Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

czica
9. črc 2010

...keby rodila na SK nie som si istá či by v ČR mala nárok na porodné

mataharyy
9. črc 2010

Měla, ale musela by si zařídit českej RL, ale je to blbost, když na Slovensku je minimálně dvakrát takové 🙂

zuzanamas
9. črc 2010

Ahojky tak ja som rodila v SR tento rok a spravila som malemu rodny list aj slovensky a aj cesky.... len musis si spravit aj osvetceni ze je cech z Brna lebo tam to iba robia ale mozes si to aj zazadat na matrike podle trvaleho pobytu...Ja som zazadala rodicovsky v cechach a aj som dostala peniaze len do aprila a od 1maja sa zmenila novela aj tu a aj v CR.... ak tu zijes na SK tak si musis poridit karticku pre male a to ti iba daju pokud ma male pas nebo ho mas napsany v pase.... a dojdes na socialku tu v SK a dostanes rodicak.... v cechach uz nie lebo mas trvaly pobyt tu a nie tam...

Drzim ti palce a nerozculuj sa ked toto vsetko budes vybavovat.... Ja v pondelok idem na ambasadu aby mi male zapsal do pasu nebo mu rovnou necham spravit pas a potom idem malemu spravit tu karticku a potom ma na konec caka ta socialka....

mataharyy
9. črc 2010

@zuzanamas není to jak říkáš, právě po těch změnách se nehledí na trvalej pobyt, ale na faktické bydliště. Tzn. že pokud bude na Slovensku a bude mít v ČR trvající pracovní poměr, tak má nárok z ČR na doplatek rozdílu 😉 a pokud bude žít v ČR tak si musí primárně zažádat o RP z Čech, kde doloží že tam žije (v čechách to není ani vázané na nějaký druh pobytu, stačí to doložit např. potvrzením od lékaře atp.)

czica
9. črc 2010

je to blbosť, mňa to napadlo len tak či to ide 🙂

@zuzanamas ja len taký detail...rodičovský sa aj v ČR aj na SK žiada na úrade práce (neviem ako v ČR, ale na slovensku máme ešte jednu inštitúciu ktorá sa volá sociálna poisťovňa a tú voláme sociálka)
a my sme si malú dali zapísať do pasu na SK hoci sme rodili v ČR, na žiadnu ambasádu som nešla..jednoducho som išla doma na pasové a zapísala som ju aj mne, aj manželovi...
kartičku...máš na mysli kartičku poistenca? dieťa je automaticky poistené v zdravotnej poisťovni v ktorej je poistená matka dieťaťa...sú aj výnimky keď to ide podľa poisťovne otca. Na to aby bolo dieťa zdravotne poistené nemusí byť zapísané v pase, ani mať vlastný pas.
na SK sa dá žiadať o porodné aj keď bude mať český RL, pojde len o to či tetušky na úradoch budú trvať na oficiálnom úradnom preklade do slovenčiny alebo nie

mataharyy
9. črc 2010

@czica ještě prý je teď na SK změna že rodiny které 2,5 x překročí životné minimum tak nemají nárok na porodné a ty příplatky... Ale nevím zda už je to schválené, nebo o tom jednají, že to prý bylo ve zprávách...(?) 😲 Jináč v ČR se "sociálka" říká kde čemu (sociální pracovnice, sociální pojišťovna atp.), ale v tomto případě myslím státní sociální podporu, tedy úřad pracující při úřadě práce 😉 A s tím porodným mě říkala paní na úřadě (SR) že je potřeba slovenskej RL, ale ono asi jiný kraj, jiný mrav 😅

czica
12. črc 2010

@mataharyy ja teraz nejako nemám čas sledovať správy, takže neviem o zmenách v tomto prípade.... ak to majú zaviesť, tak to som neskutočne rada že sme to stihli ešte predtým (ešte to neplatí) 😀

"Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke." je to priamo zo stránok MPSVR SR

andrejka77
13. črc 2010

caute mam jednu otázočku ,poberám rodicovsku z ciech uz som tu písala a pracovny pomer stale trva.manzel taktiez pracuje v cechach .takze chcela by som poradit ak manzel ukonci pracovny pomer chce ist na zivnost na slovensko a kazdu zmenu musim nahlasit na prislusny UP v cechach ,myslite ze mi tym rodicovsku v cechach pozastavia?dakujem

mataharyy
13. črc 2010

@andrejka77 tam by to mělo být tak, že pokud ti trvá pracovní poměr v ČR tak si zažádáš o RP na Slovensku (pokud tam budete žít), musíš k tomu doložit potvrzení o pozastavení RP v ČR a pak si v ČR zažádáš o dorovnání rozdílu a měli by ti to bez problémů přiznat, jen jak zjišťuji co úřad to názor a postup, takže by to chtělo si to ověřit přímo na úřadech pod které spadáš, ale toto je postup dle těch nařízení... 😉 Tak držím palce 🙂

andrejka77
14. črc 2010

@mataharyy tak ja aj teraz zijem na slovensku uz od 3mesiaca tehotenstva .takze ak tomu rozumiem tym ze manzel odíde pracovat na slovensko ,ja to oznámim uradom tým pádom mi pozastavia RP ?tak to zas bude vybavovania . ☹

mataharyy
14. črc 2010

@andrejka77 pokud žiješ na Slovensku, tak se docela divím že ti to Češi ještě nepozastavili... 😉 Ano pokud nahlásíš změnu (možná bych se raději nezmiňovala o tom že jsi na Slovensku tak dlouho), tak ti pozastaví RP z ČR, s potvrzením o pozastavení (od nějakého data)+potvrzením o přiznání PPM (pokud ti vznikl nárok)+pracovní smlouvou a RL dítěte půjdeš na ÚPSVR dle místa trvalého pobytu, zažádáš si o RP na Slovensku a s potvrzením že ti ho přiznávají a v jaké částce+potvrzení o trvání prac. poměru v ČR+prohlášení o bydlišti (papír z ČR) a papírem o Společně posuzovaných osobách v rámci EU (taky z ČR formulář) musíš zajít, příp. zaslat poštou na SSP v ČR, zas dle místa pobytu a tam by ti měli přiznat dorovnání dávky 😉 Ale záměrně píšu měli, pač je to asi jak sázka na lotto 😖 proto by bylo dobré buď telefonicky, nebo e-mailem pozjišťovat co po tobě přesně budou chtít, protože na každém úřadě maj nějakej jinej postup a požadavky. Jináč hodně zdaru, já už jsem třetí měsíc bez peněz 🙄

andrejka77
15. črc 2010

@mataharyy tak potom mas pravdu lebo kamoska taktiez z prace a stejny pripad ako ja tiez slovenka a viem ze jej z ciech RPnedali a mala co robit aby jej ho dali u nas.takze neviem asi co urad to ine paragrafy .ja som vsetko vybavovala na UP praha2.a taktiez asi si tam najskor zavolam aby som vedela na com som.
necitala som dozadu tak neviem ale ak cakas uz 3mesiace tak to je sila ,ja som si to uzila ked som vybavovala matersku a to cakanie na peniaze taktiez 3mesiace tak hodne zdaru aj tebe ako pises 😖

czica
15. črc 2010

tieto úrady sú fakt na palicu...tak moje prídavky na dieťa pokročili v tom smere, že dnes mi tetuška volala (bola som tam 23.6.) že im chýba RL mojho dieťaťa, sila...ešte že im to stačilo naskenovať a poslať mailom, s kočíkom sa tam človek nedostane. Najlepšie na tom je, že mi potom prišla SMS, že pozastavili konanie vo veci, nakoľko im chýba potvrdenie o skladbe rodiny, čo si evidentne idú žiadať zo SR...takže to budem čakať kým to doručia na SR, SR má 30 dní a potom kým to znova prehodnotia v ČR...paráda, to zas človek príde o peniaze...keby som tam nebola predtým 2x nič nepoviem, už dávno som ten E formulár mohla mať a odovzdať ja, doteraz im to totiž nechýbalo. ☹

mataharyy
15. črc 2010

@andrejka77 no tak doporučuji nejdříve zjišťovat na Slovensku, pač jak se ohlásíš Čechům, jsi v háji... Hned ti to pozastaví a dopadneš jak já... 😠 Jináč ten postup co jsem psala je dle těch novejch nařízení, takže být tebou neustupuji a hezky si z ČR ten doplatek vyžádej, jsou to pěkný... tak nač jim nechávat peníze na které máš nárok 😉 Jináč ano peníze za duben mi pozdrželi, tím jsem se dostala do maléru u banky a od května mi rodičák už nedali vůbec, dnes mi přišel poslední nutnej papír, takže zítra pádím na úřad, na cizineckou, pak zas na úřad, kde doufám paní už dá rozhodnutí o přiznání dávky, říkala že to pořeší co nejrychleji, aby už mi začali peníze chodit, to zaslat ještě s milionem papírů do čech a jen tiše doufat, že v srpnu už naběhnou peníze i zpětně, jináč jsem v háji jak jarní sníh, neb dlužím každému ve svém okolí, aby bylo alespoň na jídlo 😝
@czica no tak to je taky dobrý, normálka na úřadech jsou zjevně placeni od toho kolik lidí připraví o peníze a za ty které totálně nase... maj asi zvláštní prémie 😠

