Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

lenusiknr
30. lis 2009

barcaldine som rada, ze ti to aspon trosku pomohlo.. v kazdom pripade si zajdi do svojej zp a nenechaj sa odbit.. prinajhorsom povedz nech ti ukaze zakon 😅

ked prerusis zivnost co mas v SR tak sa musis automaticky odhlasit aj zo ZP, zbytocne by si si ju tu musela platit...

lenusiknr
30. lis 2009

lubicanoemi, kedze tam nemas nic tak ta tam ani zdravotne nepoistia ale to sa tyka teba.. ak sa ti babinko narodi tam mali by ti ho tam aj poistit lebo automaticky pri narodeni bude mat cesky rodny list, ale to si treba presne zistit v cechach...

ten formular E 106 by bola pre teba cesta ak je tvoj muz poisteny v cechach a nie na slovensku... on sa odhlasil z CR ked pracoval tu na slovensku? to je dolezite vediet...

ak by si to mala tak, ze manzel je poisteny v cechach ty aj s detmi mozes byt v kvazi pod nim... ale zaroven mas stale poistenie na slovensku, tu ta nikto odhlasit nemoze pokym v cechach neziskas bud pracu, trvaly pobyt alebo nebudes SZCO...

tvoj muz ked pracoval tu v SR tak tu bol zrejme aj poisteni, a mozno sa v cechach neodhlasil.. v takom pripade sa to niekedy da riesit tak, ze zdokladuje ceskej poistovni pracovnu zmluvu zo slovenska a oni ho spatne odhlasia a prihlasia odo dna ako mu na slovensku zanikol pracovnz pomer... ale pozor to je len o ochote pracovnicky.. takto sa to nesmie robit 😉 alebo by si to manzel doplatil keby nemal pracovnu zmluvu zo slovenska...

v kazdom pripade si zavolaj do poistovne kde je poisteny muz do ceskej myslim a spytaj sa tam ohladne formularu e 106... povedz ze manzel je u nich poisteny( ak teda je) a ty cakas babo ale si poistena u nas... nech ti daju oni k tomu stanovisko...

snad som ti trosinku pomohla, len dolezite je vediet ako je natom s poistenim tvoj manzel.. 🙂

yvetta
30. lis 2009

lenusiknr - dieta v CR narodnene ak su rodicia obaja Slovaci neziskava automaticky CR obcianstvo 😅 myslim, ze dieta ziska po matke obcianstvo aj trvaly pobyt cize ak je matka SR obciankou s trvalym na SR tak to ziska aj dieta 😅

lenusiknr
30. lis 2009

yvett neviem ako je to so ziskavanim obcianstva no my sme boli skolene, ze ak sa tam narodi babo dostava tam rodny list cesky... a tym padom dieta nie je mozne poistit na slovensku pokym nema slovensky rodny list...
ak sa babinko narodi tam treba si zistovat veci aj v danej krajine, kazda Eu krajina to ma inac... tak Vas nechcem pliest... 🙂

kacka123
30. lis 2009

to, ze ma babatko cesky rodny list neznamena, ze ma ceske obcianstvo, slovesnky rodny list ideme vybavovat aj my teraz

lubicanoemi
1. pro 2009

hm...muž si najprv vybavoval na sr poistenie zahranične, to mal na rok, potom tu bol samoplatca-nepracoval totiž na tpp.
takže sa bude musieť tiež tu odhlasit a prihlasit nanovo v čr, stale tam ma tp, tak snad nebude problem ist "pod neho", pretože to by teda bolo pekne drsne aby nas tam s dietatom nikto nepoistil, ked mam batola, a som tehotna s druhym, takže vyšetrenia proste potrebovat budeme....:-P
ok, no nebudem mudra kym sa nepopytam v cr....dnes mi zenska na upsvar hovorila že to že tam nedostanem rodičak, mi musia dat na papieri, že mam o to žiadat nech mi už povedal ktokolvek cokolvek....:-P no to je fakt bordel imho.

