Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

jjaroslav
11. lis 2013

dobry den vsetkym 🙂 asi som tak trochu iny pripad a preto by som chcel poprosit o radu niekoho kto ma skusenost s propadom ked otec dietata ide na rodicovsku dovolenku , pracuje a momentalne este zije v cechach (teda zamestnavatel plati vsetky odvody do poistovne ) ale manzelka je zivnostnicka na slovensku kde aj bude rodit.konkretne ma zaujima kedy moze otec nastupit na rodicovsku dovolenku kedze na matersku logicky nepojde pretoze na tej je matka 🙂 budem vdacny za kazdu skusenost ci radu.otazok mam samozrejme viac ale na zaciatok to myslim staci 🙂

enah
11. lis 2013

@margotka666 @veeron Ahojte, myslim, ze som v podobnej situacii ako vy a chcem sa spytat ako ste si vybavili "narok na dochodok k rodicovskej". Mna dnes zo socialnej poistovne poslali domov, ze ma mozu prihlasit na dochodkove poistenie len v pripade ze ja aj dieta mame TRVALY pobyt na SK.

Neviem kde ma dieta trvaly pobyt - sudila som, ze ho ma automaticky so mnou ako matkou na SK. Ale otec je cech a zijeme v cr tak som ho nechala nahlasit na zdravtonu poistovnu v CR - a z toho dovodu ma odmietli prihlasit na dochodkove poistenie. Co ma dost zmiatlo, pretoze v EU by sme nemali byt obmedzovany pohybom a teraz to znamena, ze NEMAM narok na dochodkove poistenie pretoze mam trvaly pobyt inde ako dieta.
Ako to mate vy?
veeron pises o listoch s trvalym pobytom pre dieta - kde sa vybavuju?
rodne listy som vybavila tu aj tam. Rodila som v CR.

veeron
11. lis 2013

trvaly pobyt ma dieta automaticky tam kde matka, ale može mat aj v CR, zase kde byvate.. nasa ma 2 trvale pobyty...🙂

veeron
11. lis 2013

Listy ti automaticky na požiadanie vyda obecny urad kde maš trvaly pobyt... a potom som si ziadala aj v cechach na mestkom urade potvrdenie o trvalom pobyte kvoli rodičockym davkam, kedze bola podmienka aby dieta malo tu trvaly pobyt..🙂

enah
7. led 2014

Prosim, pridavky na dieta riesite v cr /praca, manzel/ alebo v mieste trvaleho pobytu sr?

enah
7. led 2014

@veeron wau, ako si ziskala trvaly pobyt v sr aj cr?
co viem moze byt iba jeden. mne v sr odmietli vydat - preto nebudem mat bnarok na dochodkove poistenie.
A tie rodicovske davky si si ziadala v cr pretoze su tam vyssie alebo preco?

enah
7. led 2014

tak skvele na webe som sa docitala ze nie je mozne mat 2 trvale pobyty. a hned pani v telefone na evidencii obcanov, ze nie je problem nahlasime trvaly pobyt aj tu aj ked uz ma v cr... skoda len toho dvojiteho odpadu... 😒

veeron
7. led 2014

@enah Ahoj, mala ma dva trvale pobyty, ja mam len na Slovensku zatial. Rodičovske davky som ziadala tu v CR lebo su vyssie.iny dovod nebol.. a ked sa to dalo, tak prečo nie...🙂 A rodinne pridavky zase ziadam vzdy 2x do roka na Slovensku, kedze sa mala narodila na Slovensku...

syslik21
8. led 2014

Co ak zijem v Anglicku a v 6 mesiaci tehotenstva sa vratim do ciech kde chcem porodit. Som slovenka momentalne zijuca v Anglicku , ale na trvalo sa prestahujem do Ciech odkial pochadza manzel. Mate niekto taku skusenost? Dakujem

adelii
9. led 2014

Ahojte,velmi prosim o radu:
Trvale bydlisko mam na SVK,prechodne v CR. Som zamestnana na SVK.
Prve dieta som rodila v CR,s tym,ze som mala vybaveny formular 106.
Teraz mam rodit znovu,no vraj uz nemam nan narok,lebo som minuly rok nepracovala,bola na MD.
Vraj sa da vybavit iny formular,ktorym si prenesiem zdravotnu starostlivost do CR.
No tympadom neviem,ci nestratim narok na porodne na SVK.
Nema niekto rovnaku situaciu?
Dakujem za odpoved.

