Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

denisia
5. bře 2008

angienka - co sa tyka preukazu, mala som zdravotny europsky. ale vraj tehotenstvo nie je neodkladna pece, jedine, ze by som rodila pred terminom, alebo nejaky iny rizikovy faktor by tam bol. Skoro som nervy zrusila, ked som po tych poistovniach behala, pretoze na SK mi v poistovni jednoducho povedali, aby som rodila na Slovensku. a v Cechach ma posielali od dveri k dveram, a nikto nevedel nic povedat. Mozno som mala ist rovno do nemocnice s tym slov. europskym preukazom a kaslat na to. Ale ked ides cez uradnikov (pretoze som to chcela mat v poriadku) ... a 9 mesiacov preto, lebo jedine toto poistenie kryje graviditu a porod. Ja som sa vlastne poistila az mesiac pred porodom, pretoze dovtedy som normalne pracovala na dobu urcitu a zamestnavatel za mna platil, ale je to akoze balicek a toto poistenie sa neda kupit na menej ako tych 9 mesiacov...

hejdita
5. bře 2008

ja som sa isla opytat na matriku ake rodne cislo mam napisat do toho papieru pre meno dietetka a tam mi povedalai ze urcite to moje co mi napisali ked som sa narodila.......vobec som sa netrapila tym ze by som mala ist rodit na slovensko.....jednoducho som chcela rodit tu a hotovo....viem ake bolo behanie koly mne....lebo ja som narodena v CR byvala som na slovensku a teraz byvam v CR a oni mi nevedia k tomu nic povedat....a to mam take ze si musim co 10 rokov ziadat o nove slovenske obcianstvo .....je to hrozne....cele zamotane robia z komara somary....sami v tom maju gulas 😖 😨

angienka
7. bře 2008

denisia-to si robis prdel...ja si platim na slovensku mam eu preukaz zdravotneho poistenia-podla toho mam narok na vsetku potrebnu starostlivost...na zdravotke v cr mi tvrdili ze tam patri aj porod a vsetky gynekologicke prehliadky-tak uz nechapem...A pak co znamena ten zakon na nete,ked o nom nikto nic nevie???Je to tu vseeeetko nejake divne 😝

susik77
7. bře 2008

hejdita: kazdych 10 rokov ziadat o obcianstvo? to je fakt divne...to beru ako trv.pobyt?

bosorkajarka
9. bře 2008

Ahoj holky ja zatim sice nejsem tehu ale jsem slovenka co si vzala cecha v srpnu minuleho roku, po vsech vybavovackach na slovensku jsem konecne dostala obcanku s novym jmenem a zacatkem unora se vypravila na cizineckou policii po trvaly pobyt, tam mi sdelili zepodle noveho zakona uz na nej nemam automaticky narok 😠
nastesti mam tchyni ktera se nenecha jenom tak odradit a tak telfonovala az dospela k tomu ze primo na ministerstvu vnitra si muzu zazadat o vyjimku a to na zaklade paragrafu 87g toho cizineckeho zakona a to z humanitarnich duvodu (treba dite, prace, .. uz je na vas proc), ja tydy uz sest let ziju studovala jsem a ted uz skoro rok pracuju a casem samozrejme planujeme rodinu tak jsem to tam vsechno uvedla. Tam mi rekli ze maji 60 dni na vyrizeni zadost, takze zatim nevim vysledek ale urcite to soji za pokus 😉 . A kdyz mi to odmitnou tak bych o nej zazadala znovu kdyz otehotnim a klidne kazdych žé dni az mi ten trvaly pobyt daj. 😀 😀

Omlouvam se ze jsem se tak rozepsala alke vzdy kdyz si na to vzpomenu tak ve me vzkypi zluc fakt me ti urednici poradne stvou 😠

angienka
9. bře 2008

Ahojky bosorkajarka...no konecne niekto kto o tom nieco vie...ja tu vynimku nahanam a nikto mi k tomu nic nevie povedat zhanala som aj cislo no na cudzineckej mi nasli akurat tak adresu v prahe a tam som nechcela zbytocne jazdit,kym neviem co vsetko k tomu potrebujem.Skusala som im tam poslat maila,no vraj to je ine ministerstvo-viem,ze narok podla toho na to mam,kedze som sa vydavala za obcana CR koncom minuleho roka a cakame spolu dieta.Som uz v 7mesiaci,takze to potrebujem surne pretoze mozem prist aj o porodne a rodicovske prispevky. Tak ta prosim daj info,ako si to vybavit a co vsetko k tomu potrebujem po pripade aj phone.

