Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

mataharyy
17. bře 2011

@eustoma tu si dovolím nesouhlasit s tebou, ale dát za pravdu @em_ka mě řekli že podmínka je aby dítě mělo trvalej pobyt na slovensku a ten malému dali až když měl slovenskej rodnej list 😅 Mě na tom ještě trčel rodičák... takže to bylo parádní... Tehdy (jak bylo těsně po těch změnách) mi po půl roce vyřizování a fáze bez peněz schválili že není nutné abych měla trvalej pobyt a přiznali mi peníze od května, i když trvalej jsem dostala až v červnu 😉 Já paní na úřadě v sr mohu jen vroucně děkovat, bez ní bych si to šla asi hodit 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
17. bře 2011

@mataharyy 😉, v podmienkach, ktore su napisane vo vyhlaske, ktora upravuje vyplatenie porodneho a prispevku k porodnemu nie je zmienka o trvalom bydlisku dietata. je to viazane cisto na trvaly pobyt matky. teda kedze to uvedene neni, zjavne to kazdy urad vyklada inak. kazdopadne ja som sa vyslovene na to pytala a bolo mi povedanie ze nie, nie je potreba trvale bydlisko dietata na slovensku a ze nepotrebujem pre vyplatenie tychto dvoch davok slovensky rodny list. ak by som ale ziadala aj o ine davky, tak vtedy uz ano. ale u porodneho a prispevku k porodnemu nie.
no kazdopadne je to mzono dobra vola uradnicky. a zjavne u nas mame inu. kamoske sa narodil maly vo svajciarsku, nedavaju mu slovenske obcianstvo a teda nebudu mu robit rodny list, maju iba uradny preklad rodneho listu a stacilo jej to na vyplatenie davok. minuly mesiac jej obe spominane davky vyplatili. takze urcite to ide aj bez toho. takze to zavisy na vyklade uradnicky, resp. vykalde prislusneho miestneho uradu a kazdy to robi inak.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
17. bře 2011

@em_ka to ano ale toto len urcuje kde bude mat babo trvaly pobyt v case narodenie, ty ho vsak mozes nahlasit inde 😉. kazdopadne tam nie je podmienka pre vyplatenie davok.

mataharyy
17. bře 2011

@em_ka ale rodím, ve snu už čtrnáct dní 😀 😀
@eustoma Jo asi záleží na tom jak se kdo vzbudí, mě řekli že u druhého pokud se narodí na slovensku není problém aby mi tu porodné dali, u prvního jsem žádala v čechách když jsem tam žila, takže tady prostě chtějí trvalej pobyt i slovenskej rodnej list... oni ty úřady jsou takovej "stát ve státě" nebo spíš kocourkov 😀 😀

eustoma
17. bře 2011

@mataharyy jj, tak. ale ono vidno fakt skusenosti holiek z roznych miest v rovnakcyh situaciach a holt kazdy si robi co che. a to nie len na slovensku ale aj v cr. ja sa slovensky uradov moc nebojim, tam my aspon povedali co a ako. ale v cr, tu stale mlzia.. tak som zvedava ako to bude tuna.
dufam ze porod v sne mas rychly a jednoduchy 😉.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
17. bře 2011

@eustoma no já vážně se slovenskem neměla potíže (to spíš oni si užili semnou, jsem kuriozita 😀 ), ale teda v čechách to byl horor, vše mi říkali postupně, takže když jsem dodala to co chtěli náhle si vzpoměli že chtějí ještě něco, to že mi pozastavují dávky od 1.5. (tedy že mi stopnou naprosto celej rodičák) jsem se dověděla tak že jsem 18.5. volala do čech proč nemám na účtě peníze za duben a paní mi milostivě oznámila no jsem vám to pozastavili, protože jsou změny, na dotaz a kdy jste mi to chtěli říct odpověděla, no vám to ještě budeme posílat... a pak jako milodar mi řekla že peníze za duben mi teda jako ještě pošlou, když ten zákon platí až od května, ale s ostatním nemám počítat 😠 a půl roku mě nechali bez peněz s exekutorama na krku 😠