andrejka77
15. črc 2010

@mataharyy to si pametam tiez ma zas otravovali do 1.5som mala zaslať neake doplňujúce údaje ,pricom mi prislo ze mi pozastavujú dávku lebo tie papiere som neposlala do konkrétneho dátumu konca dubna.ale nakoniec po mojom a manželovom telefonovaní a mailovani ze sme vsetko zaslali mi davka prisla,,,maju tam bordel.
mame si uzivat tu rodicovsku a ozaj nic nerobim len furt zhanam a beham,vybavujem neake papiere koli ich blbym paragrafom.
ty si slovenka alebo ceska ked ti to pozastavili

mataharyy
15. črc 2010

Já jsem češka a žiju na Slovensku. No zas buď ráda mě v květnu nepřišli peníze (co chodí mezi 11 - 13 v měsíci) tak jsem sedmnáctého volala co se jako děje a oni že mi pozastavili peníze za DUBEN, nebo od 1.5. je nové nařízení tak jsem začla zuřit a ona že mi teda ještě (milostivě) peníze za ten duben pustí a že mi to ještě pošlou poštou, proč mi už nic nedají, tak jsem jela 24.5. do Čech, zašla jsem tam a zjistila že mi ještě ani nic neposlali, takže kdybych si tam nedošla osobně asi by to poslali kdo ví kdy... 😠 No a od té doby to řeším na Slovensko jsem se vrátila deset dní na to, zjistila jsem že bez potvrzení o pobytu mi tu nic dát nemůžou, protože nejsem migrující občan, tak jsem začla zařizovat pobyt, jenže spětně ho nedají takže mi RP můžou přiznat až od června a ne od května, tak dnes mi dorazil (snad) poslední papír, takže zítra budu lítat mezi cizineckou a ÚPSVaR, no snad mi dají potvrzení že mi za květen přiznávají 0 a od června 256 Eur a snad to z ČR vše doplatí, jináč příjdu o 11400,- za květen a doplatky za to ostatní 😔 a pak si to půjdu hodit 🙄

andrejka77
21. črc 2010

@mataharyy tak ja som uz porozposielala neake informacne maili tak uvidím ako to dopadne co odpisu ak odpisu .
😀

czica
21. črc 2010

@mataharyy ako si pochodila na úradoch?
a mám takú blbú otázku, prestávam sa v tom totiž orientovať...staré nariadenia, nové... aj po zmenách od 1.5. možeme žiadať o vyrovnávajúci príspevok pri dávkach ktoré dostávame, alebo to sa zrušilo zároveň s tým že sa sleduje už len "centrum záujmu"?

mataharyy
21. črc 2010

@czica no zatím jsem nepochodila, budu startovat čtvrtý měsíc bez peněz a že bude krutej, pač už jsou v háji i železné zásoby 😖 Ale když se nic nepodělá, tak bych MOŽNÁ mohla ze Slovenska dostat od augusta peníze... No a z ČR snad (pokud to půjde dobře) bych je mohla mít cca v septembri, ale není tak úplně jisté zda všechny, pač už se škubají, že za ten květen nedají ani korunu, tak jsem rozhodnutá to z nich dostat stůj co stůj, nejsem neziskovka, abych jim nechala skoro jedenáct a půl ticíce 😠
Jináč od 1.5. můžeš žádat dorovnání, ale má to podmínku a to že ve státě, ze kterého žádáš to dorovnání ti musí trvat pracovní poměr (tedy tak to alespoň všude říkají, na SSP, Okresním úřadě a Ministerstvu práce a soc. věcí ČR... a je to napsané i v tom zákoně, ale už si nepamatuji kde 😅 , tedy na které straně a odstavci). Tuším ti jde o dorovnání přídavku na dítě ze SR? V pondělí to akorát předemnou řešila paní - manžel pracuje v ČR, oni žijí v SR a jí zkončil rodičák a normálně jí to zamítla s tím že musí žádat manžel v ČR, když je tam zaměstnanej, že ona jako nezaměstnaná na Slovensku nemá nárok 😕 😅 Takže tak...
@andrejka77 no tak to ti držím palce, ze mě už je grafoman a mám dojem že když někdo vidí mail, kde je uvedené mé jméno, tak ho už raději ani neotevře 😅