germik
7. pro 2009

ahojte babenky, prišla som sem po radu...už 5 rokov žijem a som zamestnaná v čechách,od 21.1.09 som na materskej,následne som teraz až do 6.3.2011 na rodičovskej./zvolila som dvojročnu variantu/. AAAAle trošku predčasne som znovu otehotnela a druhe babo by sa malo narodit niekedy v juli 2010. /prvá dcérka bude mat asi 17 mesiacov/ Viete mi poradit ako to bude s materskou a rodičovským príspevkom u druhého dietata ked mi ešte stále bude bežat rodičovský príspevok na prvé dieta? ďakujem

nella.sk
10. pro 2009

ahoj,chcem sa opytat ako to je s rodicowskym prispewkom w CZ.je fakt potrebne odpracowat tych 270 ci kolko dni w cz aby som mala narok na PR v CZ???mam tu prechodne bydlisko a aprili to bude rok.ked som sa pytala na urade prace w cz tak mi pani powedala,ze narok na RP mam az ked budem mat trwaly pobyt w CZ.a ked som jej powedala,ze trwaly pobyt dostanem az po 2 rokoch spoluzitia w manzelstwe s čechom(wydata niesom).tak mi powedala ze je druha moznost,po roku prechodneho pobytu w cz ma wrak budu brat ako keby som mala w cz trwaly pobyt!ale stwe ma ta neistota s tymi odpracowynymi dnami.zasa baby na SK mi wraweli ze normalne otehotniem a wsetko si wybywim w cz ale take jednoduche to asi nebude ☹ som z toho jelen a babo by som uz strasne chcela 🙂

berucka
11. pro 2009

Nella, citujem zo stránok ministrestva práce a soc. vecí CR:
Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky, a občané Evropské unie, krytí Nařízením Rady (EEC) 1408/71 a 1612/68. U cizince se za trvalý pobyt na území České republiky považuje pobyt po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu. Do doby 365 dnů pobytu na území České republiky se nezapočítává doba, kdy je osoba žadatelem o udělení azylu ubytovaným v pobytovém středisku Ministerstva vnitra. Dávky státní sociální podpory náleží rovněž dalším, v zákoně o SSP uvedeným osobám, které nemají na území České republiky trvalý pobyt.

missy97231
9. led 2010

Ahojte. Neviem, ale dúfam, že niekto do tejto témy nazrie. Potrebujem poradiť od niekoho, kto je Slovenka s trvalým pobytom na SR, v Čechách pracuje a má iba prechodný pobyt a taktiež aj manžel (partner) Slovák s trvalým pobytom v SR - a samozrejme na materskej dovolenke, či rodičovskej. Aj vy predkladáte na sociálne (vlastne kto vypláca rodičovský príspevok) každé 3mesiace potvrdenie o tom, že váš pracovný pomer stále trvá???? Prosím o vaše rýchle odpovede 🙂 Ďakujem.

susicka
9. led 2010

Ahoj missy 97231,
Takze som Slovenka, trvalý pobyt v SR, v CR ziadny, zamestnanie v ČR, Manžel Slovak, trvaly pobyt v SR, pracuje v SR. Matersku vypláca zamestnávateľ v ČR, Rodičovský si môžeš zvoliť, či budeš žiadať v SR na UPSAR, alebo v ČR na príslušnom úrade práce, odbor štátnej sociálnej podpory. Ja som žiadala v ČR.Ak budeš žiadať v ČR máš možnosť si zvoliť, či chceš aby ti vyplácali 2, 3,4 roky. Pozri si www. mpsv.cz. Ja som musela 1x ročne dokladať, že pracovný pomer v ČR trvá + ďalšie doklady, ktoré tiež nájdeš na spomínanej stránke.
A ti si si kde žiadala, alebo chceš žiadať rodičovský príspevok?

Nella, a ty si zamestnaná v ČR, ak si tak tak odpracujem 270 dní máš nárok na RP z ČR.

missy97231
9. led 2010

ahoj susicka. dik za odpoved. ja som uz na rodicovskom v cechach, na 2roky. akurat tu info o dokladani potvrdenia od zamestnavatela kazde 3mesiace som na MPSV nenasla ziadne 😖 a zda sa mi to absurdne, kazde 3 mesiace chodit do prace a znova na urad prace... fakt des. vidim, ze ty to mas ine. pomohli by mi aj nazory od ostatnych 😀 dik

ikke
10. led 2010

mialba • 15. dec 2009 o 12:44
😉 ahoj holky když sem to všechno četla ☹ byla sem hrozně smutná co za blbce nám tady sedí na úřadech 😠 tak sem zde dala do hromádky něco co nám pomůže všem 😝

