Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

miruska999
19. bře 2013

Ahojte...som tu nová 🙂 snáď nájdem odpovede, ktoré hľadám ☹ ... Som slovenka žijúca v čechách s prechodným pobytom... moj priatel je čech a čakáme babo... chcem sa spýtať, či môžem rodiť na sk, pretoze pre dieta by som chcela slovenskú narodnosť, ale trvalý pobyt v čechách..len neviem, či to ide... nie sme zobratý...alebo mi skuste poradit nejake oficialne stranky, kde by som mohla zaslať moje otazky....dakujeeeem

linee
19. bře 2013

Ahoj, prosim tiez o radu. Na Slovensku som nikdy nepracovala, studovala som tu a aj ostala. Manzel je Cech a tento rok som uvazovala, ze by som si dala trvale bydlisko v CR, pretoze uz mam na neho narok. Do dvoch rokov planujeme potomka. Suseda mi ale povedala, aby som si este trvale bydlisko nechala na Slovensku, ze by som mohla zaziadat o porodne na Slovensku. Mate s tym nejake skusenosti?
@kristiii
@shel44 Ako je to teda s porodnym a pridavkami? Dostavate z Ciech alebo zo Slovenska alebo ako to funguje? Viem, ze je este trochu skoro, ale nerada by som zaziadala o trvaly a uplne sa tym odrezala od pridavkov🙂 Ako sa to riesi? Pockat radsej? Kde najdem informacie o tom, ze by sa to teraz 2013 malo rusit?
Dakujem a stastny porod!!!🙂

shel44
19. bře 2013

@linee
Odporúčam si ponechať na Slovensku trvalý pobyt aspoň na určitú dobu, aby ste mohli žiadať pôrodné zo SR.
Podľa nového totiž v ČR nemusíte mať na pôrodné nárok(dosť to tu okresali).
Rodičovský príspevok môžete žiadať v ČR, čo aj odporúčam- po novom si ho môžete upravovať, tak ako vy chcete..
http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-pris...
odporúčam pozrieť link.
Pravdepodobne by ste na SR na rodičovský príspevok nárok nemala, pretože oficiálne síce máte trvalák na SR, ale žijete tu, pracujete, takže by vám ho asi ani nedali na SR.
Takže, o pôrodné žiadať na SR( formuláre nájdete na internete, môžem poslať aj všetky linky a iba im to zaslať poštou na SR, tiež aj žiadosť o príplatok, ak ide o prvé druhé alebo tretie dieťa v poradí narodené),o rodičovský v ČR, máte na to nárok.

shel44
19. bře 2013

@miruska999 áno, môžete rodiť na SR, a tým pádom bude mať dieťa národnosť slovenskú, ale myslím, že je to jedno, pretože dieťa bude mať aj tak dve občianstva. Má na to nárok, pretože je zo miešaného manželstva.
Dieťa má podľa slovenských zákonov automaticky nárok na slovenské občianstvo, a trvalý pobyt po matke dieťaťa.
Ak chcete, aby dieťa malo trvalý český, aj v prípade, že budete rodiť v ččechách, dieťa dostane trvalý zo slovenska po Vás. Ale dá sa to vyriešiť jednoducho, dať to prepísať v ČR vo vašom meste.
TAkže: ak budete rodiť či na ČR alebo SR, dieťa má nárok na obe občianstva, na oba rodné listy( dá sa vybaviť v Čechách na slovenskej ambasáde) a trvalý tam, kde chcete, aby malo.

linee
19. bře 2013

@shel44 Dakujem velmi pekne, som rada aspon za taketo zhrnutie...Ak by som este mohla poprosit o linky, uplne mi to staci, zvysok obtelefonujem a ponastevujem az to bude aktualne 🙂

shel44
19. bře 2013

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...
tu sú informácie

a tu všetko na stiahnutie na SR, čo je treba
http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziado...
toto všetko posťahovať a vyplniť..

tu je link aj na žiadosť o rodičák v čechách. :
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....
myslím, že je to všetko, bude treba ešte si zažiadať o českú Skartu ak ju nemáte..
tu je link o info v čechách http://finance.idnes.cz/jak-na-skartu-0c5-/vite...
a žiadať o ňu bude treba na príslušnom úrade.. to je hádam všeto 🙂
som rada, že som pomohla..
aj mne NA MK veľa ľudí pomohlo

miruska999
19. bře 2013

@shel44 dakujeeem ... je to trochu komplikovanejsie a nechcela som to tu tak priamo napisat...ale dakujem za odpoved

shel44
19. bře 2013

@miruska999 ak bude treba, môžete mi to napísať do správy súkromne, ak Vám to nebude stačiť a budete potrebovať poradiť/a hlavne či to budem vedieť 🙂

czica
20. bře 2013

my Skartu nemáme a všetky dávky nám chodia bez problémov 🙂
jediné čo nám uľahčilo život v ČR je, že tu máme oficiálne prechodný pobyt
a čo nám život trochu komplikuje je, že sme museli dcére vybavovať rodný list na Slovensku a tým pádom je chaos v tom, kedy používať slovenské a kedy české rodné číslo...aby toho nebolo málo, ako cudzinci máme zo zdravotnej poisťovne "rodné" číslo tretie, tak je občas veselo 🙂

erikaaaa4
25. bře 2013

ahojte chcem sa opytat budem slobodna matka zijuca v Prahe ale nemam odrobene 2 roky par mesiacov mi bude chybat na ake prispevky mam narok a existuje nieco ako prispevok pre slobodne matky ? kde si tzo vsetko mam vybavit? dakujem uz som zufala

keenfan
27. bře 2013

Ahojte,
chcela by som poradiť, mm pracuje v ČR, dochádza za nami na SK,no po čase plánujeme tam ísť za ním a asi natrvalo. Ako to je keď máme trvalý pobyt tu na SK a syn by mal ísť budúci rok(2014) do školy? je potrebná aj predškolská dochádzka absolvovaná v ČR? A k prihláške do ZŠ potrebujeme asi aj trvalý pobyt, resp. stačil by aj prechodný, alebo pas? Díky za odpoved 🙂

shel44
29. bře 2013

@keenfan na prijatie stačí prechodný pobyt

keenfan
30. bře 2013

@shel44 naozaj? a vdaka za odpoved 🙂

lullaby87
3. dub 2013

Ahoj, budete vedieť niektorá dobrá duša poradit? Dneska som bola u jednej doktorky a tá ma vystrašila, ževraj moje poistenie asi neplatí na pôrod, že iba na predpôrodnu starostlivosť. Ale pôrod mi poisťovňa nepreplatí. Máte s tým niektorá skúsenosť? Príde mi to ako blbosť, zdravotné mi normálne odvádza zamestnávateľ, zamestnaná som už 4 roky. Poistená som u ministerstva vnitra. Ďakujem!

zmrzlinka
3. dub 2013

@lullaby87 to je nejaka blbost......ja som bola u VZP a zamestnana som bola rok a nic som neplatila

evula83
6. dub 2013

ahojky holky,mate niektora skusenost s rodinymi pridavkami,my sme obaja slovaci,zijuci v cechach s oficialnym prechodnym bydliskom v cechach a trvalym na sk..mame 1 rocnu dceru a udajne nemame narok ani na slovensku ani v cechach na rodinne pridavky,mate niektora nieco take podobne...?

keenfan
8. dub 2013

@evula83 a rodicovsky prispevok poberas? ak ano, tak asi zo Slovenska, ze?

evula83
8. dub 2013

no rodičovsky prispevok poberamz CR,pretoze tu som pracovala..udajne na rodinne pridavky nemam narok,ze trvaly pobyt mam na sk a z sk zase,ze nemozem,kedze som tu v cr nahlasena na prechodny.. ☹ no proste vymysel ako svet,....tak som sa chcela takto informovat,ci nahodou nemate niektora s tym skusenost 😉

miruska24
15. dub 2013

Ahojte, ja len keby niekto potreboval informáciu, manžel pracuje v ČR, mne skončil pracovný pomer počas materskej dovolenky, takže som nezamestnaná. Obaja mame trvalý pobyt v SR. Ja len, že mi každý písal, že rodičovský príspevok budem dostavať zo SR, ale není to pravda, už mi prišil list, že ho mám schválený z ČR. Keby niekto potreboval info, alebo čo všetko sme k tomu potrebovali, nech napíše...Prajem pekný deň............

majca1711
15. dub 2013

@miruska24 Ahoj ja by som sa chcela opýtať ja poberám rodine prídavky na SR,aj rodičovský príspevok, manžel je 2 týždne zamestnaný v ČR, A chcela by som vedieť či by sme mohli poberať z ČR prídavky,a dá sa aj rodičovský ešte poberať,či už nie.Mala má 8mes. 🙂 ďakujem.