bosorkajarka
11. bře 2008

telefon jsme nasli na strankach ministerstva vnitra, byla to nejaka sekce pro cizince a zarizovani trvaleho pobytu (presne nevim, skus pohledat na strankach), tchyne tam volala a ty ji rekli ze muzu poslat zadost ale stejne by si nas predvolali osobne a tak jsme tam radej zajeli. Co vsechno je k tomu potreba: fialove tlacivo - zadost o prideleni trvaleho pobytu-poradne vypsat, pak muj OP s novym prijmenim, manzeluv OP (byl tam se mnou spolu s tchanovcema), pak 2 fotky, najemni smlouvu nebo list vlastnictvi, nebo neco kde mas napsany ze ses prihlasena k pobytu na tom miste (ja jsem mela evidencni list z radnice protoze bydlime v obecnim byte), no a pak jsem sebou mela diplom (studovala jsem v CR), pracovni smlouvu, dobropis od sefky (kde psala ze se mnou pracovne pocitaj a do jakych projektu se zapojuji-aby bylo videt ze tady chci skutecne zit a ze nejsem snatkovy podvodnik 😀 ), a to je myslim vsechno kdyz tak jeste jukni na stranky ministerstva maji tam co vsechno musis k zadosti o TP prilozit. Doufam ze jsem ti pomohla, no uvidis co reknou na ministerstvu ja jeste porad cekam na odpoved maji na to az dva mesice no pan nam rikal ze to mozna bude i driv tak pak dam vedet. A drzim palecky at to vyjde 😉

angienka
11. bře 2008

ved prave ze som to hladala cez google ale telefon som nenasla,ani nic blizsie o tom zakone co treba a ako postupovat,mozes mi prosim ta hodit link na tu stranku???A to tlacivo si si pytala na cudzineckej,alebo ti ho dali az tam a vypisala si ho tam.A kde to je-len v prahe???Dakujem pekne za kazde info-ak mas to ciselko tak mi ho hod do internej.Este raz diiiiik.

zuzulik
18. bře 2008

ahoj babenky, mam na Vas dotaz.
Sice niesom tehotn,ale suseda ano. Ako je to v pripade, ked su manzelia slovaci a ziju, pracuju, odvadzaju dane a pod .uz cca 5 rokov v Cechach . V CR ziju na zaklade prechodneho alebo toho dlhodobeho povolenia ( neviem ako presne sa to tam pise). Ked porodi, kde bude ziadat o rodicovsky prispevok, matersku, porodne??? Mame v tom trosku chaos 🙂 dakujeme za odpoved!

susik77
18. bře 2008

Ahoj zuzulik. my mame s manzelom v cechach trvaly pobyt, sme slovaci. mala som narok na porodne z CR, brala som matersku a beriem rodicovsky, mala ma slovenske obcianstvo-kedze sme obidvaja Slovaci, v Cechach jej dame trvaly pobyt. Inak, v porodnici dostanu cesky rodny list-teda na matrike. Potom pojdu na slovensku ambasadu v Prahe a poziadaju o slovensky rodny list. Formulare ktore budu potrebovat su na stranke slov. ambasady.
Poistenie pre mimco mozu dat zatial na jedneho z rodicov a ked bude mat mimi vybaveny pobyt, nahlasia to na poistovni.

martina21
19. bře 2008

ahojte, chcem sa opytat, narodilo sa mi mimco tu v cechach, mame tu len prechodny pobyt a slovenske obcianstvo, maleho poistili v pohode,nehovorili nic o tom ze mame hlasit nejaky pobyt alebo co, aj porodne dostanem aj rodicovsky..je nutne vybavovat malemu slovensky rodny list??prečo??nestačí to až ked sa o par rokov vratime na sr?dakujem za odpoved

zuzulik
19. bře 2008

susik dakujem za odpoved! 😉
ak tu v CR ziju manzelia ,obaja slovaci ..co je lepsie mat : prechodny pobyt alebo trvaly?? alebo je to jedno?
moze mi niekto napisat krok po kroku, co a ako sa vybavuje hned po porode ? 🙂 dakujem 😵

lullka30
19. bře 2008

ja som malej nevybavovala slov.rodný list a ani nebudem- bude to malá čechúnica 🙂

susik77
19. bře 2008

martina: ak ste obidvaja slovaci, tak to nutne je, ak chcete s maklym vycestovat do zahranicia-napr. aj na Slovensko. Pretoze potrebujete, aby vam ho zapisali do pasu. Teraz ma napadlo, ze uz nie su hranice...ale vlastne doklady od vas mozu chciet kdekolvek v zahranici, nie len na hraniciach...