andrejka77
21. črc 2010

@mataharyy tak o tom to je ak nebudes otravovat nic nemas .ja to viem ked som cakala na matersku
tak drzim palce
odpisala mi pani z prahy takze sa posudzuje kde dieta zije takze vraj mi budu doplacat.ale vraj este moze byt ze mi bude aj nadalej ist davka z ciech
takze je to v podstate asi tak ako si pisala ty .uz sa tesim na tie papierovacky
pozeram ze sa snazite ako to bude u mna ak by som otehotnela do 3roku dietata kedze mam 3rocnu rodicovsku.?mam narok dalej na matersku kedze pracovny pomer v cechach stale trva,?dik

mataharyy
21. črc 2010

@andrejka77 tak už jsme dosnažený, jen to ještě nechci zakřiknout 😉 Mám dvouletou a přesně by mi to klaplo, tzn. (pokud nějakej chytrák zas něco nezmění) tak mám nárok na PPM stejně jako u prvního, takže pak si opět mohu zvolit délku RD, stejně jako teď, ale je to sázka na slepo, s ohledem na to že se to mění jak počasí... 😲 Jináč všechno tohle má jeden klad, neb než bych rodila tak v ČR zrušej porodné, tak si bez bázně a hany mohu o porodné (budu rodit v SR) zažádat zde, PPM mi bude vyplácena z ČR (protože tam mám prac. poměr), no a RP následně bude vyplácen opět tak že si na Slovensku zažádám a z ČR doplatí dorovnání no a o přídavek na dítě bude opět žádat manžel v SR, neb v Čechách nám ho nedají i kdyby jsme se postavili na hlavu 😎 Toto je ideální průběh, otázkou je kdo co zas pomění 😠

andrejka77
21. črc 2010

@mataharyy tak to blahozelam nech sa dari a ste zdravý 😉

mataharyy
21. črc 2010

@andrejka77 díky, ale jak říkám ještě to není příliš oficiální, je zatím moc brzo na radostné jásání 🤐 😵

mataharyy
21. črc 2010

Každopádně až zjistím jak to funguje, dám ti echo 😀

salonka
21. črc 2010

baby, nemate niektora vzor cestneho prehlasenia, ze nebudem brat prispevok z cr ale zo sr?

mataharyy
21. črc 2010

Nejsem si jistá zda ti stačí čestné prohlášení, spíš budeš potřebovat nějaké E... formuláře 😨

salonka
21. črc 2010

@mataharyy som to zistovala priamo na ministerstve, aj mi to oficialne potvrdili a chcu len cestne prehlasenie alebo potvrdenie od ceskej socialky, ze si nebudem narokovat na ceske porodne

mataharyy
21. črc 2010

Tak to máš dobré, já se na to ptala a chtěli vše potvrzené na těch jejich blbejch formulářích 🙄 V tom případě by ti mělo stačit napsat jen něco jako "Čestně prohlašuji, že si nebudu nárokovat dávku xy z ČR..." datum podpis a nazdar hodiny. Nemyslím si že budou požadovat nějakej konkrétní vzor... 😕

czica
22. črc 2010

@mataharyy tak to ma mrzí že sa ti to stále vlečie a nič z toho, je to des s tými úradmi
aha takže ja ako pracujúca a žijúca v ČR dostanem prídavky na dieťa len z ČR a žiadne dorovnanie zo SR...ale no čo už, mala som si to vybaviť skor, ale kto vedel že na to máme nárok :D to je tak, keď si človek poriadne nezistí, tak nevie a nemá
tak tiež nech nezakríknem, ale gratulujem ;)

@salonka na to potrebuješ Ečkový formulár...ak to dobre chápem je to príspevok pri narodení... tak to bol E001, ja som si to obehla sama... na SR mi to teta predvyplnila (musí to byť dvojmo), prišla som s tým do ČR, kde mi potvrdili druhú časť toho tlačiva, jednu kópiu si nechali no a s tým čo mi zostalo som žiadala na SR....bez toho formulára by ma vykopla z UP ako špinavú handru... ako nie že by som ti nedopriala, ale nemyslím že čestné prehlásenie im bude stačiť

salonka
22. črc 2010

cica - ok. a nevztahuje sa to len na rodine pridavky? lebo fakt ze muz tam telefonoval a ze im staci len cestne prehlasenie.. a henten forrmular pojednava o rodinnych davkach.