Směrnice EU
…že cizinec,jestli je pracovník v rámci EU,má také i stéjná práva a nároky na sociální výhody a příspěvky jako občan daného státu,kde pracuje. A tyto směrnice Eu jsou nadřaděné státním směrnicím.
SR i ČR jsou členskými státy Evropské unie a tak na obou stranách platí stejná resp. porovnatelné podmínky zaměstnání od 1.5.2004.
Zaměstnání a volný pohyb pracovníků:
Česká republika vytvořila podmínky pro volný pohyb pracovníků pro všechny členské státy EÚ. Občané SR (EÚ) mají stejná právní postavení v právních vztazích upravených zákonem o zaměstnaností jak Občané ČR. V současném období platí v ČR neobmezený přístup na trh práce.Zaměstnání nebo vyslaní k výkonu práce může být bez povolení k zaměstnání a povolení k pobytu.
Jak dále uvádíme v bode 2. není povinností ale možností občana SR požádat o vydaní povolení na pobyt.
…podle zákona o státní sociální podpoře (z. č. 117/1995Sb., §3) náleží dávky SSP (tedy i porodné a rodičovský příspěvek) pouze občanům hlášeným k pobytu na území ČR alespoň 365 dní, tuto podmínku musí splnit i všechny společně posuzované osoby.
…tak co pak jste mi to poradil?
Avšak podle Evropských zásad má výdělečně činný občan Evropské Unie nárok na dávky, které jsou poskytovány občanům země v níž pracuje přesto, že tato země není jeho původní vlastí (Nařízení Rady 1408/71, část I., článek 2 - 4).
Proto je možné pobírat dávky státní sociální podpory v ČR, i kdyby nebyla splněna podmínka občanství nebo 365 dní pobytu, která je dána zákonem o státní sociální podpoře.
…takže jestli splňuji podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, tak tady mám nárok pobírat dávky, i když zde nemám trvalý pobyt.
- podle Evropských zásad má výdělečně činný občan Evropské Unie nárok na dávky, které jsou poskytovány občanům země v níž pracuje přesto, že tato země není jeho původní vlastí (Nařízení Rady 1408/71, část I., článek 2 - 4).
Proto je možné pobírat dávky státní sociální podpory v ČR, i kdyby nebyla splněna podmínka občanství nebo 365 dní pobytu, která je dána zákonem o státní sociální podpoře. ...takže jestli se splní podmínka 270dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, tak tady máte nárok pobírat mateřskou a následně rodičovský příspěvek, i když zde nemáte trvalý pobyt. Takže ještě jednou: Když jsme v EUROPSKEJ ÚNII, nařízení,které unie vydává ohledně tzv. migrujících pracovníků v rámci unie, jsou nadřaděné příslušným nařízením dotknutých států.

Migrující pracovník EU- je ten pracovník, který je občanem jednoho členského státu a má trvalý pracovní poměr v druhém členském státě. Když do toho druhého členského státu odvádí řádně daně a zdravotní a sociální pojištění, MUSÍ ho všude na úřadech brát jako občana toho státu.
Příklad: Slovenska pracuje v Čechách- zaměstnavatel jí platí všechny odvody. Tým pádem má NÁROK na všechny sociální dávky aj výhody, které poskytuje český sociálny systém.
Tak zase k tomu porodnému:

Pokud se dítě narodí či v ČR nebo v SR, bude mít slovenské občanství nebo dvojité občanství. Pokud má však matka stále trvalý pobyt na Slovensku, musí ze Slovenska dostat porodné. A když odvádí daně v Čechách tým, že má pracovní poměr, tak má nárok aj na porodné v Čechách. Záleží čistě na matce a jejím rozhodnutí kde požádá o porodné,jestli na Slovensku nebo v Čechách.
PRETOŽE porodné není sociální dávka, ale sociální výhoda. To je obrovský rozdíl!!! V tom, že sociálna výhoda má tzv. regionální charakter, tudíž lopatisticky: dávka nemůže být vyplacená v onom státě než je o ní požádaná. Nezkoumá se pobyt matky či dítěte, zkoumá se jenom to, či daná matka měla placené zdravotní a sociální pojištění v Čechách. Tým, že zde pracovala tak ho má a tím pádem může to porodné dostat.
Slovenské matky, které pracují a žijí v České republice, mají podle čl. 7 ods. 2 nařízení (EHS) č. 1612/68 o slobodě pohybu pracovníků v rámci společenstva nárok na „porodné“ v České republice, nakolik mají rovnaká sociální výhody jako domácí pracovníci.

