Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nae
28. dub 2012

@ciernavila Ano, mas narok na porodne, ako pri prvom. Rovnake vybavovacky. Nie je to samozrejme povinne 😉 , ale vzhladom na to, ze v CR porodne nedostanes, oplati sa to.
Co sa tyka druhej otazky, nie som si ista - nas maly ma trvaly pobyt v CR, tak sme mu tu na matrike vybavovali obciansky preukaz (staci v ramci EU). Asi by som to v tvojom pripade riesila so SK stranou.

kvetinkaivanka
28. dub 2012

@ciernavila nárok na porodné máš,platí to pre tri detičky 😉
čo sa týka toho pasu,tak záleží na tom aké občianstvo má dieťatko,ak je Slovák tak to musíš riešiť všetko na Slovensku alebo by sa možno dalo na ambasáde v Prahe,ale to som si neni istá a ak má dieťatko aj České občianstvo vybavíš v ČR,my sme to vabavovali na úrade a v pohode,platili sme poplatok 100kč a pas platí 5 rokov.

duppe
29. dub 2012

Aj najmenšie deti by mali mať od júna 2012 cestovný pas. Možnosť zapísať si deti do svojho pasu bez vybavovania dokladu pre každé jedno dieťa tak zanikne a problémy pri vstupe do Únie môžu mať aj rodičia, ktorí svoje deti v pasoch už zapísané majú alebo to stihnú do 26. júna t. r.

Od 26. júna začne v Európskej únii platiť nariadenie, podľa ktorého musia členské štáty vydávať cestovné pasy len ako individuálne doklady. To v praxi znamená, že po tomto dátume si rodičia už nebudú môcť dať do svojho pasu zapísať mená svojich detí. Zápisy detí do tohto dátumu by teda mali platiť, kompetentné úrady však rodičom odporúčajú nenechávať nič na náhodu a pasy pre svoje deti vybaviť. Vysvetľuje Lucia Garajová z MV SR: „Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. 6. 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča, čiže budú striktne vyžadovať, aby každé dieťa bez ohľadu na vek bolo držiteľom vlastného cestovného pasu.“

Rodičia s deťmi, ktoré v pasoch už zapísané sú, by tak mohli mať problémy napríklad pri opätovnom vstupe do schengenského priestoru. Preto by aj deti mladšie ako 5 rokov mali mať svoj vlastný cestovný pas. Lucia Garajová: „Preto MV SR odporúča rodičom, ktorí plánujú po 26. 6. cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti.“

Európska únia sa týmto nariadením pripája k medzinárodným normám. Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku: "Hlavným dôvodom je zlepšenie bezpečnosti osôb, ako aj prevencia únosov detí. V niektorých krajinách sú deti zapísané v pasoch rodičov iba ručne alebo dokonca iba vlepením nálepky, čo môže predstavovať isté bezpečnostné riziko, keďže takéto údaje sú len ťažko overiteľné."

Nepôjde však o nový typ dokladov; pasy su vydávané už aj v súčasnosti u mladších ako 13 rokov s platnosťou na 5 rokov a u detí do 5 rokov na 2 roky. Pas pre najmenšie deti by však nemal obsahovať biometrické údaje alebo tiež podpis. Lucia Garajová: „Pokiaľ ide o odtlačky prstov, odoberajú sa občanom starším ako 12 rokov. Podpis sa uvádza od veku, kedy je dieťa schopné podpísať sa.“

Podmienky vydávania týchto cestovných dokladov ani ich obsah sa od 26. júna nezmenia

ciernavila
29. dub 2012

@nae
@kvetinkaivanka Vdaka, maly je Slovenskeho obcianstva i narodnosti ako ja a manzel trvaly pobyt ma zatial na SK aj ked tam nezijeme. To teda znamena ze na SK mi musia vydat pre neho teraz zvlastny pas? Nebolo by jednoduchsie mu tu vybavit CR obcianstvo aby malpas cesky? Lebo sme bez auta, na SK moc necestujeme. Co ale potrebujem k tomu aby to CR obcianstvo ziskal?

kvetinkaivanka
29. dub 2012

@ciernavila české občianstvo by malý získal,keby jeden z Vás bol občanom ČR.
Pozerala som teraz na stránky veľvyslanectva Slov.republiky čo je v Prahe a mali by to urobiť aj tam,posielam link http://www.mzv.sk/praha skús zavolať,napísať neviem odkiaľ ste,tak aby ste nechodili zbytočne.