mataharyy
17. bře 2011

Jináč porod ve snu je hlavně porod a ta fáze "je po všem" 😵

ovecka111
17. bře 2011

Ahoj, vedeli by ste mi prosim poradit? s manzelom zijeme a pracujeme v CR, obidvaja sme Slovaci, trvaly pobyt mame v SR, prechodny pobyt v CR. Kedze tu pracujeme, zdravotne poistenie mame automaticky v CR. Nie je mi ale jasne ako to bude so zdravotnym poistenim nasho dietatka. Bude mat automaticky tiez ceske zdravotne poistenie? alebo to bude potrebne nejako specialne vybavovat a platit?

mataharyy
17. bře 2011

@ovecka111 Dítě má pojišťovnu podle toho kde jí má matka, jen po narození miminka je nutné zavolat do tvé pojišťovny a nahlásit jim rodné číslo, oni ti pak pošlou kartičku pojištěnce pro mimčo a je vyřízeno 😉

mataharyy
17. bře 2011

Ha ha tak po dlouhé době mi odepsali na dotaz ohledně toho osvědčení o občanství, můžu si prej zajít na zastupitelskej úřad (což už rovnou můžu odjet do prahy...). Tak si to jdu hodit a vymyslet koho tam pošlu... 🙄

ciernavila
18. bře 2011

@mataharyy No dik, je to teda "sranda", som zvedava ako to vsetko dopadne ☹ snad to vsetko vybavime v poriadku.

ciernavila
18. bře 2011

@ovecka111 Ja som sa bola na to osobne pytat v Prahe minuly tyzden. Bolo by dobre to ale nahlasit do 8 dni po narodeni dietata

dixie_chick
18. bře 2011

Ahojte,

@ovecka111 A nevies, ako je to s pobytom? Kde budu mat deti trvaly? 😕 My sme podobny pripad ako vy.

mataharyy
18. bře 2011

@dixie_chick trvalej bude mít tam co ty 😉 a přechodný (tam co po tobě budou chtít platito odpad... 😀 ) bude taky tam co ho máš ty 😉

mataharyy
18. bře 2011

@ciernavila Nezoufej, já už jsem z toho na prášky a to mi do toho opět neposlali prachy, pač naco by je člověk s dítětem potřeboval, že... 😎 😠 Ale protože, pokud se mimino rozhodne ještě letos narodit 😀 tak to budu řešit o pár dní/týdnů dřív než ty, tak budu postupně dodávat info jak to je... 😉

ovecka111
19. bře 2011

@mataharyy @ciernavila vdaka za odpoved. tak som rada ze dietatko bude mat poistenie v CR a netreba ho zvlast platit.
Podla toho co sa mi podarilo zistit s tym pobytom je to presne tak ako pise @mataharyy, a teda trvaly pobyt na SK, prechodny v CR.
Este by som mala jeden dotaz. Kdesi som citala, ze kym dieta nebude mat slovensky rodny list, nemali by sme s nim opustat CR. Je to naozaj tak? My sme mali v plane cestovat s malym na slovensko asi v 6 tyzdnoch, ale vtedy slovensky rodny list urcite este nebudeme mat. Tak sa bojim aby z toho nebol problem ak by nas nahodou zastavila nejaka kontrola.

ciernavila
19. bře 2011

@mataharyy Dik, len este musim vyskumat ci budem mat naroky po skonceni materskej na rodicovsky prispevok tu v CR alebo SK...ale podla mna by som mohla mat v CR ked som tu pracovala a odvadzala vsetky poplatkyy
@ovecka111 Tak to by ma zaujimalo, lebo ja si neviem predstavit ze take male dieta co budem kojit necham tu a ja pojdem na SK vybavovat papierovacky bez neho ☹ Ja mam pomaly z toho hlavu ako melon, normalne sa toho bojim ako to budem riesit... Cize vravis ze musim nahlasit dieta na SK - jeho trvaly pobyt a tu ho nahlasim ako prechodny - tak ako to mam ja?