mata954
11. led 2010

ahojte,som tu nova,este sa tu neviem orientovat,ale tato tema je pre mna viac nez aktualna,prosim,skuste mi poradit. som slovenka,manzel je cech (svadba 21.11.2009). mam trvaly pobyt v SR, manzel v CR, aj pracu. ja nepracujem,studujem v Ziline,ale od 15.2.2010 prerusujem studium. termin porodu mam 15.4.2010. poistena som v SR-Dovera. v CR si vybavujem prechodny pobyt,kedze na trvaly este nemam narok. rodit budem v CR, dieta bude mat ceske obcianstvo. zatial chodim ku slovenskym lekarom,kedze ani poistit sa v CR nieje take jednoduche. a teraz moje otazky:
-ako je to s porodnym?
-ako je to s materskou a rodicovskym prispevkom?mam na to v CR narok?
-aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym?
mam 20rokov, nikdy som nepracovala a v tychto uradnych veciach sa vobec nevyznam,prosim vas o rady....vdaka, velmi mi pomozete 😉

marticka21
11. led 2010

Ahojky, potrebovali ste niekto mat vyplneny formular E411 k porodnemu?? mne to dnes oznamili na urade v prahe, pretoze som ich ziadala o potvrdenie ze som si porodne nevybrala v cechach, to mi samozrejme odmietli vydat a povedali ze musi slovenska strana poslat ten formular, mate niektora s tym skusenost? dakujem 😉

olives
13. led 2010

ahojte zienky, mate niektora skusenost s tym, ze ste Slovenka, trvaly pobyt v SR, mate narok na matersky prispevok, ale chcete sa prestahovat s manzelom, tiez Slovakom, ktory bude pracovat v CR do Ciech.
Zanikne mi narok na matersky prispevok alebo je mozne ho zasielat aj zo Slovenska? dakujeem

andrejka77
13. led 2010

ahojky...ja ked som vybavovala porodne tak som si stiahla elektronicky formular ...ziadost o porodne ten som vyplnila a zaslala do ciech kde mi obratom asi po3tyzdnoch zaslala zamietnutie a stym som sla u nas na UP a porodne som potom bez problemov dostala yo slovenska 🙂 😵

olives
13. led 2010

MATA 954,

ked som sa informovala v ceskej poistovni, povedali mi, ze ak moj manzel bude mat v CR pracu, tak ja sa mozem pridat k jeho zdravotnemu poisteniu,cize budem moct navstevovat lekarov v CR...u Teba to nejde?? hoci mas manzela Cecha??

marticka21
13. led 2010

Ahojky Andrejka a preco ti porodne zamietli v Cechach? ja splnam podmienky aj v Cechach takze mne by ho nezamietli a kebyze si ho vyberem tu tak si ho uz nemozem uplatnit na SK..su s tym same opletacky..

andrejka77
13. led 2010

marticka ...ja som rodila na slovensku tak asi preto to zamietnutie v cechach.aspon neboli opletacky lebo som to porodne pravdaze chcela zo slovenska.

janinna11
19. led 2010

Ahoj Andrejka, mama par otazok. Ty si pracovala v CR ored tym, akosi otehotnela?? Ja tu pracujem od 1/2 r. 2007, teraz cakam baby, priatel pracuje na SK, nie sme manzelia, ale chcem odist na SK rodit a aj tam potom ostat. Ako si to mala Ty?? Tiez mi nie je dobre, tak som rozmyslala nad nemocenskou, a robim v chem.priemysle, cize snad to pojde. Som tu ale sama,takze by som chcela odist k priatelovi po zvysok nemocenskej, vybavit si ten doplnkovy zdravony preukaz na SK, aby ma tam normalne osetrili moji ex-zmluvni lekari, ale ten sa dava v CVZP len ludom, ktori chodia casto na SK, napr. na tyzdnovky a tak, to som si bola zistovat v zdravotke. Ale ako je to s tou nemocenskou, myslis, ze keby mi dal lekar neobmedzene vychadzky, mohla by som byt na SK?? Dakujem baby, ak s tym mate nejaka skusenosti, prosim pisnite mi, papa