bambulal1
11. led 2014

Holky prosím o pomoc potrebuju najít formulár na porodne ze slovenska ale nikde ho nemůžu najít.Ak ho nekterá ma hodte ho sem.
Dekuji

lullaby87
15. led 2014

ahoj, vie mi niekto poradit? ziadam o porodne na svk (som slovenka, manzel cech a dieta sa narodilo tu, ma obojake obcianstvo). na urade na svk mi povedali, ze chcu potvrdenie, ze som neziadala a nebolo mi vyplatene porodne v cechach. na urade v cechach mi prehlasenie odmietli napisat, zevraj si ma o to ziadat slovensko.. som bezradna, pretoze co mam zname, tak im prehlasenie v pohode napisali ☹ co mam teraz robit?
inak este ma zarazilo, ked som ziadala o rodicovsky prispevok, chceli po mne milion dokladov (oddaci list, karticku poistenca, pracovnu zmluvu, potvrdenie, ze tu stale pracujem, kupnu zmluvu na byt a pod.) a vyplnali sme s manzelom dotazniky - nechapem preco, ked je cech, rovnako ako nasa dcera a nakoniec som sa dozvedela, ze to budu posielat na svk.. je to tak spravne? dakujem..

bambola
17. led 2014

@lullaby87 pokial viem, tak je tam podmienka, ze si musela byt poslednych tusim 270dni (to neviem isto kolko) zdravotne poistena na SR.
Co sa uradnicok tyka.....tam len chodit a vyhucat im dieru do hlavy 😖 ked ta budu mat plne zuby tak ti to podpisu. Popripade napis rovno ty to prehlasenie s tym, ze nech to len podpisu.

diusik
20. led 2014

@enah
@bambola prosim vas,nevedeli by ste mi poradit,vidim ze zijete v prahe,moj brat so svojou priatelkou tam tiez ziju,maju vybaveny prechodny pobyt,brat tam pracuje.Chceli dat malu (3rocnu) do skolky a povedali im,ze iba ak si vybavia trvaly pobyt,ale ved ten dostanu ak si ho tu zrusia,a ktomu treba aj obcianstvo alebo nieco take nie?Myslite si ze to je fakt podmienka?Mne sa zda ze sa len vyhovorili aby im malu nemuseli prijat... 😒 diky za rady

bambola
20. led 2014

@diusik zrejme im to povedali preto, že deti, ktoré nemajú trvalý pobyt sa v "rebríčku" detí na prijatie ocitnú úplne nakonci. Najprv berú deti s TP v mieste škôlky, potom v meste, a potom v štáte (plus samozrejme iné podmienky, ako súrodenec v škôlke, vek dieťaťa a pod.) Čiže podmienka to nie je, ale je už taký pretlak v škôlkach, že deti bez trvalého pobytu sú takmer bez šance. Ale určite nech sa nedajú odbiť, mne malú zobrali aj bez trvalého 😉 vždy sa nájde niekto, kto odmietne a človek nikdy nevie 🙂 volali mi posledný augustový deň, že či ešte mám záujem 😉 Treba mať v zálohe ale aj súkromnú v tomto prípade 😒

Trvalý pobyt sa získava len po 5 rokoch prechodného pobytu, resp. musí človek dokázať , že tu minimálne 5 rokov pobýval (napr.pracovnou zmluvou), netreba k tomu občianstvo, iba nehnuteľnosť kde si ten TP môžeš prihlásiť 😉 samozrejme sa tým stráca TP na SR

havranek77
20. led 2014

Ahoj prosím vás čítala som si tie horné komentáre, ale som z toho aj tak celá zmatená. Ja som práve skončila vysokú školu v ČR a v deň štátnic som zároveň zistila, že som tehotná. Popri škole pracujem na polovičný úvazok v Bratislave, ale zmluvu mám iba od 1.1.2014. Aby som mala nárok na materskú či rodičovský príspevok musím odrobiť tých 270 dní a to už bohužiaľ nestihnem. Priateľ žije v ČR, ja bývam u neho, ale trvalý pobyt mám na Slovensku, prechodný nemám. Chceli by sme zostať v ČR, teda aj bábatko bude čech. Kde si mám požiadať o dávky? A všetkých doktorov mám na Slovensku, bolo by možné za nejakých okolností chodiť českému gynekológovi a tu aj porodiť, aby nemusel chodiť stále za mnou na Slovensko, keď budeme vlastne žiť z jedného príjmu?

