Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

anezena
29. říj 2008

voktisek - ale ona nepoziadala v CR. este nikde nepoziadala. Ona dostava iba materksu v Cechach, ale o porodne nepoziadala.

Nárok na príspevok
(1) Podmienky nároku na príspevok sú:
a) narodenie dieaa,
b) trvalý pobyt3a) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.
(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo diea v štáte, ktorý nie je lenským štátom
Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má
nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieaa najmenej 12 po sebe nasledujúcich
kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovone verejne
zdravotne poistená v Slovenskej republike.3b)
(3) Nárok na príspevok na to isté diea vzniká iba raz. Ak sa súasne narodí viac detí,
nárok na príspevok vzniká na každé diea.
(4) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a) alebo
b), ak
a) pred uplatnením nároku na príspevok dala privolenie na osvojenie dieaa poda osobitného
predpisu4) alebo b) diea bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivos rodiov na základe
právoplatného rozhodnutia súdu2) alebo príslušného orgánu3) alebo dieau bola nariadená
ústavná starostlivos právoplatným rozhodnutím súdu.5)
(5) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a), ak po
pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila diea v zdravotníckom zariadení.
(6) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa diea narodilo v cudzine
a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa diea narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok
alebo inú dávku toho istého druhu.

(2) Ak sa diea narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v ase podania žiadosti
o príspevok dieaa nemá vydaný rodný list poda osobitného predpisu,10) oprávnená osoba
priloží k písomnej žiadosti o príspevok úradný preklad rodného listu dieaa vydaného v cudzine
alebo iného obdobného dôkazu o narodení dieaa oprávnenej osobe poda § 2 ods. 1
písm. a).10a)

vojtisek2007
30. říj 2008

anazena - tak jestliže nepožádala v ČR, tak by neměl být problém, aby porodné dostala v SK - ať si vyřídí rodný list dítěte (nebo nějaký ten doklad nebo překlad rodného listu) a požádá o porodné, měli by jí dávku přiznat....ať si rovnou pošle žádost o porodné s příslušným dokladem (rodnými listem) na úřad, kde se porodné vyplácí....možná třeba budou chtít také potvrzení, že o porodné nežádala v ČR.

nini19
30. říj 2008

ahojte,babenky tak ako to je?ak chcem dostat rod.prispevok,musim tu mat ten trvali pobyt,alebo nie?ja tu s manzelom pracujem vyse 3rokov,a mame prechodny pobyt,staci to ci si mam rychlo vybavit trvali,myslim,ze po 3 rokoch mam nan narok len som ho este nepotrebovala.som v 3mesiaci,ale uz mi je teraz zle z toho vybavovania,ked to tu citam...........PORADITE MI? 😨

vojtisek2007
30. říj 2008

nini19
- podle Evropských zásad má výdělečně činný občan Evropské Unie nárok na dávky, které jsou poskytovány občanům země v níž pracuje přesto, že tato země není jeho původní vlastí (Nařízení Rady 1408/71, část I., článek 2 - 4).
😀 Proto je možné pobírat dávky státní sociální podpory v ČR, i kdyby nebyla splněna podmínka občanství nebo 365 dní pobytu, která je dána zákonem o státní sociální podpoře. 😀 (ty ale 365dnů pobytu stejně splňuješ)

...takže jestli splníš podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, tak tady máš nárok pobírat mateřskou a následně rodičovský příspěvek, ikdyž zde nemáš trvalý pobyt.

alenka111
5. lis 2008

Ahoj holky, mám jednu otázku. 🙂
V březnu budem mať svatbu. Ja mám trv.pobyt na slovensku a priateľ je Čech.
Možem zažiadať o trvalé bydlisko v čr po svatbe? V čr pracujem 3 rok a až po 5 rokoch sa može zažiadať o trv.pobyt.
Myslíte že tou svatbou možem k tomu nejako pomoc´t aby som nemusela čakať ešte 2 roky?
Ďakujem 😕

vojtisek2007
5. lis 2008

alenka - já si myslím, že svatbou získáváš trvalý pobyt automaticky - kamarádka si takhle brala jednoho kamaráda - na oko - aby nemusel odcestovat pryč (byl v Čr pouze na studentské vízum) , aby tady mohl zůstat...a bez problémů zůstal a je tu pořád... 😀

alenka111
5. lis 2008

jé to by bolo fajn, ďakujem 🙂

androna
5. lis 2008

alenka myslim ze vojtisek nema uplne pravdu.holky to tu uz riesili, ze sa zakon od 1.1.2008 dost zmenil a musis cakat 1rok od svadby a az potom mas narok.predtym to ale slo automaticky.ja to tak mam.