veeron
30. dub 2012

Ahojte. Rada by som sa spytala, ako to je v materskou, rodicovskym a prispevkom. Som slovenka, manzel je cech. Pracujem na Slovensku on v Cechach, trvaly pobyt ja mam na SK, on v Cechach, ja mam v CR len prechodny pobyt zatial asi rok. Som tehotna a chcem sa spytat, ako to je s prispevkami, kedze v CR je vacsi rodicovsky prispevok, ci sa da poberat aj z tadial.. Viem ze je to komplikovane...dakujem... Poistena som na Slovensku, rodit budem asi tiez v BA, kedze som mala problemy s 1.tehotenstvom,t, tak sa o mna staraju v Bratislave. No byvat budeme v CR, takze planujem dieta potom nahlasit v CR,aj platit zdravotne tam pre neho. Vie mi niekto poradit ako mam postupovat? A co mozem ziskat z druheho statu? diky

adelii
30. dub 2012
adelii
30. dub 2012

@veeron Ahojky,ja mam tu istu situaciu ako ty.Kedze pracujes na SVK,tak matersku dostanes zo SVK a potom rodicak mas narok poberat aj z CR,ale zatial presny postup neviem...snad niekto poradi viac.
Inak,nie je na skodu si vybavit aj formular E 106,podla kt. mas narok na plnu starostlivost aj v CR. Ja chcem rodit v CR,preto som si vybavila zltu karticku na zaklade tohto formulara. Len sa nenechaj odbit,ze nieco nejde,ide to,len sa im na uradoch musi chciet 😀

petruci6
30. dub 2012

@veeron matersku a RP dostanes z toho statu,v kt zijes,nezalezi na trvalom pobyte,takze kym budes na SR budes poberat odtial a ked pojdes do CR musis sa zasa prehlasit tam,co sa tyka ZP pre dieta,to si moze prihlasit tvoj manzel cez seba a bude mat normalne ceske zdrav poistenie

tinka_21
30. dub 2012

Ahojte,
som Slovenka ale tiež žijem v Čechách, kde aj pracujem, zatial popri štúdiu na vysokej škole. To znamená, že zdravotné aj sociálne poistenie odvádzam do českého systému. Chcela som sa však spýtať, ako to je so zdravotným poistením v prípade, že by som prišla o prácu ešte pred nástupom na materskú dovolenku.
Ako študentovi s trvalým pobytom na Slovensku mi poistenie platí slovenský štát a v ČR mám nárok len na ošetrenie v nutných prípadoch, prípadne sú nejaké európske formuláre ktoré to rozširujú.
Keď som začala pracovať v ČR, musela som sa odhlásiť z poistovne na Slovensku a odvtedy mám české poistenie.
Neviem však ako to je v prípade, keby som prišla o prácu (mám novú prácu len mesiac, a práve som zistila že som tehotná, takže je možné že sa dohodneme na ukončení), opäť sa vrátim do statusu študenta, ale chcem ostať v ČR, s priateľom, ktorý je tiež Slovák a pracuje tu.
Nemáte niektorá skúsenosti, neviete o tom viac? Ďakujem

veeron
2. kvě 2012

@petruci6 Ahojcek, ja prave zijem v CR, no pracujem na SK. Ale stale si aj tak myslim, ze vsetko dostanem zo Slovenska, no ci nahodou sa to neda poberat z CR. Dieta ano prihlasim v Cechach, no ked sa narodi na SR, musim poziadat aj o rodny list v cechach, aby malo dvojake obciastvo... Alebo nedalo by sa to tak, ze matersku by som poberala ja na SR a rodicovsky prispevok manzel v CR? To sa asi neda vsak? Dakujem

veeron
2. kvě 2012

@adelii Ahoj Adeli a budes si vybavovar en rodicak? Ak by si mala nejake info, das mi vediet? CO to je za formular E106? Dakujem... Ja mam normalne europsky zdravotny preukaz a platim si aj cestovne poistenie, v pripade najhorsieho... Ale rodit asi v BA, mam tam doktora, kt. sa o mna stara... diky

stanushqa85
2. kvě 2012

Maminky, vybavovali ste niektorá novú výšku rodičovského z ČR? My sme si zažiadali koncom marca a ešte nič, nevyjadrili sa 😒 😠 😕