mataharyy
19. bře 2011

@ovecka111 Tam jde o to že ti dítě do pasu nenapíšou na českej rodnej list, když máš slovenskej pas... takže vlastně "unášíš" vlastní dítě, ale lze si na nějakém úřadě (zastupitelském v čechách) zažádat o nějakej náhradní doklad aby jste mohli cestovat 😉 Ono totiž po EU nelze cestovat s dítětem na rodný list, ale můžete mu ještě v případě nouze nechat udělat vlastní pas, přesně nevím jak to je, ale vím že jedna holka právě dostala nějakej ten náhradní doklad 😅
@ciernavila Nárok máš v tom státě kde se po dobu rodičáku budeš zdržovat, tedy pokud jsi byla zaměstnaná v čecháh a rodičovskou dovolenou budeš trávit v čechách, tak primárně musíš žádat v čechách, pokud by jsi se po dobu rodičáku zdržovala na slovensku tak primárně žádáš na slovensku a pokud ti v čechách trvá pracovní poměr, máš nárok na tzv. dorovnávací dávku 😉 Ale musí ti trvat pracovní poměr, pokud by ti netrval a byla by jsi na slovensku, máš nárok jen na to co se vyplácí na slovensku (tedy 190€), ale pokud budeš v čechách tak máš nárok na rodičák z čech a pokud ti vznikl nárok na PPM tak máš možnost zvolit si délku RP 😉

ciernavila
20. bře 2011

@mataharyy Dik, ja sa zdrzujem primarne len v CR, na SK chodim miminalne, len ak su sviatky obcas, pripadne ked treba vybavit urad a narok na PPM mam takze aj RP teda bude zrejme tu. Tak si vybavim ten doklad, zda sa mi zbytocne vybavovat dietatu zvlast pas, lebo ked budem na SK a uz budem mat aj SK rodny list vybaveny tak mi ho za trojeurovy kolok zapisu do mojho SK pasu. To snad bude stacit.

ovecka111
20. bře 2011

@ciernavila no ani mi nehovor, tiez mam v tom vsetkom co treba povybavovat riadny zmatok, pomaly uz ani neviem co pojdem vybavovat ako prve. s tym pobytom by to malo byt tak ako som napisala, akurat len neviem ci je mozne k trvalemu a prechodnemu pobytu nahlasit dieta hned alebo bude potrebne pockat na ten SK rodny list.

ovecka111
20. bře 2011

@mataharyy a nevies prosim nahodou na akom urade ten nahradny doklad vybavit? pripadne ako dlho to trva. zacinam byt z toho nestastna aby sme stihli vsetko vcas vybavit, aby sme na nieco nezabudli a tak. je toho nejak vela..

mataharyy
20. bře 2011

@ovecka111 ten doklad vyřizovali na zastupitelském úřadě v praze... Jukni na net, netuším kde všude mají sídla a jak dlouho to trvalo, tak to netuším... 😅

ciernavila
21. bře 2011

@ovecka111 No veru, navyse som si pozerala ten formular ktory vyplnas ako prvy ked prihlasujes dieta do poistovne /ja - VZP/ a tam je hned kolonka trvaly a prechodny pobyt a neviem co tam mozem tomu dietatu napisat ked zdravotne poistenie sa vybavuje do 8 dni po narodeni a dovtedy pochybujem ze vybavim oba pobyty pre neho....

enharfa
21. bře 2011

Ahojte chcem vas velmi poprosit o radu..moj manzel je z čiech,čakame drobčeka a ja by som chcela porodit tu v čechach.Na poistovni mi bolo povedane,že ked tu chcem chodit aj k lekarovi a porodit tu tak musim zrusit poistenie na slovensku a budem poistena len tu,čo ma dost mrzi že stratim poistovnu na SK..ako to vlastne je..dakujem za pomoc

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ciernavila
21. bře 2011

@em_ka Ale do pasu mi dieta zpaisu az po tych troch emsiacoch ked dostanem SK rodny list nie? Ci aj na cesky?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz