Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

slavska
24. bře 2011

@mataharyy Suhlasim....

lilifialka
24. bře 2011

@lilifialka ahoj mataharry: tak som si šla vybavit ten formular E106 a pani ma odbila s tym, ze kedze mam prechodny pobyt tu v cz, takže tažisko zajmu v cz, takze mi formular E106 nemoze vystavit. mam ist rovno za nejakou veducou, co ked bude taka neochotna ako jej podriadena?

lilifialka
24. bře 2011

@mataharyy ahoj mataharry: tak som si šla vybavit ten formular E106 a pani ma odbila s tym, ze kedze mam prechodny pobyt tu v cz, takže tažisko zajmu v cz, takze mi formular E106 nemoze vystavit. mam ist rovno za nejakou veducou, co ked bude taka neochotna ako jej podriadena?

mataharyy
24. bře 2011

@lilifialka Pokud máš pojišťovnu v SR kde za tebe někdo hradí zdravotní pojištění (tedy pokud jsi na RD, tak hradí stát), tak si podáš žádost u své zdravotní pojišťovny v SR, tam ti dají papír ten zaneseš do libovolné ZP v čechách a musí ti to vzít (jim může být tak akorát putna kde máš přechodný pobyt...). Případně opačně, to je fuk. Navíc je to nějaká pitomost, pač já mám v SR taky pobyt a normálně tu funguju na E106 😉

ciernavila
25. bře 2011

@sunea _A isla si na to SK aj s malym novorodencom? Musim ist na tu matriku osobne alebo mozem aj tu splniomocnit nejak u notara manzela aby to obehol on?

lilifialka
27. bře 2011

@mataharyy nie chcela som si to vybavit tu v cz, tu platim zdravotne a soc. uz 7 rokov. Planujeme sa prestahovat pred porodom na svk. Aby som nemusela potom vsetko na svk platit cash, tak som to chcela vyriesit tym formularom, ale pani ma odbila s tym ze mam prechodny pobyt tu v cz, takze mam smolu. Neviem akymi argumentmi ju mam presvedčit.

sunea
27. bře 2011

@ciernavila Co mas konkretne ma mysli? Ci som isla na matriku na SR ja osobne aj s malym? Bola som tam bez maleho, ale mala som jeho doklady (rodny list).

sunea
27. bře 2011

@ciernavila Nemusis tam bezat hned po porode, myslim, ze o porodne si mozes na SVK zaziadat do polroka veku? (Ale treba mysliet na to, ze trva, kym poslu z BA ten rodny list...). Mam taky pocit, ze som to vybavovala, ked mal maly asi 2 mesiace veku. Do slovenskeho pasu ti ho tiez zapisu len so slovenskym rodnym listom...ale je to na hlavu postavene, narodi sa ti dieta a ty ako matka s nim nesmies vycestovat zo statu, kde si ho porodila, do miesta svojho trvaleho bydliska. V tomto pripade plati, ze zakony su na to, aby sa porusovali 🙂

ciernavila
27. bře 2011

@sunea No veru aj mne to pride pritiahnute za vlasy...no dako to uz poriesim... dik

mataharyy
27. bře 2011

@lilifialka Jediný argument je že paní je natvrdlá 😅 Pokud ti stále bude v čechách trvat pracovní poměr a vznikne ti nárok na dorovnávací dávky z čech, tím pádem za tebe v čechách bude hrazeno zdravotní pojištění, tak normálně zajdi na tvou zdravotní pojišťovnu v ČR (neřeš s nimi přechodné pobyty) a řekni že chceš žádost o formulář E106 ten hezky vyplníš odevzdáš jim ho a oni ti dají ten formulář se kterým pak půjdeš na libovolnou zdravotní pojišťovnu v SR dáš jim ho, oni to potvrdí a zašlou do ČR a tobě dají kartičku pojištěnce, pokud se ti mimčo narodí už na slovensku, tak ho pak přihlásíš k pojišťovně kde jsi ty, pokud by se narodilo v ČR, tak si ho dopíšeš do té E106 nebo mu necháš taky vystavit "jeho" formulář, případně ho úplně v čechách odhlásíš a přihlásíš ho na slovensku (ale to musí mít v sr rodnej list a trvalej pobyt)

lilifialka
27. bře 2011

@mataharyy no pani je natvrdla to je isté, este raz to pojdem skusit tento tyzden, snad uspejem, diky moc stejne, si zlata 🙂

mataharyy
27. bře 2011

@lilifialka zkus jinou úřednici, nebo si na netu najdi někoho nadřazeného pro daný kraj/okres a napiš mu mail, dá se to v poho vyřídit mailem 😉

vifinka
28. bře 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit...Ako funguje "zamietnutie porodneho v CR"? Co a kam mam poslat, aby mi ho tu v CR zamietli?
Maly sa nam narodil v CR, ja som do materskej pracovala v CR, manzel pracuje na SK a v CR mame prechodne pobyty.
Dakujem za radu!!! 😕

eustoma
28. bře 2011

@vifinka neportebujes zamietnutie porodneho, staci ti ze ti na socialke potvrdia ze ti nebolo vyplatene. tak to aspon bolo poveane mne. niekde par stranok spet pisali holky vetu, ze co tam ma byt napisane. kazdopadne si len zajdi na soocialku pod ktoru spadas a poziadaj ich po potvrdenie, ze ti nebolo vyplatene porodne.

vifinka
28. bře 2011

@eustoma aha, takze staci len "potvrdenie" a nie urobit cirkus "podam ziadost - zamietnu ziadost"? Skusim to v diskusii pohladat, ak by si bola rychlejsia a nasla tu stranku, kde bola ta veta, tak budem velmi rada 😅

eustoma
28. bře 2011

@vifinka nejako nemam uz silu to tu preklikavat. ale kazdopadne staci ti napisat nieco v zmysle:
"tej a tej osobe (+nejake identifikacne udaje), nebolo vyplatene porodne (ci ako sa to oficialne vola v cr) na dieta to a to. potvrdneie sa vydava na ziadost ziadatelky". datum a podpis uradnicky.
myslim ze take nieco by mohlo stacit

vifinka
28. bře 2011

@eustoma OK, skusim ist na socialku P8, snad tam s tym maju skusenosti 🙂 dakujem!

eustoma
28. bře 2011

@vifinka urcite pisni potom aka bola uradnicka.

pdm1
29. bře 2011

@enharfa ahoj!tak ja som v čechách už skoto 4roky a s poistovni som sa neodhlásila,ale minulý rok (koncom roka ) sa sa už odhlásila a oni odomna chcú 26tisíc a začínaju to riešit už s exekútorom...tkaže ja byt tebou tak sa radej odhlásím

pdm1
29. bře 2011

tak ohladom toho porodného na SVK,ja som si ho vybavovala minulý mesiac,teda musela som napísat splnomocnenie,že to všetko vybaví zamna sesternica...potrebovala som nato tie ich formuláre-tie som si našla na nete a vytiskla,vyplnila som to...potrebovala som potvrdenie od gynekologa,že som do 4mesiaca chodila na kontroly,potrvdenie,že sa malá dožila viac ako 28dni...rodný list som tqm posielala český,pričom sme boli na ambasáde v PHA a trvá to 3až4mesiace kým to pošlú,moj prefotený občiansky,ten rodný list,to splnomocenie,rozhodnutie,že tu mi nevznikol nárok-to mi dali hned ked sme boli o to zažiadat tu..a musela som mat notársky overené splonomocenie,rodný list a tie papiere a všetko to mám hotové a na budúci mesaic už budem mat korunky 😉 ačíslo účtu ale to tam dala sesternica pričom oni to neposielajú na účet do CR...a som zo stredného Slovenska a volala som im tam radšej a pani na socke bola v poho a nevadil im ani ten rodný list český...tak vela šastíčka tým čo to vybavujú... 🙂

vifinka
29. bře 2011

@pdm1 chcela som sa opytat, ci stacilo vyjadrenie z ceskeho uradu, ze si si v CR o davky neziadala alebo si musela ziadost podat a tu ti zamietli.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
pdm1
13. dub 2011

boli sme na úrade a tam mi dali rozhodnutie,že som nedostala porodné a tom som poslala na SVK

kofinek
13. dub 2011

dievcence a kde mate trvale bydlisko? Na porodne neplati to, ze kde mas "umiestnenu rodinu"? Ako aktualne bydlisko? zaujimalo by ma, ci mam na to narok.... Davky poberam tu, ale radaa by som mala porodne na druhe mimco....

czica
14. dub 2011

@vifinka my sme toto tiež neriešili, ČR a SR úrad si to vybavil medzi sebou (ale potom treba počítať, že to trvá o týždeň-dva dlhšie) 🙂 pri týchto vybavovačkách strašne záleží na koho narazíš, či je tá pani ochotná

@kofinek porodné je už jediná dávka, ktorú neovplyvňuje kde sa zdržuješ...mám pocit že podmienkou je, že sa narodí slovenský občan a trvalý pobyt má na SK
v rýchlosti som nenašla konkrétny odkaz z UPSVR SR, ale našla som toto: http://www.porada.sk/t157437-mam-narok-na-porod...