androna
19. bře 2008

lulka ale ked su dvaja slovaci v cechach tak dieta nema narok na ceske obcianstvo.
susik bez dokladov ani na krok.to je jedno ci su ci niesu hranice.
zuzulik po narodeni cakas na cesky rodny list a ked ti ho vydaju tak s nim sa zaregistrovat na zdravotnej poistovni.a rychle malemu vybavit cez ambasadu slovensku slovensky rodny list.
neviem ako je to teraz s tym trvalym pobytom pretoze od 1.1.08 sa zmenili zakony a ani slovenka vydata za cecha nema narok na trvaly pobyt az po 1roku.ale urcite je lepsi trvaly pobyt nez prechodny.s prechodnym pobytom si nekupis mobil na pausal bez zlozenia zalohy,ani hypoteku nevybavis.aspon to tak bolo este donedavna.

susik77
20. bře 2008

androna: tak hypo uz dostanes aj s prechodnym 😉 na ten mobil na pausal a net to potrebujes...a uplne inak ta beru na uradoch, ak tu mas trv.pobyt 😉

zuzulik
20. bře 2008

andri: dakujem za info...
inak hypo, a net mame na prechodyn pobyt uz viac nez 2 roky 😵
k comu je teda dobry trvaly pobyt????
ako inak Ta beru na uradoch ,ked mas trvaly pobyt??? ved som tu uz 5 rokov a beru ma uplne normalne .... 😉

androna
20. bře 2008

tak to sa dost zmenilo ked na prechodny mozes vsetko.ale asi zalezi na tych uradoch,kde maju jake skusenosti.to mate asi stastie na tie urady. 😲

susik77
20. bře 2008

aha-tak pred tusim 3 rokmi sme museli vybavit net na majitelov bytu, kde sme byvali-chceli trv.pobyt 😎

martina21
27. bře 2008

ahojte,prosim mohol by mi to niekto vysvetlit uz som s toho na prasky, citam tu ze je zas nejaka novela ci co ze tu musi byt prechodny pobyt viac ako rok aby priznali rodicovsky prispevok??mam trvaly pobyt na sr aj manzel, prechodny som hlasila az pred porodom ale pracujem tu v cr asi rok a pol, tak ako sa to rata?od toho hlasenia aj ked podla eu sa povolenie na prechodny pobyt nemusi podavat ze ak je clovek zamestnany, alebo podla toho ako dlho platim odvody??manzel bol vybavovat porodne a nic mu nehovorili ze nedostanem,vybavil to v poho aj ked mi este to ofic.rozhodnutie neprislo..a este jedna otazka nemozem si podat tu ziadost o rodicovsky uz skorej ked bude mat maly napr.2 mesiace ale bude tam normalne potvrdene ze Matersku budem dostavat do jeho 22tyzdov veku,proste by som chcela tu ziadost mat tam skorej,keby boli problemy aby som mohla riesit nieco na sr,prosim poradte mi dakujem

androna
27. bře 2008

martina ja neviem ako to je ked ste dvaja slovaci a mate prechodny pobyt.akurat viem ze ked podas tu ziadost o rodicovsky prispevok tak hned dalsi mesiac mi prisli peniaze.brali to proste od toho datumu co som podala.takze asi to nejde podat skor.mne vyslovne vravela pani na personalnom ze ziadat az mi skonci materska.

androna
27. bře 2008

martina tak som ti to nasla na netu a je to pravda.prechodny pobyt musi byt 365dni aby bol narok na rodicovsky prispevok.
http://www.jaknait.cz/informacni_komunikacni_te...

androna
27. bře 2008

ja by som skusila zavolat na urad prace a spytala sa na tvoj pripad.mozno narazis na niekoho rozumneho. 😎

ikuska26
1. dub 2008

ahoj andy, ty si taka mudra hlavka, mna len napadol taky pripad, ako som ja, ze myslis, ci by som mala narok na matersku ak by som teraz znovu otehotnela, ked som bola teraz len tak ako na milost, ze som bola studentka...ale takto neviem, len tak ma to napadlo, nechce sa mi tam volat, ci nahodou nemas tusenie ako to tu maju....napr na sk by som nedostala ani terajsiu matersku ....

