Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

miruska24
1. pro 2012

Ahojte, chcela by som vás poprosit o radu. Konči mi MD a idem prchádzať na rodičovský príspevok, ktorý mi bude vyplacaný v SR a mal by mi byť dorovnaný z ČR, keďže manžel tam pracuje. Chcela by som sa spytať ak to už niekto z vás vybavoval, čo k tomu potrebujem. ďakujem........

marusinka80
17. pro 2012

prechadzal niekto z poberania RP v CR na poberanie zo SR? Mate s tym skusenosti? Co vsetko je potrebne vybavit (a hlavne kedy?) Dakujem

kristiii
17. pro 2012

@marusinka80 ahoj aj ja akurát teraz riešim prechod z českého rp na slovenský tak by ma to tiež zaujímalo...

marusinka80
18. pro 2012

@kristiii no fajn, som rada, že sme aspon dve 🙂. Mne v ČR povedali, že akonáhle nám skončí nárok na RP v ČR po dovŕšení 2 rokov dieťaťa, tak máme zažiadať na Slovensku. Ja som ale celý rok vybavovala rodinné prídavky zo SR, tak sa bojím, že to zas bude dlho trvať.

kristiii
18. pro 2012

@marusinka80 ja prechádzam na slovenský rp kvoli tomu že sa s manželom rozvádame a od oktobra platí v čechách nejaký nový zákon o trvalom pobyte ktorý my už s malým nesplname a preto musíme prejsť na slov.systém. takže už od septembra okolo toho beháme a stále nemám v rukách papier o tom, že mi ho v čechách odobrali /aj ked vyplácanie mi samozrejme ukončili okamžite 😠 /, takže áno, je to paráda s tým kolko majú úrady na všetko čas

marusinka80
18. pro 2012

@kristiii to ani neviem, aky zakon o trvalom pobyte? Hm, no ale mate tiez veselo ako citam...🙂. Ak nieco nove zistim ohladne RP, dam vediet.

kristiii
18. pro 2012

@marusinka80 ok aj ja..inak nejaký zákon že už nielen žiadatel ale aj dieťa na ktoré sa rp poberá musí mať v čechách trvalý /alebo asi stačí aj prechodný/ pobyt či také čosi platí od oktobra..

veeron
31. pro 2012

Ahojte, tiez by som Vas poprosila o radu. Som Slovenka, trvaly pobyt na Slovensku aj zamestnana som na slovensku, 3.12 som aj porodila na Slovensku. Manzel je Cech, pracujuci v Cechach aj trvaly pobyt ma v Cechach. Byvame spolu v Cechach, ja tam mam prechodny pobyt. Matesrku poberam na Slovensku. Chcem sa spytat ohladom rodinnych pridavkom, kde je lepsie zaziadat, ci na Slovensku alebo v Cechach. Rodny list momentalne ma dcera zo Slovenska, ale poziadali sme aj o cesky rodny list. zdravotnu mame cez formular E106 -to znamema ze mozeme byt osetrovane v CR, i nak sme v VZP na Slovensku ale iba pocas materskej. Ako je to s rodiinymi pridavkami, kde sa to lepsie oplati zaziadat? a este by som chcel poziadat o rodicovsky prispevok po materskej tiez v CR, kedze rodicak je tu vyssi..Co potrebujem vybavit a ake papiere k tomu potrebujem? dakujem za odpovede...

enah
7. led 2013

@miruska24 Ahoj, ja Ti v tom neporadim, skor aj mna zaujima odpoved. Chcela by som sa Ta skor spytat, ak manzel pracuje v CR, nemozes automaticky poziadat o rodicovsky prispevok z Cr na neho s volbou dlzky, a odmietnut rodicovsky zo Sr. Ja sa uplne desim tychto vybavovaciek... a cestovania- kedze to nejde vybavit pisomne.

miruska24
7. led 2013

@enah Dám ti vedieť, nás to čaká vybavovať koncom januára. Keď sa manželova kolegyňa pýtala na úrade v Cz, tak je povedali, že by som mala nárok na celý rodičovský príspevok v CZ, ak som nezamestnaná, lebo manžel je zamestnaný v CZ. Len moc tomu neverím, keď tam nemáme ani trvalý ani prechodný pobyt. Lebo tak by som chcela tu dvojročnú variantu, ale určite viem, že dorovnávajú rozdiel v rodičovskom, len je to ževraj ťažké vybaviť.

kristiii
7. led 2013

@miruska24 máš pravdu, ak nemáš v čr trvalý ani prechodný pobyt tak nemožeš brať rp z česka, jedine ak by bol písaný na manžela ale od 1.10.2012 platí zákon, že musí podmienku trvalého pobytu v čr splňať aj dieťa na ktoré je rp poberaný, čo asi vaše dietko nemá /neviem/, tak by to už asi nešlo ani na manžela čo v čechách pracuje. inak neviem ako v čechách ale tu nie sú vybavovačky okolo dorovnávacej dávky vobec zložité, stačilo vypísať jeden formulár, myslím že v čechách to nebude velký rozdiel, akurát bude treba zdokladovať že tam manžel pracuje

kristiii
7. led 2013

@enah nemusíš kvoli ničomu cestovať, stačí zažiadať príslušné úrady nech ti zašlú doporučene všetky formuláre čo potrebujú a ty im ich zašleš späť. ja už takto vybavujem viac než rok a ani jediný raz som nebola v čechách-našťastie. aj pred chvílkou som volala do zp /preto ma aj napadlo nahliadnuť do tejto témy 🙂 / a zajtra im pošlem papiere čo chcú a bude to, tak no stress 😉

kristiii
7. led 2013

@marusinka80 ahoj, tak ja som sa dnes úpsešne dopracovala k slovenskému rp a slovenskej zp-hurááá-všetko spätne od 1.10.2012 tak som zvedavá čo mi na to povedia slovenskí lekári, že prečo som sa neprišla hlásiť už v oktobri 😕 dvoch mám už za sebou ale ešte ma čakajú dvaja. inak netuším či to mám hlásiť ešte niekde ten prechod rp

enah
19. led 2013

Holky neviete ako to je s porodnym? Ja budem mat stale trvaly pobyt na Slovensku, ale dieta bude mat rodny list cesky a aj trvaly pobyt mu dame cesky. Nijak to neohrozi slovenske porodne?.))

kristiii
19. led 2013

@enah myslím že budeš potrebovať spraviť aj slovenský rodný list ale nie som si istá

miruska24
19. led 2013

@kristiii ahoj a prosím ťa poradíš mi podľa akého zákona je ta zmena, až si to kuknem. Neviem to nájsť.

margotka666
19. led 2013

@enah porodne je viazane na trvaly pobyt, takze zo slovenska by si mala dostat..
ja som na tom takisto, este som vsak nedavala papiere..

kristiii
19. led 2013

@miruska24 napríklad tu je to, odsek 06 http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/1... ono to platí od 1.10. 2012, viem to len preto že mi ho kvoli tomu v čechách zobrali a musela som si žiadať na slovensku, malý tam totiž už nemal trval pobyt, bývalý mu ho tam zrušil

kwetina
19. led 2013

Ahoj všetci 🙂

Pracovala som 4 roky v ČR, stále zamestnaná /na materskej/ ale žijem na Slovensku, mám tu trvalý pobyt. Tu som aj porodila a dostala som tu pôrodné. Materská mi chodí z ČR, a teraz mám prejsť na rodičovskú, ktorú by mi taktiež mali platiť.
1. Chcela by som sa opýtať, že kam mám ísť a čo na to potrebujem ?
Viem, že treba ísť na úrad práce v mieste trvalého bydliska ale neviem, či aj keď chcem aby mi to platili češi. Či netreba ísť na úrad tam.

2. Treba to oznámiť aj zamestnávateľovi? Musím ísť kvôli tomu do ČR?

3. Chcela by som byť doma 3 roky ale príspevok poberať len 2, dá sa to?

zmrzlinka
20. led 2013

@enah nemalo by to ohrozit porodne......nas maly ma trvaly pobyt tu a porodne sme dostali.....potrebujes kvoli tomu slovensky rodny list pre maleho a ten vybavis na slovenskej ambasade v Prahe......trva to dva a pol mesiaca a o porodne musis zaziadat do pol roka od narodnia.....kludne napis IP 🙂

dkny82
21. led 2013

@kwetina ahoj, ako si dopadla s tym vybavenim rodicovskeho prispevku z CR? lebo som v rovnakej situacii, teda budem.. som tam len zamestnana inak zijem na SVK, babo sa narodi tu, priatel tiez vsetko na SVK.. citala som tu prispevky, ze nebudem mat narok na rodicovsku z Ciech ked tam nemame ani jeden trvaly pobyt, pritom teta z uradu prace u nas mi dnes povedala, ze by mi to mali dorovnavat.. som uplny magor z tychto uradov :(

kwetina
21. led 2013

@dkny82
Ahoj, no ešte nijak, pretože ešte máme čas. Ale ako poznám slovenské a české úrady, tak to bude trvať veeeľmi dlho 😉
Ja som si našla, že ak chcem to rýchle čerpanie, čiže dostávať 2 roky peniaze, tak to stačí mesiac po tom ako bábo dovŕši 22 týždeň..čiže nám to vychádza na apríl. Ale pre istotu som to začala riešiť skôr, chápeš 🙂
V stredu by chcel môj manžel skočiť na ten úrad, tak sa snáď niečo dozviem, že čo ako ako.
Ja si tiež myslím, že by to mali dorovnávať..mne odtiaľ normálne chodí materská.