androna
5. lis 2008

alenka pozri sa na stranu 4 tu v diskusii tam to dievcata riesia.konkretne prispevok bosorkajarka 12.14 😎

vojtisek2007
5. lis 2008

jůů, tak to jsem nechtěla takhle zmást - ta kamarádka si ho brala už před 5ti lety, tak třeba se to opravdu změnilo, ale každopádně na pobyt nárok mít budeš 😉 a ještě jednou se teda omlouvám za tu mistifiakci 😒

vojtisek2007
5. lis 2008

mě to teda ještě nedalo a hledala jsem v zákonu a v zákoně o pobytu cizinců na území čr jsem našla tohle :

TRVALÝ POBYT NA ÚZEMĺ
Díl 1
Trvalý pobyt na území na základě povolení k pobytu
§ 65
(1) O povolení k pobytu je bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území oprávněn požádat cizinec,

a) který o vydání tohoto povolení žádá za účelem společného soužití se státním občanem České republiky, který má na území hlášen trvalý pobyt, za podmínky, že cizinec je
1. manželem státního občana České republiky,
2..................
b) ...................

tak nevím, já bych řekla, že požádat hned po svatbě - a monžá i před - ....za účelem společného soužití.....

androna
6. lis 2008

vojtisku ja som citala toto a je to fakt diskriminacne.
http://www.diskriminace.info/dp-migrace/novela_...
a i predtym v roku 2006 trvalo vybavenie trvaleho pobytu,pretoze musis nechat zmenit cesky oddaci list na slovensky sobasny list.s tym si vymenit obcianku s novym menom a az potom mozes ist na cudzinecku zaziadat o trvaly pobyt.mne to trvalo 6mes.ale dalo by sa to stihnut tak za 3mes myslim

vojtisek2007
6. lis 2008

androna - tak to je teda fakt hustý....

lubina
6. lis 2008

Ahojte, teraz som to napisala prave aj pre kocky z UK,ale plati to pre vsetky EU staty, teda Kocky ak byvate v zahranici a mate akykolvek problem so svojimi pravami, ci uz socialne zabezpecenie, dane, prijmy, materska, pridavky a pod.pozrite sa na http://ec.europa.eu/citizensrights/. Pod pojmom "Navigacna sluzba pre obcanov" mozete zasielat akekolvek otazky.Odpovede su zdarma a je to tim pravnikov zo vsetkych EU statov, ktori vam odpovedia vo vami pozadovanej reci. Odpovedia mailom ale na poziadanie aj telefonicky. Je to super sluzba,mam odskusane

maryind
6. lis 2008

mile zienky, prosim, poradte mi, lebo neviem, kam z konopi, co uradnik, to ina informacia. som slovenka, trvaly pobyt v sr, mam rocnu dcerku s trvalym pobytm v sr. zili sme v uk, no v auguste sme sa prestahovali do prahy. manzel je ind a ma tu pracu. ja som na materskej. zo sr poberam rodicovsky prispevok...stat za mna a dcerku plati zdravotne odvody a tu v cr nemam narok na zdravotne poistenie. manzel ma v cr tiez len prechod. pobyt. no jemu zdravotne plati zamestnavatel. mne bolo ceskou poistovnou povedane, ze existuje formular, ktory mi ma dat moja slovenska poistovna a vdaka nemu budem moct mat beznu lekarsku staroslivost - ako napr. prehliadky u gynekologa pocas tehotenstva ci preventivne prehliadky a vakcinacia pre dcerku - tu v cr, lebo eurokarta umoznuje len nevyhnutnu zdrav. starostlivost. no v sr mi povedali, ze taky formular neexistuje resp. nemam na to narok a ak budem v buducnosti tehotna, musim cestovat na slovensko ku gynekologovi, i s dcerkou k detskemu, atd.
naozaj neexistuje ina moznost?
nemame auto a cestovat s malym dietatkom je rusive pre inych ludi v buse ci vlaku, ak ide o dlhu cestu. plus je to neprakticke, drahe a najma nechcem, aby sme boli casto odluceni od manzela.
dakujem za pomoc.

vojtisek2007
7. lis 2008

maryind - jestliže tvůj manžel v ČR pracuje a odvádí z platu pojištění, tak podle zákona a nemocenském pojištění můžeš ty využít toho jeho pojištění pro svoje potřeby k ošetření, prohlídkám a stejně tak i dcera - jenom nevím, jestli na to existuje nějaký ten formulář, to fakt nevím

maryind
13. lis 2008

vojtisek, dakujem za radu, no skutocne vsetci uradnici tvrdia nieco ine, napr. tu v cr mi pani v ceske zdravotne poistovni povedala, za hoci moj manzel plati odvody, mne z toho nic nevyplyva, kedze sme sa len teraz na jesen sem prestahovali a obaja mame prechodny pobyt...vraj ine by to bolo, keby aspon jeden z nas mal trvaly pobyt v cr...inak jedina moznost je pytat si formular v mojej (resp. dcerinej) zdravotnej poistovni v sr, ktory vraj poistovna vydava na zaklade medzistatnej zmluvy cr-sr, ak sa obcan sr zdrzuje v cr aspon styri dni v tyzdni (o tom sa podava cestne prehlasenie). na zaklade tej dohody by som mohla byt zaregistrovana v cr ja i moja dcerka. no slovenske poistovne(vszp, dovera) tvrdia, ze nic take neexistuje, len karticka europskeho zdravot. poistenia, no ta pokryva len urgentne zdravotne zakroky, urcite nie ockovania ci preventivne prehliadky.
mam z toho hokej. akosi nechcem prijat to, ze kvoli tomu budem cestovat vzdy na slovensko, sama bez manzela, s malickou...a nehovoriac o tom, ze si neviem predstavit, co bude, ak otehotniem (gynekolog. prehliadky, porod, atd.)...myslim, ze rodina ma byt pokope... a to najma v case ako je choroba ci prichod miminka...navyse moj manzel vie len po anglicky, a ked som dlho prec, je mu smutno a citi sa tu strateny...no este stale dufam, ze sa najde riesenie. vdaka za pomoc.

vojtisek2007
13. lis 2008

maryind - a když jste teď v Čr, tak ty tady pracuješ, nebo tady pobíráš nějaké dávky...???

bombulka22
18. lis 2008

Ahojte, potrebovala by som poradiť. sťahujem sa do Čiech a mám jedno dieťa. Priateľa mám Českej národnosti. Čakáme spolu dieťatko som na začiatku tehotenstva a chcela by som vedieť, čo mám ešte vybaviť pred odchodom, aby som na niečo nezabudla.Nie som veľký fanúšik úradov a popravde nemám o tom prehľad. Vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem

maryind
18. lis 2008

Moje dievcatko ma prave rok a som s nou doma, na materskej. Matersku som poberala v UK devat mesiacov, potom mi tam materska skoncila, prestahovali sme sa do CR, kde manzel pracuje a ja som podla slovenskych zakonov stale na materskej, poberam rodicovsky prispevok zo SR...kedze ja i dcerka sme obcania SR a mame tam i trvaly pobyt.

dadka1608
26. lis 2008

Ahojky, no ako vidim, je tu z toho pekný chaos. Ja budem teraz v januari mať malé a s manželom, Čechom, sme sa zobrali v auguste. Vybavovanie občanky mi bude trvať ešte další mesiac a nie to nejaký prechodný pobyt, o ktorom pochybujem, že ho dostanem do porodu. A tak sa chcem iba ubezpečiť, či mám skutočne právo na všetky tie soc. dávky ako je materská, rodičovský príspevok, porodné a kto s tým má skusenosť, neporadil by mi prosím, čo všetko k ich vybavovaniu budem potrebovať?
Manžel je Čech, pracuje tu, ja som Slovenka, pracujem tu uz dva roky a teraz celé tehotenstvo som na marodke, inak už niečo cez rok tu spolu s manželom bývam.Sňaď mi nikto nebude robiť žiadne problémy na úradoch. Pretože už, čo sa týka trvalého pobytu mi tu na matrike povedali niečo iné a na cudzineckej polícii niečo iné ☹ . Trvalý pobyt asi nedostanem, že?

androna
2. pro 2008

dadka divam sa ze ti zatial nikto velmi neporadil,ale myslim ze ked mas odpracovanych 270dni u ceskeho zamestnavatela,tak mas narok na matersku a potom na rodicak.jak to je s porodnym neviem,ale to je na sk vyssie tak to bysi si mohla vybavit tam,ak tam mas este trvaly pobyt.na trvaly pobyt mas narok az po roku od svadby,takze az v auguste.ale par stran dozadu tu maminy rozoberali stejny problem a dostali nejaku vynimku.skus docitat.

