Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

yvetta
16. zář 2009

blucka a dieta by malo byt prihlasene v CR, ked tu zijeme do zdravotnej poistovne nie nahodou????? 😉

blucka
16. zář 2009

Yvett, neviem ci je povinne ho prihlasit na prechodny pobyt v CR. Do zdravotnej sa musi prihlasit do 8 dni od narodenia.

yvetta
17. zář 2009

😅 blucka no mozno nie je povinne, ale kedze my chceme mat v CR trvaly pobyt tak by som ho asi prihlasila

wali
17. zář 2009

my teraz tiez vybavujeme vsetky tieto veci. sme obaja slovaci s prechodnym pobytom tu v CR. momentalne cakame na slov. rodny list, ktory maju poslat z bratislavy na moju adresu trvaleho bydliska a potom letime do brna dat si malu zapisat do pasu a na cudzinecku prihlasit ju na prechodny pobyt. ale poistovnu mame cesku - to sme vybavili hadam ako prve a uz sme aj poziadali o porodne na slov. to som tu na upsvar-e vyziadala potvrdenie, ze som si tu nepoziadala o porodne a toto som spolu s vypisanymi formularmi posielala na SK na upsvar.

evi21
17. zář 2009

Dievčatá vdaka za info !

wali: nepotrebuješ pre získanie porodného na SR už hotový slovenský rodný list či im stačí kopia českého rodného listu ?

wali
17. zář 2009

len cesky rodny - bud ist s originalom, alebo staci overena kopia. + potom samozrejme vypisane papiere a potvrdenia od pediatra, od zenskeho a este chceli to potvrdenie z upsvaru, co som spominala.

nella.sk
20. zář 2009

ahoj wsetci!w CZ som kratko mam tu priatela a planujeme bábo len newiem ako je to s materskou?budem ju dostawat normalne w CZ?a este keby ma prosim niekto zaswatil do par weci ktore by som mala wediet?dakujem !!! 🙂

nella.sk
20. zář 2009

ahoj.potrebowala by som poradit,bywam w cz uz nejaku dobu,mam tu prechodny pobyt a s priatelom planujeme mimííí a tak newiem kam sa mam obratit tak hladam tu.matersku budem dostawat normalne w cz?kolko to zhruba je?a porodne dostanem tiez?mam 21rokow,bude to moje prwe mimí tak by som chcela wsetko potrebne wediet aby som sa zabezpecila a tak.dakujeeem

vachovka
21. zář 2009

Ahoj.Baby potrebujem radu.
Nedavala ste si niektora robit obcianku v Prahe na ambasade?Ako dlho im to trva?Potrebujem to pre kamaratku je uz v 32tt a nechce cestovat na Slovensko.

blucka
28. zář 2009

Wali, to ma dost prekvapuje, ze ti stacil len cesky rodny list, my sme cakali na slov.a az potom sme mohli ziadat o porodne....
Nella, pokial budes tu zamestanana tak mas narok na matersku v CZ.

wali
29. zář 2009

blucka, stacil, uz aj prislo porodne na ucet. a slovensky rodny list este nemame. stale nan cakame...

blucka
29. zář 2009

Ja fakt nemam slov na slovenske urady, to vypada akoby kazdy urad mal svoje zakony 😝 😝 ....My sme koli tomu cakali 3mesiace.
A mozem sa ta spytat za ako dlho ti prisli?

wali
30. zář 2009

mohlo to byt tak cca do mesiaca od dodania vsetkych tych ziadosti. inak suhlasim s tebou blucka - co urad, to ine znalosti. mne najprv dokonca tvrdili, ze na porodne na SK nemam narok! esteze som si dalej hladala info a nezmierila sa s takouto odpovedou od tetusky na urade 😠

yvetta
30. zář 2009

wali a akymi infos co si nasla si argumentovala na urade??? 🙂

blucka
30. zář 2009

Wali, to iste sa stalo aj mne, ze nemam narok a to som si este na 3 uradoch overovala ako to je, studovala ten zakon a ked som argumentovala, ze mam trvaly pobyt na sr a deti slov.rodny list tak neni o com a oni na to, ze to sa posudzuje individualne, takze ak som sympaticka dostanem ho ak nie tak bohuzial... 😝 proste maju tam bordel. No skusaju to na nas... 😠