andrejka77
19. led 2010

ahoj janinna ja som stale zamestnana v cechach a spolu zo zamestnavatelom sme sa dohodli ze chcem ist na nemocensku na slovensko na ktoru som nastupila minuli rok v marci ked som bola asi v 4mesiaci? aj uz tuna planujem ostat .akurat mi konci materska ktoru poberam taktiez z ciech. nasla som si na slovensku doktora ktorehosom uz vopred kontaktovala a vsetko vysvetlila ze potrebujem neschopenku aby sa nestalo ako aj mne aj ked o mne vedel ze preco ju potrebujem ked som zdrava a babo je ok. ale nakoniec ju vystavil... PN som zaslala zamestnavatelovi a mesacne som posielala lístok na peniaze akurat si musis vybavit na zdravotnej poistovni neaky papier uz si nepametam aky to je papier ktory predlozis v slovenskej zdr.poistovni a oni ti vymenia tvoju zdravotnu karticku za slovensku.--teraz akurat vybavujem rodicovsku a tak sa javy ze budem ju dostavat tiez z ciech asi .tak budes este nieco potrebovat poradim....ak budem vediet 🙂

janulabj
19. led 2010

Ahoj andrejka77,prosím Ťa,mohla by si poradiť aj mne? som stale zamestnana v ČR,byvam na Slovensku,matersku poberam z Čiech,a čaká má prechod na rodičovskú.len neviem ako sa to robí,poberať odtialto a rozdiel doplatia z čiech,alebo poberať z čiech..? a je potreba koli tomu cestovaŤ niekam na socialku do čr?inak som vydatá,neviem či sa na to nejak prihliada. Ďakujem za odpoveĎ

andrejka77
19. led 2010

ahoj janulabj tu ziadost o rodicovsku som si podala na to miesto kde som ziadala aj o zamietnutie koli porodnemu ktore som chcela dostat zo slovenska.je to urad prace -pracoviste statny socialny podpory,..formular som si stiahla z internetu vyplnila a urcite ti uz z ciech poslali aj taky papier- potvrdeni o naroku na davky ovlivnujici narok a vysi rod.prispevku.ten som zaslala zamestnavatelovi koli peciatke a vsetko som zaslala na to pracoviste ale pani ktora ma europsku uniu.kym som si to vsetko pozistovala to bolo vyvolavania kym som natrafila na spravnu uradnicku. moj manzel pracuje v cechach tak neviem ci sa k tomu prihliada ze ta rodicovska aj podla toho co som zistovala u nas na urade tak ak sme obidvaja zamestnani v cechach tak vraj si mam uplatnit narok tam.popytaj sa u vas na uradoch.lebo ta uradnicka mi este potom posielala neake dokumenty na vyplnenie aj mne a manzelovi .cestovat nemusis aj ja som sa toho bala vsetko sa da cez pocitac .pa

janinna11
20. led 2010

Adi dakujem, si poklad, pisla som Ti internu postu, tak budem cakat, az sa ozves, papa🙂)

renejaarudolf
3. únor 2010

Ahoj,vedel by mi niekto poradit či mam narok na porodne zo SR?žijeme s maanželom(tiež slovak) v CR mam tu aj prech. pobyt, na sr som nikdy nepracovala. v lete sa nam narodi 2 dieta, pri prvom som mala porodne z ciech.Dakujem

renejaarudolf
3. únor 2010

A ešte by som sa chcela opýtat ci mate niektora skusenost alebo info o tom ci ako slovaci si možme prehodit rod.prispevok na mesiac-ja mam narok len na 4 rocnu variantu-ak by sme to prepisali na ten mesiac na manžela a on potom na mna mohli by sme brat 3 roc. variantu a ako je to zo zdrav.poist.?Dakujem za kazdu radu 🙂

wali
5. únor 2010

rene - pokial mas trvaly pobyt na SK, urcite mas narok na porodne z SK. ja som ho dostala a tiez mam manzela slovaka a v CR len prechodny pobyt.

renejaarudolf
5. únor 2010

dakujem wali 😵

renejaarudolf
5. únor 2010

wali prosim ta este niečo, zatial som sa neinformovala na sr urade ale vedela by si mi povedat co k tomu porodnemu bude potreba?myslim ake dokumenty..predpokladam ze sr rodny list dietata.. 😅