evaviki
2. pro 2008

Dadka, ja som na tom rovnako, len tu svadbu som mala o dva mesiace skor 😀
Na davky narok mas, v tom nevidim ziadny problem. Trvaly pobyt som zatial neriesila, pockam si, az ked drobec trochu podrastie, tiez som cele tehu doma a nevladzem behat po uradoch.. A ak mas trvaly pobyt zatial na slovensku, tak mozes o porodne poziadat aj tam, v cechach je cca 13000 Kc, na slovensku je 25000 Sk. Ale na skk treba o porodne poziadat tusim do 6 mesiacov od narodenia mimca, to si radsej este zisti..

dadka1608
2. pro 2008

evaviki, mas pravdu, ono sa to pri tom rozdiele oplati si zistit, ale asi sa o to budeme zaujimat nakoniec az po narodeni maleho, lebo ako si aj ty uviedla, po uradoch nevladzem behat ani ja. Ale je dobre mat informacie aj od niekoho ineho, kto s tym ma aj napriklad nejake tie skusenosti.
androna, myslim, ze ta diskusia tu o tomto probleme pomalicky zasa ide aj do pozadia, to vies osem stran, je celkom dost a uz sa tu asi nikomu nechce doplnat nejake udaje 🙂 .
Dakujem vam obom za rady, urcite to budem musiet pomalicky pozistovat. Hlavne aby som teraz mala obcanku do porodu a budem rada 😀 .

alenka111
4. pro 2008

Ahoj holky, mám jednu otázku ako vždy, aj keď asi nepatrí sem, ale opýtam sa.
Na matrike mi povedali že si mám napísať nejaké čestné prehlásenie o osobnom stave. Neviete ako to mám zosmoliť? ☹
Pipadá mi to troch také hm divné písať takéto čestné prehlásenie . 😖
snáď mi poradíte. a neviete ako dlho to trvá kým to matrika schváli že sa možeme vziať?
Termín máme na 31.1.2009, tak dúfam že to nebude trvať pár mesiacov ☹
ďakujem
pekný deň 🙂 🙂 🙂

androna
4. pro 2008

alenka no nechapem co po tebe matrika chce.a to ceska ci slovenska?k tomu aby ste sa mohli vziat ti predsa iba matrika slovenska vystavi doklad neviem presne uz ako sa vola.uz som zabudla a v nom je ze si slobodna a mozes sa vydavat.to donesies na cesku matriku.

dadka1608
4. pro 2008

alenka111, tak to nechapem ani ja. My sme sa brali a dokonca ziaden doklad som z matriky nepotrebovala. Na matrike urobili nejake vnutroorganizacny proces na matrike, pre odpustenie nejakeho potvrdenia, mozno prave toho, co vydava matrika, alebo neviem, bola som z toho dost mimo. A v den sobasa som akurat podpisala, ze to prebehlo a bolo mi to odpustene a bolo. Akurat, ze sa za to nieco platilo.

alenka111
4. pro 2008

No práve že slovanká matrika už nevydáva doklad o sposobilosti uzavretia manželstva kde stijí to že som slobodná. Musím predložiť potvrdenie že slov.matrika tento doklad nevydáva a napísať si to čestné prehlásenie ktoré potrebuje matrika tu v čechách.
ale ako som písala slov.matrika tento doklad nevydáva, to znamená že českej matrike nemožem predložiť všetky potrebné doklady, musí sa zahájiť nejaké "řízení" ktorým sa ma schváliť že je všetko o.k. A že možem mať svadbu v ČR.
Samé papierovanie ☹ ☹ ☹

androna
4. pro 2008

alenka tak to su novinky.tak to ti neporadim.

dadka1608
4. pro 2008

alenka111, vobec neviem ake cestne prehlasenie od teba matrika chce a potvrdenie, ze ho nasa matrika nevydava. Odo mna nic takeho nechceli, ako sme tam prisli, tak hovorila, ze sa tam mame asi mesiac pred svadbou stavit, alebo mozno aj neskor, podpisat, ze zacali to jednanie a potom uz len pred obradom podpis, ze to bolo ukoncene a 2000 Kc k tomu. Este sa kedysi vyzadovalo, ze si musela ist na cudzinecku policiu kvoli nejakemu dokladu, ale to tesne pred nasou svadbou zrusili, toto potvrdenie nemohlo byt v den svadby starsie nez 7 dni. Takze ani toto uz od augusta nevyzaduju. Tak keby ti nieco ine tvrdili, tak su to pekni ..... Ale ked som si bola na slovenskej matrike vybavovat papier aby mi vyhotovili v bratislave slovensky sobasny list, je pravda, ze sa divila, ze som tam nebola, ze oni vydavaju nejaky papier na sobas. Asi tiez ako vsade to hodne zalezi na tych ceskych matrikarkach, ake su ochotne a ci ta chcu prehanat alebo si to zariadia jednoduchsie. 😒