wali
1. říj 2009

blucka - uplne suhlasim! tiez mam silny pocit, ze zalezi na koho nadabis 😖
yvetta - studovala som proste portal verejnej spravy SR, napr. tu: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx... je konkretne pisane o mamickach zijucich v zahranici. ale su tam este aj dalsie clanky, treba to tam pohladat. myslim, ze par stran dozadu boli na ne aj linky. potom som este hodne prechadzala stranky upsvar-u: http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B1FAA742AD1E... a vsetko, co som zmysluplne nasla, som si vytlacila, aby som to mala proste v rukach a nelovila v pamati pred tetuskou na urade. potom som dokonca skusala pisat aj priamo na ministerstvo, ale asi som mala blbu adresu alebo co, no nic mi neodpisali. na niektorej z tychto stranok sa dal tiez napisat dotaz, no ked som to skusala, tak mne to neslo. ale uz mi to nebolo treba, lebo nakoniec mi oznamili, ze teda narok na to mam, tak som uz dalej nepisala. ale keby bolo treba, skusala by som to ministerstvo. kazdopadne - narok na to mate, tak to nevzdavajte! drzim palce

wali
1. říj 2009

este aby som nezabudla - nasla som tam niekde aj taku sikovnu tabulku Prehlad soc. davok od 1.1.2009 a ta mi hodne pomohla. mam ju doteraz ulozenu v pc, ale vyhrabala som ju niekde na tych strankach.

zuzulik
16. říj 2009

jejda baby to este len bude chaos, ked sa od 1.1.2010 zmeni vyska porodneho a materskej tu v CR ( samozrejme k horsiemu)
to o to vyssie porodne na SK budem bojovat ako drak, ved tam mam trvaly pobyt....
matersku mi tu v CR znizia tak ci tak , clovek sa snazi,maka a teraz toto... je mi z toho smutno 😔 , som sa tesila, ze to budu pekne korunky 😠 😖

berucka
21. říj 2009

Ahoj dievcata, mame mesiac po svadbe a zda sa, ze hned na prvy pokus sa nam zadarilo 🙂 Moj manzel je CZ, ja SK. Mám tu prechodný pobyt asi tri roky. Rodit (ak bude vsetko vporiadku) aj nadalej zit budeme tu v CR. Chcem sa spytat, kde mam narok na porodne? Viem, ze matersku a rodicovsku budem poberat tu, ale vobec neviem, ako je to s tym porodnym. Viete niekto, v akej vyske je porodne na SK? A ak by som chcela porordne z CR, musim tu mat trvaly pobyt? Dakujem vopred za rady 😉

standa82
21. říj 2009

Berucka, pôrodné je 20440,- Sk + príspevok pri narodení dieťaťa 4560,- Sk = 25 000,- Sk.

berucka
21. říj 2009

Aha, tak to som niekde zachytila, ale nechcelo sa mi verit, ze tak vela 😀 V tom pripade sa asi oplati nechat si este trvaly na SK, no nie? ☹

standa82
21. říj 2009

Aja ja si myslím, aj keď neviem, aké a či vôbec je pôrodné v ČR.

berucka
21. říj 2009

Je, je to 13.000,- a nebude sa v buducom roku menit. Ale aj ked to prepocitam, stale to vyjde na SK lepsie 🙂 Kazda koruna bude za chvilu dobra 😉

andrejka77
6. lis 2009

ahojte...neviete mi niekto poradit ako to je s rodicovskou,kde si ju mam vybavit bud v cechach alebo na slovensku...poberam este matersku do januara s ciech ,ostavam uz na slovensku a vratit sa uz nehodlam do ciech.porodne mam taktiez chvalabohu konecne schvalene zo slovenska.manzel je taktiez slovak.musim dat vypoved v cechach alebo az po rodicovskej?mam v tom mizmaz. ☹ ☹ ☹

blucka
10. lis 2009

Berucka, na porodne mas narok aj v CZ aj na SR(ak tam mas este trvaly pobyt), ale musis si vybrat len jeden stat.
Andrejka, rodicovsku mozes poberat bud v CR alebo na SR, slovaci vsak maju podmienku, ze nemozes pocas nej pracovat a tam je len jedna varianta a to 3roky.