petruci6
2. kvě 2012

@tinka_21 a nevies to utajit este 2 mes do skoncenia skusobnej doby??? potom by si im doniesla papier od dr ze si tehotna a uz ta nebudu moct vyhodit a mozes ist potom az do porodu na PN a tym padom si dalsie 3 roky chranena statom

adelii
2. kvě 2012

@veeron Ahoj,jj,urcite si ho budem vybavovat,no az ked bude koncit materska,cize tak za tych 5 mesiacov...dam ti vediet,ked budem mat nejake info,radsej sa mi pripomen.Ale myslim,ze sa da aj tak vybavit, ze matersku poberas ty zo SVK a manzel potom rodicak v CR.
Ten formular si mozes vypisat normalne na zdravotke na SVK a oni by ho mali potom poslat do poistovne v CR.Je to vlastne dohoda medzi poistovnami,ze si budu medzi sebou vybavovat poistenie.Dostanes zltu karticku a mas narok chodit k lekarom aj na SVK aj CR. 😉

veeron
2. kvě 2012

@adelii dakujem Adelli. ty poberas matesku v CR?

tinka_21
2. kvě 2012

@petruci6 Zatiaľ som tam na dohodu o pracovnej činnosti, ale začali splietať niečo o pracovnej zmluve, nič konkrétne však ešte neviem. Skúšobnú dobu však prakticky nemám (povedali mi, že skúšobná doba nie je, nemám to ani v dohode, od začiatku dostávam stravenky napríklad, zvýšenie platu mi prisľúbili po splnení konkrétnej úlohy, nie po uplynutí nejakej doby...)Ono je to tam celé nejaké divné v tomto. Žiadne pevné pravidlá týkajúce sa skúšobnej doby... Takže môžem skúsiť vydržať... len neviem ako to je v prípade DPČ, tam ani nemám nárok na PN tuším či čo.... takže preto stále váham, či sa s nimi dohodnúť, alebo radšej mlčať a tajiť kým sa dá.... 😖 rada by som si tam nechala otvorené dvere po návrate z materskej, prípadne už popri materskej nejaký zárobok ...

nae
2. kvě 2012

@stanushqa85 Ja som ziadala o zmenu vysky rodicaku na starsieho syna aspon na 2 mesiace, kym som nastupila na MD s narokom na PPM. Ziadost sme podavali niekedy v januari a potvrdenie o tom, ze mi to schvalili, prisli asi tak o mesiac (skor bola na ucte nova suma penazi, ako to potvrdenie). Skus si tam zavolat, za to nic nedas. Inak rodicak sa preplaca spatne, takze pokial to mate schvalene uz za april, pride ti to az tento mesiac.

nae
2. kvě 2012

@tinka_21 Narok na matersku mas ale az vtedy, pokial si hradis nejakych 270 dni zdravotne poistenie v CR (resp. ho hradi zamestnavatel), zapocitava sa do toho aj ochranna lehota (napr. ked niekoho vyhodia z prace myslim max. 6 mesiacov pred nastupom na MD). Pracovna zmluva a Dohoda o provedeni prace maju ale podla mna ine pravidla v ramci cerpania/necerpania MD, resp. naroku na PPM. Praca na dohodu sa ti nezapocitava do odpracovanych rokov - ale nech sa vyjadri este niekto, kto sa viac vyzna.

tinka_21
2. kvě 2012

@nae Pracujem v ČR už 3 roky, takže 270 dní tam bude 😉 akurát ide o to, že som prácu zmenila, v piatok som skončila v jednej a od pondelka som už bola v novej. Práca na dohodu sa možno nezapočítava (nie sú tam odvody) ale toto je dohoda o pracovnej činnosti, v podstate je to práca na polovičný úväzok, odvody do ZP a SP moj zamestnávateľ odvádza (pri dohode o prevedení práce sa neodvádza), tak snad to bude stacit...
Inak neviete aký je postup? Riešiť to so sociálkou, niekde som čítala že neičo je potrebné aj na úrade práce...?

adelii
2. kvě 2012

@veeron nie,na SVK,lebo som tam pracovala 🙂

stanushqa85
2. kvě 2012

@nae dakujem za odpoved, ono to vybavoval manzel kedze ja som na SR tak snad to uz bude 😕 , ale este ani rozhodnutie neprislo a to je uz vyse 30dni..no musim tam poslat mm 😉

natty07
4. kvě 2012

Ahojte, chcem sa s vami poradit. Moja sestra je vydata v CR, pracovala tam asi 7 rokov, pred troma rokmi isla ma matersku a poziadala o tu matersku na dva roky. V juli jej skoncila a skoncil jej aj pracovny pomer a od augusta do februara bola na Urade prace. Vo februari sa jej narodila dcerka a sestra dostava iba 1500 Kc, nie je to malo? Aka je vlastne minimalna vyska materskej v CR?

slavkavacka
5. kvě 2012

Ahojte.Žijem v čechách už 10 rokov.Miminko čakám v októbri.Mám tu trvalé bydlisko.Plánujem poberať materskú tu v čechách lebo je vyššia.Potom chcem ísť naspäť na slovensko ale chcela by som poberať aj rodičovský z čiech je to možné.So zamestnávateľom pracovný pomer nerozviažem.Muž pôjde somnou na slovensko.Chcem žiadať aj o pôrodné zo slovenska,aké papiere budem potrebovať.Kde sa o to žiada.

2lenka
7. kvě 2012

ahoj Matilko:nemas pravdu ze ked sa ti tu narodi syn,dcera tak ma hned ceske obcanstvo ja mam syna sme z manzelom obydvaja slovaci ale nas syn je tak isto slovak ako my 😵

evaviki
7. kvě 2012

@slavkavacka o matersku a rodicak ziadas v CR, v mieste, kde byvas, resp. na spadovej socialke.. O porodne sa ziada na Slovensku v mieste trvaleho pobytu, myslim, ze sa to da aj postou.. ale na to musite malemu vybavit aj slovensky rodny list..

@2lenka neviem, kedy to Matilko pisala, ale ma pravdu.. ak vase dieta nema obcianstvo CR, tak je to vasa "chyba" (nemyslim to ako chybu, ale ak by ste chceli, tak by ho mohol mat) Vzdy zalezi na rodicoch.. Moj syn ma obe obcianstva.

mia___
7. kvě 2012

@slavkavacka Tak ako pise evaviki. Tym, ze budes aj nadalej zamestnana, ti zacne automaticky chodit materska - nic nemusis vybavovat. Ked sa miminko narodi, poziadaj si na SK na prislusnej matrike, o vystavenie slovenskeho rodneho listu. To trva aj zo 2mesiace. Ak ste mala obec, ako ta nasa, tak ti to kludne mozu vybavit rodicia. Dava sa tam original ceskeho rodneho listu (ten potom vratia).
A s tym SK rodnym listom potom poziadas na SK o porodne. Pridas k tomu este prislusne formulare, ktore si nechas potvrdit u doktorov (z gynekologie aj od pediatra) a podas to na SK urade prace.
Rodicovsky prispevok si vybavujes v cechach na urade prace. Najlepsie, ked im zavolas, co potrebuju. Ja som davala ofotenu pracovnu zmluvu a este take potvrdenie, ze som u nich stale zamestnana+dake ich formulare.

slavkavacka
8. kvě 2012

Máte niekto skúsenosť s vybavovaním neomezených vychádzok na sociálke.Ja som v piatom mesiaci a marodím lebo som pracovala na tri smeny.A moja doktorka mi dala len 6 hodín vychádzok ale čo mi hovorili iné tehotné tak druhé doktorky vychádzky neobmezdujú.A o zmenu pobytu ste si už niektorá žiadala keď išlo o slovensko.Chcela by som ísť ešte domov.

xuxie
8. kvě 2012

@slavkavacka
Ahoj, ja som mala v prvom tehotenstve neschopenku pol roka, išli sme medzitým aj na dovolenku do zahraničia aj na Slovensko. Všetko mi zariadila moja lekárka, aj tú zmenu pobytu. Skús sa s ňou dohodnúť. Primárne by všetky takéto výnimky z domáceho režimu mal doporučiť a schváliť ošetrujúci lekár. Držím palce 🙂

alzbetak
10. kvě 2012

Ahojte 🙂 Nebola ste nahodou resp nieste niektora v rovnakej situacii?
Zijem v CR, pracujem pre SR zamestnavatela a som na neschopenke od vcera (bude trvat asi cele tehu)
Kedze odvody sa platia na slovensku tak aj nemcenske bude vyplacat predpokladam slovenska socialka, nie? A ako je to potom s pripadnou kontrolou? Neviete? Vcera mi totiz Dr povedala ze menit velmi miesto pobytu sa uz neda ( dr je super, nemam pocit ze by sa jej len nechcelo...) tj. napr za rodinou na slovensko sa uz ako nedostanem? Dakujem velmi pekne za odpoved 😵