku ani zdr. ani soc. poistenie. A nechcela odo mna ani potvrdenie, že som si v Čechách nepodala žiadost o porodné, len prehlásenie som podpísala.maximálna spokojnost. 🙂

wali
12. pro 2008

ahojte, neviete mi prosim poradit? byvame v cechach - mame tu prechodne bydlisko, mam trvaly pracovny pomer, ale momentalne som na materskej a teraz sme sa dozvedeli, ze cakame druhe babo. neviete ako to je - budem dostavat nadalej len rodicovsky prispevok, alebo matersku? alebo mi treba nieco odpracovat, aby som dostavala opat matersku? tusim na Sk to je tak, ze sa zenam oplati vratit do prace nieco odpracovat, aby opat dostavali matersku, ale neviem, ako tu? dakujem za info
inak o porodnom viem tak, ze pokial mate trvale bydlisko na SK, ale dieta sa narodi v CR, mozete si vybrat, kde poziadate o porodne. my sme ziadali na SK, lebo bolo vtedy vyssie a nebol s tym problem.

androna
12. pro 2008

wali ak mas pracovnu zmluvu na dobu neurcitu a si nadalej zamestnanec tak budes mat zase narok na matersku.odnesies papier zamestnavatelovi a zastavis platenie rodicaku na toto dieta a po uplynuti materskej budes ziadat o rodicak na dalsie dieta.
s tym porodnym to je asi tak ze zalezi na vzdelanosti slovenskych uradnicok.niektore vyzaduju potvrdenie ze ste nikde inde nebrali porodne a niektore nechcu nic,takze tak mozte ziadat i tu i tu.fakt zalezi na tom na koho narazite.

wali
15. pro 2008

androna, dakujem pekne za info. to by bolo super, ak to tak je. predsa len je to viac penazi ako keby som dostavala stale len rodicovsky 😅 .

dadka1608
15. pro 2008

vsetko, co sa tyka porodneho naozaj zalezi na uradnikoch, ako su informovani a pouceni. Zatial mozno plati podla trvaleho bydliska, no co som sa informovala ako to je a ako to bude od 1. 1. tak, po novom roku to ma vsetko zalezat od toho, ci si si platila poistenie na slovensku rok pred porod. Zasa to bude asi podla uradnikov, ale inak podla zakona to bude zalezat na tejto podmienke, takze vela stastia so ziskavanim peniazkov. Za skusku clovek ale nic neda.
wali a co sa tyka tehotenstva pocas poberania rodicovskeho, tak suhlasim s andorou, to same som zistila aj ja na uradoch

denisia
16. pro 2008

Ahojte, ja som Slovenka, rodila som v Cechach a porodne som dostala na Slovensku. V CR som zila len 7 mesiacov pred porodom a predtym 2 roky v UK - takze to bol boj. Na Slovensku ma posielali ziadat do CR, tu mi vraveli, ze mam ziadat na SK, kedze tam mam trvaly pobyt. Potom vraj mam ziadat v UK, proste si ma posielali ako nejaku blbanu, ale nakoniec mi to v SR vyplatili, ked som predlozila slovensky rodny list (maly ma narodnost slovensku), ktoreho vydanie na zaklade ceskeho rodneho listu trvalo vyse 3 mesiacoch. Takze aj socialne davky (ci rodicovsku, ci co - lebo na nic mi kvoli mojmu pohybu po svete nevznikol narok) mi dali az potom - ziadne vyplatenie spatne od dna narodenia. Ta byrokracia a nejednotny postup ma stvu, ale fakt by clovek musel mat zlate nervy a paky na spravnych miestach, aby sa niekam pohol.

teufelchen
22. pro 2008

ahojky kocky...tak ja budem rodit po novom roku...a bola som dnes na urade na Slovensku..a vraj od noveho roku nemam narok na porodne na Sk.Pritom pred 2 mesiacmi mi ta ista uradnicka este dala aj papiere, ktore po novom roku donesiem vyplnene.Tak som z toho jelen.Inak zijem,pracujem..aj rodit budem v CR.Preto povedala...ze aj ked mam trvaly pobyt aj obcianstvo stale slovenske....mam smolu, lebo pracovny pomer a odvody som platila v CR: ☹

yvetta
22. pro 2008

teufelchen a nebude to preto, lebo som tam videla, ze musis doniest potvrdenie, ze si bola na SR verejne zdravotne poistena 🙂 ja napr. odvadzam odvody v oboch statoch, lebo musim a tak si myslim, ze budem moct si vybrat skadial dostanem porodne 🙂