lienka434
24. led 2013

@margotka666
@enah tak ako pisala zmrzlinka,ak ma matka trvaly pobyt na SR porodne dostane z SR na zaklade vyplnenych SR papierov v mieste svojho rodneho bydliska ktore vyziada na socialnom urade,bud osobne alebo telefonicky sa s "niektorymi"tetuskami da dohodnut a potom poslat vyplnene papiere+ rozne potvrdenia od DR a gyndy co su vo formularoch+vybavit na ambasade SR rodny list co trva 2-3mes a pre vybavenie porodneho to treba stihnut a zaziadat do 6mes.takto bude mat dieta SR aj CR rodny list,v buducnosti sa rozhodne samo ake chce obcianstvo...bude mat na vyber 😀

enah
24. led 2013

@lienka434 to je skvele! mnela jsem obavy, ze to zrusili. Dekuji za spravu. Doufam, ze taky natrafim na prijemne "tetusky".
Prezrad mi este ako to mate s jazykom? Otec je predpokladam cech, a mala asi vnima ako materinsky slovencinu. Budes ju nejak pripravovat do skolky, myslim ceske riekanky a pod.?

enah
24. led 2013

@zmrzlinka vdaka, rada napisem ked to budem aktualne riesit. teraz sa mi zda este skoro 🙂

zmrzlinka
25. led 2013

@enah to asi hej 😀 prajem krasne tehulkovanie a rychly porod a hlavne zdrave miminko 😉

lienka434
25. led 2013

@enah hehe neni za co🙂 sme rodicia Slovaci zijuci asi 5r.v Prh,dcerka ma 2,5r.+2mes. a rozpravame s nou slovensky ale rozumie cesky lebo obcas s nou prehodime par viet a chodili sme aj na plavanie a cvicenie kde sa mluvilo🙂 a ma tiez knizky,so skolkou mame problem pretoze deti do statnym skoliek beru s trvalym pobytom v CR takze neviem ci mame sancu:( ja som ju najradsej dala co slovenskej🙂 alebo s inym jazykom,chceme sa za par rokov vratit domov a chceme aby nastupila do skoly uz v SR alebo iny jazyk🙂

nikolkaa23
29. led 2013

ahojte ja mám taký problém teraz poradte mi prosím ak viete..bola som 4roky v čechách,no vratila som sa na slovensko tu som porodila v oktobri a teraz tu dostavam rodicovský prispevok,no priatel je v cechach tam pracuje a ja by som sa chcela tam vratit aj s malou,tu na socialke mi povedali že teda tu by som mala zrusit rodicovsky prispevok a že sa mam opytat v cechach či by som dostala tam penaze,lenže ked ja tam nie som poistena tak asi nemam narok na rodicovsky prispevok a teda ja vobec nevim jak by som tam mohla dostat zdravotnu karticku,lebo predtim mi to vybavovala vzdy agentura...viete mi poradit prosim ?diki moc 😉

alzbetak
29. led 2013

Ahojte 🙂 .
Prosim o radu, ak ste niektora riesila obdobnu zalezitost:
Dozvedela som sa, ze formular S1 (formular - narok na zdravotnu peci v CR pokial sice zijem v CR, ale zamestnana som na SR) cez ktory cerpam zdravotne poistenie v CR je platny iba do ukoncenia mojej materskej dovolenky. Potom vraj musim bud nastupit naspat do zamestnania alebo v CR nebudem poistena (niesme zosobaseni tj varianta napisania mojho poistenia na partnera neprichadza v uvahu predpokladam).
Ako ste to vyriesili Vy? Ako mate vybavene poistenie v CR?

Dakujem za info. Bea 🙂

alzbetak
29. led 2013

Baby citam, ze pisete ze pri ziadani o porodne zo SR je potrebne mat aj CR aj SR rodny list miminka. Avsak mne bolo povedane v 12/12 ze staci CR rodny list, ze ziadat o SR nemusime.
Kopirujem z mailu odpoved z uradu:
Tým, že sa Vaše dieťatko narodí v Českej republike, bude Vám automaticky vystavený český rodný list a v rámci európskych nariadení nie je potrebné, aby ste vybavovali aj slovenský rodný list na špeciálnej matrike na Slovensku.
Takze pokial nechcete SR RL kvoli moznosti neskorsieho vyberu tak je to zbytocne vybavovanie ...