luciakubista
1. dub 2008

ahoj holky,neviete mi povedat jak sa pocita materska dovolenka v CR? z poslednych 12 mesiacov,alebo 3?dik za odpoved

betka007
2. dub 2008

luciakubista ahojky, v cr sa to pocita priemer za poslednych 12 mesiacov
😉

aduska77
7. dub 2008

Ahoj,prosim o radu mamiciek s podobnou skusenostou-aj sloveniek,aj cesiek, som slovenka,ktora pred materskou pracovala v cr,matersku mi vyplacala cr,po polroku rodicovsku sr,zijeme v sr.Teraz cakame druhe dieta-rozdiel medzi detmi 2 roky..,chcela by som vediet,ci mam narok znovu na matersku pri druhom dietati od ceskeho zamestnavatela,resp.ako su vyplacane davky ceskam,ktore maju odstup do 3 rokov medzi detmi.Pretoze na slovensku pri takomto vekovom rozdiele je kamaratkam znovu vyplacana ta ista materska ako pri prvom dietati.Diky moc za reakciu. 😉

bibinka
9. dub 2008

aduska77- ja mám tiež rozdiel medzi deťmi presne 2 roky. Ak máš trvalý prac.pomer, tak ti musí zamestnávateľ znovu vyplácať materské, pretože si vlastne ešte stále na rodičovskej dovolenke a neprerušila si zamestnanie. Len mu musíš písomne oznámiť, že kedy presne nastupuješ na materskú. Skôr mu to nemusíš oznamovať-on ťa nemôže vyhodiť z práce, lebo si ako matka malého dieťaťa chránená zákonom. Materské ti vypočíta z tvojho hrubého platu.
Ale ak máš zmluvu na dobu určitú a tá ti niekedy v priebehu tejto rodičovskej skončí, materské ti bude asi vyplácať štát.

lenkaajarek
7. črc 2008

Ahojte baby potrebujem pomoct nevyznam sa v tom nasom svete cechou a slovakou lebo momentalne zijeme uz pomaly 10 rokou v anglicku.
Konecne sme sa rozhodli zapustit korene u nas doma coz je trosku komlikovane ja som slovenka a moj drahy je chech budeme sa brat 2.8.2008 u nas na slovensku ale zit chceme v cechach.
Teraz neviem ako to chodi a co mam robit a na co mam pravo.Mame spolu uz syna ktory ma 1 rok nepoberam na neho u nas a ani na cechach vobec nic ale chcela som si na SK zaziadat o rodicovsky prispevok.Maly ma cesky rodny list a teraz sa mu vybavuje aj slovensky.Zda sa mi to dost komplikovane ,ziadali sme o rodicovsky prispevok uz na CZ kde nam ho zamietli lebo som slovenka 😠 😠 a niesme zosobaseni.Neviem ci si mam dat trvale bydlisko na CZ alebo ho nechat na Sk koli pridavkam aby som ich na Sk nestratila .
Ako to chodi poradite mi niekto??????
Planujeme este jedno babo ale to az ked budeme doma lebo tu v UK sa to neoplati materska je tu len 9 mesiacou .Viete ci na nu budem mat v cechach narok? A co k tomu treba???

androna
9. črc 2008

lenka tak ked sa zosobasite na slovensku tak si musis nechat na matrike v cechach alebo na ceskej ambasade na slovensku zmenit slovensky sobasny list na cesky oddaci list.ak chcete byvat v cechach tak neviem presne nejak sa zmenili zakony od 1.1.2008 a na trvaly pobyt mas narok az po 1roku od svadby,takze tym padom nemas narok na rodicovsky prispevok v cechach.ale vraj sa da zaziadat o nejaku vynimku.snad ti tu niekto blizsie poradi
.ked by si chcela druhe dieta tak nanho uz nedostanes matersku tych 6mesiacov pretoze nemas odpracovane dni v cechach ale hned by si dostala rodicovsky prispevok,alebo by uz manzel v cechach pracoval a odpraacoval a on by ziadal o rodicovsky prispevok.ale podrobnejsie sa to dozvies az to bude aktualne.urcite ale budes mat narok na rodicovsky az ked budes mat trvaly pobyt v cechach.zakony sa kazdu chvilu menia