enah
23. led 2014

@havranek77 zakladna otazka: priatel ma pracovny pomer? to by vela usmernilo

havranek77
23. led 2014

Ahoj dakujem za rakciu on je zivnostnik, odvody si plati pravidelne a riadne

karendy
28. led 2014

Ahojte 🙂 Ja som slovenka, dcerka ktorej budu tento rok 3 roky sa narodila na slovensku, otec čech..ideme sa stahovat do Karlovych Varov a chcem sa spýtat, viem že ja nedostanem trvaly pobyt, iba prechodny..ale ako to je s dcerkou? pocula som ze ked je otec cech, tak ona dostane automaticky trvaly pobyt v čr..je to pravda?

ellenie
28. led 2014

@karendy a ste manzelia? Pokial ano tak trvaly dostanes 🙂 bratranec si takto pred 2 rokmi bral cesku a dostal trvaly pobyt 🙂

karendy
28. led 2014

@ellenie ee, nie sme manzelia..zaujima ma ale dcera

nihal
9. únor 2014

Dievčatá, prosím vás, som tehotná, trvalý pobyt mám na Sk, aj poisťovňu mám ešte na SK. Manžel má prechodný pobyt v ČR. Rodiť chcem na SK, kedy môžem prejjsť s dieťatkom do českej poisťovne aby som nemusela pendlovať stále na SK kvoli očkovaniam a poradňam? Chcem byť pri manželovi a nie pri svokrovcoch...dá sa to vôbec? Dá sa prejsť s malým dieťatkom do českej poisťovne, alebo treba mať prechodný pobyt?

bambola
9. únor 2014

@karendy dostat dcerka dostane ale ja osobne by som ti poradila nechat dcerke trvaly tam kde mas ty 😉

@nihal Dieta ja manzelka mozu byt verejne zdravotne poistene akoby na manzelovu poistku 🙂 prechodny pobyt k tomu netreba, ale radim si vybavit , netrva to dlho a moze sa zist 😉

mia___
11. únor 2014

Prosim, vybavovala ste si niektora obcianstvo? Od noveho roka mozu byt aj v CR dve obcianstva, akurat neviem ci dobre citam, ze tam zrusili tu vynimku pre slovakov, takze to musime na test z jazyka a realii???

ellenie
13. únor 2014

@nihal presne ako hovori bambola. Mozete byt obaja poisteny na manzela 🙂 Prave vcera som bola tiez v poistovni, kedze manzel je momentalne nezamestnany, tak sa viazal na moje poistenie, kedze ja som zamestnana 🙂 A nepotrebovali tam prechodny pobyt, aj ked radim si ho zariadit 🙂 Ja som tam bola vcera, a v pondelok ho uz budem mat, doporucujem ale sa tam telefonicky objednat, aby si tam nemusela cakat vyse 2 hodin tak ako ja 😒

ellenie
13. únor 2014

@nihal a este doporucujem zariadit si formular E 106, ked chces rodit na SK, ja som si ho tiez zariadovala, lebo som rodila na SK 🙂

ellenie
13. únor 2014

@veeron ty dostavas pridavky na dieta zo SK? Ja viem, ze sa to neda/nedalo, pokial zijes v zahranici. Tu v cechach na ne nemam narok, kedze mame s manzelom vyssie prijmy, je na to nejaka tabulka ci co, a zo SK vraj nemam tiez narok...

veeron
13. únor 2014

@ellenie ja mam, byvam sice v CR, ale zamestnana som na Slovensku a mam aj trvaly pobyt...takze mozem... 😉

ellenie
13. únor 2014

@veeron aha, ja mam tiez trvaly pobyt na SK, ale zamestnana som v CR

veeron
13. únor 2014

@ellenie tak to preto, aj mne to tak povedali, ze mam len stastie ze som na Slovesku zamestana a tym padom je SR druhotna krajina na vyplacanie davok, kedze mi v CR zamietli...