kacenkaharris
19. dub 2011

Ahojte holky. Som na tejto stranke uplne nova. A riesim toto: zijem v USA, manzel je American, ja Slovenka s trvalym pobytom na Slovensku. Chceme sa prestahovat do Ciech a mat neskor dieta. Co potrebujem platit a ako dlho a ako dlho musim pracovat v CR, aby som mohla poberat matersku atd. v Cechach? Nikdy som v CR ani v SR nepracovala, ale v SR si nepretrzite platim zdrav. poistenie UNION. Nerozumiem ani presne, aky je rozdiel medzi RP a PPM a kedy mam narok na PPM. Dalej by ma zaujimalo, ako to funguje, ak by doma ostal s dietatom manzel, nie ja. Co by musel platit predtym on a ako dlho? A ako to funguje, ak by ostala babka? Mozeme potom pracovat obaja? Vobec nerozumiem celemu tomu systemu materskej, rodicovskych pridavkov atd., kedze dlho zijem v zahranici. Preto uvitam akekolvek informacie. Len aby som vam pozdvihla naladu, slovenske a ceske mamicky, v Amerike ziadna materska dovolenka po financnej stranke neexistuje, tak sa tesme z toho, co mame! 😉

lucka125
21. dub 2011

Ahojte som tu úplne nova potrebujem sa na niečo opýtat a ak možte tak mi poradte.Pracujem v Čechách už 2roky cez agenturu mam zmluvu na dobu určitú do 30.6. momentálne som v 4mesiaci tehotenstva. Na MD by som chcela odist na Slovensko tam ja rodit a ostat už natrvalo,ale vraj na Slovensku nemam narok na nič lebo tam nie som poistena. Chcela by som dostavat matersku z čiech ale neviem či sa to dá. Byt na Slovensku a dostavat matersku z Čiech?Neviete mi poradit.Ked tu ostanem poistena tak ma na Slovensku ani neosetria a asi si budem platit aj porod je to tak?Prosim baby ak možte poradte mi dakujem

dzuvaaaa
22. dub 2011

@lucka125 Pokial ti agentura predlži prac. pomer. tak si vybav v zdravotnej poistovni formular 106...stači im povedat že ideš na slovensko a oni to pošlu do tvojej poslednej poistovne na slovensku a budes mat zdravotnu starostlivost jak poistena na sk. Aj matersku a rodičovsky budeš dostavat z čiech pokial budeš mat prac. pomer v čechach...ale aj tvoj partner musi byt zamestnany v čechach...pokial on bude mat pracu na sk tak ti bude vyplacat slovensko a cechy ti budu doplacat. Pokial budes slobodna matka tak len cechy...ale musis mat tu pracovnu zmluvu. Ak ti agentura da vypoved..lebo ked mas zmluvu na urcito tak na to maju narok aj ked si tehotna...ale vačšinou predlžuju...zaleži na schopnosti sekretarky či sa vyzna v zakonoch 🙂 ...musiš všetko vybavit na sk...cez socialku ako nezamestnana...
a porodne si vybav na slovensku...mas na to narok lebo tam mas trvaly pobyt a je o dost vačšie 😉

lienka434
26. dub 2011

ciernavila @ovecka111 neviem presne aky mate problem ale na stranke 27 som sa ja pytala niektore veci ohladom tych vybavovaciek,takze tam a dalej si mozte precitat uz fakt iste odpovede.Trvaly pobyt ziskava dieta po matke,takze stale sa vypisuje trvale,do 8dni treba s rodnym listom nahlasit dieta na poistovni,to moze aj otecko urobit s dokladmi matky a urcite by som nechala dieta zapisat na matkyno meno,kedze sme stale zamestnane a zamestnavat.za nas plati soc.a zdravku.ja som si musela na matrike vybavit dva originaly RL,pretoze v case ked sa nam vybavoval SR rodny list sme museli dokladovat CR rodnym listom matersku,aby som ju mohla dostat.Tak isto matriku moze otecko vybavit sam,myslim ze spnomocnenie vobec nepotrebuje.Na vycestovanie s dietatom sa vybavuje prechodny doklad na ambasade v prahe alebo na inych prislusnych uradoch-to neviem...tam treba mat foto baby vybavia to za 2-3 tyzdne.inak ja som vycestovala s baby a vobec som nemala zapisane v pase ani ziadne ine doklady,cestovali sme autom🙂az po pol roku sme dceru dali zapisat do pasu a trvalo na ambasade asi hodku-vyckanie si rady🙂Porodne sa da na SR pytat do polroka dietata a PRESNE!🙂 3mes.vybavuje Matrika v BA SR rodny list.Tooolko ma napadlo ale inak tyych vybavovaciek nieje zase tak vela aj ja som mala z toho velkuu hlavu a nakoniec kym to urady vsetko spracuju,vyriesia pokial na uradoch pracuju seriozny ludia ide to v pohode🙂)) paa

lienka434
26. dub 2011

jaa mam otazku za kamaratku,ktora je vydatta za cecha a ma stale trvaly pobyt na SR,moze dostat porodne???postupuje sa rovnako pri vybavovani?Dakujem