berucka
10. lis 2009

blucka, áno, ďakujem, už som písala tetám na úrady, tak som o čosi múdrejšia 😉 Budem žiadať o porodné na SK a materskú a rodičovský príspevok v CR, keďže tu naďalej pracujem a žijem. Som rada, že sa nemusím vzdávať SK trvalého pobytu a tým pádom aj OP.

andrejka77
11. lis 2009

dakujem ...taktiez som uz dostala odpoved od uradnicky ktora mi v cechach tiez zamietla porodne ze u nej si mam podat ziadost o rodicovsku.ale neviem ak si vyberiem tu 2rocnu lebo mam na nu narok podla vysky materskej a ak by som zase ostala tehotna ako to je potom?dalej budem poberat rodicovsku alebo ako?alebo ak sa mi skonci ta 2rocna rodic...musim nastupit do zamestnania ale nie v cechach ale uz na slovensku?hoc bude rodicovska s ciech? zamestnavatel mi podla zakona podrzi miesto do 3rokov dietata ale uz sa neplanujem vratit naspet... 🙂 😉 :-

renejaarudolf
12. lis 2009

Ahojte, potrebovala by som poradit.S manželom sme SK,zijeme v CR, manžel je zamestnany ja som na RD, kt.budem poberat do 02/10, som cerstvo tehu.minuly rok som z hluposti 😠 podpísala vypoved takže som teraz bez zamestnania.v ZP sme nahlasene na manžela,ked som sa bola pytat na soc.ako by to bolo s porodnym a s RP tak mi bolo povedane že porodne mam narok len zo SR a RP,kedže manžel je tu zamestnany tak ten z CR ale tu 4roč. variantu.Mate niekto podobnu skusenost?naozaj to takto funguje?dakujem za kazde slovo 😅

barcaldine
15. lis 2009

Ahoj renejaarudolf,
sice ti neporadim s tvojim dotazom(sama prave hladam potrebne informacie) ale chcem ta poprosit o radu ohladne ZP. Manzel je zamestnany v CR, ja som sa nedavno prihlasila ako OSVC. Chcela som to hlavne koli tomu aby som sa mohla prihlasit na ZP. Ale som v siestom mesiaci a rodit budem asi na Slovensku a tak si nechcem rusit poistku tam. Tu na ZP mi povedali ze ma zdravotne neprihlasia kym nie som zamestnana alebo OSVC a kym nedonesiem papier o zruseni poistky na SK.
Mozes mi poradit( alebo niekto iny) ako sa mam nahlasit na poistenie na manzela? Vobec mi o takej moznosti na ZP nepovedali a netusim s akym dotazom sa tam dostavit. Aby som tu nebola bez ZP.
Dakujem za odpovede.

renejaarudolf
16. lis 2009

ahoj barcaldine,ked sme zistili že tu niesom už poistena v ZP(zamestnavatel mi totiž slubil že po tej vypovedi bude za mna platit stat zdravotne-kedže som bola na RD,čo pravda nebola 😠 ) šli sme do ZP aj s manželom, celú situaciu sme im tam vylíčili a ta slečna nam sama navrhla že mozem byt s dcerou prepisana na manžela pokym je tu zamestnany.On tam tušim niečo podpisal, vypisali sme dake formulare a bolo hotovo-dokonca nam to dala aj spatne od datumu ukoncenia mojej poistky-aby to navazovalo.Ja som teraz tiež tehu a bola som sa informovat co sa stane s tymto nasim poistnym ked mi skonci RD na dceru(02/10)-ci si musim potom platit na SR a rodit tam alebo ako, a slecna mi povedala že to poistenie mi plati kym je manžel tu zamestnaný.Tak dufam že sa dovtedy nic nezmeni 😅
a myslim že mozes mat len jedno poistenie bud na SR al. v ČR, v obidvoch naraz to asi nepojde.asi by som to urobila tak že po porode na SR by som tam zrušila ZP a nahlasila sa na manžela v CR.a na tom urade im kludne opis svoju situaciu polopate.hadam som ti nejak pomohla 🙂