mia___
19. dub 2013

@linee Slovaci uznavaju, ze trvaly pobyt mozes mat aj v cechach. Uz sa to tu preberalo. Ci to uznavaju aj v cechach (viacnasobny trvaly v clenskych statoch EU) presne neviem. Ja mam tiez na slovensku aj v cechach. Porodne mi dali slovaci bez problemov. Matersku aj rodicak poberam od cechov. Dieta ma dva rodne listy

zmrzlinka
21. dub 2013

Ahojte!Je tu niekto kto aktualne vybavuje trvaly pobyt v CR? 🙂

lucik221
28. dub 2013

@miruska999 AHoj, to je jedno kde budeš rodiť, stále má bábo nárok na dvojité občianstvo. takže si možeš kľudne vybrať, buď bude mať len slovenské, alebo len české alebo aj jedno aj druhé. Záleží to čisto na vás. Ja mám takisto dieťa s čechom, malá má české občianstvo a teraz momentálne som jej vybavila aj slovenské a trvalý pobyt má v Čechách.Len nezabudni keď nie ste zosobášení ísť na matriku aby priateľ priznal otcovstvo. 🙂

lucik221
28. dub 2013

@linee AHoj...ja som ten istý prípad......pokiaľ chceš dostať porodné zo Slovenska, tak si tam ešte trvalý pobyt ponechaj. Ja som to tiež tak riešila a dostala som ho. Dieťa je českej národnosti, ale to nevadí. Matersku taktiež poberám zo Slovenska, ale rodičovský príspevok si budem uplatňovať už tu v čechách, pretože je podstatne vyšší.

fanie
29. dub 2013

@mia___ Môžeš mi poradiť... Už niekoľko rokov pracujem v ČR, platím si odvody, ale neviem, či môžem rodiť na Slovensku - či dostanem potom rodičovský, alebo či musím byť nejaký čas v ČR. Predpokladám, že zamestnávateľ mi bude platiť materské. Ale neviem čo potom... ako je to s rodičovským príspevkom - či mi budú posielať z ČR alebo zo Slovenska.

mia___
2. kvě 2013

@fanie Ked pracujes v CR mas tu teda zdrav.poistenie. Keby si chcela rodit v CR, kryje ti to normalne poistovna, na Slovensku sotva. To sa tu riesilo, potrebovala by si nejaky ten EU formular.
A kde teda "zijes"? Nepises aky pobyt tu mas, trvaly ci prechodny? Matersku 6mesiacov by ti platil zamestnavatel, to je jasne

bambola
3. kvě 2013

@fanie o rodicovsky by si mala ziadat tam, kde sa zdrzujes. porod na slovensku ti ale nikto nepreplati, kedze si poistencom CR. ani cez formulare. jedine , ze by sa ti to prihodilo rychlo a necakane prave ked si na SR 😉 (potrebna zdravotna starostlivost)

lullaby87
3. kvě 2013

Ahojte, prečítala som asi 50 stránok a aj tak som z toho mierne rozhodená celá. Mám v Prahe zamestanie na dobu neurčitú, českú poisťovňu a prechodný pobyt. Manžel je čech a trvalý má taktiež v čechách. Čakáme bábatko a budem rodit tu. Mám aj tak nárok na porodne zo Slovenska? Lebo keď som si otvorila ten formulár, čo treba vyplnit, úplne som sa zľakla.. Sú tam kolonky na zamestnávateľa na SK a chcú potvrdenie z matriky.. Ako to mám vyplniť, keď na SVK mám iba prechodný pobyt a nič viac?
Ďalší problém mám samozrejme s rodičákom.. Podľa všetkého si úprimne myslím, že mám na neho nárok v Čechách. Ale vzhľadom na Vaše zkúsenosti je to 50:50 či mi ho tu dajú a nepošlú ma na SVK. Ako to vidíte?
Ďakujem za odpovede!! 🙂

fanie
6. kvě 2013

@bambola
@mia___
Trvalý pobyt mám na Slovensku a nemám prechodný vybavený v ČR.
A s tým pôrodom ste ma teda nepotešili, lebo všetkých mám na Slovensku. A s priateľom som sa rozišla. No tak dúfam, že budem nečakane rodiť na Slovensku 🙂

veeron
6. kvě 2013

Ahojte, poradte mi, som Slovenka, byvam v CR, mam tam prechodny pobyt a trvaly na SK.Rodila som na slovensku a aj matesku poberam zo Slovenska, chcem sa spytat co je vyhodnejsie, poberat rodicovsky prispevok tu v CR alebo na Slovensku a zaziadat si o doplatenie v CR? dakujem za odpovede...